Аутор Тема: Куће и окућнице наших предака  (Прочитано 35838 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #40 послато: Децембар 29, 2016, 12:57:59 пре подне »
Како се у вашем крају, тј. крају одакле потичете зове ова зграда? Чуо сам више назива. У мом крају, Поморавље, зову је кош. Знам да је у Срему котобања, а у Колубари чардак. Најчешћи назив је амбар.

У Барањи такав објекат зову чардак.



Овде на слици одудара од редовног изгледа ова лотра која је због некоришћења чардака померена на другу страну, а која је у време функционисања објекта увек стајала отприлике померена за 90° улево. Врата су на оба краја чардака. У висини људске главе (око 2 m) виде се ове избочине од греда, ту је некад био предвиђен трен, али то никада није урађено. Код неких других тај трем је врло лепо место, можда и најлепше у дворишту једног сеоског имања.

У Босни објекат овакве намене зову кош, али моји га нису имали, имали су суседи одмах до нас и он је изгледао отприлике овако.




Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #41 послато: Децембар 29, 2016, 09:23:02 пре подне »
У Барањи такав објекат зову чардак.

У Босни објекат овакве намене зову кош, али моји га нису имали, имали су суседи одмах до нас и он је изгледао отприлике овако.

То што је на сликама у Бијељини (још се може наћи и у граду гдје је било доста аграрног становништва међу муслиманима) и околним селима је чардак. Кош је, такође, служио за чување кукуруза, али је био редовно овалног облика.

У ранијим временима чардак и кош су били оплетени прућем/ликом, а касније закованом летвом са проредом како би се обезбиједило провјетравање.

Ево како је то некада изгледао кош и чардак слика 45 и 469. Кош је покривен класуром (стабљика од кукуруза)



Сад су веома популарни кошеви са металном конструкцијом оплетени индустријском жичаном оградом.
« Последња измена: Децембар 29, 2016, 02:41:52 поподне Црна Гуја »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #42 послато: Децембар 29, 2016, 09:34:08 пре подне »
...
Овде на слици одудара од редовног изгледа ова лотра која је због некоришћења чардака померена на другу страну, а која је у време функционисања објекта увек стајала отприлике померена за 90° улево. (...)
...

Амикусе, не знам одакле си али типујем на Војводину :D. За неупућене, лотра или лотре су мердевине.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #43 послато: Децембар 29, 2016, 09:58:47 пре подне »
У нас у Херцеговини, ова грађевина на спрат назива се чардак.

image uploading

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #44 послато: Децембар 29, 2016, 10:08:49 пре подне »
У нас у Херцеговини, ова грађевина на спрат назива се чардак.

image uploading

Да ли је увек у питању стамбени објекат?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #45 послато: Децембар 29, 2016, 10:27:10 пре подне »
Да ли је увек у питању стамбени објекат?
Да, и то у нека доба су чардаци сматрани резиденцијалним стамбеним објектима

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #46 послато: Децембар 29, 2016, 10:58:56 пре подне »
У Шумадији, Поморављу и Ресави, чардацима су звали турске стражарске куле. Познато је паљење чардака на почетку Првог српског устанка. Турски чардаци су у наведеним крајевима сем војне зграде могли бити и стамбени објекти. Обично је доњи спрат, тј. приземље био зидан од камена, док је горњи био од дрвета. Један од ретких сачуваних је и овај у селу Мајдан, на обронцима Рудника.

Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #47 послато: Децембар 29, 2016, 11:16:05 пре подне »
Амикусе, не знам одакле си али типујем на Војводину :D. За неупућене, лотра или лотре су мердевине.

Код мене у ваљевском крају исто кажемо лотра или лотре.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #48 послато: Децембар 29, 2016, 11:32:43 пре подне »
Код мене у ваљевском крају исто кажемо лотра или лотре.

Mislim da je u većem delu Srbije taj izraz nepoznat.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #49 послато: Децембар 29, 2016, 11:45:40 пре подне »
Амикусе, не знам одакле си али типујем на Војводину :D. За неупућене, лотра или лотре су мердевине.

У Левчу лотрама зову задњи део воловске запреге, који се спушта и тиме се продужују кола. А мердевине су стубе.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #50 послато: Децембар 29, 2016, 11:57:01 пре подне »
Ево и тужног стања у Новом Саду, можда је већ било о томе речи на другим темама на форуму. Прошлог месеца су порушене најстарије куће у Новом Саду, у улици Краљевића Марка, старе око 250 година, како би се саградио солитер.



Били су то последњи примери кућа-тршчара у Војводини, и биле су уписане у Регистар непокретних културних добара Србије, тј. под заштитом државе. Нове градске власти су промениле урбанистички план по коме су ове куће требале бити део туристичког етно-парка чија је градња планирана. Иста грађевинска фирма је успела да издејствује скидање статуса споменика културе и са зграде Комуналне банке која је била у одличном стању и налазила се у строгом центру града, где се сада такође гради солитер. Можда је неко читао о проналажењу остатака јерменског гробља, ради се управо о тој локацији.

После прошлогодишњег рушења преосталих старих кућа у улици Јована Суботића и практично потпуног уклањања кућа са подручја Грбавице и Роткварије, мислим да у целом Новом Саду нема више од 100 стамбених кућа старијих од 150 година...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #51 послато: Децембар 29, 2016, 12:31:58 поподне »
Жалосно. Да смо нека цивилизована држава, ове куће би биле атракција. Сами затиремо своју прошлост. У мом граду, Јагодини, је 1999. срушен Хајдук Вељков конак из 18. века. Исто је скинут статус споменика културе и срушен је јер је наводно уништен од поплаве. Иначе, вода није ни стигла до тог дела града. На том месту је никла кич копија конака.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #52 послато: Децембар 29, 2016, 02:01:13 поподне »
Амикусе, не знам одакле си али типујем на Војводину :D. За неупућене, лотра или лотре су мердевине.

Барања је увек ишла у пакету са Бачком, и она као микрорегија највише сличности и дели са њом, као што су опет слични Славонија и Срем по много чему, тако да не зачуђује што асоцира на Војводину, а из Барање су ми мајчини... и пошто је тамо све на високом (мислим на објекте, јер Барања је равна), ја и данас за мердевине користим назив лотра, док у Босни за исто користе назив љестве, што ми се из неког разлога никада није ни свиђало.

Што се тиче самог назива чардак, до сада колико сам видео, углавном се радило о различитим објектима на спрат?

Не знам шта би са Ацином, сликом, ако може нека понови... линк очигледно није упалио. ;D



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #53 послато: Децембар 29, 2016, 02:25:36 поподне »
Ако се не варам, за претпрошлу Ноћ музеја, био сам у посети Етнографском музеју, и тамо је на спрату било изложено бар десетак типова сеоских домаћинстава, у виду макета, из различитих крајева нашег народа, а колико сам уживо успео да видим таквих примера, могу рећи да је доста верно све представљено.

Нажалост, осветљење је било лоше, и ништа од фотографија ми није успело, иначе реч је о домаћинствима каква су забележена почетком XX века, вероватно у време Цвијићевих експедиција. :)



Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #54 послато: Децембар 29, 2016, 02:43:27 поподне »
Жалосно. Да смо нека цивилизована држава, ове куће би биле атракција. Сами затиремо своју прошлост. У мом граду, Јагодини, је 1999. срушен Хајдук Вељков конак из 18. века. Исто је скинут статус споменика културе и срушен је јер је наводно уништен од поплаве. Иначе, вода није ни стигла до тог дела града. На том месту је никла кич копија конака.
Шта ја да кажем? У мом су мјесту срушили кастел који је имао и античких елемената.

free picture upload

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #55 послато: Децембар 29, 2016, 02:51:04 поподне »
Шта ја да кажем? У мом су мјесту срушили кастел који је имао и античких елемената.

free picture upload

Да, нешто сам чуо о томе али не могу да се сетим. Када је срушен и зашто?
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #56 послато: Децембар 29, 2016, 03:04:53 поподне »
Шта ја да кажем? У мом су мјесту срушили кастел који је имао и античких елемената.

Имам утисак да је Љубиње било пасторче, не зна ни сам ког система. Мало статистике!

Званични попис 1879. године:
Љубиње 919 становника; Требиње 790; Невесиње 757 итд. У том тренутки најмногољуднији источнохерцеговачко насеље.
Већ 1910. године Љубиње 1259 а Требиње 4165

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #57 послато: Децембар 29, 2016, 03:17:49 поподне »
Не могу да не приметим сличност Amicusove куће са кућом моје породице (фамилија од очеве мајке) у Шајкашу, месту у Бачкој близу Новог Сада.
Ево неких слика.
Главно двориште и врата за улаз у главни објекат (панорамска фотографија снимљена овог лета).

Други део дворишта, десно се у позадини може видети чардак.

Поглед на прво двориште из другог.

Панорама баште (која се налази иза другог дворишта).

Панорама са улице.

Кућа на гугл мапама. https://www.google.rs/maps/@45.2704743,20.0852756,3a,49y,300.55h,82.14t/data=!3m6!1e1!3m4!1saG8hzWmtXRAgKvKiKaow4g!2e0!7i13312!8i6656
Фотографија куће из чланка ''Šajkaš - naselje na petokrakoj raskrsnici puteva Šajkaška kroz objektiv Nenada Glišića'' http://www.ravnica.info/clanak.php?r=br-2999/%C5%A0ajka%C5%A1-naselje-na-petokrakoj-raskrsnici-puteva.html#.WGUaA1MrJ0w

Слика мога чукундеде, Атанасија Путника, Србина из Аустроугарске и потомка славних Шајкаша, преминулог на Солунском фронту у Првом светском рату.


''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #58 послато: Децембар 29, 2016, 03:26:36 поподне »
Имам утисак да је Љубиње било пасторче, не зна ни сам ког система. Мало статистике!

Званични попис 1879. године:
Љубиње 919 становника; Требиње 790; Невесиње 757 итд. У том тренутки најмногољуднији источнохерцеговачко насеље.
Већ 1910. године Љубиње 1259 а Требиње 4165
Љубиње је било највећи сточни трг у средњем вијеку у Херцеговини.. У вријеме Османлија значајно је  војно упориште са већинским муслиманским становништвом у граду, на селима је хришћана било много више. Љубињски исељеници углавном формирају још за вријеме Турака мостарску српску трговачку чаршију.Под Аустро-угарском долази до развоја Требиња и Билеће као пограничних мјеста, а Љубиње слаби. За вријеме Краљевине тавори. У Другом свјетском рату је готово потпуно разрушено. Партизанске чете су уласком у Љубиње затекле у граду само три старице Мару, Сару и Зорку. До половине шесдесетих година Љубиње се као четничка тврђава свјесно уништава, а онда неким новим курсевима слиједи незапамћен индустријски развој. Од 4000 становника у неко вријеме 1500 ради у озбиљним индустријским погонима. Осамдесетих година одбојкашка екипа улази у Прву савезну лигу. Рат доноси потпуно уништење привреде од којег се само опоравила перадарска индустрија.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Куће и окућнице наших предака
« Одговор #59 послато: Децембар 29, 2016, 03:31:13 поподне »
Ево и тужног стања у Новом Саду, можда је већ било о томе речи на другим темама на форуму. Прошлог месеца су порушене најстарије куће у Новом Саду, у улици Краљевића Марка, старе око 250 година, како би се саградио солитер.



Били су то последњи примери кућа-тршчара у Војводини, и биле су уписане у Регистар непокретних културних добара Србије, тј. под заштитом државе. Нове градске власти су промениле урбанистички план по коме су ове куће требале бити део туристичког етно-парка чија је градња планирана. Иста грађевинска фирма је успела да издејствује скидање статуса споменика културе и са зграде Комуналне банке која је била у одличном стању и налазила се у строгом центру града, где се сада такође гради солитер. Можда је неко читао о проналажењу остатака јерменског гробља, ради се управо о тој локацији.

После прошлогодишњег рушења преосталих старих кућа у улици Јована Суботића и практично потпуног уклањања кућа са подручја Грбавице и Роткварије, мислим да у целом Новом Саду нема више од 100 стамбених кућа старијих од 150 година...
Све је то резултат немара државе и градских власти и послова са одређеним људима. То свакако није тема за овај форум...али ето, тужно је шта се ради.
У Новом Саду старијих кућа има још у старом делу Петроварадина (ако се то уопште може сматрати Новим Садом, пошто се Петроварадин вазда развијао сам за себе), и по Роткварији, Салајци, Подбари и самом центру, где је све више ''зградица'' од по 2 3 спрата, које ничу као печурке.
Живи пример су ове 2 улице у мом ''крају'', једна и даље има колико толико очуване старије куће,
https://www.google.rs/maps/@45.2600276,19.840053,3a,75y,181.66h,84.23t/data=!3m6!1e1!3m4!1sXwcO0SkNHFiDkNxmC_a-Gw!2e0!7i13312!8i6656
док другу, која иде паралелно са њом сада чине углавном новоизграђене зграде. https://www.google.rs/maps/place/Vojvode+%C5%A0upljikca,+Novi+Sad/@45.259758,19.8387838,3a,75y,190.38h,87.8t/data=!3m7!1e1!3m5!1sIS2h3UTls-GOYlsXPhcjFA!2e0!6s%2F%2Fgeo0.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3DIS2h3UTls-GOYlsXPhcjFA%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D166.64319%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656!4m5!3m4!1s0x475b105ca17b03db:0x2242e590924b44ef!8m2!3d45.260585!4d19.8389912

''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор