Аутор Тема: Бошњачки ДНК пројекат  (Прочитано 206873 пута)

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3430
  • Васојевић
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #480 послато: Април 01, 2018, 10:12:02 поподне »
Бибић | Радетина, Рожаје | R1b-L23>>BY611>>Y33200

Шутковић | Радетина, Рожаје | E-V13>>Z5018>>Z16661, род Куча

Лутовац је у Радетини 60-их пописао Бибиће (23 куће), Шутковиће (17 кућа) и Лединиће (15 кућа). Сва три братства су из Куча, док се једино за Лединиће зна из ког су конкретно села (Ледине где живе Љуљановићи). Бибићи су дошли први, а претке Шутковића и Лединића су оженили за своје одиве. Лутовац је записао да су дошли пре 6 пасова. Међутим, на попису из 1913. године се у овом селу поред једног Клименте спомињу само Кучевићи (35 кућа) и Шутковићи (4 куће). Поставља се питање да ли су се Бибићи и Лединићи (или барем само Бибићи) раније презивали Кучевић јер тог презимена 60-их није било у Радетини. Надам се да неко упућенији има податке који би разрешили ову дилему.

Бибићи су вероватно од Бањкана који припадају истом роду, док су Шутковићи грана Дрекаловића што је овај резултат и потврдио (православних Шутковића који су огранак Ивановића има у Дољанима).

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #481 послато: Април 02, 2018, 02:50:18 пре подне »
Објављено је пар нових резултата које вреди прокоментарисати.

Хајдeрпашић | Вршево, Петњица | R1b-L23>>BY611>>Y33200

Старо презиме је Хајдарпашић како се и данас већи део братства презива. Били су једно од пар најбројнијих и најутицајнијих муслиманских братстава у Црној Гори. Потичу од Хајдар-паше који се доселио из Славоније и на управу добио Бихор. Како су Хајдарпашићи сродни многим братствима у Бихору и широм Црне Горе, може се закључити да је Хајдар-паша добио на управу област у релативној близини свог места порекла. Хајдарпашићи су се са својим огранцима проширили на области Бијелог Поља и Доњег Колашина. Седиште им је било у Радулићима одакле су се потпуно иселили након ослобођења од турске окупације.

Број кућа 1913. године:
Вршево: 24
Припчићи: 20
Затон: 16
Радулићи: 9
Ивање: 8
Захумско: 5
Дубово: 3
Бијело Поље: 3
Гргаје: 3
Лозна: 2
Медише: 1
Туцање: 1
Од Хајдарпашића су и Дердемези, Суљовићи и Хасанбеговићи који су 1913. живели у следећим селима:
Кичава: 36 кућа Дердемеза и 11 кућа Хасанбеговића
Кање: 31 кућа Суљовића
Гргаје: 2 куће Дердемеза
Граб: 1 кућа Дердемеза
Гранчарево: 1 кућа Дердемеза

Све укупно, Хајдарпашића је са њиховим огранцима по завршетку Балканских ратова било чак 177 кућа. Већина се иселила у Турску након ослобођења (Дердемези, Суљовићи и Хасанбеговићи готово у потпуности), док Вршево, Ивање, Дубово и Лозну нису напустили и тамо и данас живе.

Иване, немој по хаплогрупама процјењиват националност или народност, незнам који би прави израз био за идентитет у та времена! Ти људи су давно и давно били дио неког домородачког племена. Они су били Срби прије исламизације са свим културним карактеристикама средњовјековних Срба. Управо су они ти који су "преспојили" Средњи Вијек са данашњицом. Срби у том крају су генетски били блиски својој околини.
Када размишљаш о Хајдарпашићима мораш знати да су беговске чивчије имали презимена својих бегова. Тако је са Хајдарпашићима, тако је и са Хадровићима, Ченгићима итд..
Ћоровићи су из Осијека, то се сигурно зна, а Хајдарпашићи су највероватније из Босне а имали су посједе негдје око Панчева.
Ни Ћоровићи ни Хајдарпашићи нису дошли сами него су са собом повели дио становништва са локација гдје су раније живјели.
За локацију гдје ће се настанити су изабрали најурбанији дио Полимља са десне стране Брзаве.


Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3430
  • Васојевић
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #482 послато: Април 02, 2018, 11:31:35 пре подне »
Иване, немој по хаплогрупама процјењиват националност или народност, незнам који би прави израз био за идентитет у та времена! Ти људи су давно и давно били дио неког домородачког племена. Они су били Срби прије исламизације са свим културним карактеристикама средњовјековних Срба. Управо су они ти који су "преспојили" Средњи Вијек са данашњицом. Срби у том крају су генетски били блиски својој околини.

Па нисам нигде процењивао националност, коментар о албанском пореклу Хајдeрпашића је дао Одисеј. Ја сам са тиме мало опрезнији јер исти хаплотип деле и Пипери и Вујовићи из Љуботиња, тако да се за братства непознатог порекла (попут Хајдарпашића) не може тврдити било шта у том погледу. Око порекла из Босне не могу да се сложим јер је Бихор препун братстава која су сродна Хајдарпашићима, а већина имају предање о пореклу из Брда и Малесије. Хајдар-паша није без разлога изабрао Бихор.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #483 послато: Април 02, 2018, 01:25:31 поподне »
Па нисам нигде процењивао националност, коментар о албанском пореклу Хајдeрпашића је дао Одисеј. Ја сам са тиме мало опрезнији јер исти хаплотип деле и Пипери и Вујовићи из Љуботиња, тако да се за братства непознатог порекла (попут Хајдарпашића) не може тврдити било шта у том погледу. Око порекла из Босне не могу да се сложим јер је Бихор препун братстава која су сродна Хајдарпашићима, а већина имају предање о пореклу из Брда и Малесије. Хајдар-паша није без разлога изабрао Бихор.

ОК, само да подвучем, у овом крају ће бити брастава са различитим хаплогрупама унутар једног презимена, разлога је више. Онима који су имали чивчилуке су се прибратили неке чивчије, неки су прихватили зета и дали му дио својег имања а презиме им је исто. Зна се да је у једном браству дошла жена са мушким дјететом тако да су њени потомци од два оца. Тачно се зна и то да је у једном браству одива дошла да живи у род са једним мушким дјететом након погибије мужа. Дакле, може се десити да се анализира хаплогрупа прибраћених а не главних носиоца презимена. 
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #484 послато: Април 02, 2018, 02:10:50 поподне »
ОК, само да подвучем, у овом крају ће бити брастава са различитим хаплогрупама унутар једног презимена, разлога је више. Онима који су имали чивчилуке су се прибратили неке чивчије, неки су прихватили зета и дали му дио својег имања а презиме им је исто. Зна се да је у једном браству дошла жена са мушким дјететом тако да су њени потомци од два оца. Тачно се зна и то да је у једном браству одива дошла да живи у род са једним мушким дјететом након погибије мужа. Дакле, може се десити да се анализира хаплогрупа прибраћених а не главних носиоца презимена.

                 Тачно тако.  Све зависи ко је тестиран, из којег огранка или "трбуха" - "трбушчића" како се  чује и код припадника исламске и православне вјероисповијести.



Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #485 послато: Април 02, 2018, 03:38:10 поподне »
Још као мали сам чуо за предање да су Хајдарпашићи једина породица турског поријекла у Црној Гори, заједно са Добарџићима из Бијелог Поља. То предање је сад оповргнуто, очигледно је да се ради о породици албанског поријекла.
Што се Ћемана тиче, један човјек је прије пар мјесеци на фејс страници Бошњачког ДНК Пројекта написао да сматра да је његова породица албанског поријекла, иако се он осјећа као Бошњак. Овдје имамо и потврду за то.

Негдје сам прочитао да су Хајдарпашићи потомци Хајдар паше: http://www.enciklopedija.hr/natuknica.aspx?id=24102
Један од потомака Хајдар паше је владао негдје изнад Панчева уз Тису. Нема још довољно података на основу којих би се могло одредити поријекло Хајдарпашића.
Што се тиче Ћемана, као прво, фејсбуковци и нису баш неки поуздан извор :) , као друго, пребрзо повезујете хаплогрупу са неком нацијом.
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #486 послато: Април 02, 2018, 03:47:02 поподне »
Појавио се (или сам ја то тек сад приметио) и још један динарик север у СИ Босни - Шељпић из Јање код Бијељине. То је чини ми се трећи динарик север код муслимана у СИ Босни, уз Караџића из Тузле и Салиховића из Крижевића код Зворника.

Шељпића је у целој Босни било само у Јањи. Пре рата 60 у самом месту.

Од динарика у СИ Босни ту је и Ахметовић из Бијељине, динарик југ. Ахметовића је у том крају исто било доста у Јањи, више десетина пре рата. Не знам за саму Бијељину.

Ни једну хаплогрупу па ни грану испод не треба везивати за неку нацију, биће тих сјевераца свуда. Уосталом, гране ДС и ДЈ не дају нам баш неку информацију о миграцијама, ништа без дубљих тестова.
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #487 послато: Април 02, 2018, 03:50:36 поподне »
Ни једну хаплогрупу па ни грану испод не треба везивати за неку нацију, биће тих сјевераца свуда. Уосталом, гране ДС и ДЈ не дају нам баш неку информацију о миграцијама, ништа без дубљих тестова.

Наравно, нисам ни имплицирао припадност неком етносу нити правац миграције. То је био само преглед стања. 




Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #488 послато: Април 02, 2018, 08:12:30 поподне »
Негдје сам прочитао да су Хајдарпашићи потомци Хајдар паше: http://www.enciklopedija.hr/natuknica.aspx?id=24102
Један од потомака Хајдар паше је владао негдје изнад Панчева уз Тису. Нема још довољно података на основу којих би се могло одредити поријекло Хајдарпашића.
Што се тиче Ћемана, као прво, фејсбуковци и нису баш неки поуздан извор :) , као друго, пребрзо повезујете хаплогрупу са неком нацијом.


 О Ајдарпашићима, односно Хајдарпашићима писао је Раиф Хајдарпашић,   родом из Вршева - Горњи Бихор. Живио је у Сарајеву. Читао сам његову књигу Прошлост као будућност, Сарајево, 1990. Писао је о Колашинској капетанији... Родословна књига о Х(а)јдарпашићима ми је обећана, али није било прилике. Таипе, потражи је у Сарајеву. Можда је скенирана.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #489 послато: Април 02, 2018, 10:56:22 поподне »

 О Ајдарпашићима, односно Хајдарпашићима писао је Раиф Хајдарпашић,   родом из Вршева - Горњи Бихор. Живио је у Сарајеву. Читао сам његову књигу Прошлост као будућност, Сарајево, 1990. Писао је о Колашинској капетанији... Родословна књига о Х(а)јдарпашићима ми је обећана, али није било прилике. Таипе, потражи је у Сарајеву. Можда је скенирана.

Хоћу Раде, већ сам упутио поруку Раифовом синовцу, ту ћу то најбрже наћи.
Међутим, за ову тему је битно знати да је тај крај у задњој четвртини 19. вијека био нешто сасвим друго од слике коју имамо о османском царству. Изгледа да је доласком Ризван бега Јајчанина била нека двовласт између османлија и аустроугара. Јајчанин је школован у Прагу и жена Алба је највероватније била чехиња. Није више било чивчијског система па се говорило"ко бихорски бегови". Многи од њих су још крајем 19. вијека исељени, заједно са досељеницима из Херцеговине и Босне који су напуштали аустроугарску. Наравно, неко је и осто. У саком случају било је знатног исељавања а нешто о томе се може наћи овдје:
https://www.ceeol.com/search/article-detail?id=528934
http://www.broj19-number19.org/berane-bir-han-kojeg-vise-nema/
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3430
  • Васојевић
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #490 послато: Април 03, 2018, 12:31:56 поподне »
Било би добро ако можеш да се распиташ шта се десило са Кучевићима из Радетине тј. да ли су променили презиме у Бибић.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #491 послато: Април 05, 2018, 06:24:02 поподне »
Било би добро ако можеш да се распиташ шта се десило са Кучевићима из Радетине тј. да ли су променили презиме у Бибић.

Е, ево одговора друг :
"Kucevica nikad nije bilo u Radetini. Postojala je jedna porodica Martinovica i porodica Kajevica i dvije kuce Balota. Bibici su starosjedioci. Jedan iz Kоlasina je objavio knjigu i u njoj naveo postojanje Kucevica u Radetini. Medjutim, Radetinci su ga demantovali, cak  su htjeli da ga tuze. Ja sam tog covjeka kontaktirala, rekao mi je da je to pronasao u Arhivu na Cetinju.  Grobovi pokazuju suprotno. Nije nikada bilo Kucevica. Grobovi su Šutkovica, Bibica i Ledinica."
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #492 послато: Април 05, 2018, 06:58:55 поподне »
U Radetini postoje i postojala su samo tri bratstva Bibići, Ledinići i Šutkovići. To zna svako iz Rožaja i sa Kosovo ko ima svojtu tamo. Za sebe svi kažu da su Kuči. U Pazaru ima i familija Radetinac koja nosi prezime po selu odskle je doseljena.

To što piše taj amater iz Kolašina, to pokazuje jedino da knjige piše svako i to uglavnom onaj ko se ne razume i ne ume da razmišlja i donosi zaključak. Kako se zove taj "stručnjak" ?

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3430
  • Васојевић
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #493 послато: Април 07, 2018, 01:12:03 поподне »
Е, ево одговора друг :
"Kucevica nikad nije bilo u Radetini. Postojala je jedna porodica Martinovica i porodica Kajevica i dvije kuce Balota. Bibici su starosjedioci. Jedan iz Kоlasina je objavio knjigu i u njoj naveo postojanje Kucevica u Radetini. Medjutim, Radetinci su ga demantovali, cak  su htjeli da ga tuze. Ja sam tog covjeka kontaktirala, rekao mi je da je to pronasao u Arhivu na Cetinju.  Grobovi pokazuju suprotno. Nije nikada bilo Kucevica. Grobovi su Šutkovica, Bibica i Ledinica."

Хвала ти на ангажовању, ово је врло корисно што си сазнао.

U Radetini postoje i postojala su samo tri bratstva Bibići, Ledinići i Šutkovići. To zna svako iz Rožaja i sa Kosovo ko ima svojtu tamo. Za sebe svi kažu da su Kuči. U Pazaru ima i familija Radetinac koja nosi prezime po selu odskle je doseljena.

To što piše taj amater iz Kolašina, to pokazuje jedino da knjige piše svako i to uglavnom onaj ko se ne razume i ne ume da razmišlja i donosi zaključak. Kako se zove taj "stručnjak" ?

Није аутор те књиге крив што спомиње Кучевиће у Радетини, човек је само преузео податке са званичног пописа који је Црна Гора организовала у новоослобођеним крајевима 1913. године. Тада је у Радетини пописано 35 кућа Кучевића, 4 куће Шутковића и 1 кућа Клименти.

На основу свега што сте написали, више нема дилеме да су из неког разлога Бибићи и Лединићи тада пописани као Кучевићи, највероватније грешком пописивача.
« Последња измена: Април 07, 2018, 01:50:08 поподне Иван Вукићевић »

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #494 послато: Април 07, 2018, 06:06:50 поподне »
Možda su popisani po nadimku ili plemenu od kojeg navodno potiču, slična je situacija za Osmanoviće iz Kalice, opština Petnjica, nisu navedeni po prezimenu Osmanović nego po porodičnim nadimku Komarica.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #495 послато: Април 07, 2018, 09:16:36 поподне »
Možda su popisani po nadimku ili plemenu od kojeg navodno potiču, slična je situacija za Osmanoviće iz Kalice, opština Petnjica, nisu navedeni po prezimenu Osmanović nego po porodičnim nadimku Komarica.

Ово са Османовићима је јако занимљиво ! О каквом се то документу ради ???
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #496 послато: Април 07, 2018, 09:44:26 поподне »

Није аутор те књиге крив што спомиње Кучевиће у Радетини, човек је само преузео податке са званичног пописа који је Црна Гора организовала у новоослобођеним крајевима 1913. године. Тада је у Радетини пописано 35 кућа Кучевића, 4 куће Шутковића и 1 кућа Клименти.

Волио бих видјети овај документ.
На једном посту ми је "Паво" поставио попис мојих рођака, чини ми се да се ради о истом документу. На овом попису мојих предака је прављена грешка око границе села. Ти "ослободиоци" нису знали границе села. Поготово су гријешили око Гусара која се налазе између више села. Гусаре су имале статус јуртине и моји, а и Паламари, су ту имали воденице и тај дио је увијек био у власништву годочељаца. Неколико кућа је било око тих воденица и изгледа да су их пописали у саставу Радманаца и Трпези, а то није тако. Али документ је занимљив јер је "замрзнуо" и постојање мојих рођака и у мјесту које је било заборављено у усменом предању а ту је била само једна породица.
"Видоје013" зна сваки центиметар тог терена. Волио бих видјети тај попис, можда бих вам био од помоћи.

 
« Последња измена: Април 07, 2018, 09:47:50 поподне Voljen od Boga »
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #497 послато: Април 07, 2018, 10:48:21 поподне »
Možda su popisani po nadimku ili plemenu od kojeg navodno potiču, slična je situacija za Osmanoviće iz Kalice, opština Petnjica, nisu navedeni po prezimenu Osmanović nego po porodičnim nadimku Komarica.


1. Za te Osmanoviće iz Kalice se zna da su od Bulatovića iz Bijele Crkve kod Rožaja.

2. Jel utvrdjen tačan broj brastava i njihovih prezimena po selima u današnjoj opštini Petnjica.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #498 послато: Април 07, 2018, 11:01:37 поподне »

1. Za te Osmanoviće iz Kalice se zna da su od Bulatovića iz Bijele Crkve kod Rožaja.

2. Jel utvrdjen tačan broj brastava i njihovih prezimena po selima u današnjoj opštini Petnjica.

Ма неке ствари се не уклапају. Откуд сада то да Османовићи потичу од Булатовића ? Знам и једне и друге и то врло добро ! Идемо озбиљно о томе.
Браства у општини Петњица су позната, ђе запело ?

Evropa je jedna velika porodica.

На мрежи Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #499 послато: Април 07, 2018, 11:13:08 поподне »
Многа предања су оборена кад се ради о везама санџачких муслимана и Срба. Нпр. Калачи дефинитивно нису од Милачића, осим ако је И1 хаплогрупа неког ко се је прибратио "правим" Калачима. Шаботићи нису сродни Бубањама (И2а југ), јер су Г2а.
Један од противпримјера су Радончићи, за које је потврђено да заиста јесу од Вујошевића, јер су Кучи и једни и други.