Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2513410 пута)

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8200 послато: Август 10, 2021, 02:40:57 поподне »
Поропатић, Никољдан, Далматинска Загора

Припада хаплогрупи I2>CTS10228>Y3120.

Тестирани Поропатић није сигуран око прецизног места порекла, али зна да да је то у Загори. 

Поседује нешто ређу вредност DYS19 = 15, па постоји одређена блискост са далматинским Y3120* родом Б на нашем Пројекту (Гагић-Вучковић-Јаснић-Гњидић...), а већина породица из овог рода такође слави Никољдан. Међутим, Поропатић има јако високу вредност 20 на DYS570, што није одлика овог рода. Препоручио бих стога да, уколико је у могућности, некада уради СНП тестирање.

Свако ко зна нешто више о пореклу Поропатића, добродошао је, као и увек, да то подели са нама.

Да ли постоји могућност да је овај тестирани PH908?

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8201 послато: Август 10, 2021, 03:12:33 поподне »
Да ли постоји могућност да је овај тестирани PH908?

Постоји за свакога, па и за њега, док год се не уради СНП тест.

На мрежи Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2517
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8202 послато: Август 11, 2021, 01:10:20 поподне »
Вујић, Стевањдан, Веља Глава, Александровац

Припада хаплогрупи R1a, док се млађа грана не може прецизније утврдити на овом броју маркера. Невген за Вујићев хаплотип даје вероватноћу од преко 99% за припадност некој још увек неоткривеној грани. Поседује две прилично ретке (DYS393=14 и DYS390=23), и једну вредност јединствену међу свим припадницима хаплогрупе R1a у нашој табели (DYS549=10), па последично нема ни једно блиско поклапање у табели Српског ДНК пројекта. Вујићу свакако препоручујем неки од напреднијих тестова (R1a панел, WGS или BigY-700 тест) како би се дефинитивно утврдила млађа грана којој припада.

Тестирани је у упитнику навео два предања, по једном су од Бјелопавлића, а по другом из Плужина у Пиви. У литератури се међутим за Вујиће наводи да су даљим пореклом из (околине) Колашина:

Цитат
-Вујићи, Стевањдан. Предак Марко Вујић се доселио из Колашина у Црној Гори али је пре насељавања у Вељој Глави краће време живео у Кожетину – Жупа. Марко је имао два сина, Павла и Пауна. Паун је после ослобођења од Турака, 1833. године, сишао у Ратаје – Жупа. Од њега су тамошњи Вујићи. Од досељења Вујићи броје седам појасева-колена: Раде (40 година), Паун, Владислав, Миленко, Павле и Марко.

https://www.poreklo.rs/2015/10/29/poreklo-prezimena-selo-velja-glava-aleksandrovac/

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8203 послато: Август 11, 2021, 02:35:17 поподне »
Мумовић, Аћимовдан, Дуга, Никшић, J2b-M205>Y22059


Мумовићи су једно од братстава које води порекло од Угреновића, старе племићке породице из околине Никшића. Један су од важнијих огранака, заједно са Мијановићима, Пантовићима, Лаловићима, Пејовићима, Ђапићима и Јушковићима. Сви они потичу од једног Угреновог сина, Леке, и свима је матица у околини Никшића (Горње Поље и друга места).

Најпрецизнији подаци о пореклу Мумовића могу се пронаћи у књизи Радивоја М. Тадића, „Горње Поље крај Никшића”. С обзиром да ми поменута литература није доступна, поставићу наводе из књиге “Дробњак – породице у Дробњаку и њихово порекло”:

"Радојевићи (на Мокром)
Потичу од Тољића из Горњег Поља код Никшића. Даљња старина им је са Чева, одакле су под притиском Озринића морали да се иселе и дођу у Никшићко поље – Кочане и Заврх. У Никшићу су се развили у јако братство, од којих се посебно истакао Угрен, по коме су се доцније називали и Угреновићи, који су у то вријеме били најмоћнија властела Оногошта. По једном предању код Угрена се налазио Никша, који је био слуга на двору Угреновом. Он је наводни оснивач града Никшића. Даље предање казује да су Никшини синови једном приликом убили бана Угрена и да су они преузели примат у никшићком крају.

Из 1699. године помиње се Шћепан Тољић-Угреновић, као кнез села: Студенаца, Растовца, Горњих и Доњих Кочана и др. Угреновићи су гинули у ратовима против Турака, нарочито у устанку војводе Грдана 1597. године, у Кандијском (1645-1669) и Морејском рату (1684-1699), као и у борбама које су вођене око Никшића почетком 19. вијека. Након честих ратова у којима су Угреновићи-Тољићи имали значајну улогу, долазило је до њиховог честог исељавања у друге крајеве. Селили су у Црногорско приморје, у Босну на Гласинац и др. Њима су сродници: Бабићи, Вујичићи, Јушковићи, Пејовићи, Пиљевићи, Пантовићи, Мијановићи, Мумовићи, Ђапићи, сви у Горњем Пољу; Голубовићи на Малинску, Лазовићи на Кутњој Њиви, Мучалице у Горњој Морачи и на Годијељима, Лековићи у Вранешу и Јушковићи у Морачи. Свима им је заједничка слава Аћимовдан."

Треба нагласити да Тољићи вероватно нису повезани са Угреновићима по мушкој линији. Тестирани су једни Пиљевићи и припадају хаплогрупи E-V13>Y37092. Они су и према предању пореклом негде са Чева, па се веза са Угренима вероватно појавила касније.

О Угреновићима:



У генетичком смислу, Мумовић не стоји далеко од осталих породица које славе Аћимовдан и предањем се везују за Угреновиће. Сви они готово сигурно припадају подграни подграни J-Y22063, али би то свакако било добро потврдити и SNP тестом.

Посебно су међусобно блиски Вукадини са Пала, затим једна породица из околине Невесиња (слава Аћимовдан), као и један огранак Угреновића из околине Никшића. Све их карактерише вредност 10 на маркеру 643. Са њима је у групи и Божовић из Милочана (такође 643=10), само што се код њих слава и предање (пореклом из Паштровића) не уклапа у Угреновиће. Међутим, с обзиром на генетичко поклапање и географску блискост, биће да су и они Угреновићи, али да су у прошлости променили славу/предање.

Мумовићи дакле поседују одређене мутације, али опет не стоје далеко од набројаних породица. Сви Угреновићи имају веома блиска поклапања широм српског етничког простора, будући да је то онај хаплотип близак модалу. Понајвише у околини Никшића, Источној Херцеговини, Западној Србији, Шумадији и Крајини.

Конкретно карактеристика Мумовићевог хаплотипа је мутација 16 на 385a и 19 на 576. Узевши у обзир ове промене, најближи је један хаплотип из Северне Македоније (околина Скопља, слава Никољдан) са којим постоји потпуно поклапање на 23 маркера. Од географски блиских, поред осталих Никшићана и Угреновића, генетички су блиски још Варезићи из Пиве (једна разлика), Медојевићи из Затарја (две разлике) и Годијељи из Дробњака (1 разлика на 17). Годијељи су интересантни будући да је тамо било исељених Угреновића (Мучалице), па може лако бити да су и Годијељи из тих крајева, али су преузели славу дробњачких Томинштака.

Мумовић, осим у динарским крајевима, има блиска поклапања и на северу Македоније, у Топлици и Косовском Поморављу, итд.


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8204 послато: Август 11, 2021, 02:48:54 поподне »
Извињавам се на нешто дужем посту, али овим резултатом је вероватно откривена изворна хаплогрупа старих Угреновића, па сам морао мало детаљније анализирати резултат.

Осим код Мумовића, потврду за хаплогрупу Угреновића налазимо код још неких тестираних родова:

- Вукадини J2b-Y22059 са потеза Пале-Горажде, слава Аћимовдан, према предању пореклом од Лаловића (огранак Угреновића) из Страшевине крај Никшића
- Једна српска породица J2b-Y22059 из околине Невесиња, са славом Аћимовдан и генетским поклапањем у околини Никшића
- Мијановићи J2b-M205 са 23andMe готово сигурно воде порекло из Горњег Поља крај Никшића (матица Угреновића)
- Међу необјављеним резултатима постоји још једна породица J2b-Y22059 из околине Никшића, која се предањем везује за Угреновиће.

Иако се код неких огранака Угреновића (предање) по Источној Херцеговини појављује E-V13 у великом броју, ови подаци јасно указују на изворну хаплогрупу, будући да је околина Никшића матично подручје овог племена.

На крају бих се осврнуо и на поклапања Угреновића по јужној Србији и Македонији (генерално читаве J-Y22063). С обзиром на то да су Угреновићи у средњем веку били некаква властела, није искључено да су из околине Никшића неки одлазили тако далеко на исток, у сеобама, померањима током српских освајања, па их данас налазимо у Македонији, Бугарској, чак и Грчкој у неком симболичном проценту. Док су Кричи, тј. припадници J-Y155375, као нешто затворенија групација, били више сконцентрисани на Кричак и околне крајеве. Касније се сеобама шире углавном ка западу (J-Y155375 није пронађена источно).

Ово би било неко логично објашњење уколико се узме да је матица на простору Старе Херцеговине, где је и највећа разноврсност J-Y22059 код нас.

Мада остаје отворено ово питање и даље, с обзиром да не изгледа реално да једна источно-медитеранска хаплогрупа није дошла тим правцем. Посебно ако узмемо у обзир да припадника J-Y22059/Y22063 има код Грка, Турака, Бугара.


Овим резултатима смо дакле дошли до значајнијих сазнања везано са саме Угреновиће и подграну J-Y22059. Осим што је откривена хаплогрупа Угреновића, откривена је дефинитивно и друга већа матица J-Y22059 на простору Старе Херцеговине. Прва је Кричак (J-Y155375), друга је околина Никшића (J-Y22063). Одавде се припадници J-Y22059 вековима исељавају ка Крајини, Западној Србији, Шумадији, Источној Херцеговини, а могуће и јужним српским крајевима (J-Y22063?).




Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8205 послато: Август 11, 2021, 03:25:12 поподне »
Одлична анализа, Небојша. Изгледа да се међу Угреновиће у неко доба утопило неко племе Е V13 16988.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8206 послато: Август 13, 2021, 08:08:55 поподне »
Два резултата из истог места (од истог рода), па их објављујем као један:

Емровић, муслиман, Намга, Тутин, J2b-M241>Z638

За Емровиће из овог краја се у литератури наводи да су пореклом Шаље, док су у неким селима исламизирани Хоти. Када је генетика у питању, Емровићи су ближи тестиранима из рода Шкријеља (J-CTS8786). У околини Тутина иначе има пуно досељеника из овог племена, а Емровић има свега једну разлику са тестираним Шкријељом из Петњице. Блиске су му још неке муслиманске породице из околине Тутина. Од српских родова, потпуно поклапање са Мићовићима из Јошанице крај Лепосавића.



Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8207 послато: Август 18, 2021, 06:28:52 поподне »
Јелић, Лазаревдан, Бања Врућица, Теслић

Припада хаплогрупи I1-M227>A11380, роду А у табели нашег пројекта. Први је тестирани припадник гране A11380 који слави Лазаревдан. Има хаплотип који је уобичајен за припаднике подгране A11380, док једини изузетак чини благо повишена вредност 15 на 19, коју дели са неколицином припадника рода А. Можда би Јелићу најближи генетички могли бити они који су му и географски најближи, то су Ћурчић из Пољанаца код Славонског Брода и Панић из Врањка код Модриче. Од Ћурчића се Јелић разликује на 3 од 23 упоредива маркера, док се од Панића разликује на 2 од исто толико упоредивих маркера.

Јелићи су у Бањи Врућици 1991. године уз Бркиће (који су Хрвати) били најбројнији род, са 154 пописане особе. Занимљиво је да се са овом славом не помињу у Шематизму Дабробосанске митрополије из 1882. године.
« Последња измена: Август 18, 2021, 06:30:54 поподне Лука »

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8208 послато: Август 18, 2021, 10:28:06 поподне »
Јелић, Лазаревдан, Бања Врућица, Теслић

Припада хаплогрупи I1-M227>A11380, роду А у табели нашег пројекта. Први је тестирани припадник гране A11380 који слави Лазаревдан. Има хаплотип који је уобичајен за припаднике подгране A11380, док једини изузетак чини благо повишена вредност 15 на 19, коју дели са неколицином припадника рода А. Можда би Јелићу најближи генетички могли бити они који су му и географски најближи, то су Ћурчић из Пољанаца код Славонског Брода и Панић из Врањка код Модриче. Од Ћурчића се Јелић разликује на 3 од 23 упоредива маркера, док се од Панића разликује на 2 од исто толико упоредивих маркера.

Јелићи су у Бањи Врућици 1991. године уз Бркиће (који су Хрвати) били најбројнији род, са 154 пописане особе. Занимљиво је да се са овом славом не помињу у Шематизму Дабробосанске митрополије из 1882. године.
Помиње ли Јелић нешто о породичној прошлости, предању или старом презимену?
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8209 послато: Август 18, 2021, 10:35:55 поподне »
Помиње ли Јелић нешто о породичној прошлости, предању или старом презимену?

Није оставио никакве податке о даљем пореклу.

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8210 послато: Август 18, 2021, 10:40:22 поподне »
Није оставио никакве податке о даљем пореклу.

Можда се јави па допуни :)

Занимљиво ми је да нас има већ неколико у врло малом подручју (рачунам и муслимана Хаџикадунића) а сам крај је толико пута трпео сеобе и промене становништва. Можда узорак није баш репрезентативан да би се извлачили закључци, али занимљиво јесте.
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

На мрежи Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2517
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8211 послато: Август 23, 2021, 03:00:44 поподне »
Ђуровић, Аранђеловдан, Дупило, Бар

Припада хаплогрупи R1a-M458>L1029. Најближа поклапања има са тестиранима из рода И, које карактерише вредност DYS385=11-13. Од једног тестираног из околине Цетиња чији резултат није још увек јаван, а који такође слави Аранђеловдан разликује се на само 1 од 23 маркера, док се од Вујовића из Комарног код Бара (Аранђеловдан) и Јаблана из Добрског Села код Цетиња (Арлијевдан) разликује на 3 од 23 маркера. Тестирани је у упитнику навео да су по предању пореклом из Васојевића, што се поклапа са наводима из литературе:

Цитат
Ђуровићи и Црнчевићи су потомци двојице браће досељених од Васојевића крајем 15. столећа. Ђуровићи су дуго били војводе дупиоски (последњи Машо Ђуровић до смрти 1917. године). Сродни овим родовима били су Радаџини, који су се истражили средином 19. столећа.

https://www.poreklo.rs/2015/11/06/plemena-i-poreklo-bratstava-crmnice/

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8212 послато: Август 23, 2021, 03:19:38 поподне »
Ђуровић, Аранђеловдан, Дупило, Бар

Припада хаплогрупи R1a-M458>L1029. Најближа поклапања има са тестиранима из рода И, које карактерише вредност DYS385=11-13. Од једног тестираног из околине Цетиња чији резултат није још увек јаван, а који такође слави Аранђеловдан разликује се на само 1 од 23 маркера, док се од Вујовића из Комарног код Бара (Аранђеловдан) и Јаблана из Добрског Села код Цетиња (Арлијевдан) разликује на 3 од 23 маркера. Тестирани је у упитнику навео да су по предању пореклом из Васојевића, што се поклапа са наводима из литературе:

https://www.poreklo.rs/2015/11/06/plemena-i-poreklo-bratstava-crmnice/

Резултат ових Ђуровића постоји и на 23andMe:

R1a-M458>YP417
Ђуровић, Аранђеловдан, Црмница
Вероватно Ђуровићи из Дупила који су сродни Глуходољанима.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8213 послато: Август 23, 2021, 04:37:49 поподне »
Очекивано. Занимљива шквадра М458 около Скадарског језера.
Да ли су заиста пребези из Брда, или су ту из даље давнине...?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже PaSlaw

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 27
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8214 послато: Август 23, 2021, 05:55:16 поподне »
Nebojša,
Postoje li na 23andMe testirani Ognja(e)nović sa Slavom Sv Jovan Preteča?

Ван мреже Рус

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 134
  • R1a-L1029>YP6047
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8215 послато: Август 24, 2021, 09:33:43 поподне »
Ђуровић, Аранђеловдан, Дупило, Бар

Припада хаплогрупи R1a-M458>L1029. Најближа поклапања има са тестиранима из рода И, које карактерише вредност DYS385=11-13. Од једног тестираног из околине Цетиња чији резултат није још увек јаван, а који такође слави Аранђеловдан разликује се на само 1 од 23 маркера, док се од Вујовића из Комарног код Бара (Аранђеловдан) и Јаблана из Добрског Села код Цетиња (Арлијевдан) разликује на 3 од 23 маркера. Тестирани је у упитнику навео да су по предању пореклом из Васојевића, што се поклапа са наводима из литературе:

https://www.poreklo.rs/2015/11/06/plemena-i-poreklo-bratstava-crmnice/
Treba bi bilo ga testirati na yp6047 granu. Ili uraditi BigY

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8216 послато: Август 25, 2021, 03:06:59 поподне »
Златковић, Јовањдан, Власина Округлица, Сурдулица, J1-ZS4416>ZS9949

Златковићи воде порекло од неког хајдука Залтка, који се доселио из околине Владичиног Хана. О припадницима ове подгране на југоистоку Србије, било је више речи на теми о J1-ZS9949.

Још два J1-ZS9949 резултата из околине Сурдулице у оквиру једног необјављеног истраживања. Једна од тестираних породица негује предање о пореклу из Македоније. Како постоје одређене разлике у маркерима у односу на динарску фракцију ове хаплогрупе, биће сврстани у посебан генетички род.

Те разлике огледају се у следећим вредностима:

393=12 (модал 13)
576=17 (модал 18, мада се јавља и 17)
635=21 (модал најчешће 22)
458=18.2 (иначе 17.2, у највећем броју случајева)
Биће изгледа и неких приватних мутација на 439 и 389II.

У сваком случају, у овом крају постоји повећана концентрација ове подгране J1.

Нема на чему, радоне. Не знам колико ово значи "порекло са истока Србије", али на основу разлике у маркерима, рекао бих да су нешто мало даљи рођаци. Иначе, као што вероватно знаш, J1-ZS9949 није једина наша подграна која је присутна у динарској зони и на југоистоку Србије, у Македонији, Бугарској. За многе још увек није сигуран тај миграциони пут. Да ли је исток-запад, запад-исток, или је реч о неким "независним" миграцијама.

Код вас је интересантно то што на југоистоку изгледа постоји нешто већа разноврсност хаплотипова. Ако је судити по тестиранима из околине Сурдулице. Занимљиво да је онај хаплотип из Грчке ипак пуно ближи тестиранима из динарских крајева. Испод су, жутом бојом, означени хаплотипови из студије за север Грчке (47 је J1-ZS9949). Додао само још два хаплотипа испод овог познатог, као потенцијалне J1 (166 и 30). Испод њих се налазе модални хаплотипови за динарску и југоисточну групу J1-ZS9949.


Бугарин Куленски делује као да поседује неки прелазни хаплотип, али опет ближи динарској групи. Видећемо како ће се ово одвијати даље. За сада J1-ZS9949 искаче само у овој зони око Сурдулице, али хаплотипови из Бугарске и Грчке можда говоре да подграна јесте раширена у читавој тој области.

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=833.660

У питању је дакле група која је генетички блиска динарској екипи J1-ZS9949, а у пројекту означена као "род Б". Златковић има потпуна и веома блиска поклапања управо са тестиранима из овог места (Власина Округлица, необјављено истраживање). Као што смо поменули, постоје одређене разлике у односу на хаплотип Влаховића (динарска зона). Оне се огледају најпре у маркерима 393, 458, 576, 570 и понекад 389I/II. Немали број разлика, али је свакако реч о истој подграни. Вероватно да ови хаплотипови из југоисточне Србије имају неку конекцију са бугарским J1-ZS9949.

У југоисточним областима Балкана (Грчка Македонија), постоји и типичан "влаховићки" (динарски) кластер ове подгране, па се може говорити о некаквој разноврности на југу Балкана. Са друге стране, тестиран је велики број породица конкретно из Јужне Србије, али J1-ZS9949 се за сада јавља само у околини Власинског језера, што ће рећи да ту постоји неко жариште ове подгране.
« Последња измена: Август 25, 2021, 03:09:32 поподне Небојша »

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8217 послато: Август 25, 2021, 05:35:54 поподне »
Живковић, Јовањдан, Царине, Никшић

Припада хаплогрупи I2-PH908. Одређену блискост у хаплотипу Живковић показује са родовима који такође славе Јовањдан, а припадају подграни FT25902.

Тестирани потиче из насеља Царине у Никшићкој Жупи, које не треба мешати са насељем Царине које се такође налази у Никшићкој општини и у близини границе са БиХ односно Републиком Српском.

Живковићи из Царина би требало да су даљим пореклом из Цуца. Тестирани наводи да су Живковићи из Царина пореклом од Живковића из Ржаног Дола у Цуцама, који су према предању досељеници у Цуцама из Чарађа у Голији с краја 17. века.
« Последња измена: Август 25, 2021, 05:39:26 поподне Лука »

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8218 послато: Август 25, 2021, 06:09:52 поподне »
Ћосић, Аранђеловдан, Паковраће, Чачак

Припада хаплогрупи I2-PH908>Y134578 односно роду Тарских Никшића. Нема ни једно потпуно поклапање унутар рода, иако на 23 маркера поседује хаплотуп који не одудара значајније од модалног хаплотипа за овај род. Могуће је да су му најближи родови који такође славе Аранђеловдан (Рабреновићи из Бистрице код Мојковца, Ковачевић из Горачића код Сјенице итд.).

По подацима из књиге "Село Паковраће" аутора Томислава М. Ћосића, Ћосићи из Паковраћа су по предању пореклом "од Сјенице". Сродни Ћосићима би требало да су Вукојевићи и Продановићи који су такође из Паковраћа и који такође славе Аранђеловдан. У тевтерима чибука 1822, 1823 и 1824 забележени су Петар, Павле Марко Ћосовићи, за које није утврђено у какавом су тачно сродству. у арачком тевтеру из 1830. године забележени су Вук (под презименом Петровић, вероватно син Петра Ћосовића из претходних тевтера), Павле, Јанко и Марко Ћосовићи.
« Последња измена: Август 25, 2021, 06:13:10 поподне Лука »

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8219 послато: Август 25, 2021, 06:15:31 поподне »
Живковић, Јовањдан, Царине, Никшић

Припада хаплогрупи I2-PH908. Одређену блискост у хаплотипу Живковић показује са родовима који такође славе Јовањдан, а припадају подграни FT25902.

Тестирани потиче из насеља Царине у Никшићкој Жупи, које не треба мешати са насељем Царине које се такође налази у Никшићкој општини и у близини границе са БиХ односно Републиком Српском.

Живковићи из Царина би требало да су даљим пореклом из Цуца. Тестирани наводи да су Живковићи из Царина пореклом од Живковића из Ржаног Дола у Цуцама, који су према предању досељеници у Цуцама из Чарађа у Голији с краја 17. века.
Занимљив скроз са свих аспеката и хаплотипски и славски и "чарађко-цуцки". Прибора има спремног и у Пријепољу и у Београду па ако чоек оће нек се гласне...знате ђе сам😉