Аутор Тема: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946  (Прочитано 114145 пута)

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #560 послато: Септембар 06, 2020, 03:30:02 поподне »
Имао сам у средњој чак 4 другарице из Бродарева у одјељењу. Двије муслиманке и двије православке. Муслиманке су говориле источнохерцеговачким, али екавизираним (дакле, звучале су онако као Деретић или Шешељ), а православке зетско-санџачким, са 100% ијекавским рефлексом јата.
Међутим, ове православке су ми рекле да су поријеклом из Бијелог Поља, тако да је зетско-санџачки вјероватно доста касније стигао у те крајеве.

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #561 послато: Септембар 06, 2020, 03:32:38 поподне »
Имао сам у средњој чак 4 другарице из Бродарева у одјељењу. Двије муслиманке и двије православке. Муслиманке су говориле источнохерцеговачким, али екавизираним (дакле, звучале су онако као Деретић или Шешељ), а православке зетско-санџачким, са 100% ијекавским рефлексом јата.
Међутим, ове православке су ми рекле да су поријеклом из Бијелог Поља, тако да је зетско-санџачки вјероватно доста касније стигао у те крајеве.
Не знам како то , већина Муслимана у Бродареву су и генетски доказано Кучи . Код кеве у Комаран баш се чује зетски акценат . Отац ми је из Љуботиња па знам да препознам обрисе зетског .

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #562 послато: Септембар 06, 2020, 03:40:26 поподне »
Велика Жупа је гранични појас , Бродарево је зетско-санџачки претежно . Код кевиниx у Комаран се прича зетски више .
Ја сам намерно написо да је Бродарево појас а не граница,јер су упливи и једног и другог и тешко је проценити ђе који почиње а ђе завршава.Е ту долазимо до миграција те према дијалекту можемо судити које одакле дошао.Тако да може да се деси да имаш један дијалект "дубоко"у зони другог и обратно.А Велика Жупа је апсолутно у зони херцеговачког говора и ту двојбе нема ни г од границе...Можда би се могло рећи да села са десне обале Лима а близу Бродвеја вуку на сјенички говор и на сјеверу до Грачанице и то је то..

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #563 послато: Септембар 06, 2020, 03:48:50 поподне »
Мислим да су и Комарани,као место где су веома често боравили и долазили Власи са југа,из јужне Херцеговине,Полимље,Сав Стари Влах,према Рогозни мјесто где су се кретали и сусретали Власи Номади,Влашки катуни који су ту долазили и из Сев.Албаније и из Метохије,и од Дубровника и ишли даље на запад и север.Они су ,,посрбљивани,,романска група и као ,,посрбљени,,прилагођавали су свој говор нагласак Србима у свом окружењу месту где су боравили,да би се временом потпуно утопили у локално становништво напр.у Гачане,Невесињце,Бањане,Куче,Риђане.У Кучима је напр.познат топоним Влашка Ливада код Медуна.Ово је било номадски становништво страног порекла,али су свакако појединци у неким областима остајали на дуже време,те су временом као ,,Срби,,преносили карактеристике области и становништва где су постали сесилни,тј насељеници.Битно је да се хаплогрупа I1Z63-Y13846-51867 везује за страно становништво у Средњем веку и дасе на ту групу гледа кроз ту призму.Власи који се прилагођавају,,утапају,,у Србе оне области где су постали насељеници-сеоско становништво.У Старом Влаху у 16веку,за сва села у којима живе Срби и Посрбљени Власи се каже дасу влашка.Власи или Арбанаси у Кучима су се могли потпуно ,,утопити,,у Србе тог племена и већ кроз пар генерација његови потомци су Мрњавчићи,,нимало се несећају Влаха или Арбанаса.

Ван мреже zoranns

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 99
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #564 послато: Октобар 18, 2020, 07:56:54 поподне »
72. Милићевић, Никољдан, Радошево, Ариље

Припада хаплогрупи I1-Z63, односно њеној грани PH220. На 23 маркера нема потпуних поклапања, а најближи су му Новаковић из Клења (Богатић) и један тестирани из околине Мостара, који такође славе Никољдан. Од обојице се разликује на једном од 23 упоредива маркера.

О пореклу Милићевића из Чичкове (тј. Радошева) нисам успео да пронађем ништа, осим следећег податка у књизи Пера Пећинара о сеобама кроз Ужички округ у 19. веку:
Цитат
Милићевић Раденко-Раде, рођен 1866. год. у Чичкови код Ариља, одселио се у Сибницу, Београдски округ. Своју очевину у Чичкови продао је Јевтовић Обрену из Бјелуше. Дана 22.6.1889. год., Раденко је позиван Да дође из Сибнице у Срески суд у Ариље, где треба да сведочи по тужби Пјевић Милоја из Брекова.
Ако је Радова очевина у Чичкови, онда би требало да су у овом селу били у првој половини 19. века. Међутим, у Списку војничком за капетанију Рујан од 12. марта 1832. године нисам пронашао никога са именом Милић или презименом Милићевић. Могуће је да тада нису пописивани под тим презименом или нису имали мушких глава доспелих за војску. Даље порекло свакако упућује на Херцеговину.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #565 послато: Октобар 18, 2020, 08:58:55 поподне »
Веома битан резултат.Прво јако сам задовољан да је наша подграна овако означена као Ph220па би нам можда могли и рећи нешто више о њој,битно даје овако означена код Нових тестираних.Друго врло није драго да се наша подграна I1Z63-Y13946-Ph220 доста често појављује код нових тестираних и даје солидно присутна код Срба али и код других народа на Балкану,из разним регионима.Чак се појављује и много чешће него неке друге подгране I1Z63.Јасно се види код свих нас носиоца велики број различитих крсних слава,велика раширеност на Балкану,у Бугарској,Македонији,Далмацији,посебно Херцеговина,што би могло да укаже на могући долазак са Словенима на Балкан,можда и даје наша хг доста рано ушла међу Словене можда већ 5-7века,већи број припадника неког источног герм.племена као што су Скири или Херули,до7века већ потпуно словенизовани и појединачно раширени међу Словенима у време њиховог насељавања на Балкану.То би могло да објасни изражену ,,раштрканост,,по Словенским Српским територијама,и недостатак већих родова са овом хаплогрупом,подграном на једном месту.Како се увећава број резултата са различитим славама све сам више мишљења да је наша подграна врло давно дошла међу Словене,који су је после кроз своје многобројне миграције даље разносили по Балкану.С обзиром на поменуте налазе из Украјине и Пољске,I1-51867као и из Македоније,рана припадност Словенима,асимилација,је можда много реалнија од веза са Власима-Латинима.Можда ће неки нови налази нашу подграну још више повезати са Словенима из неким другим земљама,напр.Румунија,Мађарска,Чешка.Наравно веома је важно и питање времена интеграције ове подгране међу Словене ја лично верујем даје то морало бити много пре 10века,можда баш у време Велике сеобе или раније.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #566 послато: Октобар 18, 2020, 09:13:43 поподне »
Што се тиче тестираног Милићевића они су из села Бреково код Ариља,од братства Стевановића,потомци Милића Стевановића,род са Милинковићима из истог села.Стевановићи су у Бреково дошли од Невесиња,славе Никољдан,и вероватно су из Невесињског села Доње Поље или Лукавац где живе Стевановићи са том славом.Ти су Стевановићи један род са Даковићима из истог села такође Никољдан,род са Цвијетићима.Сва три братства потичу од Вујачића са Грахова.То би опет могло да покаже дасу Вујачићи од којих су Стевановићи и Даковићи имали нашу хаплогрупу,подграну,или бар неко из тог братства од којих су Даковићи и Стевановићи из Лукавца.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #567 послато: Октобар 18, 2020, 09:57:10 поподне »
Што се тиче тестираног Милићевића они су из села Бреково код Ариља,од братства Стевановића,потомци Милића Стевановића,род са Милинковићима из истог села.Стевановићи су у Бреково дошли од Невесиња,славе Никољдан,и вероватно су из Невесињског села Доње Поље или Лукавац где живе Стевановићи са том славом.Ти су Стевановићи један род са Даковићима из истог села такође Никољдан,род са Цвијетићима.Сва три братства потичу од Вујачића са Грахова.То би опет могло да покаже дасу Вујачићи од којих су Стевановићи и Даковићи имали нашу хаплогрупу,подграну,или бар неко из тог братства од којих су Даковићи и Стевановићи из Лукавца.

Шапоњићу нема то ништа везе што сте навели пошто је "Стеван" живео у Брекову

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #568 послато: Октобар 19, 2020, 05:23:02 пре подне »
Познавао си те Стевановиће?Како сам пронашао мишљење Милинковића дошли су у Бреково од Невесиња баш као Стевановићи.То је род из Доњег поља код Невесиња,славе Никољдан прослава Петровдан.Милићевићи имају исто предање о доласку из Невесиња,то није измишљено.

Ван мреже prikola

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 127
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #569 послато: Октобар 19, 2020, 07:48:17 пре подне »
.Прво јако сам задовољан да је наша подграна овако означена као Ph220па би нам можда могли и рећи нешто више о њој,

Pozdrav, i meni je ovo interesantno.
Kako se zna da je Milićević PH220, a ne Y51867 ili Y13946. Da li su i ostali u grupi PH220 ili ne?

Nikola

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #570 послато: Октобар 19, 2020, 05:04:52 поподне »
Не знам да ли сте разматрали могућност да су ваши преци били Скири, такође источно-германско племе које је било у савезу са Бастранима, а са њима су са севера и стигли до обала Црног мора око 230.г пне.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #571 послато: Октобар 19, 2020, 05:20:34 поподне »
Ово мишљење ми делује веома реално посебно у вези племена Скира и њиховог мјешања са Словенима,као и да би и то племе могло да буде носиоц I1Z63-51867,а они и Бастарни су могли ући међу Словене иу првим вековима нове ере на простору Украјине и Пољске,те су припадници тих племена у 6и7веку већ били потпуно асимилирани.Већ у 10веку су могуће били доста бројни међу Словенима I1Z63 51867 пре треба тражити међу источним Германима који су врло рано имали контакте са Словенима као Скири,неко Полабски Германи који су углавном отишли на запад у 5,6,веку а са западним Словенима скоро стално били у рату.Присуство I1Z63-51867у Украјини такође би требали анализирати,могућа веза са Скирима,Гепидима.

Ван мреже Sirius

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 166
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #572 послато: Октобар 20, 2020, 11:50:21 поподне »
Оригинални Срби, вероватно као Алани и део хунске војске су населили делове Туринигије и били су надређени локалним германима док се хунске држава није распала у другој половини 5. века. Постоји велики број гробова из тога времена у Турингији и Баварској који имају деформације на лобањама што је карактеристика степских народа.  Скалвени долазе у другој половини 6. века након притиска Авара на доњем Дунаву али њихова бројност је учинила да се изврши словенизација језички Срба који су већ тада једна микс алано-германски, могуће и хунски.
Нажалост у нашој науци се то још не истражује, ако желите порекло Србо дубоко у прошлост тражите по И1, Р1а и неким мање присутним хаплогрупама међу Србима. И2а је словенска и носиоци те хаплогрупе су били у Лужици али и на Балкану по доласку Срба.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #573 послато: Октобар 21, 2020, 11:51:11 пре подне »
Ја сам већ раније писао о могућем мјешању Срба,Лужичких Словена и Тиринжана у Тирингији,као и могућност дасу Срби и Лужичани собом довели на Балкан известан број Тиринжана.Исти су били потомци Англа и можда су баш они носиоци I1Z63-Y13946-51867која се јавља иу Британији,Енглеској.Мислим дасу Алански Срби и мнго времена пре Хуна и 5века боравили у Тирингији још из времена Свевских ратова са Римљанима и Ратног Свевског савеза у ком су учествовали и Алани.Јер 150год је сувише мало времена да Срби на Зали буду потпуно Словенизовани,или Тиринзи посрбљени.Морали су они ту бити на истој територији много дуже.Налази I1-51867у Украјини Пољској,Македонији,Бугарској навели су ме на мишљење да су ову хг имали Словени у време њиховог досељавања на Балкан,поред R1aиI2aкоје су већинске.Словени су и на рекама Дњестар и Прут и касније у Дакији могли да асимилују ист.Германе,Гепиде, Скире,Ругијце,посебноСловени Тиверци,Улићи,Северјани.И Словени у Чешкој и Словачкој,Моравској могли су ту да сретну асимилују Маркомане,Кваде,Скире у Словачкој,па да заједно са њиховим потомцима долазе на Балкан 6-7векСловени су иу 10-11векудолазили на Балкан и Тиверци у Византију,и Моравци и Чеси из Моравске у време досељавања Мађара.И са Остроготима на Балкан су долазила многа мања ист.германска племена,Руги Скири,чији су припадници остали у Епиру или у Далмацији,ту дочекали Словене.

Ван мреже Милишић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #574 послато: Октобар 22, 2020, 02:39:17 поподне »
Шапоњићу нема то ништа везе што сте навели пошто је "Стеван" живео у Брекову
Стевановићи из Невесиња припадају E-V13 хаплогрупи

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #575 послато: Октобар 22, 2020, 06:22:06 поподне »
Стевановићи из Брекова су навели своје порекло од Невесиња па сам их повезао са Стевановићи са из Доњег Поља.Можда у Невесињском пољу има још родова Стевановића или род I1Z63-Y13946-Ph220 од којих је Стеван од ког су Милићевићи.Резултат неког Цвијетића би одмах дао одговор дал су у питању Стевановићи из Доњег Поља,који су исти род.Постоји и могућност да су многи I1-Y13946-51867родови у Старом Влаху ту аутохтони-пре 15века а да им се порекло повезује са већинским досељеницима из Херцеговине у 17и18веку.Углавном староседелачке фамилије Старог Влаха из средњег века су изгубиле сећање о досељењу у тај простор,па су се повезивали са завичајем каснијих досељеника из Црне Горе и Херцеговине.

Ван мреже Милишић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #576 послато: Октобар 23, 2020, 06:49:17 пре подне »
Стевановићи из Брекова су навели своје порекло од Невесиња па сам их повезао са Стевановићи са из Доњег Поља.Можда у Невесињском пољу има још родова Стевановића или род I1Z63-Y13946-Ph220 од којих је Стеван од ког су Милићевићи.Резултат неког Цвијетића би одмах дао одговор дал су у питању Стевановићи из Доњег Поља,који су исти род.Постоји и могућност да су многи I1-Y13946-51867родови у Старом Влаху ту аутохтони-пре 15века а да им се порекло повезује са већинским досељеницима из Херцеговине у 17и18веку.Углавном староседелачке фамилије Старог Влаха из средњег века су изгубиле сећање о досељењу у тај простор,па су се повезивали са завичајем каснијих досељеника из Црне Горе и Херцеговине.
Ставановићи које помињем су из села Зови до, славе св Николу. Можда има различитих хаплогрупа међу Стевановићима мада мислим да су мале шансе за тако нешто.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #577 послато: Октобар 23, 2020, 10:30:14 пре подне »
Свакако у Старој Херцеговини од Грахова до Невесиња имамо велик број носиоца нашег I1Z63-51867-Ph220.Верујем даће се често појављивати нови тестирани с овом подграном који су пореклом из ових простора.Можда је наша хаплогрупа у Источној Херцеговини али и у Македонији,Албанији,Бугарској Далмацији,Старом Влаху заиста траг боравка Острогота и Визигота и њихових сродних мањих племена који су ишли сњима преко Балкана.Ови Готи који су остали на Балкану могли су већ у 6-7веку да буду Словенизовани а у Западној Србији и Бугарској романиз.Власи касније Посрбљени,Словенизовани.Наша хаплогрупа у Италији,Шпанији,Војводини,Украјини такође може да буде траг Гота и можда Херула,Гепида,Скира које су Готи водили са собом.Године 268,у трећем веку Готи и уз њих Херули и Скири,Гепиди доживели су тежак пораз од Римљана код Naisusa,Ниша у данаш.Србији њих око 50.000 многи Германи су страдали многе су Римљани заробили а бар неколико хиљада Гота је тада од Ниша побегло у унутрашњост садашње Србије западно од Ниша и у Тракију,Бугарску.Ови бегунци Готи су могуће опстали у неким планинама Србије и Бугарске као Власи.Остроготи су дуго времена боравили у Превалису и Далмацији па вероватно нису сви страдали после пада Теодорикове краљевине,многи су остали у брдима Превалиса где су у 6,7веку сусрели Словене.Велик број Гота је могуће остао иу Италији где су већ у 7,8веку били Латини.Наша подграна 51867немора да означава стриктно Готе већ и неко мање ист.Германско племе Скири,Ругијци,Херули,Гепиди који су били део Готске војске и миграција.

Ван мреже prikola

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 127
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #578 послато: Октобар 24, 2020, 11:12:00 поподне »
74. Зељковић, Ђурђевдан, Доњи Бараћи, Мркоњић Град

Još jedan naš.

Ван мреже zoranns

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 99
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #579 послато: Октобар 25, 2020, 10:29:56 пре подне »
74. Зељковић, Ђурђевдан, Доњи Бараћи, Мркоњић Град

Još jedan naš.
On je sad vec cetvrti sa podrucja Sipovo, Mrkonjic Grad koji pripada nasem rodu. Od toga Djukic i ja imamo potpuno poklapanje, a sa drugom dvojicom se razlikujemo na dva markera, ali smo im najblizi od svih testiranih iz naseg roda.
E sad prilicno sam uveren da je predanje o doseljavanju iz Vrlike tacno, kako kod mene tako i kod Djukica sa kojima se rodjakamo, pa verujem da je to podrucje iz kojeg bi poreklom trebalo da su i dvoje testiranih iz okoline Mrkonjica.