Аутор Тема: Светски ДНК дан 2017  (Прочитано 187538 пута)

Ван мреже ZILE

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 5
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #860 послато: Мај 19, 2017, 01:15:50 поподне »
Одговор за Немању, данас, 857.
Позната је мени Сочаница у близини Лепосавића, на Косову. Као што рекосте, то упућује на косовско порекло, али је могуће да је насељавање ишло од Косова преко Црне Горе и Херцеговине, преко Крајине. Видите да постоји (тачније постојала) и Сочаница у Крајини, сада у Сисачко-мославачкој жупанији.
Стојан Лукић који се помиње на сајту В. Сочаница је мој близак род, слушао сам његове приче за време боравка у Русији. Он је (и још доста срба из нашег краја) био мобилисан у Аустроугарску војску и заробљен од стране Руса, где су због православе вере имали привилегије.
Истина је да су црквене књиге у току 2. св. рата спаљене од стране НДХ.
Мештани парохије Сочаница славе у највећем броју Св. Стефана, затим Св. Јована, Св, Арханђела, Георгија .

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #861 послато: Мај 19, 2017, 01:49:49 поподне »
Одговор за Немању, данас, 857.
Позната је мени Сочаница у близини Лепосавића, на Косову. Као што рекосте, то упућује на косовско порекло, али је могуће да је насељавање ишло од Косова преко Црне Горе и Херцеговине, преко Крајине. Видите да постоји (тачније постојала) и Сочаница у Крајини, сада у Сисачко-мославачкој жупанији.
Стојан Лукић који се помиње на сајту В. Сочаница је мој близак род, слушао сам његове приче за време боравка у Русији. Он је (и још доста срба из нашег краја) био мобилисан у Аустроугарску војску и заробљен од стране Руса, где су због православе вере имали привилегије.
Истина је да су црквене књиге у току 2. св. рата спаљене од стране НДХ.
Мештани парохије Сочаница славе у највећем броју Св. Стефана, затим Св. Јована, Св, Арханђела, Георгија .

Зиле, имаш поред сваке поруке (у горњем десном углу) опцију "цитат". Ако желиш да одговориш на нечију поруку, кликнеш на то. Тако је свима лакше да се снађу и виде на чију тачно поруку одговараш.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже edukator

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 79
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #862 послато: Мај 19, 2017, 03:32:42 поподне »
Тестирани Тесла који је добио резлтат R1a има у родословном стаблу директну везу са лозом Николе Тесле. Први тестирани Тесла највероватније је потомак човека који је прижењен у Тесле (непотврђене информације говоре да је његов предак носио презиме Калинић, о чему смо обавештени пре неколико дана). Дакле, други је далеко поузданији, а ми ћемо у наредном периоду обезбедити тестирање још неколико припадника овог рода.

Da li je Tesla sa rezultatom I2 testiran u okviru nekog projekta koje je organizovalo Poreklo?

Ван мреже edukator

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 79
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #863 послато: Мај 19, 2017, 03:41:10 поподне »

Нешто другачије сам очекивао, посебно због етимологије презимена које се изводи (према Михајловићевом презименику, од вулгарног латинског израза за реч коњ, кал (cal; балканска скраћеница од caballus), што би говорило о романском пореклу, тј. влашком), на који је придодат словенизацијски суфикс. Та животиња би и одређене логике могла са претпостављеним начином живота Калања у та стара времена.

U klasičnom latinskom reč za konja je equus, dok je caballus reč koja je korišćena samo u poeziji.
Objašnjenje da je kal skraćenica za kabalus i da od toga potiču svi ti silni toponimi i prezimena koji počinju sa kal je vrlo neuverljivo. 
Reč kal postoji i u srpskom, kao i u ruskom i poljskom jeziku.
Značenje reči na staroslovenskom je vlažno tlo, močvara, raskvašena zemlja ( prasl. i stsl. kalъ; rus. kal, polj. kał), a kalina je bila biljka koja raste na vlažnom tlu.
Od naziva biljke su izvedena lična imena Kalin i Kalina, zapisana u popisu stanovništva oblasti Brankovića iz 1455.

Jelic

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #864 послато: Мај 19, 2017, 03:47:59 поподне »
Da li je Tesla sa rezultatom I2 testiran u okviru nekog projekta koje je organizovalo Poreklo?

Тестиран је у оквиру Српског ДНК пројекта.

Ван мреже edukator

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 79
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #865 послато: Мај 19, 2017, 04:55:09 поподне »
Тестиран је у оквиру Српског ДНК пројекта.

Da li se samoinicijativno testirao, recimo, preko neke strane kompanije, pa je tamo ostavio prezime Tesla i tako unet u tabelu Srpskog DNK projekta ili mu je ponuđeno besplatno testiranje u okviru nekakve posebne ture testiranja?

Kako je došlo do njegovog testiranja?

Jelic

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #866 послато: Мај 19, 2017, 04:59:59 поподне »
Da li se samoinicijativno testirao, recimo, preko neke strane kompanije, pa je tamo ostavio prezime Tesla i tako unet u tabelu Srpskog DNK projekta ili mu je ponuđeno besplatno testiranje u okviru nekakve posebne ture testiranja?

Kako je došlo do njegovog testiranja?

Шта покушаваш тј. који је твој циљ са оваквим питањима?

Човек није тестиран ни у каквој тури тестирања бесплатно, платио је своје тестирање, као што и свако плати своје тестирање.

Ван мреже edukator

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 79
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #867 послато: Мај 19, 2017, 05:11:58 поподне »
Шта покушаваш тј. који је твој циљ са оваквим питањима?


Pa jedino što pokušavam je da saznam kako je čovek testiran. 

Jelic

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #868 послато: Мај 19, 2017, 05:15:26 поподне »
Pa jedino što pokušavam je da saznam kako je čovek testiran.

И шта ће ти конкретно такво сазнање пружити?

Ван мреже edukator

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 79
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #869 послато: Мај 19, 2017, 05:32:42 поподне »
И шта ће ти конкретно такво сазнање пружити?

 :o

A šta će tebi pružiti saznanje o tome šta će meni pružiti saznanje kako je čovek testiran?


Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #870 послато: Мај 19, 2017, 05:53:41 поподне »
Шта покушаваш тј. који је твој циљ са оваквим питањима?

Човек није тестиран ни у каквој тури тестирања бесплатно, платио је своје тестирање, као што и свако плати своје тестирање.

Чини ми се да је циљ доказати да је портал Порекло покушао да лажно прикаже народу да је Тесла И2, науштрб јадне хаплогрупе Р1а, за коју се Едукатор тако здушно бори.

Нова завера спречена! Свака част.

А све су имали у своју корист, а опет нису успели ови зликовци из Порекла. ;D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Jelic

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #871 послато: Мај 19, 2017, 05:57:23 поподне »
Чини ми се да је циљ доказати да је портал Порекло покушао да лажно прикаже народу да је Тесла И2, науштрб јадне хаплогрупе Р1а, за коју се Едукатор тако здушно бори.

Нова завера спречена! Свака част.

А све су имали у своју корист, а опет нису успели ови зликовци из Порекла. ;D

 ;D

Ван мреже edukator

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 79
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #872 послато: Мај 19, 2017, 06:12:01 поподне »
Чини ми се да је циљ доказати да је портал Порекло покушао да лажно прикаже народу да је Тесла И2, науштрб јадне хаплогрупе Р1а, за коју се Едукатор тако здушно бори.

Нова завера спречена! Свака част.

А све су имали у своју корист, а опет нису успели ови зликовци из Порекла. ;D

 ::)
O, Gospode, kakav lik!
Cilj mi je bio saznati kako se Tesla testirao pre nego što donesem ikakav sud o čitavom slučaju.
Da li je zabranjeno pitati? Izgleda jeste.
Priprostim rugačima poput tebe je cilj narugati se. Usput, ne identifikujem se ni sa kakvim haplogrupama koje su tebi očito mozak pomutile.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #873 послато: Мај 19, 2017, 06:14:46 поподне »
Како рече наш уредник, Тесла R1a је некако повезан са Николом Теслом. Сасвим могуће да је и међу Теслама било више хаплогрупа.

Оно што је на некин начин сигурно, јесте да је међу њима било и I2-PH908. Поред овог резултата Тесле из Радуча (I2a DS), у днк пројекту имамо и Мршиће из Босанске Крајине који би, према литератури, требали бити сродни крајишким Теслићима/Теслама.

Мршић је такође I2-PH908, а иако је код Динараца на малом броју маркера тешко утврдити блискост, рекло би се да веза са Теслом постоји.

Ево тог предања које "повезује" на неки начин Тесле и Мршиће:

"Starinci su ovi rodovi: Vranješi 9 k. u 3 n.; Milinovići 3 k. i Mršići 5 k. sa sačuvanim predanjem da su ,,jedno,, . - Svjetlice 7 k. u 3 n., Stanivukovići 2 k., Tesle 5 k., Ivanići 6 k. u 3 n.; Ercezi 14 k. u 4 n.; Arelji 15 k. u 4 n.; Dražići 33 k. u 8 n.; Jovanići 19 k. u 7 n.; OreLji 15 k. u 4 n. - Kerkezi 17 k. u 5 naseLja i od njih Zecovi 19 k. u 5 naseLja."

(Поуње у Босанској Крајини, Милан Карановић, 1925.)

Да је међу овим старинцима било још I2-PH908, показује и резултат Јованића из Лике, који се такође налазе на овом списку (није у питању хаплотип Тесла-Мршић).


Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #874 послато: Мај 19, 2017, 06:16:08 поподне »
::)
O, Gospode, kakav lik!
Cilj mi je bio saznati kako se Tesla testirao pre nego što donesem ikakav sud o čitavom slučaju.
Da li je zabranjeno pitati? Izgleda jeste.
Priprostim rugačima poput tebe je cilj narugati se. Usput, ne identifikujem se ni sa kakvim haplogrupama koje su tebi očito mozak pomutile.

Побогу, пре годину дана си био овде и покушао све нас да оптужиш за смањивање броја припадника хаплогрупе Р1а у Српском ДНК Пројекту.
Говорио си да је то завера и слично.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже edukator

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 79
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #875 послато: Мај 19, 2017, 06:23:41 поподне »
Побогу, пре годину дана си био овде и покушао све нас да оптужиш за смањивање броја припадника хаплогрупе Р1а у Српском ДНК Пројекту.
Говорио си да је то завера и слично.

Koga to vas? Bilo je nesporazuma u vezi statistike projekta sa jednim korisnikom.
Ja zaista ne znam koji tačno problem imaš sa mnom pošto ti se lično nikad ranije nisam ni obratila, a u više navrata uskačeš sa nekakvim izrugujućim komentarima ničim izazvan i još bezočno lažeš svaki put. Ako ti je to izrugivanje duševna hrana i ako očekuješ odobravanje čopora samo nastavi, ali mene sa time ne dotičeš.
« Последња измена: Мај 19, 2017, 06:30:08 поподне edukator »

Ван мреже ZILE

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 5
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #876 послато: Мај 19, 2017, 06:48:22 поподне »
Зиле, имаш поред сваке поруке (у горњем десном углу) опцију "цитат". Ако желиш да одговориш на нечију поруку, кликнеш на то. Тако је свима лакше да се снађу и виде на чију тачно поруку одговараш.

Захваљујем на савету, нисам баш вешт у овим стварима.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #877 послато: Мај 19, 2017, 07:17:55 поподне »
Захваљујем на савету, нисам баш вешт у овим стварима.

Без бриге. Ту смо да се испомажемо.  :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Некрич

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 25
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #878 послато: Мај 25, 2017, 06:10:09 поподне »
U klasičnom latinskom reč za konja je equus, dok je caballus reč koja je korišćena samo u poeziji.
Objašnjenje da je kal skraćenica za kabalus i da od toga potiču svi ti silni toponimi i prezimena koji počinju sa kal je vrlo neuverljivo. 
Reč kal postoji i u srpskom, kao i u ruskom i poljskom jeziku.
Značenje reči na staroslovenskom je vlažno tlo, močvara, raskvašena zemlja ( prasl. i stsl. kalъ; rus. kal, polj. kał), a kalina je bila biljka koja raste na vlažnom tlu.
Od naziva biljke su izvedena lična imena Kalin i Kalina, zapisana u popisu stanovništva oblasti Brankovića iz 1455.

Teorija se, verujem, dobrim delom oslanjala na vlašku etničku identifikaciju, pa je kroz tu vizuru tumačeno i prezime.

Pretpostavljam i da je ljudima bilo i privlačnije da dovode to u vezu sa tom životinjom koja se inače povezuje sa plemenitim, neko sa blatom, izmetom i sličnim.  :D

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #879 послато: Мај 31, 2017, 08:19:02 пре подне »
Пошто је неко прокоментарисао да је Крајина за Свјетски ДНК дан "подбацила" (иако је 80% од тога било мојих кандидата + Рајчевић из Требиња), јуче је отишло у лабораторију 12 крајишких узорака. Мислим да бисмо могли под овом темом њих обрадити, да буде као неки поправни за Крајину? Шта каже Број 1?