Аутор Тема: Регионални идентитети  (Прочитано 19876 пута)

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 966
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #120 послато: Новембар 10, 2020, 01:04:18 поподне »

Вала Гиле опседнут си Арнаутима а не верујем да си пет упознао лично.


Није лепо што си ово написао, добри земљаче! :)
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 966
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #121 послато: Новембар 10, 2020, 01:05:51 поподне »
Нису називани Шиптарима јер се тај назив одомаћио тек након Другог светског рата. Међутим, називани су Арнаутима, што се види и по етнографској литератури. Чак су Арнаутима у неким случајевима називани и људи који су долазили из сјеничког и новопазарског краја.

Зато то и наводим, Никола! Ти то, видим, знаш!

Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5183
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #122 послато: Новембар 10, 2020, 01:05:56 поподне »
Морам признати да ми до данас није јасан анимозитет који Срби из Србије гаје према Крајишницима. Нису им криви ни Албанци који узеше Косово, ни сународници који су продали то исто Косово, ни НАТО, ни Аустријанци, ни Турци ни Немци, али им сметају Крајишници који су ратовали у Првом светском рату за ту Србију.

Да ли је то некакав комплекс, покушавам да разумем. Сличан анимозитет су Хрвати гајили према Србима досељеним у Хрватску (Војна крајина). Ваљда се тако и овде Срби из Србије осећају на неки начин "угрожено", иако нема реалних разлога за то. Са друге стране, иста нетрпељивост (не само од стране "Србијанаца", већ свих Срба), влада и према Црногорцима који се лактају у Београду, или новопридошлим Косовцима (популарно Косоварима), који су дошли са повећим капиталом, или ушли у одређене институције. Закључак - нема нама среће овде. ;)

А ови регионални називи се често и нису сматрали увредом, штавише људи су их некада с поносом истицали. У литератури су истраживачи почетком 20. века бежелили такве податке од самих досељеника. 20. век је са собом донео превише сукоба, ратова, па су у међувремену термини као што су Бугараш, Босанац, Арнауташ, постали велика увреда.

Мислим да је то све нормално, слична је ситуација свугдје гдје има великих миграција становништва и социјалних ломова. Није то никаква посебност Србије, тога има и у Републици Српској, код Хрвата мислим да су још израженије те регионалне разлике.

Лично сам добар дио живота провео у Србији и живио сам и на Косову и у Београду и у Војводини, био сам у контакту са појединцима из скоро свих крајева Србије. Никад нисам осјетио неку непријатност или анимозитет. Бар не отворени.

А та препуцавања, дошао овај па ми преотео посао, не узимам превише озбиљно.Као што написах, уобичајена ствар, као из оне Балашевићеве пјесме.

"Rece: Ti si glupi Lala, reko': Lepo, bas ti fala
Al' sam jedno ipak uspeo da s'vatim
supalj si k'o crkveno zvono, jeb'o te voz koji te don'o
Da se i ja tu s tobom cela veka patim"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7277
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #123 послато: Новембар 10, 2020, 01:06:47 поподне »
Морам признати да ми до данас није јасан анимозитет који Срби из Србије гаје према Крајишницима.
Тешка реч је анимозитет, али мислим да је код свих на Балкану присутна одређена доза односа према некима који нису из њиховог краја (унутар исте популације)...Такав став имају углавном они који не гледају даље од свог дворишта и не виде ширу слику. Да не помињемо анимозитет "пургера" према херцеговцима у Загребу, Сарајлија према Санџаклијама итд...

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #124 послато: Новембар 10, 2020, 01:09:53 поподне »
Нису називани Шиптарима јер се тај назив одомаћио тек након Другог светског рата. Међутим, називани су Арнаутима, што се види и по етнографској литератури. Чак су Арнаутима у неким случајевима називани и људи који су долазили из сјеничког и новопазарског краја.


Тачно изворни назив за нас код вас је Арнаути. Ја то не сматрам погдним.
Реч Шиптар није погдна већ начин којим се то говори. Зато ми инсистирамо на речи Албанац.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13175
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #125 послато: Новембар 10, 2020, 01:26:26 поподне »
Мислим да је то све нормално, слична је ситуација свугдје гдје има великих миграција становништва и социјалних ломова. Није то никаква посебност Србије, тога има и у Републици Српској, код Хрвата мислим да су још израженије те регионалне разлике.

Ма наравно. И Крајишници углавном "са висине" гледају на Србијанце и Македонце. Поента је да нико ни о коме нема претерано лепо мишљење (нажалост смо такви). Али је код Срба из Србије најизраженија она "да комшији цркне крава", ткао да ја не би пуно тражио кривце у досељеницима. :D

Лично сам добар дио живота провео у Србији и живио сам и на Косову и у Београду и у Војводини, био сам у контакту са појединцима из скоро свих крајева Србије. Никад нисам осјетио неку непријатност или анимозитет. Бар не отворени.

Нисам ни ја то лично доживео, сви смо ми фини једни према другима, условно. ;) Мислио сам на те изјаве, или неки општи став када се помену Срби из тих крајева.


Ван мреже Владимир Бојановић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1374
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #126 послато: Новембар 10, 2020, 01:38:06 поподне »
На Црвењском путу мало више емотивно гледа на ово и рекао бих прилично субјективно. Јер опште је познато кроз литературу да су управо Срби из кнежевине, дошљаке Србе називали разним пежоративним именима. Дакле гледали су их као неке друге. Па су Србе из Лике и Далмације називали Рватима, Србе из Старе Србије Арнаутима, Србе са истока и југа Бугарима. То се пренело све до данашњих дана, па ћете и данас, претежно у мањим местима, за избегле Србе из Крајине чути да их називају Хрватима, Србе из Пирота, и јужних крајева Бугарина, а Србе са КиМ и дела јужне Србије, Шиптарима. Немојте само рећи да то нисте чули?
у Ариљу али и ивањичком крају (као и у мом домаћинству) је увек било доста сезонских радника из крајева које си споменуо, у време бербе малина али и у периоду брања јабука и никад, ни од кога нисам чуо да тако ословљава Србе из Крајине или Србе са КиМ. Хрват - никад, Шиптар - никад, Косовар - то да. Бугарин - да али искључиво за ону мањинску популацију (пар породица) која је досељена у мој крај у 19. или 20. веку.

Са друге стране, наравоученије: дођите, "господо" Срби, погледајте некога у очи и назовите га "Србијанцем", у централној Србији (исток, запад, у Старом Влаху, небитно где живи) и затворили сте врата искреном и пријатељском односу са том особом, у 99% случајева (а можда вам се том приликом "затвори" још нешто).
« Последња измена: Новембар 10, 2020, 01:39:56 поподне Владимир Бојановић »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13175
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #127 послато: Новембар 10, 2020, 01:40:28 поподне »
Нисам ни ја то лично доживео, сви смо ми фини једни према другима, условно. ;) Мислио сам на те изјаве, или неки општи став када се помену Срби из тих крајева.

Али се тај "анимозитет" најбоље види када кренемо да се шалимо међусобно и чачкамо око порекла. Онда обавезно крену оне, "а он је стипса" пошто је одатле, "он је глупав" зато што је одатле, "овај  је намазан", знаш, они су ти такви и сл. Мени је лично то симпатично, а верујем и већини Срба. :D

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5183
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #128 послато: Новембар 10, 2020, 01:52:57 поподне »
Са друге стране, наравоученије: дођите, "господо" Срби, погледајте некога у очи и назовите га "Србијанцем", у централној Србији (исток, запад, у Старом Влаху, небитно где живи) и затворили сте врата искреном и пријатељском односу са том особом, у 99% случајева (а можда вам се том приликом "затвори" још нешто).

Ово вјерујем. Мој покојни отац имао је неке предрасуде према Србијанцима, школовао се,а касније у једном периоду и радио у Србији, па се то код њега вјероватно све скупило у неки моделовани тип Србијанца са одређеним особинама. Без обзира на то некакво своје, не увијек позитивно, "мишљење" о Србијанцима, имао је доста веома блиских пријатеља управо међу Србима из централне Србије. Причао ми је да је једном приликом неког дружења у Шумадији за столом, описујући неки догађај, а намјерно провоцирајући, почео реченицу са: Ми Срби и ви Србијанци... Дошло је до општег хаоса, малтене туче. Поједини присутни су то схватили као највећу увреду. Отац је додуше знао да ће их то изнервирати, али такав је човјек био, шаљивџија.

Ја лично ријетко користим термин Србијанац, поготово кад причам са Србима из Србије, па можда зато никад нисам ни могао да искусим негативну реакцију друге стране.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #129 послато: Новембар 10, 2020, 01:53:35 поподне »
Поново мој добри Гиле, као много пута до сад, релативизује оно што је написано и дискусија губи сваку смисао. Не хтедох да реплицирам, али ипак да поновим шта је написано:

Јер опште је познато кроз литературу да су управо Срби из кнежевине, дошљаке Србе називали разним пежоративним именима. Дакле гледали су их као неке друге. Па су Србе из Лике и Далмације називали Рватима, Србе из Старе Србије Арнаутима, Србе са истока и југа Бугарима.

А затим сам наставио:


То се пренело све до данашњих дана, па ћете и данас, претежно у мањим местима, за избегле Србе из Крајине чути да их називају Хрватима, Србе из Пирота, и јужних крајева Бугарина, а Србе са КиМ и дела јужне Србије, Шиптарима.


Не знам шта је циљ, али нема потребе износити лажне податке, односно оно што није написано. Са дуге стране ако заиста ниси чуо за израз "Шиптар", који се користи претежно за Србе са КиМ, а 99% са овог Форума јесу, онда ниси ни искрен и онда тек дискусија губи сваку смисао. А Дуле наведе филм "Кућа поред пруге", где Митра зову Шиптар, па сви знамо познате ликове наше сцене од Душана Спасојевића, Милије Милосављевића и осталих, који су "дично" носили тај надимак. Да не набрајам оне мени познате, који тај надимак носе. Дакле, два пут мери, једном сеци, добри мој.
« Последња измена: Новембар 10, 2020, 01:58:47 поподне Милош »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #130 послато: Новембар 10, 2020, 02:09:03 поподне »
у Ариљу али и ивањичком крају (као и у мом домаћинству) је увек било доста сезонских радника из крајева које си споменуо, у време бербе малина али и у периоду брања јабука и никад, ни од кога нисам чуо да тако ословљава Србе из Крајине или Србе са КиМ. Хрват - никад, Шиптар - никад, Косовар - то да. Бугарин - да али искључиво за ону мањинску популацију (пар породица) која је досељена у мој крај у 19. или 20. веку.

Са друге стране, наравоученије: дођите, "господо" Срби, погледајте некога у очи и назовите га "Србијанцем", у централној Србији (исток, запад, у Старом Влаху, небитно где живи) и затворили сте врата искреном и пријатељском односу са том особом, у 99% случајева (а можда вам се том приликом "затвори" још нешто).

Владо, ти си узео пример свог краја, који није добар пример. :) Зашто? Зато што у том крају у последњих 100 година, није било масовнијег насељавања становништва из тих крајева о којима причаш. И сам си рекао: сезонски радници. Ово се пре свега односи на оне крајеве где је било већег прилива тог становништва. Што се тиче Срба са КиМ, то су свакако: Краљево, Крагијевац, Крушевац, Јагодина, Смедерево... И ту ћете то сигурно чути.

Ја сам у Мат. Бањи за избегле из Хрватске лично чуо да их зову Хрватима. Имао сам друга из Пирота у Крагујевцу док сам студирао, кога сам звао Пирке, а остали Буги (од Бугарин). За Шиптаре сам објаснио у претходном посту и то је мање више позната етикета у тим местима,  колико год покушавали да негирамо то. Као што рекох то је општи тренд у народу, не на овом Форуму. :)
« Последња измена: Новембар 10, 2020, 02:23:14 поподне Милош »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7277
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #131 послато: Новембар 10, 2020, 02:12:01 поподне »
Та конотација "Шиптар" е негативна, а и Руговац то зна и то је поменуо, је у негативном контексту...Имам комшију са плаца , избеглица из Клине...када смо  дошли на плац после дуго година и почели да правимо викендицу, давао нам је да се прикључимо на његову струју, јер нам је требала због мешалиц, увек је излазио у сусрет и плаћали смо му струју...Кад год сам причао "идем код Миће Косовара", отац ме је исправљао "није Косовар, него Косовац!"...Међутим , Мића има и козе па има обичај да их напаса на туђим њивама, да узима кукуруз са туђих њива и да сече шумарке са других плацева...кад га је отац питао зашто то ради, он је рекао "то се тебе не тиче , гледај своја посла, ионако нико није на тај плац долазио годинама"...Е од тог момента, код мог оца је Мића од "Косовца", постао "Мића Шиптар" :) (мада ја са Мићом имам коректан однос, али њих двојица се избегавају...)
« Последња измена: Новембар 10, 2020, 02:23:57 поподне ДушанВучко »

На мрежи Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 967
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #132 послато: Новембар 10, 2020, 02:20:32 поподне »
Морам признати да ми до данас није јасан анимозитет који Срби из Србије гаје према Крајишницима. Нису им криви ни Албанци који узеше Косово, ни сународници који су продали то исто Косово, ни НАТО, ни Аустријанци, ни Турци ни Немци, али им сметају Крајишници који су ратовали у Првом светском рату за ту Србију.

У којим крајевима Србије сте осетили тај анимозитет према Крајишницима, то ми је новост да чујем (таст ми је Крајишник и сваге године идем у Нови Град на пар недеља на одмор, Крајишници су дивни људи и страственије навијају за Србију када игра репрезентација него ми у Србији).

Ја сам иначе рођени Чачанин али живим 28 година у Београду и генерално сам приметио искључиво код понеких Београђана тај анимозитет према придошлицама "из унутрашњости", другачијем акценту, ијекавици и сл. али то су индивидуални случајеви, обично код људи који себе сматрају неком староседелачком елитом.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 966
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #133 послато: Новембар 10, 2020, 02:25:24 поподне »

Дискусија на овој теми је свакако доступна свима, тако да може ко год жели да је наново ишчита, нема потребе да ствари трпе додатно  паковање како би се стекла лажна слика код мање заинтересованих за тему.

Вероватно мислиш да је довољно да напишеш "мој добри Гиле" или "као много пута до сад", а посебно термин "релативизује", па да ствари скрену с пута и створе се услови за једну свеобухватну констатацију "а ла Милош" и тиме избегне суштина?

Мени су ствари поодавно јасне и по овом питању и по питању истраживања порекла, посебно из непосредног контакта, тако да не мораш претерано да се трудиш око појашњавања, мој земљаче, Милоше.

Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1374
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #134 послато: Новембар 10, 2020, 02:36:34 поподне »
Причао ми је да је једном приликом неког дружења у Шумадији за столом, описујући неки догађај, а намјерно провоцирајући, почео реченицу са: Ми Срби и ви Србијанци... Дошло је до општег хаоса, малтене туче. Поједини присутни су то схватили као највећу увреду. Отац је додуше знао да ће их то изнервирати, али такав је човјек био, шаљивџија.
Луд.  ;D Вероватно је бирао и погодан моменат за шалу али му није прошла, мада му се мора признати да је имао "херца". Ипак, мислим да би га моји растргли.  :D

Владо, ти си узео пример свог краја, који није добар пример. :) Зашто? Зато што у том крају у последњих 100 година, није било масовнијег насељавања становништва из тих крајева о којима причаш. И сам си рекао: сезонски радници. Ово се пре свега односи на оне крајеве где је било већег прилива тог становништва. Што се тиче Срба са КиМ, то су свакако: Краљево, Крагијевац, Крушевац, Јагодина, Смедерево... И ту ћете то сигурно чути.
То је тачно, за избеглице са КиМ, али не и за избеглице из Хрватске. Доста их је дошло, доста њих и остало (имам прве комшије у селу из Пакраца) па опет термин "Хрват" о којем пишеш ми је непознат, искрено.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1944
  • G2a-FT221531
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #135 послато: Новембар 10, 2020, 02:43:08 поподне »
Са друге стране, наравоученије: дођите, "господо" Срби, погледајте некога у очи и назовите га "Србијанцем", у централној Србији (исток, запад, у Старом Влаху, небитно где живи) и затворили сте врата искреном и пријатељском односу са том особом, у 99% случајева (а можда вам се том приликом "затвори" још нешто).
Ја сам летос баш у Ивањици на стадиону Јавора имао једно од лепших искустава са редарима неког домаћина и није било никаквих затварања нисаједне стране. Они нама Војвођани, ми њима Србијанци, нисмо се изљубили само због короне.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7277
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #136 послато: Новембар 10, 2020, 02:44:39 поподне »
Луд.  ;D Вероватно је бирао и погодан моменат за шалу али му није прошла, мада му се мора признати да је имао "херца". Ипак, мислим да би га моји растргли.  :D
То је тачно, за избеглице са КиМ, али не и за избеглице из Хрватске. Доста их је дошло, доста њих и остало (имам прве комшије у селу из Пакраца) па опет термин "Хрват" о којем пишеш ми је непознат, искрено.
Зависи којом енергијом је зрачио Милошев отац  :D Била је ту  позитива, чим је прошло добро :) Екстрем сам ја направио у кафани у Крагујевцу, када је дошао колега из Крапине, који је наручивао наше песме, све је било супер, а ја онда му кажем "ајде кад цело вече наручујеш нашу музику и кад је волиш, да за тебе наручимо "Лепе ти је Загорје зелене" (пошто је Загорац)...нас неколико за столом, и крене музика "полка" и само цела кафана се окреће према нама ооооп  ;D...али све је било ок, једна строфица (мало сам ја кваран, да видим како ће да се реагује  ;D, па сам им објаснио да је то наш пријатељ из Загорја који воли да дође овде и да смо му ми пријатељи, а и видели су да наручује само наше песме и кити музику и после су се и смејали и све је добро било)...Био сам млађи, сад то не бих баш радио :)
« Последња измена: Новембар 10, 2020, 02:49:51 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #137 послато: Новембар 10, 2020, 03:50:57 поподне »
Дискусија на овој теми је свакако доступна свима, тако да може ко год жели да је наново ишчита, нема потребе да ствари трпе додатно  паковање како би се стекла лажна слика код мање заинтересованих за тему.

Вероватно мислиш да је довољно да напишеш "мој добри Гиле" или "као много пута до сад", а посебно термин "релативизује", па да ствари скрену с пута и створе се услови за једну свеобухватну констатацију "а ла Милош" и тиме избегне суштина?

Мени су ствари поодавно јасне и по овом питању и по питању истраживања порекла, посебно из непосредног контакта, тако да не мораш претерано да се трудиш око појашњавања, мој земљаче, Милоше.

Нисам ово разумео, али није ни битно.

Чињаница је да ниси прочитао оно што сам написао, а "по дифолту" си кренуо у напад. И чињеница је да то није први пут. Рекао бих без правог резона и разлога. Све остало је шарена лажа. ;)

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1603
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #138 послато: Новембар 10, 2020, 03:55:06 поподне »
Нисам баш разумео ко би кога требао да позове на двобој. Вероватно Војвођани Вас.
Са оваквим ставом сте што се мене тиче обезвредили свако ваше позивање на јединство, јер очито гајите неке предрасуде и делите Србе на оне боље и лошије.

Искрено, и уз сво поштовање, ви и ја се никако не разумемо, а обоје причамо српским језиком.

Ја сам остала иста и чини ми се да јасно причам, а ви нисте исти од кад сте постали Ојлер.

Немају мене зашта Срби из Војводине да позивају на двобој. Ја њих сматрам мојима.

На двобој се позивало када неко нешто схвати као личну увреду или увреду части и угледа своје породице или нечег њему светог, за чију одбрану је спреман да положи свој живит.

Али када Срби из Војводине почну да се "пренемажу " са оним "ви Србијанци"- а преци им колико уназад 150-250 година дошли из те исте Србије у Војводину - реагујем. 






Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 966
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #139 послато: Новембар 10, 2020, 06:04:53 поподне »
Нисам ово разумео, али није ни битно.

Чињаница је да ниси прочитао оно што сам написао, а "по дифолту" си кренуо у напад. И чињеница је да то није први пут. Рекао бих без правог резона и разлога. Све остало је шарена лажа. ;)


Cinjenica da nisi razumeo, a nije ni vazno...





Тако је говорила моја прабаба Марта.