Аутор Тема: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946  (Прочитано 117439 пута)

Ван мреже archduke

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 71
  • I1-Z63-Y13946-PH220
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #720 послато: Фебруар 20, 2021, 09:59:36 пре подне »
Процењује се да је хаплогрупа I настала пре око 42000 година. Најстарији налази у Европи су стари око 30000 година. Могуће је да је настала у Европи или да је настала у Азији, па мигрирала у Европу у међувремену.Али свакако није била једина хаплогрупа у Европи у то време.
https://indo-european.eu/ancient-dna/
https://haplotree.info/maps/ancient_dna/index.php?searchcolumn=Object_ID&searchfor=%&ybp=500000,15000
https://umap.openstreetmap.fr/en/map/ancient-human-dna_41837#2/37.4/33.0

Све су то као што сте и сами написали процене и претпоставке на направљене на основу методологија које се заснивају на још претпоставки и веровања.

Ван мреже archduke

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 71
  • I1-Z63-Y13946-PH220
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #721 послато: Фебруар 20, 2021, 10:12:04 пре подне »
Да не скренем превише са теме, али колико је мени познату Европу су прво населили Неандерталци. Линк који сте поставили је стар 5 година, препоручујем да погледате мало новија предавања о генетичкој археопопулацији.

https://youtu.be/MwE5Fmj7k4s
https://youtu.be/jfLt5F7cyJw



Хвала на препоруци. Добра предавања. Мада не третирају директно оно о чему смо говорили. Иако је предавање које сам поделио мало старије ипак третира популацију модерног човека у Европи и то сам и имао на уму када сам написао да је популација ловаца сакупљача најстарија. Потомака неандерталаца макар у смислу митохондријалних и Y хаплогрупа нема у свету, бар за сад нађених, стога се и ограничавам на популације онога што се назива модеран човек. Ако имате неки доказ који побија ставове изнете у предавању које сам поделио молим изнесите их.

Да нагласим још, за сваки случај, јер је атмосфера на овом форуму често долазила до усијања да ништа што поделим и коментаришем није уперено прозива било кога или било чијег мишљења.

Ван мреже Скардус

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 163
  • I2а1а-М26/L-158
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #722 послато: Фебруар 20, 2021, 11:44:45 пре подне »
Који је то налаз "кромањонца са нашег терена са хаплогрупом I"? Ја за тај налаз не знам, едукујте ме?

Који је то "ген беле расе"?

Како се може неко мешати са "женама I хаплогрупе" када је I хаплогрупа везана за Y-хромозом, кога имају само мушкарци?
Ген беле расе има ознаку 111Т. Имали су га оригинално људи са "И" хаплогрупом и њихове жене.
И хаплогрупа у Европи живи 40.000 година. Р око 30.000 година.
Р људи су само у Европи Бели.
До пре око 10.000 година север Европе је био под ледом. Дакле И људи су живели на југу, на Балкану вероватно.
Кромањонац је био белац са плавим или зеленим очима, крупне грађе и висок. Ајде Никола погађај...
Р људи су од И људи добили и језик. Прати Аријевска освајања и видећеш (мање - више) беле људе и индоевропски језик (за мене је то прасловенски или прасрпски).
ДОКАЗ се сам намеће а има и писаних података. Најбољи доказ је санскрит и сви европски језици осим Баскијског и Албанског.
Доказ који Никола Вук тражи уследиће проналаском времеплова😁.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #723 послато: Фебруар 20, 2021, 11:45:27 пре подне »
Ја бих замолио,собзиром даје ова тема посвећена хаплогрупи I1Z63-51867,ако може коментар,одговор:Одакле Старим Словенима познавање и употреба Скандинавских Руна.Дали су Германске Руне заиста биле најстарије писмо које су користили Словени?Дали су Германи Словенима пренели употребу Руна и колико су старе Словенске Руне.Пре пар дана је у штампи објављено да је у Чешкој пронађена костисписана Рунама,археолози тврде да налаз припада Словенима.Налаз је објавио шеф института за археологију и музеологију Масариковог универз.у Брну.Има ли неко мишљење:Када су Словени почели да користе Руне,јели то наслеђе из Скандинавије.Иначе је вест о овом проналаску у Чешкој објављена на Netu пре неколико дана.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #724 послато: Фебруар 20, 2021, 11:58:10 пре подне »
Још бих додао дасе научник који је објавио овај проналазак у региону града Брецлав на истоку Чешке зове Јиржи Махачек.Он тврди да је налаз ребра које је изрезбарено Рунама припада Словенима а пронађено је на територији где су живели Лангобарди пре њиховог одласка у Италију.Такође бих молио дасе теме о праисторији Европе пребаце у другу одговарајућу тему,ова тема је I1Z63-Y13946-51867 код Словена.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #725 послато: Фебруар 20, 2021, 01:48:34 поподне »
Ген беле расе има ознаку 111Т. Имали су га оригинално људи са "И" хаплогрупом и њихове жене.
И хаплогрупа у Европи живи 40.000 година. Р око 30.000 година.
Р људи су само у Европи Бели.
До пре око 10.000 година север Европе је био под ледом. Дакле И људи су живели на југу, на Балкану вероватно.
Кромањонац је био белац са плавим или зеленим очима, крупне грађе и висок. Ајде Никола погађај...
Р људи су од И људи добили и језик. Прати Аријевска освајања и видећеш (мање - више) беле људе и индоевропски језик (за мене је то прасловенски или прасрпски).
ДОКАЗ се сам намеће а има и писаних података. Најбољи доказ је санскрит и сви европски језици осим Баскијског и Албанског.
Доказ који Никола Вук тражи уследиће проналаском времеплова😁.

Може ли нека научна литература или барем чланак где је написано "ген 111T је ген беле расе"? "Раса" није никаква "мерљива" категорија.

Ја сам вас лепо питао који је то "кромањонац" пронађен на тлу Балкана са хаплогрупом I, а добио сам наклапања са нетачним, полупровереним и полуистинитим информацијама. Одговор на своје питање нисам добио.

Такође нисам добио одговор на енигму "жена са I хаплогрупом".
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #726 послато: Фебруар 20, 2021, 01:53:48 поподне »
Ја бих замолио,собзиром даје ова тема посвећена хаплогрупи I1Z63-51867,ако може коментар,одговор:Одакле Старим Словенима познавање и употреба Скандинавских Руна.Дали су Германске Руне заиста биле најстарије писмо које су користили Словени?Дали су Германи Словенима пренели употребу Руна и колико су старе Словенске Руне.Пре пар дана је у штампи објављено да је у Чешкој пронађена костисписана Рунама,археолози тврде да налаз припада Словенима.Налаз је објавио шеф института за археологију и музеологију Масариковог универз.у Брну.Има ли неко мишљење:Када су Словени почели да користе Руне,јели то наслеђе из Скандинавије.Иначе је вест о овом проналаску у Чешкој објављена на Netu пре неколико дана.

О том налазу је већ било речи на овој теми:

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=97.msg152522#msg152522
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #727 послато: Фебруар 20, 2021, 02:23:44 поподне »
Погледао сам мишљења и коментаре на ово значајно откриће.Чешки научници су налаз кравље кости исписане Рунама повезали са Словенима јер су поред саме кости нашли неке предмете,грнчарију која је припадала Словенима Прашко-Корчаковске културе.Коментари налаза су били неверица и чуђење,као да је потпуно невероватно да су Словени Корчаковци тако нешто икад имали.ПраСловенске Руне могу се на Netu наћи и имена и симболика мислим да их има 24,једна од Словенских Руна се зове Лела или Лелија ,по Словенској богињи пролећа.Планина поред Калиновика исто име Лелија.Питање је само где су Словени научили вештину тумачења Руна.Поменуо бих и налаз извесног Бодина у Шведској који је објавио Прикола,који је 51867+,узмимо даје он пореклом Швеђанин,тај налаз повезује 14111-51867 са Скандинавијом,14111 у Лубинској области са Словенима.Као и наш резултат из Ужгорода.

Ван мреже archduke

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 71
  • I1-Z63-Y13946-PH220
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #728 послато: Фебруар 20, 2021, 02:50:12 поподне »
...једна од Словенских Руна се зове Лела или Лелија ,по Словенској богињи пролећа...

Зар словенска богиња пролећа не беше Весна?

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #729 послато: Фебруар 20, 2021, 02:56:47 поподне »
Зар словенска богиња пролећа не беше Весна?

Лела или Љеља богиња лета.

?

https://www.starisloveni.com/Lela.html

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #730 послато: Фебруар 21, 2021, 02:10:46 пре подне »
Ја бих замолио,собзиром даје ова тема посвећена хаплогрупи I1Z63-51867,ако може коментар,одговор:Одакле Старим Словенима познавање и употреба Скандинавских Руна.Дали су Германске Руне заиста биле најстарије писмо које су користили Словени?Дали су Германи Словенима пренели употребу Руна и колико су старе Словенске Руне.Пре пар дана је у штампи објављено да је у Чешкој пронађена костисписана Рунама,археолози тврде да налаз припада Словенима.Налаз је објавио шеф института за археологију и музеологију Масариковог универз.у Брну.Има ли неко мишљење:Када су Словени почели да користе Руне,јели то наслеђе из Скандинавије.Иначе је вест о овом проналаску у Чешкој објављена на Netu пре неколико дана.

Источни Германи су живели поред Словена неколико векова, тако да је могуће да су и Словени преузели руне од њих. Како је већ споменуто, дефинитивни доказ би био проналазак словенског текста писаног рунама.

Чрноризац Храбар тврди да су Словени пре примања хришћанства користили "црте и резе", могуће да је реч о германским или турским рунама.
Видети и ово https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=5432.msg140550#msg140550 , https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=500.msg9051#msg9051 , https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=1309.msg19456#msg19456 , https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=61.msg24735#msg24735 , https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=778.msg78910#msg78910 , https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=326.msg41628#msg41628 , https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=1525.msg28751#msg28751 , https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=2034.msg49355#msg49355 , https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=1309.msg42541#msg42541 .

Расправу о томе ко је био први Европљанин најбоље пребацити на тему "Најстарији Европљани" https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=5601.0 .

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #731 послато: Фебруар 21, 2021, 05:49:50 пре подне »
Не постоји ниједан споменик на словјенском језику писан германским рунама. [Фролов Н. К., Белякова С. М., Новикова Л. А. Введение в славянскую филологию. Тюмень, 2002. С. 124.]
Постоје рунски артефакти на сјеверу Руси но ниједан није на словјенском језику. Тачније ради се о Неревском ископу у Новгороду гдје је најдено једно кравље ребро на ком су 32 знака од којих 10 имају сличности с данским обликом руна. У Новгороду су живјели варежки Руси, тако да тамошњи артефакти нису неко изненађење.

Ово поље представља основу за стварање кривотворина у кругу неозбиљних љубитеља повијести и језикознања Словјена. Тим путем су настали популарне кривотворине Прилвички идоли, Микожински ками,  "Књига Велеса", Mater Verborum и оште много из тзв. кабинетске митологије, чијим плодом су и Љељ и Пољељ и Весна и Лада и слични митологијски ликови.


Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #732 послато: Фебруар 21, 2021, 10:28:50 пре подне »
Нису то никакви измишљени ликови,нити бајке,Словенске Руне су доказане и потврђене исто као и Келтске или Германске,део Словенског фолклора.Словени су имали своју предхришћанску митологију,своја божанства и веровања као и Стари Германи своја.Све Словенске Руне имају своја имена а свакако да је још у 3и4веку био значајан утицај Лугијских племена као и доминантних Гота на Висли.Словенске Руне нису никаква научна маштарија ,на основу једног налаза из Чешке,већ потврда присуства и међусобних комуникација и сарадње Германа и Словена у првим вековима Нове Ере.Ниједан проналазак овог типа нетреба негирати,јер их је јако мало а веома су значајни за историју свих Европских Словена.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #733 послато: Фебруар 21, 2021, 02:22:40 поподне »
Нису то никакви измишљени ликови,нити бајке,Словенске Руне су доказане и потврђене исто као и Келтске или Германске,део Словенског фолклора.Словени су имали своју предхришћанску митологију,своја божанства и веровања као и Стари Германи своја.Све Словенске Руне имају своја имена а свакако да је још у 3и4веку био значајан утицај Лугијских племена као и доминантних Гота на Висли.Словенске Руне нису никаква научна маштарија ,на основу једног налаза из Чешке,већ потврда присуства и међусобних комуникација и сарадње Германа и Словена у првим вековима Нове Ере.Ниједан проналазак овог типа нетреба негирати,јер их је јако мало а веома су значајни за историју свих Европских Словена.

Читајте мало шта су други написали, осим ако желите да наставите да разговарате сами са собом. Лепо је написано да тај налаз из Чешке не твори никакве речи, већ је просто дат низ руна одређеним редоследом, нешто као алфабет. Дакле не постоји још увек налаз некаквог натписа који би био написан рунама а у коме би се препознале словенске речи. Док до таквог налаза не дође (ако уопште до њега дође), не можемо говорити о "словенским рунама" како ви овде пишете. Тај налаз из Чешке је могао да припада и неком Герману који је живео међу Словенима.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #734 послато: Фебруар 21, 2021, 03:17:35 поподне »
Читајте мало шта су други написали, осим ако желите да наставите да разговарате сами са собом. Лепо је написано да тај налаз из Чешке не твори никакве речи, већ је просто дат низ руна одређеним редоследом, нешто као алфабет. Дакле не постоји још увек налаз некаквог натписа који би био написан рунама а у коме би се препознале словенске речи. Док до таквог налаза не дође (ако уопште до њега дође), не можемо говорити о "словенским рунама" како ви овде пишете. Тај налаз из Чешке је могао да припада и неком Герману који је живео међу Словенима.

Да ли на форуму постоји тема о зачецима словенске писмености  (небитно је да ли је изворно настала међу Словенима или путем културних утицаја)?

Да ли на форуму постоји тема о словенској митологији пре примања хришћанства и ставовима домаћих и светских етнолога и научника по том питању.

Ако нема таквих тема не би било лоше покренути их.

Идући тако дубоко у прошлост уз помоћ ГГ не би било згорег да се позабавимо и духовним хоризонтом наших предака у прошлости (свакако да та предачка духовна вертикала није иста за све јер неко је потомак некиг Словена, неко некиј Германа, неко неко неких Римљана  и итд.).

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #735 послато: Фебруар 21, 2021, 03:25:37 поподне »
Госп.Вук,непричам ја сам себи причу о Словенским Рунама.Већ сам раније виша пута рекао дами је на овој теми најбитније питање порекла I1Z63-51867 међу Словенима,а чињеница дасу Словени познавали Руне које су пореклом из Скандинавије већ говори о присуству или блискости Старих Германа и Старих Словена,и тадашњим истим потребама и интересовањима.Јако је важна Ваша последња реченица у коментару где сте лепо рекли даје ова кост резбарена Рунама могла припадати неком Герману који је живео међу Словенима.Таквих је могло бити још у првим вековима Н.Е.што говори о раном присуству неких грана I1Z63 међу Словенима много пре Сеобе на Балкан.Руне су само још једна материјална потврда I1-Y51867 код Словена.Наравно најважније су генетске потврде посебно нови ДНК резултати из Пољске,Украјине Мађарске,Русије.Захваљујем јер Ваша последња реченица даје јако битну информацију у вези Словенске генетике пре 6века.

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #736 послато: Фебруар 21, 2021, 03:43:58 поподне »
Po vašem mišljenju, šta će čitaocima biti najinteresantnije?

Meni je najinteresantnija sama činjenica da na osnovu pouzdanih i naučnih rezultata danas možemo da saznamo ono što doskoro nismo ni da pretpostavljali. Jedno od takvih novih otkrića jeste i postojanje velike zidane građevine u centralnoj Bosni u okviru srpskih zemalja, sa osobinama vladarske palate iz 8. veka, što bi bio najstariji takav primer ne samo u slovenskom svetu već i šire. Na jednom od kamenih stubova ove palate uočeni su urezani znaci, rune, koji za sada nisu poznati u ovom delu Evrope. Svakako da su najzanimljivija ona ključna civilizacijska pitanja koja su se dogodila upravo u ovo vreme, kao što je stvaranje najranijih država kod Srba, odnosi sa Vizantijskim i Franačkim carstvom, prihvatanje hrišćanstva i najstarija slovenska pismenost.

https://www.laguna.rs/laguna-bukmarker-marko-aleksic-nova-otkrica-iz-proslosti-srba-unos-15063.html

Да ли неко може да објасни овај натпис?
Догодине у Холштајну!

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #737 послато: Фебруар 21, 2021, 03:49:44 поподне »
Po vašem mišljenju, šta će čitaocima biti najinteresantnije?

Meni je najinteresantnija sama činjenica da na osnovu pouzdanih i naučnih rezultata danas možemo da saznamo ono što doskoro nismo ni da pretpostavljali. Jedno od takvih novih otkrića jeste i postojanje velike zidane građevine u centralnoj Bosni u okviru srpskih zemalja, sa osobinama vladarske palate iz 8. veka, što bi bio najstariji takav primer ne samo u slovenskom svetu već i šire. Na jednom od kamenih stubova ove palate uočeni su urezani znaci, rune, koji za sada nisu poznati u ovom delu Evrope. Svakako da su najzanimljivija ona ključna civilizacijska pitanja koja su se dogodila upravo u ovo vreme, kao što je stvaranje najranijih država kod Srba, odnosi sa Vizantijskim i Franačkim carstvom, prihvatanje hrišćanstva i najstarija slovenska pismenost.

https://www.laguna.rs/laguna-bukmarker-marko-aleksic-nova-otkrica-iz-proslosti-srba-unos-15063.html

Да ли неко може да објасни овај натпис?

Чланак у вези са тим налазом:

https://www.academia.edu/33256189/Who_wrote_the_Breza_futhark_and_why
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #738 послато: Фебруар 21, 2021, 03:53:13 поподне »
Да ли на форуму постоји тема о зачецима словенске писмености  (небитно је да ли је изворно настала међу Словенима или путем културних утицаја)?

Да ли на форуму постоји тема о словенској митологији пре примања хришћанства и ставовима домаћих и светских етнолога и научника по том питању.

Ако нема таквих тема не би било лоше покренути их.

Идући тако дубоко у прошлост уз помоћ ГГ не би било згорег да се позабавимо и духовним хоризонтом наших предака у прошлости (свакако да та предачка духовна вертикала није иста за све јер неко је потомак некиг Словена, неко некиј Германа, неко неко неких Римљана  и итд.).

Слободно направите тему коју сте наумили, па ћемо је накнадно "дотерати" убацивањем порука које спадају у њен домен.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #739 послато: Фебруар 21, 2021, 04:06:21 поподне »
Чланак у вези са тим налазом:

https://www.academia.edu/33256189/Who_wrote_the_Breza_futhark_and_why
Онда су Остроготи, источно германско племе, познавали руне? Јесу ли их познавали Скири и Бастарни? Ако јесу, онда је први додир Словена са писменошћу остварен преко германских руна и то пре појаве Гота.
Догодине у Холштајну!