Аутор Тема: Сијерчићи I2a Dinaric South  (Прочитано 21707 пута)

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Сијерчићи I2a Dinaric South
« Одговор #20 послато: Новембар 10, 2014, 09:01:06 поподне »
Видех на сајту да Сријемаца и Сремаца има у Босанској Крајини са славом Аранђеловдан. Предак им одлазио у Срем, па га прозваше Сријемац. Ако неко зна нешто више био бих захвалан да напише.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Сијерчићи I2a Dinaric South
« Одговор #21 послато: Новембар 10, 2014, 09:15:08 поподне »
Видех на сајту да Сријемаца и Сремаца има у Босанској Крајини са славом Аранђеловдан. Предак им одлазио у Срем, па га прозваше Сријемац. Ако неко зна нешто више био бих захвалан да напише.

Сријемаца је било у селима Бојна и Глиница (Велика Кладуша). Слава - Аранђеловдан. Досељени су из Лике, у првој половини 19. века.

Име су добили по претку који се селио у Срем. Не знам да ли могу бити у вези са Вашом граном, која се у овом делу Војводине помиње још у 18. веку.

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Сијерчићи I2a Dinaric South
« Одговор #22 послато: Новембар 10, 2014, 09:24:37 поподне »
Хвала Небојша, не знам имају ли везе са мојом граном, али начин на који су добили надимак Сријемци свакако помаже. Наиме, што се мог презимена тиче, које је изведено од надимка Сремац, није логично да човек насељен у Срему има такав надимак, већ пре онај који је исељен одатле. А посебно је противно здравом разуму да неко ко се насели први пут у Срем из неких других крајева, добије такав надимак, осим ако надимак није добио на горенаведени начин.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Сијерчићи I2a Dinaric South
« Одговор #23 послато: Новембар 12, 2014, 02:16:04 поподне »
Поред Авдаловића, још неке породице из рода "Л" се можда могу везати за Гацко и околину. Ту пре свега мислим на Слијепчевиће и Дукиће:

Више о гатачким Слијепчевићима:

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=567.0


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Сијерчићи I2a Dinaric South
« Одговор #24 послато: Новембар 17, 2014, 12:21:41 пре подне »
Дукићи I2a DS (17 маркера) - подударање:



Видимо "жариште" у Херцеговини, али и равномерно распоређене хаплотипове у средњој и источној Европи. Одговара у потпуности словенском становништву I2a DS групе.


Ван мреже милан

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 6
Одг: Сијерчићи I2a Dinaric South
« Одговор #25 послато: Април 17, 2015, 09:01:45 пре подне »
Далматински Франићи I2a DS из рода "Л" су по свему судећи пореклом од православних Франића из Поповог Поља.

Наиме, Франићи у Требимљи (Попово) су огранак Батинића (Св. Лука) из Чваљине. Батинићи су према предању пореклом из Риђана, а звали су се Драгојевићи.

По мојим сазнањима са терена Чваљински Батинићи  из Поповог Поља славе као другу славу Лазареву Суботу

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Сијерчићи I2a Dinaric South
« Одговор #26 послато: Април 17, 2015, 10:27:05 пре подне »
Далматински Франићи I2a DS из рода "Л" су по свему судећи пореклом од православних Франића из Поповог Поља.

Наиме, Франићи у Требимљи (Попово) су огранак Батинића (Св. Лука) из Чваљине. Батинићи су према предању пореклом из Риђана, а звали су се Драгојевићи.

По мојим сазнањима са терена Чваљински Батинићи  из Поповог Поља славе као другу славу Лазареву Суботу

Поздрав Милане,

Говорио сам овде о томе:

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=585.0

Занимљиво да се помиње и презиме Драгојевић.

" У Чваљину су Батинићи "давно доселили" из Риђана, где су се звали Драгојевићи. Један од тројице браће Драгојевића (Симо) дошао је у Чваљину. Његови потомци су прозвани Батинићима по неком претку "који је био левента и на неку славу дошао с батином". Године 1718. помињу се у Попову тројица Батинића, али без ознаке мјеста. Славе Св. Луку. Има их и у Мостару. "

Р. Милићевић, "Херцеговачка презимена"



« Последња измена: Април 17, 2015, 10:29:44 пре подне Небојша »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Сијерчићи I2a Dinaric South
« Одговор #27 послато: Април 17, 2015, 11:28:55 пре подне »
Наиме, Франићи у Требимљи (Попово) су огранак Батинића (Св. Лука) из Чваљине. Батинићи су према предању пореклом из Риђана, а звали су се Драгојевићи.

У племену Риђана било је Драгојевића. У област Риђана дошли су из Куча.

Ево линка за један рад на ту тему:

http://www.scribd.com/doc/183719827/Đurđica-Petrović-Srednjovjekovni-Vlasi-na-teritoriji-današnje-Crne-Gore-Primer-Riđani#scribd
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Сијерчићи I2a Dinaric South
« Одговор #28 послато: Април 17, 2015, 11:46:40 пре подне »
У племену Риђана било је Драгојевића. У област Риђана дошли су из Куча.

Ево линка за један рад на ту тему:

http://www.scribd.com/doc/183719827/Đurđica-Petrović-Srednjovjekovni-Vlasi-na-teritoriji-današnje-Crne-Gore-Primer-Riđani#scribd

Ово је једна од бољих студија о влашким племенима коју сам читао.

Иначе, чини се да би племе Риђана могло бити Динарик Југ. Није само случај Франића, већ и неких других породица које су И2а Динарик Југ ,а могу се повезати са Риђанима. Јахуре чак имају и надимак Риђани. Ту су још Ковачевићи из Грахова, Бечановићи из Никшића, Глушчевићи из Метковића и др. Занимљиво је да се територија Риђана простирала и до планине Лоле, сјевероисточно од Никшића до самих Роваца. Тамо имамо, старосједиоце Србе Синђиће који су такође И2а Дин Југ.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Сијерчићи I2a Dinaric South
« Одговор #29 послато: Април 17, 2015, 11:50:05 пре подне »
У племену Риђана било је Драгојевића. У област Риђана дошли су из Куча.

Ево линка за један рад на ту тему:

http://www.scribd.com/doc/183719827/Đurđica-Petrović-Srednjovjekovni-Vlasi-na-teritoriji-današnje-Crne-Gore-Primer-Riđani#scribd

Драгојевићи су и дио Озринића, а веза Озринића са Риђанима није до краја разјашњена.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Сијерчићи I2a Dinaric South
« Одговор #30 послато: Април 17, 2015, 12:50:18 поподне »
Далматински Франићи I2a DS из рода "Л" су по свему судећи пореклом од православних Франића из Поповог Поља.

Наиме, Франићи у Требимљи (Попово) су огранак Батинића (Св. Лука) из Чваљине. Батинићи су према предању пореклом из Риђана, а звали су се Драгојевићи.

По мојим сазнањима са терена Чваљински Батинићи  из Поповог Поља славе као другу славу Лазареву Суботу
Драго ми је то за Франиће, нарочито због оне мале глумице Ане Франић (Наталија из ,,Улица Липа'').

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Сијерчићи I2a Dinaric South
« Одговор #31 послато: Април 17, 2015, 12:54:52 поподне »
Поздрав Милане,

Говорио сам овде о томе:

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=585.0

Занимљиво да се помиње и презиме Драгојевић.

" У Чваљину су Батинићи "давно доселили" из Риђана, где су се звали Драгојевићи. Један од тројице браће Драгојевића (Симо) дошао је у Чваљину. Његови потомци су прозвани Батинићима по неком претку "који је био левента и на неку славу дошао с батином". Године 1718. помињу се у Попову тројица Батинића, али без ознаке мјеста. Славе Св. Луку. Има их и у Мостару. "

Р. Милићевић, "Херцеговачка презимена"
Ако добро памтим, мислим да сам негде давно читао о томе да се Батинићи сврставају у групу братстава која су истог порекла као и Шешељи. Можда и грешим.....?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Сијерчићи I2a Dinaric South
« Одговор #32 послато: Април 17, 2015, 03:31:52 поподне »
Драго ми је то за Франиће, нарочито због оне мале глумице Ане Франић (Наталија из ,,Улица Липа'').

И није нека  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Сијерчићи I2a Dinaric South
« Одговор #33 послато: Април 20, 2015, 01:32:52 поподне »
Драгојевићи су и дио Озринића, а веза Озринића са Риђанима није до краја разјашњена.

Мислим да се риђански и озринићки Драгојевићи не подударају временски. Драгојевићи у Риђанима су потомци Драгоја (Драгоша из постављеног текста о Риђанима) из Куча који је досељеник из друге половине 15. века, а озринићки Драгојевићи потомци Драгоја Перкова који је живео крајем 16. и у 17. веку.
(Надам се да сам добро определио време за овог другог, ако нисам нек ме исправе Невски, Шкрњо-Гот и остали Озринићи на форуму)
А нека веза између Риђана и Озринића сигурно постоји, исувише су географски близу и спадају у старије становништво, из претурског времена.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Сијерчићи I2a Dinaric South
« Одговор #34 послато: Април 20, 2015, 01:40:20 поподне »
Риђански Драгојевићи по предању воде порекло или од Кастриота или од Мрњавчевића. У Кучима имамо слој становништва који се називају Мрњавчићи и наводно потичу од Мрњавчевића. Не знам имамо ли тестираних Куча који спадају у овај слој?

Уколико прихватимо резултате Франића и предање о њиховом пореклу као релевантне, долазимо до Куча и, судећи по утврђеној ХГ, најстарији слој становништва у области Куча који је словенског порекла и који се касније утопио у новопридошле влашко-арбанашке Куче (Cuzzi) и Дрекаловиће (потомке Андрије Кастрата - Ndre-Drekal Castrat).

То би онда била још једна потврда оне тезе коју смо изнели на једној од тема да је најстарије становништво многих ЦГ и брдских племена словенског порекла (И2а, Р1а), што у потпуности оповргава већину племенских предања.
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Сијерчићи I2a Dinaric South
« Одговор #35 послато: Април 20, 2015, 01:49:18 поподне »
Мислим да се риђански и озринићки Драгојевићи не подударају временски. Драгојевићи у Риђанима су потомци Драгоја (Драгоша из постављеног текста о Риђанима) из Куча који је досељеник из друге половине 15. века, а озринићки Драгојевићи потомци Драгоја Перкова који је живео крајем 16. и у 17. веку.
(Надам се да сам добро определио време за овог другог, ако нисам нек ме исправе Невски, Шкрњо-Гот и остали Озринићи на форуму)
А нека веза између Риђана и Озринића сигурно постоји, исувише су географски близу и спадају у старије становништво, из претурског времена.

Управо због тога сам и споменуо да је могуће да се у предању Франића ради о овим Драгојевићима из Озринића. Што се тиче Драгојевића из Куча, они су ушли у риђанско племе и Ђурђица Петровић у свом раду то доста јасно описује.

Навео сам и друге презимена, као Јахуре, које своје поријекло вежу за Риђане ,а не спомињу Драгојевиће. Односно, вјерујем да је И2а Динарик Југ била хаплогрупа риђанског племена и прије доласка досељеника из Куча, Драгојевића, који би по логици ствари требали бити Е1б јер имамо на пројекту већ приличан број Куча Мрњавчића који су Е1б, чак смо и род по њима назвали.
« Последња измена: Април 20, 2015, 01:52:18 поподне Синиша Јерковић »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Сијерчићи I2a Dinaric South
« Одговор #36 послато: Април 20, 2015, 01:56:46 поподне »
Односно, вјерујем да је И2а Динарик Југ била хаплогрупа риђанског племена и прије доласка досељеника из Куча, Драгојевића, који би по логици ствари требали бити Е1б јер имамо на пројекту већ приличан број Куча Мрњавчића који су Е1б, чак смо и род по њима назвали.

Да, ако су од риђанских - кучких Драгојевића, онда Драгојевићи нису Мрњавчићи, него неки старији (словенски) слој у Кучима.
А, што кажеш, можда су од озринићких Драгојевића, па су преко Риђана отишли даље на северозапад.
Слава се не подудара ни с једнима ни с другима.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Сијерчићи I2a Dinaric South
« Одговор #37 послато: Април 20, 2015, 02:03:29 поподне »
Иначе од риђанских (кучких) Драгојевића или Драгошевића потиче неколико већих братстава - Вујачићи, Даковићи, Сладојевићи, Милићевићи у Херцеговини.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Сијерчићи I2a Dinaric South
« Одговор #38 послато: Април 20, 2015, 05:47:02 поподне »
Мислим да се риђански и озринићки Драгојевићи не подударају временски. Драгојевићи у Риђанима су потомци Драгоја (Драгоша из постављеног текста о Риђанима) из Куча који је досељеник из друге половине 15. века, а озринићки Драгојевићи потомци Драгоја Перкова који је живео крајем 16. и у 17. веку.

Колико я знам, овай податак одговара оному што се зна о порѣклу потомака Драгоя.

(Надам се да сам добро определио време за овог другог, ако нисам нек ме исправе Невски, Шкрњо-Гот и остали Озринићи на форуму)

Невски се не уклапа у озринићки грозд. Порѣкло његовога рода йе йош загонетно, али изгледа да вуче ка Херцеговини.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

astefanovic

  • Гост
Одг: Сијерчићи I2a Dinaric South
« Одговор #39 послато: Мај 18, 2015, 11:07:51 пре подне »
Поштовани господине Милане, али важи и остале који се баве Јужним Динарицима, Александар Стефановић, односно аутор овог одговора, је за сада једини DS на сјевероистоку Републике Српске. Вјероватно их има још али људи из ових крајева, па чак и неки интелектуалци који имају довољно новца, сматрају да је овај пројека бесмислен. Нажалост тако стоје ствари! Први сам у роду Ђ, а испод мене су Пејовић, Каљевићи, мишић и остали.
Повод за моје јављање је констатација да су Франићи поријеклом из Попова поља. На мом панелу ФТДНА извјесни господин Mr. John Charles Franich, а мислим да је то Франић,  ми је на 37 маркера разлика 4. У првих 12 у старту разлика 2 (DYS 391 i 439) а онда још разлика на DYS447 и CDY. До сада сам схватио да у интерпретацији резултата треба бити опрезан, и да је прво озбиљније истраживање на 67 маркера плус одређени СНП-ови, али ето очајнички пиокушавам да нађем неку почетну тачку мог прапретка. Иначе моји резултати су блиски са одређеним особоама из Западне Херцеговине, али и из Русије и Чешке.
Молим за помоћ. Ко зна? Можда је у "Семберији" велика концентрација ДС-ова, мада ме можда "Аврамијештавци" демантују. Ипак су они сви "рођаци".