Аутор Тема: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946  (Прочитано 114185 пута)

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #540 послато: Септембар 06, 2020, 10:05:03 пре подне »
Нови ,,сродник,,је и Вујошевић који је врло могуће из Куча Дрекаловића,као и презимена Божовић и Ивановић и Калач-Милачић.Сва ова презимена се везују за Дрекаловиће.Што се тиче Лекића њих је највише у Васојевићима,а у Васојевићима има много и Ђукића као и Миликића.Лекића има и у Црмници и то је некако типично Црногорско презиме.У Васојевићима има три ил четри фамилије Лекићи.А славе су се веома често мењале иу зависности од места живљења,племена,села,новог окружења,призетства итд.Собзиром на Вујошевиће и Калаче,још се ништа дефинитивно неможе рећи у вези изворишта матице наше хаплогрупе,још се ништа конкретно незна,има ,,нас,,у свим областима Балкана.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #541 послато: Септембар 06, 2020, 10:44:24 пре подне »
Цитат: Saponjic link=topic=4229.msg141687#msg141687 има ,,нас,,у свим областима Балкана.
[/quote
Ovo sam i ja primetio,ogromna rasprostranjenost i nikakav znak de bi mogla biti matica,zanimljiva HG definitivno...

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #542 послато: Септембар 06, 2020, 11:02:35 пре подне »
Ја (а сигуран сам и већина других) не знам шта вам значи овакав начин/приступ истраживању (потпуно погрешан). Претпостављам да вама двојици, тројици представља некакву сатисфакцију, али као да намерно тражиште "теже решење" и од неких полу-чињеница изводите некакве епохалне закључке.

Иако смо за Вујошевића рекли да готово сигурно није од Куча-Дрекаловића, то вас не спречава да га тамо убаците. за Лекића из околине Мркоњић Града кажете да има типично црногорско презиме, као да нема других Лекића осим оних пореклом из Црне Горе. Искључујете сваку логику и пошто-пото покушавате да убаците све тестиране у вашу теорију. Становништво тог краја из ког потиче Лекић, води порекло углавном из Источне Херцеговине, где је ова подграна Z63 раширена. Друга опција је да су можда и нешто старији слој на том подручју. А сасвим се може искључити опција да имају директне везе са ЦГ Брдима и неким Лекићима одатле (презимена су се ретко преносила у Крајину у том изворном облику).

Испаде по вашој причи да ове подгране има свуда и да је веома раширена. А заправо је доста сркомно заступљена код нас, осим у појединим областима као што су Источна Херцеговина, Стари Влах и околина Шипова (Јањ). Самим тим ту треба тражити неке везе. Постоји евидентно и неки огранак у Брдима, али на силу покушавати све угурати тамо, па још у Куче, где немамо никакву потврду тренутно, класично је "силовање" теме.

Лично би ограничио овакав начин писања, зато што ће можда неког припадника ове подгране, који рационално размишља, скренути потпуно са правог пута, па ће и он следити вашу логику. Али форум и јесте неко место за размену мишљења, само би било добро мање форсирати неке личне жеље, представљајући их као готове чињенице.

Ван мреже zoranns

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 99
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #543 послато: Септембар 06, 2020, 11:20:28 пре подне »
Нови ,,сродник,,је и Вујошевић који је врло могуће из Куча Дрекаловића,као и презимена Божовић и Ивановић и Калач-Милачић.Сва ова презимена се везују за Дрекаловиће.Што се тиче Лекића њих је највише у Васојевићима,а у Васојевићима има много и Ђукића као и Миликића.Лекића има и у Црмници и то је некако типично Црногорско презиме.У Васојевићима има три ил четри фамилије Лекићи.А славе су се веома често мењале иу зависности од места живљења,племена,села,новог окружења,призетства итд.Собзиром на Вујошевиће и Калаче,још се ништа дефинитивно неможе рећи у вези изворишта матице наше хаплогрупе,још се ништа конкретно незна,има ,,нас,,у свим областима Балкана.
Mislim da ne treba nista povezivati po prezimenima.
Prezimena ovakva kakva su se kod Srba ustalila tek u 18 veku, pre toga su se nasledjivala po imenu oca. Vec sam izveo racunicu po kojoj su moji tamo vec pocetkom 19 veka, pre toga u Vrlici. Ne vidim da je bilo prostora za uspostavljanje prezimena. Isto tako moj i Djukicev nalaz se potpuno poklapaju, sto znaci da u zadnjih par stotina godina imamo istog pretka.  Nismo mogli biti i Djukici i Milicici vec samo jedno ili nijedno od ta dva. Lekic se ne poklapa potpuno sa nama ali kao sto je vec receno teritorijalno smo jako blizu, plus nam je krsna slava ista. Za Djukice znam da imaju predanje o doseljavanju iz Vrlike, pa verujem da bi i Lekici mogli imati isti trag. U tom slucaju bi se, ako se ovo potvrdi Dalmacija mogla uzeti kao prethodna destinacija sa koje smo sva tri prezimena dosli, a moguce gde smo se i razdelili.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #544 послато: Септембар 06, 2020, 11:23:11 пре подне »
Да оно што је веома чудно и приметно да се ова хаплогрупа-подграна појављује некако изоловано,,уметнуто,,у нека већа братсва и родове у којима је велика већина припадника са неком другом хаплогрупом као доминантном,па се ту појављују и појединци са хг I1-Y13946,и као вековни чланови исте фамилије која је напр.E1b-V13.Свакако се ради о појединцима из група старијег слоја становништва(11-14век)које су новодосељеници који су формирали нова јака братства и племена,14-17век,добровољно прихватала као чланове породице.Временом су исти остајали,постајали део те нове фамилије,братства.Да кажемо нешто као Мацуре или Матаруге, или Власи који нису груписани већ појединци сједињени са новим млађим ,,комшијама,,Тако например Бајићи из Забрђа Пљевља тврде дасу из Бајица,од Мартиновића.Марзиновићи су E1b хг али врло могуће дасу Бајићи од старих Бајичића-Бајица који су остали у селу и сјединили се с Мартиновићима.Временом потомци мисле да су од тог бројног братства као што и Морачанин тврди даје од Селаковића у Горњој Морачи.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #545 послато: Септембар 06, 2020, 11:42:05 пре подне »
Небојша,молио бих,ако не постоје конкретни и потпуни податци тестираног онда је глупо и погрешно рећи:Не он није из Куча,или није из Мораче,Васојевић или неки други род,зато што имате идеју даје тај род дефинитивно профилисан.Колико има Климената који нису E1b V13.Шта ћемо ако се ,,сутра,,појави неки Вуксановић из Дрекаловића са хг I1Z63.Ни нашу хаплогрупу ни било коју другу нетреба да минимализујете и сматрате небитном јер се очигледно појављује на веома много места али код потпуно различитих и ничим повезаних породица.Историја+Генетика и такав случај треба да покуша да објасни а не да појединци исмевају и омаловажавају покушај дасе објасни присуство ове хг и у већим родовима и код врло неповезаних породица са истом славом,завичајем,исл.Ја сам само навео где су Лекићи најбројнији,што опет незначи да та фамилија није баш из Босне,могуће и старинци аутохтони у Мркоњићу.

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #546 послато: Септембар 06, 2020, 12:02:51 поподне »
Небојша,молио бих,ако не постоје конкретни и потпуни податци тестираног онда је глупо и погрешно рећи:Не он није из Куча,или није из Мораче,Васојевић или неки други род,зато што имате идеју даје тај род дефинитивно профилисан.Колико има Климената који нису E1b V13.Шта ћемо ако се ,,сутра,,појави неки Вуксановић из Дрекаловића са хг I1Z63.Ни нашу хаплогрупу ни било коју другу нетреба да минимализујете и сматрате небитном јер се очигледно појављује на веома много места али код потпуно различитих и ничим повезаних породица.Историја+Генетика и такав случај треба да покуша да објасни а не да појединци исмевају и омаловажавају покушај дасе објасни присуство ове хг и у већим родовима и код врло неповезаних породица са истом славом,завичајем,исл.Ја сам само навео где су Лекићи најбројнији,што опет незначи да та фамилија није баш из Босне,могуће и старинци аутохтони у Мркоњићу.
Управо тако , не може једна хг које има свуда тек тако да ве веже само за једно подручје . Исто као кад неки род који на пример покаже генетску блискост са неким родом из лупам источне Херцеговине , овде одмах крећу да му порекло везују за те крајеве , а дотични нит има такво предање , нити су му преци икад боравили у Херцеговини . Треба знати да многи I2a И I1aZ63 врло лако могу бити старинци Старога Влаxа и Рашке на пример .

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #547 послато: Септембар 06, 2020, 12:12:05 поподне »
Управо тако , не може једна хг које има свуда тек тако да ве веже само за једно подручје . Исто као кад неки род који на пример покаже генетску блискост са неким родом из лупам источне Херцеговине , овде одмах крећу да му порекло везују за те крајеве , а дотични нит има такво предање , нити су му преци икад боравили у Херцеговини . Треба знати да многи I2a И I1aZ63 врло лако могу бити старинци Старога Влаxа и Рашке на пример .

Или рецимо, лупам, I2a-PH908 може бити староседелачка на Балкану. 
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #548 послато: Септембар 06, 2020, 12:20:54 поподне »
Или рецимо, лупам, I2a-PH908 може бити староседелачка на Балкану.
Не знам која је сврха овог коментара , моја поента је да исто као што је дебилно да се пуно родова предањем везује за Куче , што је јако уобичајено , исто тако је глупо везивати све могуће I2 или I1a Z63 за Херцеговину .

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #549 послато: Септембар 06, 2020, 12:28:55 поподне »
Ево један конкретан пример:Једна велика фамилија из села Сврке код Пећи има моју хг о којој овде дискутујемо,и славе Стевањдан и важе за најстарије старинце у Свркама који су ту живели иу вријеме Арсенија Чарнојевића и сеобе у Угарску,они нису отишли.Моја фамилија је такође иста хг слава Стевањдан,старинци у Старом Влаху,код Увца.Родови у Требињској шуми,Површи,те Морачанин у Гор.Морачи такође славе Стевањдан немамо никакве родовске повезаности Па ни они родови у Требињској Површи са славом Стевањдан немају ништа заједничко иако су иста слава и хаплогрупа.Па иови који славе Ђурђевдан у центру.Босни можда немају никакву родбински везу.Ово је тешко објаснити али је заиста тако.Моја фамилија можда заиста нема баш никакве везе са Требињем,Шумом,као ни Миличић,или је досељење било веома давно(16-18век) те се и непамти неки други завичај сем овог скорашњег.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #550 послато: Септембар 06, 2020, 12:43:35 поподне »
Још бих навео једну чињеницу, доста познату.У Рашкој области,Пештеру,Метохији велики број родова,фамилија се представљао као Кучи или од Куча,у Старом Влаху посебно Ивањица,Моравица,већина тврди дасу Васојевићи,Новововарошка села такође Васојевићи,или се измишљала веза са њима.Бихор,Клименти,Пријепоље такође Кучи,или Дробњаци.То су наши прадедови тврдили јер су се тако осећали сигурније и јаче у новом окружењу,где се рачунало да ,,својта,,исто племе неће на своје ударити,напасти,већ ће се ,,своји помагати и бранити.Зато је у Старом Влаху и Рашкој та племенска припадност била изузетно важна па макар и измишљена али у ранијим временима то нико није могао да проверава па нида оспорава.Данас то потврђује или оспори генетика.А мој чукунђед је говорио ми смо Васојевићи и то му нико неби оспоравао.Морало је тако.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #551 послато: Септембар 06, 2020, 12:45:50 поподне »
Не знам која је сврха овог коментара , моја поента је да исто као што је дебилно да се пуно родова предањем везује за Куче , што је јако уобичајено , исто тако је глупо везивати све могуће I2 или I1a Z63 за Херцеговину .

Хтео сам да укажем да би се логика коју си навео могла применити и у случају хаплогрупе I2a-PH908, само на ширем географском простору. То што кажеш да су припадници I1-Z63 код нас свуда присутни, не значи да су на тим местима могли никнути као печурке после кише. Од некуд су морали кренути, а на основу досадашњих резултата генетичких тестова и познавања праваца миграције становништва, њихово исходиште треба тражити у крајевима које је Небојша навео.   
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #552 послато: Септембар 06, 2020, 12:50:47 поподне »
Још бих навео једну чињеницу, доста познату.У Рашкој области,Пештеру,Метохији велики број родова,фамилија се представљао као Кучи или од Куча,у Старом Влаху посебно Ивањица,Моравица,већина тврди дасу Васојевићи,Новововарошка села такође Васојевићи,или се измишљала веза са њима.Бихор,Клименти,Пријепоље такође Кучи,или Дробњаци.То су наши прадедови тврдили јер су се тако осећали сигурније и јаче у новом окружењу,где се рачунало да ,,својта,,исто племе неће на своје ударити,напасти,већ ће се ,,своји помагати и бранити.Зато је у Старом Влаху и Рашкој та племенска припадност била изузетно важна па макар и измишљена али у ранијим временима то нико није могао да проверава па нида оспорава.Данас то потврђује или оспори генетика.А мој чукунђед је говорио ми смо Васојевићи и то му нико неби оспоравао.Морало је тако.
Види ја искрен да будем не знам зашто би се неко претварао и измишљао везу са на пример Кучима . Мајка ми је из Пријепоља и ја лично мислим да су ту велику улогу имали Колашински крај и Ровци . Јер они су прихватали у тај крај све и свакога , понајвише Куча , и врло вероватно неки Дробњачки родови су се збили уз Куче и као такви дошли у Пријепољску општину . Мени је једино фасцинантно да баш ниједна xришћанска породица у Пријепољу није генетски Кучка , а толико пуно предања о тим Кучима , чак шта више има и организовано удружење Куча у Пријепољу , и иду сваке године у Кучку пећину у Колашин са овима из Фонда за Развој Куча . Мени то не иде једино у главу , а мање више сигуран сам да су збијања уз Куче у Колашину имала пресудан значај . Јер већина их је преко Колашина у Пријепоље стигла .

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #553 послато: Септембар 06, 2020, 01:34:33 поподне »
Што се тиче одређења начина и правца доласка I1Z63 хаплогрупе на Балкан и међу Србе,питање је врло комплексно а сама хг I1Z63 код Срба је врло компликована за тумачење,читава наука.Код ове хг јако је битно које су млађе подгране јер оне праве јако велику разлику.Напр.Мацуре,могућ долазак у време сеобе народа,и пре Словена,у област Мораче као Готи,или Словенизовани Вандали,Гепиди Али дошли и боравили на једном одређеном подручју,Брдима после иселили у Далмацију,итд.Наша хг иста Али Y13946-51867могли су је унети на Балкан и ,,Латини,,из Италије,или Власи из Грчке,Морлаци из Далмације,али и Срби који су је имали још кад су дошли на Балкан.Мислим да је у већем проценту имала етничка група присутна на Балкану од 10-15века,када долази до расплињавања међу Србима и многих ,,сједињавања,,и расељавања.Вероватно романофони Германи.Што се тиче Пријепољских Куча народ зна за неки стари завичај,мјесто живљења,и тасе успомена одржава,памти невезано са Дрекаловићима,памти се Медун,Косор,Убли,не данашњи род Куча,него тај простор,где се некад давно живело.

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #554 послато: Септембар 06, 2020, 01:41:57 поподне »
Што се тиче одређења начина и правца доласка I1Z63 хаплогрупе на Балкан и међу Србе,питање је врло комплексно а сама хг I1Z63 код Срба је врло компликована за тумачење,читава наука.Код ове хг јако је битно које су млађе подгране јер оне праве јако велику разлику.Напр.Мацуре,могућ долазак у време сеобе народа,и пре Словена,у област Мораче као Готи,или Словенизовани Вандали,Гепиди Али дошли и боравили на једном одређеном подручју,Брдима после иселили у Далмацију,итд.Наша хг иста Али Y13946-51867могли су је унети на Балкан и ,,Латини,,из Италије,или Власи из Грчке,Морлаци из Далмације,али и Срби који су је имали још кад су дошли на Балкан.Мислим да је у већем проценту имала етничка група присутна на Балкану од 10-15века,када долази до расплињавања међу Србима и многих ,,сједињавања,,и расељавања.Вероватно романофони Германи.Што се тиче Пријепољских Куча народ зна за неки стари завичај,мјесто живљења,и тасе успомена одржава,памти невезано са Дрекаловићима,памти се Медун,Косор,Убли,не данашњи род Куча,него тај простор,где се некад давно живело.
Који то род конкретно зна да је некад боравио у Медуну , Ублима итд ? Гледај онда би неко морао и крвно Куч бити , што у Пријепољу није случај . Сви кажу од Куча смо , а кад их питаш од кога у Кучима блену ко телад . То у Пријепољу је иронија , јер имају предање о Кучима , значи самом истоку ЦГ , а генетика им показује скроз други крај ЦГ и друго дијалекатско подручје . Ја сам сигуран да су та предања у Колашину узета . Било би лепо видети којим акцентом говоре дотични у Пријепољу , ако је то старохерцеговачки , онда нема шта Дробњаци су , а ако више вуче на зетско-санџачки онда је то стварно феномен и дилема . Већина муслимана што тврде да су Кучи у Пријепољу испадну Кучи , а код хришћана баш нико , то ми је стварно нереално . Неко , оа макар то била једна породица , морају бити и крвно Кучи .

Ван мреже vid.knezevic

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 125
  • R-YP6098>BY149000 mtdna u1a1a1*
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #555 послато: Септембар 06, 2020, 02:33:58 поподне »
Који то род конкретно зна да је некад боравио у Медуну , Ублима итд ? Гледај онда би неко морао и крвно Куч бити , што у Пријепољу није случај . Сви кажу од Куча смо , а кад их питаш од кога у Кучима блену ко телад . То у Пријепољу је иронија , јер имају предање о Кучима , значи самом истоку ЦГ , а генетика им показује скроз други крај ЦГ и друго дијалекатско подручје . Ја сам сигуран да су та предања у Колашину узета . Било би лепо видети којим акцентом говоре дотични у Пријепољу , ако је то старохерцеговачки , онда нема шта Дробњаци су , а ако више вуче на зетско-санџачки онда је то стварно феномен и дилема . Већина муслимана што тврде да су Кучи у Пријепољу испадну Кучи , а код хришћана баш нико , то ми је стварно нереално . Неко , оа макар то била једна породица , морају бити и крвно Кучи .
Пошто ме ова тема конкретно занима, да се укључим са примедбом да муслимани Кучи са Пештери, имају предање да су од Медуна а резултатом припадају карпатско далматинском кластеру. Волео бих да више сазнам о њима јер су битни за мој резултат, али нисам ништа за сада успео.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #556 послато: Септембар 06, 2020, 02:53:48 поподне »
Што се тиче говора и акцента,у Старом Влаху,готови сви житељи и данас и некад звуче Херцеговачки,имају сличан говор као народ Гацка или Невесиња,са понеким речима које звуче црногорски,а у говору мало растежу слогове као у Босни.Овај комбиновани говор-нагласак је типичан Старовлашки говор који се доста разликује од говора Пештераца,али и Пљеваљаца,те и они који су дошли из Мораче временом почну да причају Старовлашки.Старовлашани немају певање уз гусле али имају извика,без музике,Кучи немају певање извика али имају али баш сви гусле.Али то је све обележје предела нема везе са генетиком.

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #557 послато: Септембар 06, 2020, 02:57:13 поподне »
Што се тиче говора и акцента,у Старом Влаху,готови сви житељи и данас и некад звуче Херцеговачки,имају сличан говор као народ Гацка или Невесиња,са понеким речима које звуче црногорски,а у говору мало растежу слогове као у Босни.Овај комбиновани говор-нагласак је типичан Старовлашки говор који се доста разликује од говора Пештераца,али и Пљеваљаца,те и они који су дошли из Мораче временом почну да причају Старовлашки.Старовлашани немају певање уз гусле али имају извика,без музике,Кучи немају певање извика али имају али баш сви гусле.Али то је све обележје предела нема везе са генетиком.
Види у Бродареву мислим да је зетско-санџачки , док је у Пријепољу староxерцеговачки , барем што сам успео видети . Мајчини више звуче као источни Црногорци , а богами у Комарану се пева уз гусле , али то је на самој граници са Црном Гором .

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #558 послато: Септембар 06, 2020, 03:19:49 поподне »
Види у Бродареву мислим да је зетско-санџачки , док је у Пријепољу староxерцеговачки , барем што сам успео видети . Мајчини више звуче као источни Црногорци , а богами у Комарану се пева уз гусле , али то је на самој граници са Црном Гором .
Што се тиче дијалеката Бродарево је ,можемо рећи,гранични појас.Становништво прича мешано и не бих мого процентуално проценити којем више нагињу.А у ПП је дефинитивно херцеговачки с тим што ми имамо једну другу особеност,и сам сам јој одан,а то је да мјешамо ијекавицу и екавицу.Али то није тема...

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #559 послато: Септембар 06, 2020, 03:22:44 поподне »
Што се тиче дијалеката Бродарево је ,можемо рећи,гранични појас.Становништво прича мешано и не бих мого процентуално проценити којем више нагињу.А у ПП је дефинитивно херцеговачки с тим што ми имамо једну другу особеност,и сам сам јој одан,а то је да мјешамо ијекавицу и екавицу.Али то није тема...
Велика Жупа је гранични појас , Бродарево је зетско-санџачки претежно . Код кевиниx у Комаран се прича зетски више .