Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2581293 пута)

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2040 послато: Мај 11, 2016, 07:38:54 поподне »
динарик југ?
Изгледа да су Југ. Сад баш покушавам да их упоредим са Озринићима и да видим да ли су и колико блиски.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2041 послато: Мај 11, 2016, 07:57:36 поподне »
Жарић/Петковдан/Добруша/Пећ/КиМ
DYS576 18, DYS389I 13, DYS448 19, DYS389II 31, DYS19 15,DYS391 11, DYS481 30, DYS549 11, DYS533 13, DYS438 10, DYS437 15, DYS570 20, DYS635 23, DYS390 24, DYS439 13, DYS392 11, DYS643 10, DYS393 12, DYS458 17, DYS385a 14, DYS385b 15, DYS456 15, YGATAH4 12.
Жарићи су пореклом из села Бобуља у Мартинићима (Бјелопавлићи), а најдаљом старином из села Војинићи на Чеву. Почетком 19. века су због крвне заваде са Вукотићима напустили Чево и одселили најпре у село Глизица у Мартинићима, одакле се нешто касније када им је краљ Никола дао земљу протераних муслимана из околине Спужа и Мартинића, један део Жарића насељава се у село Бобуља такође у Мартинићима, други у Пећ где су примили ислам и од њих су данас шиптари са презименом Жарај, а трећи су одселили у Враку код Скадра. Године 1916. ови из Бобуље прелазе у Добрушу код Пећи.  Постоји предање да су од Војиновића по којима и село Војинићи (некада Војиновићи) носи назив и данас. Оно је у турском попису из 1521. односно 1523. год. уписано као засеок (махала) и у то време бројало укупно 8 кућа и баштина. Према једној другој верзији предања које је такође запамћено они воде порекло од попа Шћепана (познат и као поп Прента), односно његовог унука Вукоте Драшкова. Ово је грана Озринића од које је и познато братство Драшковић са Чева.
Према овом резултату ДНК, овако на први поглед се види да они немају много блискости са потомцима кнеза Богдана Војинића који према предању такође води порекло са Чева из села Војинића, па би ово предање о пореклу од попа Шћепана (Озринићи-Драгојевићи) могло бити заиста тачно. Остављам то Синиши да да суд на основу упоређења са хаплотипом Озринића који су се већ тестирали и имамо их у табели српскох ДНК пројекта. Ови који су били у Добруши славе Петковдан пошто су ту славу преузели од Бјелопавлића када су доселили у Мартиниће, док они који су одселили у Враку код Скадра славе и данас св. Архангела Михаила, стару њихову славу коју су славили некада на Чеву.

Не чини ми се претјерано близак са Озринићима, мада у даљој прошлости могућа је веза. Нема ни Озринићку специфичност 448=18. Најближи му је тестирани Брборић из Љубиња, који опет имају предање да су из Бјелопавлића (Плетикосе). Не знам да ли нека веза ту може да се пронађе.

Груписаћу га са Брборићем засад.

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2042 послато: Мај 11, 2016, 08:13:07 поподне »
Не чини ми се претјерано близак са Озринићима, мада у даљој прошлости могућа је веза. Нема ни Озринићку специфичност 448=18. Најближи му је тестирани Брборић из Љубиња, који опет имају предање да су из Бјелопавлића (Плетикосе). Не знам да ли нека веза ту може да се пронађе.

Груписаћу га са Брборићем засад.

Можда грешим, али ме Брборић на Барбарић подсећа.

Ван мреже Milić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
  • E-V13
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2043 послато: Мај 11, 2016, 10:44:36 поподне »
Милићу немој да те чуди и збуњује  што су стари причали да су из Шекулара. Зна се да су Шекуларци  били филурџије, односно да су плаћали порез филурију, то јест били су слободни сељаци. Остали су у турска времена у Горњем Полимљу били  турске чипчије. Шекулар је био слободан за прелаз и то је био у то вријеме један од најкраћих путева из Горњег Полимља преко Ругове у Метохију. Шекулар   је твојима био или мјесто поријекла или успутна селидбена станица.
Верујем да је тако, деда ми је причао да су се дуго селили, и да су се у једном тренутку из Метохије вратили у брда, а могуће баш у Шекулар, јер су у Метохији неког Турчина убили, па се после поново вратили у Метохију. Прадеда ми је иначе рођен у селу Јагоде, а предходно су живели неко  време у Заимову, односно Новом Селу како се некада звало, то је било пре него што су убили тог Турчина.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2044 послато: Мај 11, 2016, 11:48:35 поподне »
Можда грешим, али ме Брборић на Барбарић подсећа.
Брборићи су стара љубињска породица из села Пустипуха. Приповједају да су потомци неког Павла Плетикосе, Поријекло вјероватно аутохтоно. Традиционално уз Михиће са Банчића и Вулиће из Струјића најбољи клесари.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2045 послато: Мај 12, 2016, 09:48:45 пре подне »
Брборићи су стара љубињска породица из села Пустипуха. Приповједају да су потомци неког Павла Плетикосе, Поријекло вјероватно аутохтоно.

Има и она верзија по којој су Плетикосе у Херцеговину дошле из области каснијег племена Бјелопавлића (долина Зете). Тако је записао Ристо Милићевић. На жалост, у скенираном примерку књиге нема пописа литературе да би се могло видети из којег рада је узео овај податак.

Од ових Брборића је познати свештеник отац Василије који службује у Жупи Никшићкој, а често се може срести и под Острогом.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Alex

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2046 послато: Мај 12, 2016, 05:51:55 поподне »
Bez najmanje želje da bilo koga kritikujem,moram da prokomentarišem da je trenutno sredina Maja i da rezultati pristižu tragikomičnom brzinom.
Očekivali smo bar deset rezultata dnevno minimum a ne tri četiri svakog drugog dana.
Znam da je ovo do dnk centra a ne do udruženja poreklo ali ovo govori i o njihovom odnosu prema ovom projektu.Da ste tražili od nekog inostranog centra da vam uradi analizu za 200 ili 300 osoba verovatno biste dobili sličan popust a dobili biste ozbiljne podatke na najmanje 67 marker.Rezultati bi pristigli u istom vremenskom intervalu ako ne i brže.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2047 послато: Мај 12, 2016, 06:01:17 поподне »
Има и она верзија по којој су Плетикосе у Херцеговину дошле из области каснијег племена Бјелопавлића (долина Зете). Тако је записао Ристо Милићевић. На жалост, у скенираном примерку књиге нема пописа литературе да би се могло видети из којег рада је узео овај податак.

Од ових Брборића је познати свештеник отац Василије који службује у Жупи Никшићкој, а често се може срести и под Острогом.
Vjerovatno "Ljubinje sa okolinom" dr. Ljubo Mihić

Ван мреже Crni Kralj

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 87
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2048 послато: Мај 12, 2016, 06:22:23 поподне »
Има и она верзија по којој су Плетикосе у Херцеговину дошле из области каснијег племена Бјелопавлића (долина Зете). Тако је записао Ристо Милићевић. На жалост, у скенираном примерку књиге нема пописа литературе да би се могло видети из којег рада је узео овај податак.

Од ових Брборића је познати свештеник отац Василије који службује у Жупи Никшићкој, а често се може срести и под Острогом.

Постоји код Буњеваца у Бачкој презиме Плетикосић.У књигама крштених римокатоличке цркве,у Сомбору,први пут се спомињу 1699.године.Дошли су у сеоби 1687.године,под водством капетана Дује Марковића и Јуре Видаковића (обојица су прешли у "ћесарску" веру,да би добили племићку титулу).По предању,дошли су из Херцеговине.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2049 послато: Мај 12, 2016, 06:35:49 поподне »
Bez najmanje želje da bilo koga kritikujem,moram da prokomentarišem da je trenutno sredina Maja i da rezultati pristižu tragikomičnom brzinom.
Očekivali smo bar deset rezultata dnevno minimum a ne tri četiri svakog drugog dana.
Znam da je ovo do dnk centra a ne do udruženja poreklo ali ovo govori i o njihovom odnosu prema ovom projektu.Da ste tražili od nekog inostranog centra da vam uradi analizu za 200 ili 300 osoba verovatno biste dobili sličan popust a dobili biste ozbiljne podatke na najmanje 67 marker.Rezultati bi pristigli u istom vremenskom intervalu ako ne i brže.

Не знам, толико је отприлике дневно стизало и за Српски ДНК дан, а и није лоше што је тако, јер другачије не бисмо могли лепо испратити нове резултате. Таман да се чека и месец дана на све, није толико страшно, ја сам по два месеца чекао за своја два теста. Што се тиче иностраних центара, ту су упућенији наши генетичари, али да негде постоји јефитиније и брже, не сумњам да би нас о томе обавестили. Ово је тренутно одлично, како је тестирање изгледало овде пре годину, две, или ко памти раније. Разумем ако је неко нестрпљив, и ја сам био на крају са живцима, али ипак није толико страшно. Тако да, стрпљења никад доста, а не чекамо малу ствар. ;)

Стрпљен спашен! ;D



Ван мреже Alex

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2050 послато: Мај 12, 2016, 07:07:07 поподне »
Не знам, толико је отприлике дневно стизало и за Српски ДНК дан, а и није лоше што је тако, јер другачије не бисмо могли лепо испратити нове резултате. Таман да се чека и месец дана на све, није толико страшно, ја сам по два месеца чекао за своја два теста. Што се тиче иностраних центара, ту су упућенији наши генетичари, али да негде постоји јефитиније и брже, не сумњам да би нас о томе обавестили. Ово је тренутно одлично, како је тестирање изгледало овде пре годину, две, или ко памти раније. Разумем ако је неко нестрпљив, и ја сам био на крају са живцима, али ипак није толико страшно. Тако да, стрпљења никад доста, а не чекамо малу ствар. ;)

Стрпљен спашен!

Ja opet kažem da nikog ne kritikujem ali mislim je danas objavljen rezultat jednog testiranog tako da odlično nije sigurno!

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2051 послато: Мај 12, 2016, 07:13:31 поподне »
Ja opet kažem da nikog ne kritikujem ali mislim je danas objavljen rezultat jednog testiranog tako da odlično nije sigurno!

Јасно да никог не критикујеш, али ево стижу полако резултати, до сада су објављена два. Резултате треба и обрадити, а посао је сам по себи пипав, па не треба никога додатно пожуривати. Сигуран сам да нико не "забушава", већ се ради уобичајеним темпом, требало би до краја дана да буду објављени резултати још пар подорица. :)



Ван мреже Alex

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2052 послато: Мај 12, 2016, 07:25:28 поподне »
Јасно да никог не критикујеш, али ево стижу полако резултати, до сада су објављена два. Резултате треба и обрадити, а посао је сам по себи пипав, па не треба никога додатно пожуривати. Сигуран сам да нико не "забушава", већ се ради уобичајеним темпом, требало би до краја дана да буду објављени резултати још пар подорица. :)
Za analize nije problem cekati ni nekoliko meseci  ipak je to ozbiljan posao ali za rezultate iz dnk centra je mnogo mesec dana.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2053 послато: Мај 12, 2016, 07:32:39 поподне »
Za analize nije problem cekati ni nekoliko meseci  ipak je to ozbiljan posao ali za rezultate iz dnk centra je mnogo mesec dana.

Обратите пажњу да Синиша након сваког резулатата даје и обајшњења о поријеклу породице. Није Синиша компјутер.
Није овдје у питању ДНК центар, него уобичајени метод да се дају одређени резулатати а онда коментарише. Тако је увијек било

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2054 послато: Мај 12, 2016, 07:36:13 поподне »
Мислим да резултати  никуд неће побјећи. Треба узети у обзир да је тестирање завршено непосредно пред празнике, тако да је вјероватно и због тога ДНК центар каснио са резултатима.

Што се тиче објављивања, можемо и да не објављујемо, већ само да уврстимо у табелу. Мени би то било много лакше.

Ван мреже Alex

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2055 послато: Мај 12, 2016, 07:41:07 поподне »
Мислим да резултати  никуд неће побјећи. Треба узети у обзир да је тестирање завршено непосредно пред празнике, тако да је вјероватно и због тога ДНК центар каснио са резултатима.

Што се тиче објављивања, можемо и да не објављујемо, већ само да уврстимо у табелу. Мени би то било много лакше.
Povlačim sve što sam rekao,niste me dobro razumeli,ne kritikujem nikog je prvo što sam napisao!

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2056 послато: Мај 12, 2016, 07:42:40 поподне »
Што се тиче објављивања, можемо и да не објављујемо, већ само да уврстимо у табелу. Мени би то било много лакше.

Нееееее, друже, овако је много лепше! Само полако.
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2057 послато: Мај 12, 2016, 07:50:33 поподне »
Povlačim sve što sam rekao,niste me dobro razumeli,ne kritikujem nikog je prvo što sam napisao!

Колико је мени познато добар дио тестираних је већ добио резултате. Добро би било да их не коментаришу док их ми не објавимо овдје.

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2058 послато: Мај 12, 2016, 08:01:54 поподне »
Колико је мени познато добар дио тестираних је већ добио резултате. Добро би било да их не коментаришу док их ми не објавимо овдје.
Колико ја знам само шесторица по дану добијају исходе из ДНК центра. Разумио бих да је у питању тумачење исхода и њихово постављање на форум, које радите потпуно бесплатно из добре воље, али је овдје очигледно ријеч о запосленим у ДНК центру који би са мало више професионалности требали обављати оно за шта су плаћени.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2059 послато: Мај 12, 2016, 08:06:47 поподне »
Цитат
Радовић, Лучиндан, Прекопуце, Прокупље, Србија

Било би добро да нам неко потврди да ли све породице у Прекопуцу (и Здравињу) славе св Луку.

Ја мислим, на основу досадашњег искуства, да је реч о једној породици која се разгранала. Топлица је 1878-1908 насељена са изузетно мало породица, али са пуно деце. То је био крај са најјачим наталитетом у тадашњој Србији која је иначе у целини имала добар наталитет (највећи у Европи тог времена!).

У таквим условима, само у већим селима у самој долини Топлице насељавано је више породица. У мањим селима, на већој надморској висини, где је сточарство преовладавало, обично је једна породица населила једно или чак више села.