Траг - корисне књиге, сајтови > Карте

Прављење карата

(1/6) > >>

Bokez:
Замолио бих да на овој теми неко пошаље туториале како се праве карте у програмима и да људи који их праве подијеле њихова искуства. Можда кад би се проширило такво знање добили би за резултат више занимљивих карата што би људи направили. :)

Ojler:

--- Цитат: Bokez  Август 09, 2020, 01:06:51 поподне ---Замолио бих да на овој теми неко пошаље туториале како се праве карте у програмима и да људи који их праве подијеле њихова искуства. Можда кад би се проширило такво знање добили би за резултат више занимљивих карата што би људи направили. :)

--- Крај цитата ---

На какве тачно карте мислиш?

Bokez:

--- Цитат: Ojler  Август 09, 2020, 01:17:50 поподне ---На какве тачно карте мислиш?

--- Крај цитата ---

Мислим на примјењене карте. На нешто слично што раде Иван или Дробњак. Узму већ постојећу карту па или редефинишу области, насељеност презименима, приказ свих цркви на подручју или битку у некоме рату...:)

Ojler:

--- Цитат: Bokez  Август 09, 2020, 02:43:05 поподне ---Мислим на примјењене карте. На нешто слично што раде Иван или Дробњак. Узму већ постојећу карту па или редефинишу области, насељеност презименима, приказ свих цркви на подручју или битку у некоме рату...:)

--- Крај цитата ---

Мислим да за прављење класичних мапа не постоје неки специјални софтверски алати. Барем ја не знам за њих. Сваки програм за цртање, било векторске, било растерске графике, може послужити. Свакако бих ти препоручио да радиш у неким векторским алатима. Од бесплатних програма ту бих ти препоручио InkScape. Од бесплатних програма за цртање растерске графике, вероватно је најмоћнији GIMP. Постоје наравно и комерцијални, професионални софтвери за ову намену.
Друга је ствар ако хоћеш нешто да комбинујеш са Гугл мапама или сличним решењима, па да правиш интерактивне мапе. Ту је већ друга прича и за то постоје различити програмски додатаци, попут оног за Heat мапе на пример и сличних.

Дробњак:

--- Цитат: Bokez  Август 09, 2020, 02:43:05 поподне ---Мислим на примјењене карте. На нешто слично што раде Иван или Дробњак. Узму већ постојећу карту па или редефинишу области, насељеност презименима, приказ свих цркви на подручју или битку у некоме рату...:)

--- Крај цитата ---
Што се мене тиче радим их у фотошопу и ту сам тотални почетник. Нико ми није показивао с тим да пре никада нисам користио фотошоп нити иједан други сличан програм. Не знам како други раде али ја сам нпр. мапу Дробњака радио тако што саставим више топографских карата и онда додајем слојеве. Топографску сам користио јер ми је било важно да пратим природне границе као што су врхови брда, планина, гребени и реке, које је навео Лубурић. Исто тако је било и са картом нахије Левач. Урадио сам још пар карата а имам на десетине незавршених, јер немам пуно времена.



Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију