Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2481670 пута)

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3940 послато: Јун 22, 2017, 01:52:31 поподне »
Ово је тачно.

Доста родова по западној Србији и Крајини још увек "чекају" рођаке из Црне Горе и Херцеговине.

Хвала на разумијевању. Један од таквих сам. Моје поријекло упућује на подручје околине Никшића, али није искључено да се предак по мушкој линији са читавом породицом или братством покупио и отишао пут Крајине. Моја процјена је да је мој предак дошао из данашње Црне Горе у Крајину негдје у првој половини 18. вијека, након Кандијског рата, кад је доста родова из Крајине прешло у Лику, а Турцима понестало раје, па су недостатак намиривали из пренасељених подручја из дубине своје територије.

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3941 послато: Јун 22, 2017, 02:00:44 поподне »
Хвала на разумијевању. Један од таквих сам. Моје поријекло упућује на подручје околине Никшића, али није искључено да се предак по мушкој линији са читавом породицом или братством покупио и отишао пут Крајине. Моја процјена је да је мој предак дошао из данашње Црне Горе у Крајину негдје у првој половини 18. вијека, након Кандијског рата, кад је доста родова из Крајине прешло у Лику, а Турцима понестало раје, па су недостатак намиривали из пренасељених подручја из дубине своје територије.

Управо због тога је херцеговачки ДНК подухват јако добра ствар.

Што се тиче становништва југа Србије и њиховог порекла, њима је ДНК подухват Косова и Метохије сјајна ствар, а и на пример нешто слично у Македонији би било пун погодак.

На мрежи Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3942 послато: Јун 22, 2017, 02:07:48 поподне »
Ја бих пре рекао да је ово као да свако пише о својој планети, а само Јупитерци пишу нешто (логично, о својој планети). И онда се други се љуте зато што Јупитерци не желе да пишу о њиховим планетама.
Ја сам лично питао једног Меркуријанца да се укључи у пројекат о Меркуру тако што ће да се тестира, и он ме је глатко одбио. А Меркур је срце Сунчевог система.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3943 послато: Јун 22, 2017, 02:08:20 поподне »
Николићу,с обзиром на твоју хаплогрупу,можда би могао и ти да се позабавиш тим крајевима :) ако ти је преко главе тог подручја,можеш да се заузмеш за "црну рупу" генетике-источну Србију,пошто они неће :) Шалим се,свако истражује своје,па се то анализира,просто
« Последња измена: Јун 22, 2017, 02:13:10 поподне ДушанВучко »

nikolic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3944 послато: Јун 22, 2017, 02:11:26 поподне »
Ја бих пре рекао да је ово као да свако пише о својој планети, а само Јупитерци пишу нешто (логично, о својој планети). И онда се други се љуте зато што Јупитерци не желе да пишу о њиховим планетама.

Опет не разумеш. Ти, Јупитерци више не живе на Јупитеру, него на Нептуну, и чине рецимо половину становништва. А тренутно снимају филм који су назвали "Нептунци" у коме глуме само бивши Јупитерци, а радња не дотиче ништа друго осим историје Јупитера и Јупитераца.

Све што је написао Симо је тачно. Али, проблем ипак постоји.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3945 послато: Јун 22, 2017, 02:18:45 поподне »
Опет не разумеш. Ти, Јупитерци више не живе на Јупитеру, него на Нептуну, и чине рецимо половину становништва. А тренутно снимају филм који су назвали "Нептунци" у коме глуме само бивши Јупитерци, а радња не дотиче ништа друго осим историје Јупитера и Јупитераца.

Све што је написао Симо је тачно. Али, проблем ипак постоји.

Сајт се зове poreklo.rs. Порекло.
А нико не спречава ове друге да се укључе. Зашто се не укључују? Или не желе, или их ово уопште не занима.
Не могу ја писати о пореклу људи из Врања, кад немам појма о том подручју. Ваљда је логично да ме, као човека с пореклом из Херцеговине, више занима Херцеговина. А сем тога, истражујући тај предео, боље ћу склопити коцкице о сопственом пореклу.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

nikolic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3946 послато: Јун 22, 2017, 02:19:31 поподне »
Николићу,с обзиром на твоју хаплогрупу,можда би могао и ти да се позабавиш тим крајевима :) ако ти је преко главе тог подручја,можеш да се заузмеш за "црну рупу" генетике-источну Србију,пошто они неће :) Шалим се,свако истражује своје,па се то анализира,просто

Заузео бих се ја, али бојим се да ће ме пут навести у Црну Гору  :)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3947 послато: Јун 22, 2017, 02:21:04 поподне »
Опет не разумеш. Ти, Јупитерци више не живе на Јупитеру, него на Нептуну, и чине рецимо половину становништва. А тренутно снимају филм који су назвали "Нептунци" у коме глуме само бивши Јупитерци, а радња не дотиче ништа друго осим историје Јупитера и Јупитераца.

Све што је написао Симо је тачно. Али, проблем ипак постоји.
Значи да се укине све шта је било пре задње миграције...ок,ја сам аутохтони Шумадинац и живим ту од памтивека :)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3948 послато: Јун 22, 2017, 02:22:41 поподне »
Заузео бих се ја, али бојим се да ће ме пут навести у Црну Гору  :)
Немој да се плашиш :)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3949 послато: Јун 22, 2017, 04:01:12 поподне »
Схватам шта Николић говори и сматрам да је у праву и он као и остали. Заиста, динарска струја је од свих до сада најбоље генетски профилисана, иако ту има још доста посла, али када се упореди са осталим струјама (вардарско-моравском, косовском, браничевском, шопском итд.) она је у неупоредивој предности. То је наравно последица тога што људи из тих крајева и пореклом из тих крајева много више воле да се тестирају и да сазнају ствари о свом пореклу од људи из других струја, које то баш (барем већину), искрено, много ни не занима (нарочито када за то треба да се издвоји неки новац, мада тај финансијски моменат важи генерално за људе у Србији, да не испадне да дискриминишем не-динарце). Ако би се само ослањали на личну иницијативу појединаца, онда слободно можемо очекивати даљи раст тестираних из динарске струје и доста мањи раст тестираних из других струја; илустрација - резултати динараца пристижу брзином бициклисте, док резултати "осталих" пристижу брзином пужа. Нама би требао да буде циљ да добијемо колико-толико равномерну генетску слику свих Срба, а не само динараца, али с обзиром на горепоменута ограничења једини начин да добијемо разноврснији приказ су ДНК подухвати као што су херцеговачки и косовско-метохијско-јужносрбијански; на тај начин можемо тестирати већи број појединаца којима можда то и није толико важно, али су њихови резултати важни нама ради сагледавања целокупне Y-ДНК слике Срба. То може бити корисно и за динарце, нарочито оне који имају предања да су на подручје ЦГ или Херцеговине дошли из Македоније или са Космета, можда пронађемо неки "братски" хаплотип управо код косовских, јужносрбијанских или македонских старинаца; такође би многи тестирани који су сада нпр. у "општем PH908 роду" добили "рођаке" и могао би можда да се издефинише и неки род специфичан само за Шоплук, Поморавље, итд. Зато мислим да је право решење да се динарцима препусти приватна иницијатива, јер ће се они свакако сами интересовати за порекло и тестирати, а за оне који за то нису заинтересовани у мери која би нама била корисна, да организујемо ДНК подухвате (колико то финансије дозволе наравно), јер ако све препустимо приватној иницијативи ништа се неће променити у слици коју сада имамо - динарски "џин" у односу на "патуљка" од осталих струја, а сматрам да је императив ипак реална слика распрострањености Y-ДНК хаплотипова код свих Срба.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3950 послато: Јун 22, 2017, 04:10:34 поподне »
Што се тиче становништва југа Србије и њиховог порекла, њима је ДНК подухват Косова и Метохије сјајна ствар, а и на пример нешто слично у Македонији би било пун погодак.

Било би добро да први следећи подухват буде везан за Тимочку Крајину. Ваљало би покрити источне пределе.

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3951 послато: Јун 22, 2017, 04:15:21 поподне »
Да не бих спамовао тему, одговорићу још само ово: Није мој проблем, ја сам овде небитан, проблем је овој форума. Ово је као кад у основној школи пишеш састав о Сунчевом систему, а од 5 страна, 4 посветиш Јупитеру. И онда неко каже да ипак ниси довољно написао о појединим кратерима на Јупитеру. Тема је барем делимично промашена. Не сметају мени овде ни Срби, ни Хрвати, Црногорци, Албанци нити било ко други.

Да, сматрам да би многе области требале бити покривене боље, али анимирати људе који једва састављају крај са крајем је немогућа мисија. Толико.
Evo moji skoro dva vijeka najmanje starosjedioci u sjeverotstocnoj BiH.Kada sam odlucio da se testiram jedino poklapanje sam imao sa covjekom iz jednog bratstva u Pivi Crnoj Gori,iako nismo imali nikakvih spoznaja odakle nam je tacno porijeklo niti smo u CG i Hercegovini imali rodjake.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3952 послато: Јун 22, 2017, 04:15:45 поподне »
Ђуровић, Никољдан, Слатина, Пријепоље

Припада хаплогрупи R1a-M458. Има потпуно поклапање на 17 маркера са Опанчином из оближњих Аљиновића, а и слава се поклапа, па нема сумње да су прилично близак род. Једина помало неуобичајена вредност је благо увећана DYS385а=12. Последњих 200-250 година живе на простору Камене Горе и Комарана, а последњих 150 година су у Слатини. По предању су пореклом из Куча, од Дрекаловића.


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3953 послато: Јун 22, 2017, 04:20:11 поподне »
Добра дискусија о Сунчевом систему  :)

Сви сте у праву, а ово нека буде позив свима да се укључе и пишу о свом завичају.

Имамо форумаше који доста пишу о Ибарском Колашину, Крајишнике, неколицину који много знају о Шумадији и Чачанском крају, Амика који је стручњак за ове панонске крајеве, дакле није само Црна Гора и Херцеговина.

Али, хајде, и представници свих осталих крајева да обогате форум! Нарочито ме чуди да се слабо пише о Шумадији.

Ја бих волео да се укључим и у друге области, ван ЦГ и Херцеговине, али, што рече Бакс, како да пишем о томе кад слабо познајем те крајеве.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3954 послато: Јун 22, 2017, 04:24:55 поподне »
Ђуровић, Никољдан, Слатина, Пријепоље

Припада хаплогрупи R1a-M458. По предању су пореклом из Куча, од Дрекаловића.

Могуће је да су из области Куча, јасно да нису Дрекаловићи, већ старинци.
А исту хаплогрупу налазимо и код Кликовца, Зековића, Кувељића.
Изгледа да су у питању расејани потомци неког прекучког племена у области источно од Подгорице.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3955 послато: Јун 22, 2017, 06:03:19 поподне »
Не бих да звучим отрцано, али 90% онога што је написано на овом форуму (а написано је доста) се тиче црногорских племена. Ако су сазнања о њима оскудна, коју реч онда употребити за већи део Србије? Најбезболније решење би било преименовати све ово у "Црногорски ДНК пројекат", а у оквиру њега отворити неке мање подфоруме за ове остале Србе.

Пратим форум од 2013.године пасивно. Дакле кроз читање прилога и коментара. Тачно је да се стиче (од почетка) утисак да овде доминира Црна Гора, Херцеговина, Лика, Банија, Крајина,Босна,  а затим разна црногорска племена и родови. И мени су били испрва досадни! Али признајем после се зачитах и научих доста!

Код Црне Горе је управо због тих предања и постојања племена лакше пратити причу.

Уосталом лакше је пратити поток и поточић од извора под неком планинском чуком до улива у прву већу реку, него саму велику реку.
Лакше је проучити мањи род од већег рода.

Уочава се проблем код највећег рода у Србског народа (општи род) I2-PH908, а то је недовољна профилисаност.

Одсуство предања старијег од 100-200 година.
Ма ни толико.

Наброј нам Николићу твојих 10 колена уназад (онако из главе - без гледања у подсетник- за само 2 минута)! По именима - ако ништа друго! И где су им гробови и када си им задњи пут одржао помен (ако си побожан) или изашао на гробове и уредио их (ако ниси побожан ), уколико нису наравно на окупираној територији? За то имаш 5 минута!
Ја мислим да не знаш!

Значи има нешто и до нас самих, није увек све до других!
Просечан Србин зна 3 - 4 генерације уназад, и сигурно има парницу или се парничио или ће се парничити кад тад са братом (рођеним) око неке имовине!!!

П.С.
I2-PH908 (општи род)
То је то велико стабло! Које се разгранало и лепо рађа! Крушке свуда уоколо!И све исте! Жуте и крупне! Дође му мало досадно! Наравно да ће сваког да привуче она црвена! А зашто? То је у нашој психологији. Зато су овде  неке теме читаније (Кричи, Дробњаци, Н, Ј1, Г2 хаплогрупа и итд.). Није то никаква завера! Хоће народ да сазна и прочита нешто ново или другачије! А онда и појединци који добију тај резултат буду поприлично изненађени, па се и они зачитају. Па тако редом ...

Тако да покрећи теме, истражуј, копај на терену,  пиши!




Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3956 послато: Јун 23, 2017, 10:19:13 поподне »
Значи има нешто и до нас самих, није увек све до других!
Просечан Србин зна 3 - 4 генерације уназад, и сигурно има парницу или се парничио или ће се парничити кад тад са братом (рођеним) око неке имовине!!!


Невероватно колико патетичних реченица у овом коментару који ништа не казује а пун је критике и предрасуда ка народу коме припада уколико је Србин.
« Последња измена: Јун 23, 2017, 10:20:56 поподне Rugovac »

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3957 послато: Јун 24, 2017, 09:02:45 пре подне »
Значи има нешто и до нас самих, није увек све до других!
Просечан Србин зна 3 - 4 генерације уназад, и сигурно има парницу или се парничио или ће се парничити кад тад са братом (рођеним) око неке имовине!!!

Невероватно колико патетичних реченица у овом коментару који ништа не казује а пун је критике и предрасуда ка народу коме припада уколико је Србин.

О, када би кренули у дискусију шта је све невероватно на овом свету, далеко би отишли!
Извлачење из контекста је врло опасна ствар...

Што би рекао владика Његош у оно тешко, туробно и турбулентно време када је писао Горски Вијенац (само зато што још није био развијен туризам, иначе је све друго било идилично) желећи да тргне свој народ из учмалости, малодушља и унинија ...

"Моје племе сном мртвијем спава"...

Руговче, нису сви Срби  по свом психолошком профилу динарци (писао о томе доста Јован Цвијић), иако имају и претке-динарце по очинској или мајчинској линији ( што је врло вероватно и логично)  и немају склоност ка племенском уређењу односно збијања у племена (по принципу тако смо јачи-чик изађи из племена и буди свој).
Стога из тог (али и многих других) разлога ти и такви Срби не знају своје претке уназад више генерација (немају интересовање за то) и немају породичних  предања. А и због сталног спасавања живе главе на рамену. 

Што је мени лично тужно.
Зашто?
Зато што нико од нас није тиква без корена и што такав приступ води у погубан индивидуализам и у  крајњем исходу у однарођавање.

Да би  знао своје  претке није нужно да будеш динарски тип човека, и да су твоји преци били део неког племена (јер су се у средњем веку тако могли лакше заштитити)!

И наравно да ми је тужно када ти и такви Срби не посвећују пажњу гробовима својих предака, а могу, ту су им гробља у близини села и градова у којима живе.

Наравно да се из тога изузимају они Срби који  не посвећују пажњу гробовима својих предака услед разних бежанија и спасавања живе главе или када им други руше гробове њихових предака  а они не могу да обнове  споменике (јер немају ни за хлеб својој деци свих 30 дана у месецу), а камоли да дају новац за некакво тестирање да би испитиали своје порекло и пра - порекло и покидане родбинске  везе.

Али ћу увек критиковати и рећи отворено мом народу (појединцима) оно што сматрам да греши! Па и на овом форуму!

Припадници Р и И хаплогрупе (чуј припадници-сви смо мешавина) немојте приговарати на појачану активност осталих на форуму који потичу из тог динарског поднебља којима је у генетском коду да знају своје претке, активни су и пишу овде доста. Свака им част!

Тачно је да се Срби генерално као народ доста парниче (предњачи источна Србија). И брат са братом.И то ми је тужно. Али шта ћете! Од сиротиње и муке! И то око око земље  углавном - очевине и дедовине. И то је поштеније (верују у правни систем). И боље то него да отимају!
Али ипак мислим да је боље да сами засуку рукаве, раде, штеде и стичу, а да брата чувају као зеницу ока свога! Јер нема брата док ти га не роди мајка!
Треба на то указати отворено!

Ја не схватам овај форум  као место где једни другима говоримо оно по принципу - ја теби сердаре, а ти мени војводо.
Или спавај племе моје мртвим сном још 1000 година! Само спавај! Па кад ти други објасни да си ти у ствари од изумрлих Хиперборејаца,а ти онда мирно спавај још додатних 10.000 година.
П.С.
Хиперборејци (грч. Hyperboreioi, лат. Hyperborei) су митски народ са далеког севера где сунце никада не залази
https://sr.wikipedia.org/sr/%D0%A5%D0%B8%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%B5%D1%98%D1%86%D0%B8.

Не знам у чему сте се ви лично пронашли у мом коментару?
Ја не искритиковах ваш народ, него мој. И то са намером да га тргнем да буде  мало активнији овде и у животу (нарочито оне појединце који у психолошком смислу не припадају динарском типу човека)! Има доста таквих. Што не значи да су лак залогај!

Ја могу и да хвалим мој народ!
Али није то баш на корист ни детету увек, а камоли народу!




« Последња измена: Јун 24, 2017, 09:12:03 пре подне на Црвeњском путу »

Ван мреже ВУЛИЋЕВИЋ (САВИЋ) З. ИГОР

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 35
  • I2-PH908 PH3310+ mtDNA V
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3958 послато: Јун 24, 2017, 03:53:23 поподне »
О, када би кренули у дискусију шта је све невероватно на овом свету, далеко би отишли!
Извлачење из контекста је врло опасна ствар...

Што би рекао владика Његош у оно тешко, туробно и турбулентно време када је писао Горски Вијенац (само зато што још није био развијен туризам, иначе је све друго било идилично) желећи да тргне свој народ из учмалости, малодушља и унинија ...

"Моје племе сном мртвијем спава"...

Руговче, нису сви Срби  по свом психолошком профилу динарци (писао о томе доста Јован Цвијић), иако имају и претке-динарце по очинској или мајчинској линији ( што је врло вероватно и логично)  и немају склоност ка племенском уређењу односно збијања у племена (по принципу тако смо јачи-чик изађи из племена и буди свој).
Стога из тог (али и многих других) разлога ти и такви Срби не знају своје претке уназад више генерација (немају интересовање за то) и немају породичних  предања. А и због сталног спасавања живе главе на рамену. 

Што је мени лично тужно.
Зашто?
Зато што нико од нас није тиква без корена и што такав приступ води у погубан индивидуализам и у  крајњем исходу у однарођавање.

Да би  знао своје  претке није нужно да будеш динарски тип човека, и да су твоји преци били део неког племена (јер су се у средњем веку тако могли лакше заштитити)!

И наравно да ми је тужно када ти и такви Срби не посвећују пажњу гробовима својих предака, а могу, ту су им гробља у близини села и градова у којима живе.

Наравно да се из тога изузимају они Срби који  не посвећују пажњу гробовима својих предака услед разних бежанија и спасавања живе главе или када им други руше гробове њихових предака  а они не могу да обнове  споменике (јер немају ни за хлеб својој деци свих 30 дана у месецу), а камоли да дају новац за некакво тестирање да би испитиали своје порекло и пра - порекло и покидане родбинске  везе.

Али ћу увек критиковати и рећи отворено мом народу (појединцима) оно што сматрам да греши! Па и на овом форуму!

Припадници Р и И хаплогрупе (чуј припадници-сви смо мешавина) немојте приговарати на појачану активност осталих на форуму који потичу из тог динарског поднебља којима је у генетском коду да знају своје претке, активни су и пишу овде доста. Свака им част!

Тачно је да се Срби генерално као народ доста парниче (предњачи источна Србија). И брат са братом.И то ми је тужно. Али шта ћете! Од сиротиње и муке! И то око око земље  углавном - очевине и дедовине. И то је поштеније (верују у правни систем). И боље то него да отимају!
Али ипак мислим да је боље да сами засуку рукаве, раде, штеде и стичу, а да брата чувају као зеницу ока свога! Јер нема брата док ти га не роди мајка!
Треба на то указати отворено!

Ја не схватам овај форум  као место где једни другима говоримо оно по принципу - ја теби сердаре, а ти мени војводо.
Или спавај племе моје мртвим сном још 1000 година! Само спавај! Па кад ти други објасни да си ти у ствари од изумрлих Хиперборејаца,а ти онда мирно спавај још додатних 10.000 година.
П.С.
Хиперборејци (грч. Hyperboreioi, лат. Hyperborei) су митски народ са далеког севера где сунце никада не залази
https://sr.wikipedia.org/sr/%D0%A5%D0%B8%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%B5%D1%98%D1%86%D0%B8.

Не знам у чему сте се ви лично пронашли у мом коментару?
Ја не искритиковах ваш народ, него мој. И то са намером да га тргнем да буде  мало активнији овде и у животу (нарочито оне појединце који у психолошком смислу не припадају динарском типу човека)! Има доста таквих. Што не значи да су лак залогај!

Ја могу и да хвалим мој народ!
Али није то баш на корист ни детету увек, а камоли народу!

Људи, браћо, сви сте у праву, требамо се сложити око свега и биће нам боље сигурно, у сваком смислу и у држави и у животу и на форуму. Истина је, нетреба да кривимо друге, морамо поћи прво од нас самих и морамо на себи порадити, али исто тако несмемо заборавити ни друге око нас, то је можда још и битније  :D

Како један гуслар каже:

Ej Шумадници браћа наша драга,
већ је њина изнемогла снага,
сви имају наду и ослонце,
у нас њину браћу Црногорце,
што имамо снаге и можемо,
треба браћо да им поможемо,
па тако вам Бога и Божића,
и двоглавог орла Немањића....

Зато само сложно браћо, ценим да смо сви овде присутни да би допринели и унапредили наша знања и наша сазнања о својој браћи, о својим саплеменицима, о својим прецима и тако сазнаћемо много тога и о нама самима. И ти са халпогрупом Е си мој брат и ти са халпогрупом Г и ти брате са халпогрупом Р, сви се ми једном Богу молимо и сви смо заједно од памтивека.
Халпогрупе су се појавиле а ми смо сви и даље заједно, ту смо где смо, ово наше учење и спознаја нетреба да нас завади него да нас све још и више зближи.

Богу се молимо за боље данас и боље сутра :), да сте сви здраво, сретно и весело !!!

" Bez muke se pesma ne ispoja, bez muke se sablja ne sakova! "

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3959 послато: Јун 24, 2017, 05:21:33 поподне »
Муштовић, муслиман, БиХ?

Тестирани припада хаплогрупи J2b-M241, по свему судећи подграни Z638

12 24 14 11 14-17 11 15 12 12 11 28 17 8-9 11 11 27 16 19 30 13-15-15-18 11 10 19-20 13 14 16 16 34-38 11 10

Нема потпуних поклапања у днк пројекту и на FTDNA, али постоји доста релативно блиских хаплотипова на простору западног Балкана.

Презиме Муштовић постоји код муслимана из Херцеговине, а према неким информацијама рекло би се да је тестирани пореклом управо из Босне. Не знам како ово презиме стоји код муслимана из Црне Горе. То би требало истражити због потенцијалне везе са северноалбанским племенима.