Аутор Тема: Регионални идентитети  (Прочитано 18894 пута)

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #40 послато: Октобар 29, 2020, 09:27:30 поподне »
Моји су сви рођени и са'рањени као Срби, а сада ми њихови потомци сазнајемо  да они нису били Срби него Србијанци.
Не обраћајте пажњу.  ;) Ко хоће да маше Мићићевим Манифестом-Србијанства нека маше, ми остали у Србији знамо добро и без њих ко смо и шта смо.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7254
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #41 послато: Октобар 29, 2020, 09:35:17 поподне »
Ово је суштина.
Нико не каже да Србијанци (Срби из Србије) нису Срби.
Понављам, Србијанац није назив народа (нације), већ покрајински назив за становнике (превасходно - Србе) Србије.
То никад у централној Србији неће да се прихвати тај појам  :D Може да је како год образложен и логичан :) А и једини је појам који неки део српског народа не користи сам за себе (само нас други тако зову)...Овде знамо само за Шумадинце, Ере, Моравце итд...
« Последња измена: Октобар 29, 2020, 09:37:54 поподне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7254
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #42 послато: Октобар 29, 2020, 09:40:08 поподне »
Потпуно исто искуство али прошле године у разговору са Булатовићима у Подгорици: "Ви, Србијанци..", скресао сам им у старту да нисам никакав Србијанац него Србин и да не признајем такву "дефиницију". Какве глупости, мајко Божија...

Уз исто искуство На Црвењском путу:
"Мојима у Шумадији то кад им неко каже да су Србијанци погледају га  "бело". Као да им је рекао да су "марсоваци".

Значи, иста ствар  :D Просто, колективно не прихватамо тај назив (није нам природан, новијег је датума, вероватно од 19. века и нисмо га сами себи дали) и крај приче што се нас тиче :)
« Последња измена: Октобар 29, 2020, 09:49:37 поподне ДушанВучко »

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #43 послато: Октобар 29, 2020, 09:53:29 поподне »
Не обраћајте пажњу.  ;) Ко хоће да маше Мићићевим Манифестом-Србијанства нека маше, ми остали у Србији знамо добро и без њих ко смо и шта смо.

Ја то не прихватам као појам. Не знам уопште о чему и коме говоре ...

Све је то много дубље и сложеније...

Не могу сад есеј да пишем о томе.

Само рекох да ми није симпатично, напротив, и додах још по коју.

Али неки од оних Срба који користе те "изразе" (који све више постају као нешто уобичајено) изгледа да нису свесни да има Срба који то доживљавају као личну увреду (и још грђе од нивоа личне увреде).











Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #44 послато: Октобар 29, 2020, 09:57:07 поподне »
Значи, иста ствар  :D Просто, колективно не прихватамо тај назив (није нам природан, новијег је датума, вероватно од 19. века и нисмо га сами себи дали) и крај приче што се нас тиче :)

Тако је  :)



Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #45 послато: Октобар 29, 2020, 10:05:15 поподне »
Али ако не употребимо придев србијански и кажемо "црногорска војска је уз помоћ српске војске ослободила Скадар 1913." ми тиме имплицирамо да црногорска војска није била српска, тј. да њени припадници нису били Срби.
Ако бисмо хтели истаћи српски карактер црногорске војске шта би требало рећи: "српска војска је уз помоћ српске војске ослободила Скадар 1913"? Звучи бесмислено
Ако бисмо рекли просто "српска војска је ослободила Скадар" замагљујемо чињеницу да се радило о две војске, две независне државе истог народа.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 966
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #46 послато: Октобар 29, 2020, 10:14:48 поподне »


"Србијанче, огњу живи, ко се теби још не диви!".


Ne bih rekao da je novijeg datuma...
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7254
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #47 послато: Октобар 29, 2020, 10:20:06 поподне »

"Србијанче, огњу живи, ко се теби још не диви!".


Ne bih rekao da je novijeg datuma...
19. век ("тазе")  :)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5148
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #48 послато: Октобар 29, 2020, 10:20:35 поподне »
Можемо ли да закључимо, Срби из Србије нису Србијанци, Срби из Босне нису Босанци, а Срби из Црне Горе јесу Црногорци.

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #49 послато: Октобар 29, 2020, 10:21:30 поподне »
Мени је реч Србијанац мрска. Није ми јасно да многи људи овде, а већина је изузетно осетљива на национална питања, не схватају да кад се каже Србијанац и Лала, а неко је баш тај пример навео, тиме се имплицира да Лале нису из Србије, тј да Војводина није део Србије. Реч Србијанац ми је нераскидиво повезана са термином "ужа Србија". Слажем се да би било згодно имати неку територијалну одредницу и за Србе из Србије, али "Србијанац", бар за мене, носи гадну хипотеку. Немам користан предлог, то признајем.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #50 послато: Октобар 29, 2020, 10:22:46 поподне »
То је израз који огромну већину Срба "с ове стране Дрине" вређа. Многи га са разлогом не воле, код мене у Моравичком крају али и у Драгачеву, нећете пронаћи човека да се тако изјашњава, ни у шали а камо ли у збиљи. Термин заиста делује понижавајући али ако наставимо оваквим темпом развоја са приде "тако дивним" наталитетом као сада, резерват нам не гине па ће тако и назив Србијанац бити сасвим прикладан.
« Последња измена: Октобар 29, 2020, 10:26:09 поподне Владимир Бојановић »

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 966
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #51 послато: Октобар 29, 2020, 10:26:41 поподне »
19. век ("тазе")  :)

Ne 19. vek, već početak 19. veka, a to nije isto i ne znači, složićeš se, da je kovanica ondašnjeg pesnika :)

Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7254
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #52 послато: Октобар 29, 2020, 10:28:14 поподне »

"Србијанче, огњу живи, ко се теби још не диви!".


Ne bih rekao da je novijeg datuma...
Има још из тог времена:
Српски правник и књижевник Јевстатије Михајловић је 1843. године нагласио да Срби поред свог општенародног имена, према областима у којима живе уоптребљавају и разна пределна имена, односно регионалне називе, међу којима је поменуо и обласне појмове: Славонци, Србијанци, Бошњаци, Црногорци.[12]

На сличан начин, у Летопису Матице српске из 1845. године, општи називи за становнике разних области се помињу у својим изворним, односно демонимским значењима: "Бошняацы, Херцеговцы, ... независими Црногорцы, и Сербіянцы у садашнѣмъ Княжеству Сербскомъ"

Међутим:
Први спор око употребе придева „српски“ или „србијански“ потиче из 1882. године, када је Кнежевина Србија проглашена за краљевину, а кнез Милан Обреновић за краља Србије. У широј јавности, како у самој Србији тако и изван ње, новопроглашени краљ Србије је често помињан и као „српски“ краљ, што је имало и посебан општесрпски, а самим тим и политички призвук. Убрзо након проглашења, краљ Милан је из Беча добио захтев у коме Аустроугарска, која је признала проглашење краљевине, истиче да владар Србије не може бити „српски“ краљ у општем смислу, већ само „србијански“ краљ, односно „краљ Србије“, што је и био званични владарски наслов. Таквим инсистирањем Беча на употреби територијалне, а не етничке одреднице, наглашавало се да Краљевина Србија нема јурисдикцију над Србима изван Србије. Аустроугарска монархија је себе сматрала домовином Срба пречана, па је израз „српски“ доживљавала као одраз претензија Србије на све Србе.
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%80%D0%B1%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BD%D1%86%D0%B8

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7254
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #53 послато: Октобар 29, 2020, 10:29:40 поподне »
Ne 19. vek, već početak 19. veka, a to nije isto i ne znači, složićeš se, da je kovanica ondašnjeg pesnika :)
Сад сам ово нашао:
Основно значење појма Србијанци усталило се током 19. века, након стварања устаничке Србије (1804-1813).Почевши од тог времена, појам Србијанци је ушао у ширу употребу као општи термин за означавање становника, односно држављана Кнежевине Србије (1815-1882), односно Краљевине Србије (1882-1918).
Појам Србијанци се почео шире употребљавати током прве половине 19. века. Тако се у Летопису Матице српске из 1832. године, према тадашњем правопису, појављује у облику "Сербіянцы". Српски књижевник Сима Милутиновић Сарајлија је 1826. године своју чувену збирку песама објавио под насловом Сербианка.Српски песник Бранко Радичевић је 1844. године испевао чувене стихове: "Србијанче, огњу живи, ко се теби још не диви!". Вук Стефановић Караџић је у издању „Српског рјечника“ из 1852. године забележио да се појам Србијанац односи на човека из Србије, уз назнаку: нем. Einer von Serbien, односно „неко из Србије“ и са напоменом која је указивала на употребу тог појма у тадашњој Војводини
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%80%D0%B1%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BD%D1%86%D0%B8
« Последња измена: Октобар 29, 2020, 10:31:11 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #54 послато: Октобар 29, 2020, 10:30:15 поподне »
Као што и Гиле напомену, Србијанац није никаква новотарија, нити "калајизам", што се може видети и из стихова Бранка Радичевића:

"Коло, коло
Наоколо,
Виловито,
Плаовито,
Наплетено,
Навезено,
Окићено,
Зачињено,
Брже, браћо, амо, амо
Да се скупа поиграмо.
Србијанче, огњу живи,
Ко се тебе још не диви! "...

Србијанац је термин који се користио за становнике кнежевине Србије, до Берлинског конгреса и то пре свега од стране осталих Срба ван кнежевине Србије.

Друга је ствар ако то данас Србе јужно од Саве и Дунава вређа. У том случају треба избегавати тај назив. Пошто га очигледно циљано користе хрватски и бошњачки медији, овај термин је временом добио очито негативну конотацију.

Што се израза "Косовар" тиче, то је албанска кованица и представљала је, а и данас представља, све становнике САП Косова. Са друге стране "Косовац", иако се користи, он није идентичан првом термину, јер представља Србе косовске котлине, онако како је и Урошевић то представио у књизи "Косово". Косовци нису они из Метохије, Дренице, Поморавља, севера Косова, иако се због Косовског вилајета, термин Косовац привремено раширио и на неке друге области.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 966
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #55 послато: Октобар 29, 2020, 10:32:10 поподне »
Сад сам ово нашао:
Основно значење појма Србијанци усталило се током 19. века, након стварања устаничке Србије (1804-1813).Почевши од тог времена, појам Србијанци је ушао у ширу употребу као општи термин за означавање становника, односно држављана Кнежевине Србије (1815-1882), односно Краљевине Србије (1882-1918).
Појам Србијанци се почео шире употребљавати током прве половине 19. века. Тако се у Летопису Матице српске из 1832. године, према тадашњем правопису, појављује у облику "Сербіянцы". Српски књижевник Сима Милутиновић Сарајлија је 1826. године своју чувену збирку песама објавио под насловом Сербианка.Српски песник Бранко Радичевић је 1844. године испевао чувене стихове: "Србијанче, огњу живи, ко се теби још не диви!". Вук Стефановић Караџић је у издању „Српског рјечника“ из 1852. године забележио да се појам Србијанац односи на човека из Србије, уз назнаку: нем. Einer von Serbien, односно „неко из Србије“ и са напоменом која је указивала на употребу тог појма у тадашњој Војводини
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%80%D0%B1%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BD%D1%86%D0%B8



...šire upotrebljavati... :)
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #56 послато: Октобар 29, 2020, 10:32:24 поподне »
Ne mora niko da se izjašnjava kao Srbijanac. Ali to je geografska odrednica odakle je. Iz uže Srbije Srbin koji govori ekavicu. U mene su i Vojvodjani Srbijanci ali prije Jugoslavije nisu bili. Nema ništa podrugljivo niti ružno. Čak je i lepa Brena pjevala "Crnogorci, Srbijanci, domaći i stranci". Dajte ljudi, ko je uopšte mogao naći to kao uvredljivo.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1943
  • G2a-FT221531
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #57 послато: Октобар 29, 2020, 10:34:14 поподне »

"Србијанче, огњу живи, ко се теби још не диви!".


Ne bih rekao da je novijeg datuma...
1818. године у Вилову код Титела у матичним књигама је двоје уписано под презименом Србијанац. У Адресару Београда из 1912. је уписана Србијанац Јелена удова Ратарска. У појединим песмама из ратних 1848-49 се помињу србијански добровољци. У Новом Саду и дан данас постоји презиме Србијанац. Немојте само да су ово коминтерновски фалсификати (мислим на оне који оспоравају историјско постојање овог термина у последњих век и кусур, не на Гилета ;)).
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7254
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #58 послато: Октобар 29, 2020, 10:35:50 поподне »


...šire upotrebljavati... :)
Па нигде нисам погрешио, то је све новијег датума ( рекао сам " новијег је датума, вероватно од 19. века", а ти ме исправљаш са Бранком Радичевићем  :D ) ако гледамо старост неког појма (200 година је ништа, најмлађи појам од свих који дефинишу неки део српског народа)
« Последња измена: Октобар 29, 2020, 10:41:49 поподне ДушанВучко »

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 966
Одг: Регионални идентитети
« Одговор #59 послато: Октобар 29, 2020, 10:36:04 поподне »
Можемо ли да закључимо, Срби из Србије нису Србијанци, Срби из Босне нису Босанци, а Срби из Црне Горе јесу Црногорци.

Polako ljudi, stante malo, umalo da nam promakne ovako dobar zaključak :)
Тако је говорила моја прабаба Марта.