Порекло становништва > Како истраживати породично порекло

Како су настала наша презимена?

(1/2) > >>

Тимар:
У часопису "Политикин забавник" бр 3270. од 10.10.2014 на стр. четири-седам објављен је један врло поучан текст о турцизму у српском језику, гдје се преко 3 000 удомаћило.
Овдје ћу издвојити само презимена:

Препис:

                     Чије је ваше име

Да ли знате шта значи ваше презиме? Можда је турцизам који упућује на порекло, занимање или телесну особину неког вашег претка. Распитајте се, све има своју причу. Немојте бити сасвим сигурни да је Ваше презиме чисто српско. Госпођа Нада Валнић ме је једном упитала да ли је њено презиме турског порекла. Имајући у виду етимологију речи одлучно сам одговорила да није, а онда ми је она испричала своју причу. Њен прадеда је почетком 19. века у потрази за послом дошао у Србију из Вана, града на крајњем истоку Турске. Одмах су га прозвали Ванлија. Касније је прешао у православље, оженио се и постао чувени трговац Тома Ванлић. Сигурно и ви познајете некога чије је презиме изведено од турцизма:
Абрашевић(човек пегавог лица)
Амиџић (стриц)
Барјактаревић (заставник)
Борозан (трубач)
Булут (облак)
Вермезовић (који не даје)
Делибашић  (најбољи јунак, заповедник одреда делија)
Делић (јунак; стражар код везира и паша)
Диздаревић (управник тврђаве)
Дунђерски ( столар, зидар)
Јарамаз (непристојан, несташан, који не вреди)
Каракашевић (црних обрва)
Караџић (црномањаст)
Лагунџија (минер)
Малбашић ( старешина махале или села)
Мутавџић ( занатлија који прави простирке и покровце од козје длаке)
Субашић ( надзорник имања или градски надзорник "градски менаџер")
Пешкир (убрус)
Терзић ( кројач)
Топаловић (хрома особа)
Туфегџић (пушкар)
Узунмирковић (високи Мирко)
Шебер (павијан; ружан и дрзак човек)
Шиш-мановић (дебео)

                                                                        Мирјана Теодосијевић

Небојша:

--- Цитат: Тимар  Новембар 08, 2014, 11:04:27 поподне ---У часопису "Политикин забавник" бр 3270. од 10.10.2014 на стр. четири-седам објављен је један врло поучан текст о турцизму у српском језику, гдје се преко 3 000 удомаћило.
Овдје ћу издвојити само презимена:

Препис:

                     Чије је ваше име

Да ли знате шта значи ваше презиме? Можда је турцизам који упућује на порекло, занимање или телесну особину неког вашег претка. Распитајте се, све има своју причу. Немојте бити сасвим сигурни да је Ваше презиме чисто српско. Госпођа Нада Валнић ме је једном упитала да ли је њено презиме турског порекла. Имајући у виду етимологију речи одлучно сам одговорила да није, а онда ми је она испричала своју причу. Њен прадеда је почетком 19. века у потрази за послом дошао у Србију из Вана, града на крајњем истоку Турске. Одмах су га прозвали Ванлија. Касније је прешао у православље, оженио се и постао чувени трговац Тома Ванлић. Сигурно и ви познајете некога чије је презиме изведено од турцизма:
Абрашевић(човек пегавог лица)
Амиџић (стриц)
Барјактаревић (заставник)
Борозан (трубач)
Булут (облак)
Вермезовић (који не даје)
Делибашић  (најбољи јунак, заповедник одреда делија)
Делић (јунак; стражар код везира и паша)
Диздаревић (управник тврђаве)
Дунђерски ( столар, зидар)
Јарамаз (непристојан, несташан, који не вреди)
Каракашевић (црних обрва)
Караџић (црномањаст)
Лагунџија (минер)
Малбашић ( старешина махале или села)
Мутавџић ( занатлија који прави простирке и покровце од козје длаке)
Субашић ( надзорник имања или градски надзорник "градски менаџер")
Пешкир (убрус)
Терзић ( кројач)
Топаловић (хрома особа)
Туфегџић (пушкар)
Узунмирковић (високи Мирко)
Шебер (павијан; ружан и дрзак човек)
Шиш-мановић (дебео)

                                                                        Мирјана Теодосијевић

--- Крај цитата ---

Веома користан текст. Свака част земљаче!

Сремац:
Екмечић или Екмешчић - пекар
Ћурчија или Ћурчић - кожар

Sergio:
Нпр. моје презиме није настало на основу занимања, неке особине или званичног имена, већ на основу надимка једног од мојих предака. Његов надимак је био Веко (вероватно од Велимир). Тако бар каже продично предање...

Iєшɑ Влɑчɑнин:
Dobra tema.

Pročitao sam pre nekog vremena ovu stranicu i naravno, odlična je.

https://www.poreklo.rs/2012/05/20/%C5%A1ta-zna%C4%8Di-%C5%BEe%C5%BEelj-kusturica-paspalj-rebra%C4%8Da/comment-page-1/?script=lat&lang=cir

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију