Аутор Тема: Порекло певача и музичара народне музике  (Прочитано 13325 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Порекло певача и музичара народне музике
« Одговор #40 послато: Октобар 16, 2020, 08:54:28 поподне »
Неко је давно на једном мјесту провуко идеју да би праћењем музиког наслеђа могли и доћи до генетичих решења и та идеја није без основа.Ако би се упоредили напјеви од Крајине до Полимља,мислим да би се могла извући озбиљна константа.У том смислу бих предложио Душану Вучковићу да се тим позабави,јер ценим,да је он од ове дружине овде присутне,најпозванији да то обради..Ја му могу помоћи као пратећи вокал...А што се челика тиче,ту су Жељезара Никшић и Смедерево...
Шта знам, мени само оно што ми се учини "одокативно" да може да има везе, немам ту методологију, нисам етномузиколог :) Оно што сам видео је да има паралела између Шумадије и динарских крајева у музици...може и кроз музику да се прати

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Порекло певача и музичара народне музике
« Одговор #41 послато: Октобар 16, 2020, 09:15:30 поподне »
Шта знам, мени само оно што ми се учини "одокативно" да може да има везе, немам ту методологију, нисам етномузиколог :) Оно што сам видео је да има паралела између Шумадије и динарских крајева у музици...може и кроз музику да се прати
Добро,ниси етномузиколог али ниси ни без слуха😊😊Ја бих,лаички,проценио да Шумадија има више везе са Босном а да овај динарски појас има неку другу драж. Али стварно то мислим,и да укључимо и пјевање далматинских СрбоХрвата без предрасуда,могли би доћи до озбиљних потврда,у осталом,и генетичких резултата...Мада,можда је боље консултовати етномузикологе...За сваки случај...

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Порекло певача и музичара народне музике
« Одговор #42 послато: Октобар 16, 2020, 09:40:36 поподне »
Добро,ниси етномузиколог али ниси ни без слуха😊😊Ја бих,лаички,проценио да Шумадија има више везе са Босном а да овај динарски појас има неку другу драж. Али стварно то мислим,и да укључимо и пјевање далматинских СрбоХрвата без предрасуда,могли би доћи до озбиљних потврда,у осталом,и генетичких резултата...Мада,можда је боље консултовати етномузикологе...За сваки случај...
Sve je to do načina življenja , a i verovatno ima neke korelacije i sa genetikom . Bez obzira na veru i naciju , ipak ljudi u istim geografskim područjima i relativno istog genetičkog sastava imaju dosta sličniju muziku i običaje .

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Порекло певача и музичара народне музике
« Одговор #43 послато: Октобар 16, 2020, 09:54:45 поподне »
Sve je to do načina življenja , a i verovatno ima neke korelacije i sa genetikom . Bez obzira na veru i naciju , ipak ljudi u istim geografskim područjima i relativno istog genetičkog sastava imaju dosta sličniju muziku i običaje .
Наравно да генетика овдје не представља кључну улогу.Нисам ни желио да на то и потенцирам.Свакако да су географија,култура и начин живљења дебело утицале на музички израз.Али,дефинитивно постоји одређени музички наратив који је особен за одређено подручје.Ја то препознајем у пјевању становништва које сам раније поменуо,од Крајине преко Далмације и Херцеговине до Полимља и Златибора.Е сад,више вични ће препознати разлику између Златара и Златибора,али то припада варијацима на тему...Ево рецимо стихови,па ви видите како би ко по областима отпјево...
Прошетала Грета Гарбо,улицама кроз Чикаго
Сусрео је сердар Јоле,добри јунак Црне Горе...🙂

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Порекло певача и музичара народне музике
« Одговор #44 послато: Октобар 16, 2020, 10:07:55 поподне »
Наравно да генетика овдје не представља кључну улогу.Нисам ни желио да на то и потенцирам.Свакако да су географија,култура и начин живљења дебело утицале на музички израз.Али,дефинитивно постоји одређени музички наратив који је особен за одређено подручје.Ја то препознајем у пјевању становништва које сам раније поменуо,од Крајине преко Далмације и Херцеговине до Полимља и Златибора.Е сад,више вични ће препознати разлику између Златара и Златибора,али то припада варијацима на тему...Ево рецимо стихови,па ви видите како би ко по областима отпјево...
Прошетала Грета Гарбо,улицама кроз Чикаго
Сусрео је сердар Јоле,добри јунак Црне Горе...🙂
Pa sad vidi krajisko pevanje jeste negde tu slicno sa hercegovinom i zapadnom cg i zapadnom srbijom . Mada kad polimlje spominjes to je sirok pojam , sigurno nije isto Berane i Prijepolje na primer .

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Порекло певача и музичара народне музике
« Одговор #45 послато: Октобар 16, 2020, 10:11:46 поподне »
Pa sad vidi krajisko pevanje jeste negde tu slicno sa hercegovinom i zapadnom cg i zapadnom srbijom . Mada kad polimlje spominjes to je sirok pojam , sigurno nije isto Berane i Prijepolje na primer .
Тачно тако,мислио сам више на средње и доње Полимље...Нисам се добро "одразио"...

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Порекло певача и музичара народне музике
« Одговор #46 послато: Октобар 16, 2020, 10:12:38 поподне »
Pa sad vidi krajisko pevanje jeste negde tu slicno sa hercegovinom i zapadnom cg i zapadnom srbijom . Mada kad polimlje spominjes to je sirok pojam , sigurno nije isto Berane i Prijepolje na primer .
Да, сличан коментар сам дао као и ти о том низу од Крајине до Шумадије, на овој теми:
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=1865.80

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Порекло певача и музичара народне музике
« Одговор #47 послато: Октобар 16, 2020, 10:19:10 поподне »
"...Кордун, Босна, Банија и Лика, то је друже чвршће од челика!
Пјевало се и "... и то је земља Титових војника"  ;D

Прочитао сам ових дана како Боро није хтео да пева Чудна јада од Мостара града, јер је повезивао породицу Челебић са злочином у Челебићу код Ливна. Колико ја знам тај покољ су спровели Хрвати, а у самом Челебићу муслимана није ни било. Можда неко зна нешто више?

Ја бих,лаички,проценио да Шумадија има више везе са Босном а да овај динарски појас има неку другу драж. Али стварно то мислим,и да укључимо и пјевање далматинских СрбоХрвата без предрасуда,могли би доћи до озбиљних потврда,у осталом,и генетичких резултата...Мада,можда је боље консултовати етномузикологе...За сваки случај...

Треба бити опрезан при ослањању на музику. Иако то није без основа, често може навести и на погрешан пут. Нпр. ја не знам да је у војвођанској музици остао икакав траг косовског мелоса. Источна Босна и Озрен су насељвани из Херцеговине, а кад чује човек како певају и шаргијају не би се Херцеговине никад сетио.

Мене западна Србија музички подсећа на Крајину. Често псе певају исте песме као у Крајини нпр. Нема раја без роднога краја, Ој ора је, ора је, Ој ливадо росна траво... Чак су и неке модерне крајишке песме добро примљене у (југо)западној Србији.

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Порекло певача и музичара народне музике
« Одговор #48 послато: Октобар 16, 2020, 10:26:17 поподне »
Пјевало се и "... и то је земља Титових војника"  ;D

Прочитао сам ових дана како Боро није хтео да пева Чудна јада од Мостара града, јер је повезивао породицу Челебић са злочином у Челебићу код Ливна. Колико ја знам тај покољ су спровели Хрвати, а у самом Челебићу муслимана није ни било. Можда неко зна нешто више?

Треба бити опрезан при ослањању на музику. Иако то није без основа, често може навести и на погрешан пут. Нпр. ја не знам да је у војвођанској музици остао икакав траг косовског мелоса. Источна Босна и Озрен су насељвани из Херцеговине, а кад чује човек како певају и шаргијају не би се Херцеговине никад сетио.

Мене западна Србија музички подсећа на Крајину. Често псе певају исте песме као у Крајини нпр. Нема раја без роднога краја, Ој ора је, ора је, Ој ливадо росна траво... Чак су и неке модерне крајишке песме добро примљене у (југо)западној Србији.
Ovo mogu da potvrdim za krajiske pesme i jugozapad Srbije . Goci Bend je ja mislim najpopularniji . Kevini su iz Brodareva i oni samo gusle i crnogorske slusaju i pricaju zetskim akcentom , ali u Prijepolju npr skroz druga prica . Bez Goci benda ja msm da nijedna pravoslavna svadba ili slavlje ne moze proci . Najgore bude mojoj ujcevini , oni samo crnogorske  ;D .

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Порекло певача и музичара народне музике
« Одговор #49 послато: Октобар 16, 2020, 10:31:19 поподне »
Далеко од тога да сам познавалац,љубитељ свакако јесам,музике али сам довољно слухиста да препознам нит скоро па идентичног,назваћу га пастирско-катунског пјевања.Са варијацима.У недостатку инструмената је вјероватно дошло до вишегласног појања а у циљу обогаћења звука...итд...А Тита не дирај,нека почива у миру...сад су други трендови у моди...

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Порекло певача и музичара народне музике
« Одговор #50 послато: Октобар 16, 2020, 10:59:59 поподне »
Што се крајишке музике тиче, мени је и даље невјероватно колико се тзв. херцеговачаки бећарци (који углавном пјевају католици) из долине Неретве поклапају са крајишком пјесмом. То је практично иста музика, исти начин пјевања.

У Херцeговини са друге стране Срби и добар дио Хрвата пјевају ганге и оне и немају пуно везе са Крајином. Али ови бећарци су чиста Крајина.

Хрвати из Стоца

<a href="https://www.youtube.com/v/jhkXbvG-bGs" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/jhkXbvG-bGs</a>

Крајишници из Книна

<a href="https://www.youtube.com/v/PjXYMezhcjc&amp;list=PLEF28157A9D9C0CBF&amp;index=12" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/PjXYMezhcjc&amp;list=PLEF28157A9D9C0CBF&amp;index=12</a>


Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Порекло певача и музичара народне музике
« Одговор #51 послато: Октобар 16, 2020, 11:03:58 поподне »
Ovo mogu da potvrdim za krajiske pesme i jugozapad Srbije . Goci Bend je ja mislim najpopularniji . Kevini su iz Brodareva i oni samo gusle i crnogorske slusaju i pricaju zetskim akcentom , ali u Prijepolju npr skroz druga prica . Bez Goci benda ja msm da nijedna pravoslavna svadba ili slavlje ne moze proci . Najgore bude mojoj ujcevini , oni samo crnogorske  ;D .
Заправо, Гоци бенд је са Пала или ту негде из Сарајевске регије. Та музика коју певају, тзв. гара није крајишка, али је јако популарна и у Крајини па је људи често сврставају у крајишку.

Далеко од тога да сам познавалац,љубитељ свакако јесам,музике али сам довољно слухиста да препознам нит скоро па идентичног,назваћу га пастирско-катунског пјевања.Са варијацима.У недостатку инструмената је вјероватно дошло до вишегласног појања а у циљу обогаћења звука...итд...А Тита не дирај,нека почива у миру...сад су други трендови у моди...
Ту су зато етномузиколози, да уоче разлике тамо где је мени антислухисти све слично. Једногласно, двогласно, певање на бас, певање у глас...Мислим да око Нове Вароши имају карактеристично "певање извика", које се сматра архаичнијим.

Препоручујем свима да потраже емисију Шљивик у којој су се народне групе по регионима такмичиле у свирању, певању и игри, а у жирију су били етномузиколози који су објашњавали и указивали на карактеристике музике тог краја.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Порекло певача и музичара народне музике
« Одговор #52 послато: Октобар 16, 2020, 11:12:24 поподне »
Што се крајишке музике тиче, мени је и даље невјероватно колико се тзв. херцеговачаки бећарци (који углавном пјевају католици) из долине Неретве поклапају са крајишком пјесмом. То је практично иста музика, исти начин пјевања.

У Херцeговини са друге стране Срби и добар дио Хрвата пјевају ганге и оне и немају пуно везе са Крајином. Али ови бећарци су чиста Крајина.

Хрвати из Стоца

<a href="https://www.youtube.com/v/jhkXbvG-bGs" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/jhkXbvG-bGs</a>

Крајишници из Книна

<a href="https://www.youtube.com/v/PjXYMezhcjc&amp;list=PLEF28157A9D9C0CBF&amp;index=12" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/PjXYMezhcjc&amp;list=PLEF28157A9D9C0CBF&amp;index=12</a>
Мораш признати да постоји динарско јадрански појас у пјевању,за разлику од остатка бивше нам државе.Ови Хрвати из Стоца које си линково су за мало па идентични са пјевањем у мом крају(Пријепоље),и јесу бећарци,мада их ми тако не зовемо...Мала моја не навикла чуват овце без бицикла...

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Порекло певача и музичара народне музике
« Одговор #53 послато: Октобар 16, 2020, 11:17:15 поподне »
Мораш признати да постоји динарско јадрански појас у пјевању,за разлику од остатка бивше нам државе.Ови Хрвати из Стоца које си линково су за мало па идентични са пјевањем у мом крају(Пријепоље),и јесу бећарци,мада их ми тако не зовемо...Мала моја не навикла чуват овце без бицикла...
Da li se gusle kod tebe sviraju u selu ? Ja nisam primetio da u Prijepolju neko gusla , sto mi je jako cudno , a ova vrsta pevanja koju si spomenuo jeste dosta prisutna . Mada Brodarevo je drugo nesto , kod kevinih u komaran samo gusle i oj djevojko milijana , slabo ima krajiske vrste pevanja .
« Последња измена: Октобар 16, 2020, 11:25:02 поподне НиколаВук »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Порекло певача и музичара народне музике
« Одговор #54 послато: Октобар 16, 2020, 11:20:51 поподне »
Заправо, Гоци бенд је са Пала или ту негде из Сарајевске регије. Та музика коју певају, тзв. гара није крајишка, али је јако популарна и у Крајини па је људи често сврставају у крајишку.
Ту су зато етномузиколози, да уоче разлике тамо где је мени антислухисти све слично. Једногласно, двогласно, певање на бас, певање у глас...Мислим да око Нове Вароши имају карактеристично "певање извика", које се сматра архаичнијим.

Препоручујем свима да потраже емисију Шљивик у којој су се народне групе по регионима такмичиле у свирању, певању и игри, а у жирију су били етномузиколози који су објашњавали и указивали на карактеристике музике тог краја.
Имала је једна манифестација у мом граду,Пријепољу,под називом"МостовиБалкана" и ту се окупефолкорна и пјевачка друштва са цијелог Балкана и има се шта виђети и чути...А о тој златарској арији и њеној разлици са златиборском и јужно са доњополимском сам причо у ранијем посту а мислим да је заиста треба оставити зналцима за расправу...

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Порекло певача и музичара народне музике
« Одговор #55 послато: Октобар 16, 2020, 11:28:20 поподне »
Мораш признати да постоји динарско јадрански појас у пјевању,за разлику од остатка бивше нам државе.Ови Хрвати из Стоца које си линково су за мало па идентични са пјевањем у мом крају(Пријепоље),и јесу бећарци,мада их ми тако не зовемо...Мала моја не навикла чуват овце без бицикла...
Da li se gusle kod tebe sviraju u selu ? Ja nisam primetio da u Prijepolju neko gusla , sto mi je jako cudno , a ova vrsta pevanja koju si spomenuo jeste dosta prisutna . Mada Brodarevo je drugo nesto , kod kevinih u komaran samo gusle i oj djevojko milijana , slabo ima krajiske vrste pevanja .
Е ту видиш би се могли направити неки појасеви.Ови који географски вуку Црној Гори а ђе ми је ђедовина,Камена Гора ,Бабине,Јабука,итд вуку гуслама А опет с друге стране појас који вуче Златару а одакле ми је ујчевина већ немају тај афинитет према гуслама...Мада има спорадичних изузетака на свим странама али то већ спада у питање укуса...
« Последња измена: Октобар 17, 2020, 12:36:39 пре подне Amicus »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Порекло певача и музичара народне музике
« Одговор #56 послато: Децембар 07, 2020, 05:46:14 поподне »

Џеј Рамадановски (Београд, 29. мај 1964 — Београд, 6. децембар 2020) био је југословенски и српски певач фолк, турбо-фолк и поп-фолк музике.
Каријеру је започео 1987. године; 90-их је издао низ успешних албума, а две деценије касније готово да је престао да снима. Издао је 13 музичих албума, у периоду од 1988. до 2003. године. Након тога је снимао само синглове.
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%8F%D0%B5%D1%98_%D0%A0%D0%B0%D0%BC%D0%B0%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8
Рођен је у Београду, у вишечланој ромској породици обућара Мазлама и раднице Градског зеленила Барије Рамадановски, као једино мушко дете. Породица Рамадановски води порекло из општине Ресан у Северној Македонији.
Општина Ресен или Ресан је једна од 9 општина Пелагонијског региона у Северној Македонији. Седиште општине је истоимени град Ресен.
Општина Ресен налази се у југозападном делу Северне Македоније, на тромеђи са Грчком (југ) и Албанијом (југозапад).
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%BF%D1%88%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B0_%D0%A0%D0%B5%D1%81%D0%B5%D0%BD
https://macedoniancities.com/history/resen.php

Resen (Ресен) city, Macedonia


Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Порекло певача и музичара народне музике
« Одговор #57 послато: Април 11, 2021, 01:52:47 пре подне »
Нино Решић, Козарска Дубица

Рођен је 22. јануара 1964. године у Босанској Дубици. После школовања у СР БиХ преселио се у Крушевац у СР Србији. Детињство до тринаесте године провео је у Смедеревској Паланци, одакле му је отац. Из ислама је прешао у православно хришћанство и променио наденуто име Амир у Никола, по којем је и добио надимак Нино који је користио као уметничко име.
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B8%D0%BD%D0%BE_%D0%A0%D0%B5%D1%88%D0%B8%D1%9B
Nino - Od kada te nema
<a href="https://www.youtube.com/v/8-ujp59nD5A" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/8-ujp59nD5A</a>
Иначе, на нашој википедији у наставку се помиње наводни "мотив" преласка у православље због "каријеризма", што је небулоза, јер код нас и у то време је било популарних певача народне музике који су муслимани (Шеки Турковић, Беки Бекић, Синан Сакић, Шемса Суљаковић итд) , тако да је ово стварно неумесна и безобразна претпоставка:
" Иако званично никада није објаснио разлоге због чега је променио знану веру, могуће је да је то урадио због своје православне супруге Саре Марковић или „за потребе српског тржишта”
https://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%9D%D0%B8%D0%BD%D0%BE_%D0%A0%D0%B5%D1%88%D0%B8%D1%9B
« Последња измена: Април 11, 2021, 02:00:29 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Порекло певача и музичара народне музике
« Одговор #58 послато: Април 11, 2021, 05:31:24 поподне »
Постоје неки муслимани Решићи J1 из БиХ, на 23andMe. Колико се сећам пописа Босне из 1991., презиме је најчешће управо код муслимана из Поткозарја.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Порекло певача и музичара народне музике
« Одговор #59 послато: Април 11, 2021, 09:44:21 поподне »
Да није и он из групе Ј1 естрадних умјетника?