Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2520047 пута)

симо

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3860 послато: Јун 15, 2017, 06:48:21 пре подне »
Са Вујовићем из Билеће има неких разлика, али имају и заједничку вредност 16 на маркеру 458 коју из рода Бјелица не поседује нико, тако да је извесно да су исти род.

Иако не бих сасвим искључио могућу везу са Вујовићима, са четири маркера разлике на 17 не бих био тако сигуран.

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3861 послато: Јун 15, 2017, 11:41:07 пре подне »
Мићуновић, Аранђеловдан, Горња Трепча, Никшић

Припада хаплогрупи I2-PH908, роду Озринића. Има једну разлику са Милићем из Марковине који је из исте гране племена Озринића, Озринића - Цаушевића. Близак је и осталима из рода Озринића.

Иначе тестирани наводи да су његови преци у Горњу Трепчу дошли из Велестова на Цетињу око 1858. године.

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3862 послато: Јун 15, 2017, 11:48:52 пре подне »
Станојевић, Аранђеловдан, Велестово, Цетиње

Припада хаплогрупи I2-PH908, роду Озринића. Као и пређашње објављени Мићуновић, Станојевић такође припада грани Озринића - Цаушевића. Са Милићем и Мићуновићем који су из исте гране Озринића има једну разлику на 23. упоредива маркера.

Може се рећи да је и грана Озринића - Цаушевића сада већ доста добро профилисана.

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3863 послато: Јун 15, 2017, 11:58:28 пре подне »
Николић, Мала Госпојина, Озринићи, Никшић

Припада хаплогрупи I2-PH908, роду Озринића. Има неких "особености" у односу на остале Озриниће, попут вредности 14 на 533 или 22 на 635, али се по свим осталим вредностима уклапа у род Озринића.

Братства из Озринића код Никшића која славе Малу Госпојину су пореклом Озринићи, тако да је генетика потврдила ово предање. Такође, тестирани Николић је близак род познатом редитељу Живку Николићу.
« Последња измена: Јун 15, 2017, 12:55:26 поподне Лука »

Ван мреже Ераковић87

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3864 послато: Јун 15, 2017, 12:48:11 поподне »
Поздрав г. Сремчевићу. Некакав смо род сигурно. Једном можда и пронађемо карике. Извињавам се НебоСав-у. Биће да сте ви НебоСаве први "Ераковић" који се тестирао али са другим презименом (не знам којим). Ми чак не знамо ни колико има наших тестираних по свету. Претпостављам да сте ви из села Растелица и да сте од Голубовића-Ераковића. Овај приложени линк о Бањанима је исувише штур. Ја имам две књиге о вама из Бањана плус истраживања Сима Ераковића која допуњују те две, тако да сам упознат са ситуацијом. У књизи Петра Пејовића "Озринићи (племе Старе Црне Горе)" Бгд 2004. пронашао сам занимљиве податке о тзв. Брешковцима са Велестова од којих су, изгледа, Ераковићи у Бањанима и у Богмиловићима. Но, да не затрпавам тему, пошто намеравам да у догледно време отворим на Пореклу становиштва под "Опште" једну детаљну студију која би гласила "Херак, Ераковић, Хераковић, Ерак - база података". Једну такву сам већ отворио на rodoslovlje.com али без значајних помака. Ја сам регистровао за сада следеће групе (Х)Ераковића: са славом св. Георгије и св. Никола (Братишковци, Дрниш), св. Јован Крститељ (Колубара, Посавина), св. Василије Велики (као Обрадовићи око Берана), св. Петка (Бјелопавлићи), Аранђеловдан (Бањани, Богмиловићи), Петровићи Његоши (Његуши), Хераковићи муслимани (Мостар), Хераковићи гркокатолици (Жумберак), Ераковићи буњевци (Славонски Брод) и др. Успео сам да сазнам да са славом св. Стефан Ераковића има још само на Банији (Свиница) и у Тузли. Девојка са Баније ми је једном написала да они имају некакво предање да су са Цетиња али ништа детаљно и да им су им старо кумство Баста(ј)ићи. Из Тузле ми је објашњено да воде порекло од једног хајдука из Херцеговине а моја је претпоставка да су они ближи род влестовским Ераковићима него моји. Постоји и један нејасан траг на Дробњацима, код села Пошћење, где и данас постоји топоним "Ераковића ливаде". Иначе готово сви балкански ераковићски родови имају некакава предања у вези са Његушима али још увек немогу да установим да ли је реч о изворним предањима или је последица сазнања да постоји могућност да смо плаве крви преко династије Петровић (случај код Сремчевића?), али је отворено питање шта се све дешавало са његушким Хераковићима с обзиром да су оставили име села али не и презиме на Његушима...

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3865 послато: Јун 15, 2017, 12:57:44 поподне »
Пејаковић, Никољдан, Рубежа, Никшић

Припада хаплогрупи I2-PH908. Има више карактеристичних вредности, попут 14 на 437, 11 на 533 и 12 на 391, па сходно томе нема неких блиских поклапања.

Иначе тестирани наводи да су у Рубежу дошли из Љуботиња. Међутим, ови Пејаковићи би требало да потичу од Кањоша из Паштровића. Чувени Кањош Мацедоновић из 15. века би требало да је од њих.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3866 послато: Јун 15, 2017, 01:01:21 поподне »
Иако не бих сасвим искључио могућу везу са Вујовићима, са четири маркера разлике на 17 не бих био тако сигуран.

Могуће је да су ови Херцеговци од других херцеговачких Вујовића.
Знам да моји Вујовићи немају заједничког претка с овим Вујовићима бар 350-400 година. Кажу људи да су ова два рода Вујовића несродна, али мени се чини да имају исто порекло, само су се веома рано раздвојила.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3867 послато: Јун 15, 2017, 01:40:42 поподне »
Пејаковић, Никољдан, Рубежа, Никшић

Припада хаплогрупи I2-PH908. Има више карактеристичних вредности, попут 14 на 437, 11 на 533 и 12 на 391, па сходно томе нема неких блиских поклапања.

Иначе тестирани наводи да су у Рубежу дошли из Љуботиња. Међутим, ови Пејаковићи би требало да потичу од Кањоша из Паштровића. Чувени Кањош Мацедоновић из 15. века би требало да је од њих.

Момчило Спасојевић у књизи "Поријекло становништва челиначког краја" каже да су Пејаковићи из Челинца поријеклом "из Љуботиње (Цетиње). Од њих су Пејаковићи у Тивту и у Никшићу. У Тиват су се доселили из Кањошевог дола у Паштровићима. Постоје засеоци Пејаковића у Липљу и на Опсјечком у Челинцу и један су род." Пејаковићи у Челинцу славе Никољдан, и има их много. Од ових Пејаковића је познати Никола Коља Пејаковић, сценариста, режисер, драматург, музичар...

Ван мреже George

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
  • Y-DNA: I2-PH908 | mtDNA: H1t
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3868 послато: Јун 15, 2017, 01:54:41 поподне »
Резултат Векића на неки начин потврђује јак проценат Динарика на простору Северне Далмације.

Ако неко случајно зна нешто више о Векићима из Тиња нека ми пошаље информације. Имам велико породично стабло од преко 200 имена али ми је веза са тињанима давно прекинута. Волео бих да се информишем колико их данас има, знају ли за ервеничко порекло и да их, ако је могуће, уврстим уз остале Векиће.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3869 послато: Јун 15, 2017, 02:12:11 поподне »
Од ових Пејаковића је познати Никола Коља Пејаковић, сценариста, режисер, драматург, музичар...

Да, да! Прво сам мислио да је Никола Пејаковић негдје изјавио да су сви Пејаковићи поријеклом из околине Цетиња,  а сад сам прочитао да је то изјавио Јосип Пејаковић.

А можда и јесте то негдје споменуо Коља?

Иначе Јосип и Златко Пејаковић (Корни група) су браћа од стричева.

Ван мреже Херцеговац (Вујовић)

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 35
  • Y: E-V13>Z5017>Z19851>A18833 / мт-DNA:J1c5a
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3870 послато: Јун 15, 2017, 07:51:33 поподне »
Опа!
Ево и мене, Вујовића! Поздрав, рођаче! Знаш ли одакле ти се чукундеда доселио и како се звао?
Можда не би било лоше наставити на овој теми: http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1695.0

Moj pra=pradjed je sa svoja 4 odrasla sina iz Nevesinja doselio (navodno pobjegli od turaka, ubili turcina???), i naselio se u selu Grablje kod Busovace.
Kasnije su se preselili u selo Katici (selo odmah preko puta sela Grablje) kad je turska potraga prestala (navodno). U Grabljama se nalazi porodicno groblje na kojem se nalazi veliki kameni krst koji su podigli njegovi sinovi i na njemu je uklesano da mom pra=pradjedu Vujovicu …. Spomen dizu sinovi Hercegovac ......i imena njegova 4 sina. Jedan od njih je i moj pradjed. Moj pra-pradjed je sahranjen kao Vujovic, a dalje smo uzeli prezime Hercegovac , kao sto stoji uklesano na tom krstu.  Kako nisam siguran za imena , necu ih ni navoditi dok ne provjerim licno. Uskoro idem poslije mnogo godina po prvi put pa kad se vratim navescu imena i godine rodjenja njega i njegovih sinova, jer su kao odrasli dosli sa njim i zivjeli su jedno vrijeme u zajednici.
Nije to bilo tako davno ( nesto vise od sto godina) i mozda ce njihova imena rasvijetliti moje porijeklo, kad se vec zna da smo rodom Vujovici. Mozda ima negdje nesto o tim seobama. Navodno smo negdje od Nevesinja.
Uglavnom kad se vratim (otprilike prva polovina jula) javicu imena, godine rodjenja i ako jos nesto u medjuvremenu saznam.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3871 послато: Јун 15, 2017, 08:31:00 поподне »
Херцеговац, пиши ћирилицом тиме поштујеш себе и своје поријекло. Твоји преци уопште нису писали латиницом, буквално. Друго, наш форум је писан ћирилицом, па мало  треба поштовати наш труд.

Ако ипак не желите писати ћирилицом онда пишете латиницом користећи сва њена слова.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3872 послато: Јун 15, 2017, 08:52:59 поподне »
Поздрав г. Сремчевићу. Некакав смо род сигурно. Једном можда и пронађемо карике. Извињавам се НебоСав-у. Биће да сте ви НебоСаве први "Ераковић" који се тестирао али са другим презименом (не знам којим). Ми чак не знамо ни колико има наших тестираних по свету. Претпостављам да сте ви из села Растелица и да сте од Голубовића-Ераковића. Овај приложени линк о Бањанима је исувише штур. Ја имам две књиге о вама из Бањана плус истраживања Сима Ераковића која допуњују те две, тако да сам упознат са ситуацијом. У књизи Петра Пејовића "Озринићи (племе Старе Црне Горе)" Бгд 2004. пронашао сам занимљиве податке о тзв. Брешковцима са Велестова од којих су, изгледа, Ераковићи у Бањанима и у Богмиловићима. Но, да не затрпавам тему, пошто намеравам да у догледно време отворим на Пореклу становиштва под "Опште" једну детаљну студију која би гласила "Херак, Ераковић, Хераковић, Ерак - база података". Једну такву сам већ отворио на rodoslovlje.com али без значајних помака. Ја сам регистровао за сада следеће групе (Х)Ераковића: са славом св. Георгије и св. Никола (Братишковци, Дрниш), св. Јован Крститељ (Колубара, Посавина), св. Василије Велики (као Обрадовићи око Берана), св. Петка (Бјелопавлићи), Аранђеловдан (Бањани, Богмиловићи), Петровићи Његоши (Његуши), Хераковићи муслимани (Мостар), Хераковићи гркокатолици (Жумберак), Ераковићи буњевци (Славонски Брод) и др. Успео сам да сазнам да са славом св. Стефан Ераковића има још само на Банији (Свиница) и у Тузли. Девојка са Баније ми је једном написала да они имају некакво предање да су са Цетиња али ништа детаљно и да им су им старо кумство Баста(ј)ићи. Из Тузле ми је објашњено да воде порекло од једног хајдука из Херцеговине а моја је претпоставка да су они ближи род влестовским Ераковићима него моји. Постоји и један нејасан траг на Дробњацима, код села Пошћење, где и данас постоји топоним "Ераковића ливаде". Иначе готово сви балкански ераковићски родови имају некакава предања у вези са Његушима али још увек немогу да установим да ли је реч о изворним предањима или је последица сазнања да постоји могућност да смо плаве крви преко династије Петровић (случај код Сремчевића?), али је отворено питање шта се све дешавало са његушким Хераковићима с обзиром да су оставили име села али не и презиме на Његушима...

Хвала на информацијама Ераковићу, лепо што сте се ангажовали. Додао бих да у селу Лежимиру, које је недалеко од Кузмина постоји потес "Ераковац", судећи по књизи "Срби у Срему" Душана Поповића.
Што се тиче приче око мог ранијег презимена, то је као што рекох само прича мештана, мада заиста постоје Петровићи у најранијим пописима Буђановаца.
Причама о плавој крви или господском пореклу Сремци нису склони, тако да је прича о презимену Петровић била потпуно ван таквог контекста.
Поздрав!

Ван мреже Херцеговац (Вујовић)

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 35
  • Y: E-V13>Z5017>Z19851>A18833 / мт-DNA:J1c5a
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3873 послато: Јун 15, 2017, 09:03:44 поподне »
Херцеговац, пиши ћирилицом тиме поштујеш себе и своје поријекло. Твоји преци уопште нису писали латиницом, буквално. Друго, наш форум је писан ћирилицом, па мало  треба поштовати наш труд.

Ако ипак не желите писати ћирилицом онда пишете латиницом користећи сва њена слова.

Da ne  postujem porijeklo, ne bih bio ovdje.
Nemam cirilicu na tastaturi i zivim u inostranstvu pa ovdje nemamo sva slova.
Nadam se da prihvatate objasnjenje ili sam stvarno zalutao na pogresnu adresu?

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3874 послато: Јун 15, 2017, 09:07:23 поподне »
Da ne  postujem porijeklo, ne bih bio ovdje.
Nemam cirilicu na tastaturi i zivim u inostranstvu pa ovdje nemamo sva slova.
Nadam se da prihvatate objasnjenje ili sam stvarno zalutao na pogresnu adresu?

Како додати језике:

Вин 10
<a href="https://www.youtube.com/v/d2brLeGFqQ8" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/d2brLeGFqQ8</a>

Вин 7
<a href="https://www.youtube.com/v/EjOOziKLYZg" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/EjOOziKLYZg</a>
« Последња измена: Јун 15, 2017, 09:14:51 поподне Amicus »
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3875 послато: Јун 15, 2017, 09:58:46 поподне »
Moj pra=pradjed je sa svoja 4 odrasla sina iz Nevesinja doselio (navodno pobjegli od turaka, ubili turcina???), i naselio se u selu Grablje kod Busovace.
Kasnije su se preselili u selo Katici (selo odmah preko puta sela Grablje) kad je turska potraga prestala (navodno). U Grabljama se nalazi porodicno groblje na kojem se nalazi veliki kameni krst koji su podigli njegovi sinovi i na njemu je uklesano da mom pra=pradjedu Vujovicu …. Spomen dizu sinovi Hercegovac ......i imena njegova 4 sina. Jedan od njih je i moj pradjed. Moj pra-pradjed je sahranjen kao Vujovic, a dalje smo uzeli prezime Hercegovac , kao sto stoji uklesano na tom krstu.  Kako nisam siguran za imena , necu ih ni navoditi dok ne provjerim licno. Uskoro idem poslije mnogo godina po prvi put pa kad se vratim navescu imena i godine rodjenja njega i njegovih sinova, jer su kao odrasli dosli sa njim i zivjeli su jedno vrijeme u zajednici.
Nije to bilo tako davno ( nesto vise od sto godina) i mozda ce njihova imena rasvijetliti moje porijeklo, kad se vec zna da smo rodom Vujovici. Mozda ima negdje nesto o tim seobama. Navodno smo negdje od Nevesinja.
Uglavnom kad se vratim (otprilike prva polovina jula) javicu imena, godine rodjenja i ako jos nesto u medjuvremenu saznam.

Важи. Ако нешто затреба, слободно ми се можеш јавити.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3876 послато: Јун 15, 2017, 10:02:53 поподне »
Da ne  postujem porijeklo, ne bih bio ovdje.
Nemam cirilicu na tastaturi i zivim u inostranstvu pa ovdje nemamo sva slova.
Nadam se da prihvatate objasnjenje ili sam stvarno zalutao na pogresnu adresu?

Ja prihvatam.
Da li ti je poznato sta je SNP testiranje i da li si razmatrao da nekad u buducnosti uradis i takav test?

Ван мреже Херцеговац (Вујовић)

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 35
  • Y: E-V13>Z5017>Z19851>A18833 / мт-DNA:J1c5a
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3877 послато: Јун 15, 2017, 10:22:42 поподне »
Ja prihvatam.
Da li ti je poznato sta je SNP testiranje i da li si razmatrao da nekad u buducnosti uradis i takav test?

Nije mi poznato, ako vam nije tesko da mi malo pojasnite.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3878 послато: Јун 15, 2017, 10:58:02 поподне »
Nije mi poznato, ako vam nije tesko da mi malo pojasnite.

Пре свега тест који си радио je тзв STR тест. На основу њега знамо да је твоја хаплогрупа E-V13.
Та хаплогрупа се даље грана на подгрупе, па тако ако две особе припадају истој подгрупи/грани која је на нижем нивоу то значи да су имали скоријег заједничког претка него особе које припадају некој грани на вишем нивоу. Овде можеш да видиш стабло (са гранама) хаплогрупе E-V13: click here. Ти сигурно припадаш некој од тих грана, овде на форуму су већ покушавали да процене и којој.

SNP тестирањем се управо то одређује - нечија позиција у стаблу хаплогрупе (тзв филогенетско стабло). Можда и овај текст буде користан: Why Should I Test Y-DNA SNPs?

На мрежи Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 629
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3879 послато: Јун 15, 2017, 11:38:51 поподне »
Поздрав г. Сремчевићу. Некакав смо род сигурно. Једном можда и пронађемо карике. Извињавам се НебоСав-у. Биће да сте ви НебоСаве први "Ераковић" који се тестирао али са другим презименом (не знам којим)...
Претпостављам да сте ви из села Растелица и да сте од Голубовића-Ераковића. Овај приложени линк о Бањанима је исувише штур. Ја имам две књиге о вама из Бањана плус истраживања Сима Ераковића која допуњују те две, тако да сам упознат са ситуацијом. У књизи Петра Пејовића "Озринићи (племе Старе Црне Горе)" Бгд 2004. пронашао сам занимљиве податке о тзв. Брешковцима са Велестова од којих су, изгледа, Ераковићи у Бањанима и у Богмиловићима....

Иначе готово сви балкански ераковићски родови имају некакава предања у вези са Његушима али још увек немогу да установим да ли је реч о изворним предањима или је последица сазнања да постоји могућност да смо плаве крви преко династије Петровић (случај код Сремчевића?), али је отворено питање шта се све дешавало са његушким Хераковићима с обзиром да су оставили име села али не и презиме на Његушима...

Ераковићу, ја сам Вас добронамерно упутио на сајт о Бањанима, не знајући да Ви, колико видим из овог последњег коментара, то одлично знате.
 У праву сте, моји преци су се 1889 г. доселили из Бањана у  Растелицу, недалеко од Куршумлије. Чукун-деда  ми није Голуб него Раде, а презивам се Савићевић, по  чукун-чукун деди  Сави-Савићу Ераковићу.
Што се тиче "Брешковаца са Велестова"  о којима говори Пејовић - тачно је, постоји предање да су Ераковићи у Бањане дошли са Велестова, из Брешковог дола. Наводно, морали су  да напусте Велестово због сукоба са Мићуновићима.

Иначе, изгледа да  нисам први Ераковић који се тестирао. Овде на форуму је било речи о извесном Ераковићу који је тестиран као Е1б на 23andMe. Ево те поруке.
Цитат:
Цитат
"Одг: Петровић-Његоши и њихова ДНК
« Одговор #6 послато: Април 10, 2016, 02:53:40 поподне »
Цитат
Цитат: Лука  Април 10, 2016, 02:39:02 поподне
Мислим да се мало отишло од теме.У међувремену је Петровић из Дубровника проширио свој тест са 12. на 25. маркера и показало се да се ради о динарик југу.
Мислим да овај Петровић из Дубровника нема никакве везе са Његошем. :)
Преко 23andMe се тестирао један човек пореклом од Ераковића. Испао је E1b. Видећемо да како ће се одвијати ситуација када се тестирају још неки родови."

Затим, имамо овде  на форуму и тестираног потомка  Поповића са Његуша који је Е1б.
 Иначе, предање о вези са Петровићима и Поповићима са Његуша постоји у Бањанима. Међутим, постоји и верзија  да  пореклом јесу са Његуша, али нису у сродству са његушким Хераковићима. 
Цитат
На пример, на видео-снимку  (https://www.youtube.com/v/-L1hPJI1Zrg) са скупа Ераковића у Штрпцу, 2012 г., може се  чути предање да се (Х)Ерак населио у Његушима, у селу Ераковићи, за време Ивана Црнојевића и  да је дошао  из Босне. После 1600-г. од Ераковића су се одвојили Петровићи-Његуши и Поповићи, али, наводно,  и данас имају предање  о заједничком пореклу (посебно важи за Поповиће) и да обавезно међусобно гостују  на периодичним скуповима братстава. На снимку се не чује разговетно, али мислим да је један од говорника  поздравља Ераковиће у име Поповића.

Колико је ово тачно, видећемо ускоро, са развојем пројекта Порекло, надам се. )
Укратко,  у светлу свих досадашњих  резултата,  морамо имати на уму да још увек немамо репрезентативан узорак Ераковића  за озбиљније закључке у погледу порекла Ераковића, као и веза са осталим "рођацима".