Zor veliko vam hvala! To su bas prave informacije, zaseok u selu Vlaska i danas nosi naziv Sismanci, sto zaista postoji paralela izmedju sela Sismanici i ovag zaseoka kao i prezimena Petra Sisman (koji je rodonacelnik u Sismanaca u selu Vlaska) sa srpskim imenima Sismana iz sela Sismanaca na Kosovu. Sada mi ostaje da nekako dodjem do istorijata tog sela pa dalje u proslost, a mozda bi i mogao da ispratim put Petra ili njegovog oca koji su sa kosova verovatno uz ucestvoanje u ustancima protiv turaka dosli u situaciju za posed u blizini Beograda. Sve ovo deluje veoma zanimljivo i moze svasta da se pronadje bilo da su Sismani starosedeoci na Balkanu ili pak da su predaci iz dinastije Sisman. Sada razmisljam pa sam naziv sela Sismanci na Kosovu nekako vuce na slovenski stil davanja naziva, tu moze svasta na kraju da ispadne, tipa mozda se na Kosovo doselio i jedan od potomaka Draginje cerke cara Lazara i poslednjeg bugarskog vladara Sismana. Jedno je sigurno sve deluje da ce ovo biti dugo i tesko istrazivanje, posebno sto smo tanki sa zapisima u vreme najezde turaka i neposredno posle toga.
Да, ради се о словенском наставку на основу Шишман, -ци би могао бити плурал који представља и неки род.
Разне опције су могуће од тога да се ради о локалцима код којих се "примило" име Шишман, па и до веза са династијом Шишман. Име Шишман због популарности династије је дијелом извјесно је и циркулирало на неким подручјима, нека друга имена су често бољи индикатор. Но, ипак ако се овдје ради о роду код кога се одржава тако дуго ово име, то може лако упућивати на нешто дубље од само необичног имена.
Област Бранковића у дефтеру 1455. није обухваћала Метохију осим спорадичних случајева, тако да ту нема села Шишман. Ту се спомиње село Шишмановац, које се налази западно од Прокупља. Дакле и то село је старо.
Имамо други извор а то су Дечанске хрисовуље. У њима нема села Шишманци, а обзиром да су ту пописана разна села у близини, као и власи Вардиштани и Ђурашевци који су се налазили свега пар километара западно од села Шишман, чини ми се поприлично извјесним да 1330-1343/5 г. ту није било села Шишманци. Дакле имамо "прозор" од око 140 година унутар којег је оно настало.
Примјетно је поредећи Дечанске хрисовуље и дефтер из 1485. прилив неког арбанашке популације. Нпр. села попут Шипчана, које се спомиње у оба извора, задржала су српску ономастику. С друге стране ту је село Морина (данашње истоимено) којег није било 1343., у којем су 1485. мијешана српско-албанска имена.
Примјећујем и у дефтеру 1571. г. јављање неких необичних имена за Албанце попут управо Шишмана и Дрмана у таквим срединама. Нпр. у селу Врањак западно од Ораховца Лика/Лека Дрман и његови синови Биц и Петар. Као да је било неке асимилације.
Занимљиво, постојало је и неко село Куманово 1330. близу ушћа Дренице у Ситницу.
Углавном то је оно што се чини извјесним за село Шишманце/Шишман према изворима. Искрено нисам ни знао за постојање рода Шишманаца који потиче са Косова према литератури. Раније сам се интересовао за то село, тако да бисмо могли имати одговоре на мистерију овог села.
Паво је постављао доста радова о Метохији недавно, али они нису обухватили ово село.
Што се тиче самих Шишманаца, да то је такођер корисна паралела око назива засеока у селу Влашка.
Имена у Шишманцима из 1485. :
Менчо Ђорђе
Лека Шишман
Андрија Дејан
Ђон Степан
Дејан Ненко (2 пута)
Димитри брат (Дејана)
Димитри Ђон , други
Васил Димитри
Андрија Марин
Прогон Ђон
Боса Ђорђе
Ђин Ненко
Коља Андрија
Прогон Павле
Димитри Ђон
Петар Бушат
Ђуро Димитри
удовица Тодора
Петар Димитри
Ђорђе Лека
Ненко Ђон
Димитри Милош
Димитри Тоља
Ђон Ђорђе
Лазар Бард
Димитри Ђон
Дејан Димитри
Димитри Доменик
Прогон Лалеч
Ђорђе Павле
Андрија Степан
Димитри Дејан
Богдан Прогон
Петар Дејан
Дејан Андрија
Дејан, син његов
удовица Деја
удовица Белина
удовица Бела
Честа је српска форма Ђорђе, и Павле, нема Пал албанске форме. Албанске форме су Ђон, Лека, Прогон, Коља, Ђин, Бард, Тоља. Нека хришћанска попут Андрије је теже опредијелити. Занимљиво је јављање албанског "имена" Бушат. Обзиром да се Бушат у пописима увијек јавља као "име оца" а не као име саме особе, ради се о родовском имену, значи вјероватно присуство и припадника тог племена у селу 1485.. То је очито и по присуству имена Бушат у сусједном селу Поповац. У Поповцу се јавља и један Мазарак/Мазарек што је сигурно родовско име. Поповац такођер није постојао 1343. Мислим да генетика Бушата и Мазарека није утврђена, мада нисам детаљно истраживао.
Занимљива је и учесталост имена Дејан, од српских ту су и Богдан, Милош, Ђуро..
Наравно ту је и Шишман као и 1571. (Нина Шишман из Шишмана) у оба случаја као друго име што може бити индикација да је родовско име, кад би било још пар таквих случајева, и јасна индикација. Шишман је и други у низу, то може указивати и на битност особе у селу, јер сам видио таквих случајева.