Порекло становништва > Црна Гора

Покосовски збјег

(1/4) > >>

Bokez:
Какво је сада стање по ДНК пројекту са митом о Покосовском збјегу у Црној Гори ?? Да ли је истина или не ?

Небојша:

--- Цитат: Bokez  Децембар 16, 2019, 09:15:23 поподне ---Какво је сада стање по ДНК пројекту са митом о Покосовском збјегу у Црној Гори ?? Да ли је истина или не ?

--- Крај цитата ---

Даћу своје скромно мишљење. Делимично. Више не, него да. Исто важи и за Херцеговину и остале динарске крајеве (где су таква предања снажна). Косовско-метохијска, и јужноморавска гнетска слика, је нешто специфичнија и подсећа углавном на генетске слике суседних области (јужна Србија, Македонија). Тешко је испратити те миграционе процесе, али узмимо да се нису читаве области исељавале одједном, односно да су морале сачувати неке своје специфичности. То се данас огледа и у ДНК резултатима.

Постоје наравно неке паралеле, али оне нису довољно убедљиве да би се могло закључити да је било масовније сеобе са Косова, ка динарским крајевима. Иначе, те паралеле, односно генетске везе које постоје између ових крајева, можда делом датирају из неких старијих времена (пре 14. века).

Небојша:
Можда најбољи пример, једног овако "сумњивог" предања, јесте мит о Руђу и Бранилу. Наиме, они су наводно пореклом са Косова, из Бањске, или околине. Данас, након неколико хиљада ДНК резултата са простора Балкана, знамо да ове хаплогрупе (N-P189.2) нема на Косову, у Јужној Србији и Македонији (као ни у Бугарској). Дакле реч је о једној изразито динарској подграни у Срба.

Теоретски је могуће да су сви некада давно иселили са простора јужне Србије, али је то мало теже доказиво с обзиром на ДНК резултате.

Nebo:
Покосовски збег се обично повезује са неким сеобама после Косовске битке 1389. године. Вероватно је било и таквих сеоба, али, бар колико ја знам, нису биле озбиљнијег обима и географског домашаја. Више се ради о епском доживљају наведене битке у нашем народу, који повезује сва дешавања у наредном раздобљу управо са том битком, а за коју знамо да није променила ништа значајно на Балкану, имајући у виду каснију Деспотовину под Стефаном Лазаревићем и Бранковићима. Далеко драстичнији и значајнији догађај је османско освајање Косова (Земље Вука Бранковића) 1455. године.

Сеобе о којима се може говорити из околних области у тадашњу Црну Гору (Зету Црнојевића) јесу повезане са османским надирањем, појавом Венеције у Доњој Зети и Приморју од краја 14. века, померањем неких племена из подручја данашње Албаније и Македоније према ЦГ Брдима и Горњој Зети. Касније и са падом Босне, па Херцеговине под османску власт. То је историјски контекст далеко шири од Косовске битке.

Ради се о сеобама које трају један дужи период, око читавог једног столећа, и не бих рекао да се могу називати "покосовским", јер су последица већег броја војно-политичких фактора.

Ови историјски догађаји нису, у прво време, донели неке озбиљније демографске (па ни генетске) промене у области данашње Црне Горе, али на дуже стазе свакако - јесу. Нпр, ако узмемо Његуше, досељење Богутовића тамо јесте повезано са османским освајањима, и у прво време Богутовићи нису били неки нарочито значајан чинилац у племену. Али, након два столећа, они преузимају примат, чему претходи исељавање и изумирање старијег становништва. Исто важи и за насељавање Новљана у Комарницу (Дробњак). Има још оваквих примера.

Nebo:

--- Цитат: Небојша  Децембар 16, 2019, 09:57:03 поподне ---Постоје наравно неке паралеле, али оне нису довољно убедљиве да би се могло закључити да је било масовније сеобе са Косова, ка динарским крајевима. Иначе, те паралеле, односно генетске везе које постоје између ових крајева, можда делом датирају из неких старијих времена (пре 14. века).

--- Крај цитата ---

Са овим се потпуно слажем. Ове сеобе из 13. и 14. века су далеко обимније и више су утицале на састав становништва, нарочито Херцеговине и (касније) западнијих области (Далмација, Лика), а делом и ЦГ, него што је тако утицало покосовско раздобље.

Мислим да је кључни догађај за ове сеобе са југа и југоистока ка областима средњевековних земаља Зете, Србије, Босне, Херцеговине, пад Цариграда 1204. године, који је узроковао нестабилност у некадашњем јединственом подручју Византије и сеобе ка наведеним областима.

Но, да не ширим тему на ту страну... 

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију