Порекло становништва > Како истраживати породично порекло

Рачунање колена и степена сродства

<< < (2/32) > >>

Селаковић:
Колико то изиђе у пасовима?  ;D

Дробњак:

--- Цитат: Селаковић  Април 21, 2017, 12:08:00 поподне ---Колико то изиђе у пасовима?  ;D

--- Крај цитата ---
Е, да и пасови. Шта се под тим подразумева? Реко бих да су то генерације. Нпр. толико и толико пасова од мене до тог и тог претка.

Amicus:

--- Цитат: Дробњак  Април 21, 2017, 12:18:11 поподне ---Е, да и пасови. Шта се под тим подразумева? Реко бих да су то генерације. Нпр. толико и толико пасова од мене до тог и тог претка.
--- Крај цитата ---

Вероватно да је тако некако. Е сад, да ли је то исто што и први, други, трећи... рођаци, или су већ и браћа и сестре у првом пасу, то не знам. Ако је, опет, то уопште то? ;D

Дробњак:
Мени се чини да сваки крај, а можда и свако село или чак фамилија има свој начин рачунања рођачке блискости или удаљености. Зато кад чујем да неко каже да је са одређеном особом нпр. пето колено увек питам како су род, јер видесмо да није код свих исто. За мене је пето колено баш далек род тј. неко с киме имаш заједничког наврндеду и наврнбабу.

Бакс:

--- Цитат: Дробњак  Април 21, 2017, 12:25:26 поподне ---Мени се чини да сваки крај, а можда и свако село или чак фамилија има свој начин рачунања рођачке блискости или удаљености. Зато кад чујем да неко каже да је са одређеном особом нпр. пето колено увек питам како су род, јер видесмо да није код свих исто. За мене је пето колено баш далек род тј. неко с киме имаш заједничког наврндеду и наврнбабу.

--- Крај цитата ---

Да, код мојих је то то особа с којом си имао заједничког наврндеду.
Прво колено = заједнички отац (мајка) (мада нико за тај вид сродства не каже "прво колено")
Друго колено = заједнички деда (баба)  (мада опет, нико за тај вид сродства не каже "друго колено")
Треће колено = заједнички прадеда (прабаба)
Четврто колено = заједнички чукундеда (чукунбаба)
Пето колено = заједнички наврндеда (наврнбаба)

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију