Аутор Тема: Matične knjige na digitalnom repozitorijumu Istorijskog Arhiva Niš  (Прочитано 747 пута)

Ван мреже ultrahome

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Matične knjige na digitalnom repozitorijumu Istorijskog Arhiva Niš
« послато: Март 17, 2023, 01:51:07 поподне »
U 2022. su postavili pdf fajlove (pregled ili skidanje) crkvenih knjiga iz Niša, od 2023. i Aleksinca, a radi se i na digitalizaciji za ostale opštine južne Srbije: https://arhivnis.rs/repozitorijum/

Ван мреже Војиновић Марко

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Matične knjige na digitalnom repozitorijumu Istorijskog Arhiva Niš
« Одговор #1 послато: Јун 01, 2023, 05:46:22 поподне »
Коначно су се сетили, месецима већ их ишчекујем. Солидан део су покрили већ везано за Сврљишки крај, мада је то требало да буде дигитализовано, тј. да текст буде могуће копирати. То је што је.

Ван мреже ultrahome

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Matične knjige na digitalnom repozitorijumu Istorijskog Arhiva Niš
« Одговор #2 послато: Јун 06, 2023, 04:56:27 пре подне »
Књиге су скениране и направљен је пдф за сваку књигу од скенова рукописа. То је ипак далеко од дигитализације где се текст може копирати. За то је потребно да се рукопис препише, барем делимично, да би могле да се књиге претражују за записе одређених рођења, венчања и смрти. Радим на томе за Алексинац.

Ван мреже МиланО

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Matične knjige na digitalnom repozitorijumu Istorijskog Arhiva Niš
« Одговор #3 послато: Јануар 21, 2024, 10:36:48 поподне »
Књиге су скениране и направљен је пдф за сваку књигу од скенова рукописа. То је ипак далеко од дигитализације где се текст може копирати. За то је потребно да се рукопис препише, барем делимично, да би могле да се књиге претражују за записе одређених рођења, венчања и смрти. Радим на томе за Алексинац.

Слажем се да би идеално било да се бар основни подаци прекуцају, бар да се лоцира страна у књизи за визуелну претрагу, али свако ко је икад заронио у старе матичне књиге зна колико тамо има нечитког текста и највише што се може у тој ситуацији је нагађање, а то баш није валидан податак.

Мислим да би огроман успех нишког историјског архива био и да скенирају те књиге, доста тога је сачувано за Ниш и Сокобању рецимо, али из разговора са њима разумео сам да је та прича "на дугачком штапу".

Кад сте споменули Алексинац, игром случаја налетео сам на скен матичне књиге венчаних из друге половине 19. века у којој је уписан мој чукундеда Стеван Огњановић када се женио својом трећом женом, родом из Алексинца (Љубица), а нашао сам их уписане и у сокобањској књизи венчаних (1880-1897). Претпостављам да су дошли по младу и обавили венчање у Алексиначкој цркви, а да је у Бањи извршен препис. Можда и грешим...