Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2568829 пута)

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3840 послато: Јун 10, 2017, 12:43:37 пре подне »
И ово је мој кандидат. У суштини тачно је да је литература за овај крај оскудна, али из турских пописа, неких етнографских одлика становништва и других историјских извора може да се претпостави поријекло становништва између Врбаса и Босне .Ради се махом о Србима досељеним у 16. вијеку са простора Херцеговине, Рашке и Зете.. Остаје питање да ли се неки дио старог српског босанског становништва стопио са њима. У том смислу најближи су им Срби у Крајини и западној Славонији, који представљају дио исте миграционе струје, али који су будући ближи аустријско-турској граници прелазили на аустријску страну, а неки се потом поново враћали у 19. вијеку. Срби између Босне и Врбаса бар од 16. вијека се нису помјерали и ширили су се углавном према низинским дијеловима уз Саву.

Занимљиво је да Кљајић и Кудић имају у САНУ истраживању близак хаплотип тестираног из Ивањице који такође слави Стевањдан. разлика је 1/17. Наравно, то је мало да би се нешто тврдило сигурно,али не треба искључити могућност везе.

Такође Кудић је веома близак Z16983 подграни, поготово Нијемцима.

Можда је могуће уочити неке разлике између Срба који су источно и западно од Врбаса. Код ових западно има очигледно доста више хаплогрупа попут I1-P109, N2 P189.2, затим J2b1 итд, док код ових источно на пример има "Шаренаца" YP4278 којих барем за сада западно од Врбаса нема.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3841 послато: Јун 10, 2017, 12:44:45 пре подне »
Кудић, Стевањдан, Засеље, Котор Варош

Припада хаплогрупи I2-PH908. На 23 упоредива маркера има потпуно поклапање са Кљајићем из Горње Лупљанице код Дервенте, тако да с обзиром и на исту славу и географску блискост нема сумње да су повезани.

Чини ми се да Котор Варош а ни Дервента нису обрађивани у литератури, па ако неко нешто зна о даљем пореклу ове две фамилије нека напише.

У Шематизму дабробосанском из 1882. године стоји да се помињу у Поповцу, што је претпостављам Поповац код Челница данас? Занимљиво, Кудићи су махом муслимани, и да није овог шематизма, мислио бих да је овде нека грешка, да си помешао Кудиће и Курдиће, којих такође има у Котор Вароши...



симо

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3842 послато: Јун 10, 2017, 12:49:48 пре подне »
Можда је могуће уочити неке разлике између Срба који су источно и западно од Врбаса. Код ових западно има очигледно доста више хаплогрупа попут I1-P109, N2 P189.2, затим J2b1 итд, док код ових источно на пример има "Шаренаца" YP4278 којих барем за сада западно од Врбаса нема.

Има и етнографских разлика, и то значајних. Такође, присуство I2-PH908 међу Србима источно од Врбаса дјелује повишено. У праву си и за ове друге хаплогрупе, али је још релативно мало тестираних са подручја источно од Врбаса да би донијели неке сигурније закључке.

симо

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3843 послато: Јун 10, 2017, 12:51:09 пре подне »
У Шематизму дабробосанском из 1882. године стоји да се помињу у Поповцу, што је претпостављам Поповац код Челница данас? Занимљиво, Кудићи су махом муслимани, и да није овог шематизма, мислио бих да је овде нека грешка, да си помешао Кудиће и Курдиће, којих такође има у Котор Вароши...

То су у ствари ови тестирани. Засеље, одакле је тестирани је на тромеђи бањалучке, которварошке и кнежевске општине.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3844 послато: Јун 10, 2017, 10:03:44 пре подне »
Пошто је ово мој кандидат, допунићу. Нема сумње у повезаност са Ракићем. Оно што је још интересантније јесте да је старије презиме Пухалаца Ђурђић и матица им је на потезу Вишеград-Рогатица. По предању они би требали бити од Ђурђића из Дробњака. Да је предање о старијем презимену Ђурђић тачно показује и блиско поклапање са скоро тестираним Ђурђићем из Илијаша, који такође говори да је до Ђурђића из Дробњака. Иако једни славе Никољдан, а други Ђурђевдан, можда их управо ова комбинација слава повезује са дробњачким Ђурђићима који салве Никољдан, а прислављају Ђурђевдан.

Оно што не иде у прилог јесте да у братству Миличића којем припадају и Ђурђићи већ имамо тестираног I1-P109, па се поставља питање, да ли су Ђурђићи (Бјелице) уопште у вези са Ђурђићима у Дробњаку, или су и дробњачки Ђурђићи "уљези" у  Дробњаку.

Помислио сам да би могло бити у вези са овом групом I2-PH908 која у Крајини слави Св. Стевана, а чија је матица наводно околина Герзова (што није далеко). Кудићима јесу блиски неки родови са овом славом, али не из Крајине.

У тим крајевима као да се нешто чешће слави Св. Стеван, што је забележио и Милан Карановић. Ипак, ови родови нису и генетски повезани, што нам потврђују ови последњи резултати. Недавно смо добили и резултат Новаковића из Крупе на Врбасу - R1a-Z280.

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3845 послато: Јун 12, 2017, 08:21:18 поподне »
Векић, Ђурђевдан, Ервеник, Далмација

Припада хаплогрупи I2-PH908. Има доста блиских поклапања, али не потпуних, и то на малом броју маркера, тако да је питање да ли се може наћи веза са осталим хаплотиповима (због географске удаљености, другачије славе итд.). Од карактеристичнијих вредности издваја се повишена 16 на 456.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3846 послато: Јун 12, 2017, 08:42:49 поподне »
Векић, Ђурђевдан, Ервеник, Далмација

Припада хаплогрупи I2-PH908. Има доста блиских поклапања, али не потпуних, и то на малом броју маркера, тако да је питање да ли се може наћи веза са осталим хаплотиповима (због географске удаљености, другачије славе итд.). Од карактеристичнијих вредности издваја се повишена 16 на 456.

Векићи из Ервеника су бројни у Унцу и околини. Славе Ђурђевдан, исто као и далматински Векићи. Има Векића и у Бјелајском Пољу. Они славе Св. Стевана и имају предање да су се звали Рашуе. Пореклом су из Лике.

Такође су презиме добили по "баба Веки", као и Векићи из Ервеника. У Далмацији презиме Рашуо постоји у Жагровићу, што није далеко од Ервеника, мада све је ово натегнуто за неку сигурну везу. Ипак су ова презимена могла настати независно, по горепоменутом женском личном имену "Века".

Резултат Векића на неки начин потврђује јак проценат Динарика на простору Северне Далмације.

Ван мреже George

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
  • Y-DNA: I2-PH908 | mtDNA: H1t
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3847 послато: Јун 12, 2017, 11:02:04 поподне »
Векићи из Ервеника су бројни у Унцу и околини. Славе Ђурђевдан, исто као и далматински Векићи. Има Векића и у Бјелајском Пољу. Они славе Св. Стевана и имају предање да су се звали Рашуе. Пореклом су из Лике.

Такође су презиме добили по "баба Веки", као и Векићи из Ервеника. У Далмацији презиме Рашуо постоји у Жагровићу, што није далеко од Ервеника, мада све је ово натегнуто за неку сигурну везу. Ипак су ова презимена могла настати независно, по горепоменутом женском личном имену "Века".

Резултат Векића на неки начин потврђује јак проценат Динарика на простору Северне Далмације.

Ја сам отац тестираног. Дуго смо чекали на овај резултат. Већ дуго проучавам настанак и кретање Векића те бих зарад разјашњења дао свој коментар. Иако сам у пар наврата писао неке своје текстове о овој теми (текст: http://www.poreklo.rs/2012/02/14/poreklo-prezimena-vekic/
 ), поновићу се и покушати бити што краћи. Најгрубља подела Векића би била на два дела.  Први су прекодрински а други поморавски Векићи. Они немају никакве везе јер ови прекодрински (којима и ја припадам )  припадају  старохерцеговачком корпусу  динарида и има их у три вере. Између себе су повезани крвно у директним и индиректним везама, а поморавски (нема их много) су шопско- торлачког порекла настали из рода Века као део племена Кулиза. Презиме изведено од имена рода тих „Века“. Крвно немају никакву везу са овим прекодринским Векићима и исто презиме је чиста случајност. Даље, сви прекодрински Векићи имају исту матицу осим Векића насталих од Рашула (Рашуо) мада су по свој прилици везани са претходнима  по  женској линији. Ова веза је још у поступку испитивања. Остали прекодрински Векићи су сви истог порекла настали од  Веке Драгићевића из околине Читлука. Издељени су у две вере а нешто касније се јављају и у исламу. Католици Векићи су концентровани у околини Макарске и Козичке пољице а дијаспора им је у Славонији где су колонизовани. Они који нису прихватили католицизам са истих терена су се иселили ка Книну. Већина данашњих Векића далматинског , личког и босанско-крајишког порекла је проистекла од Ервеничких  презимењака. Расељени су током векова и изделили се у славама. О овоме поседујем стабло са 12 колена и копије матичних књига и докумената од 1709-те године кад се у Ервенику појављује први Векић Радојица који је доспео из Вргорца у слави св. Георгија.  Ову славу имају и Сувајски, и Дрварски Векићи који су одвојени од Ервеничана као и поткозарски који славе св.Николу. Глински Векићи славе св. Јована  а има презимењака у две три ређе славе. Векићи из Б.Петровца славе св. Стефана и преко поменуте баба Веке дискутабилног порекла Везани су са Рашулама (Рашуо из Жагровића). Славонски православни Векићи су измешани са неких шест других породица које су се друкчије презивале а сад су Векићи (Грубишно поље). Ово све сам скратио колико сам могао али има ту још много детаља и појединачних судбина, датума и  догађаја. Презиме се први пут званично јавља у турском дефтеру  у 16. веку, а пар деценија пре је и настало негде у подбиоковљу.
« Последња измена: Јун 12, 2017, 11:06:54 поподне George »

Ван мреже Ераковић87

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3848 послато: Јун 14, 2017, 08:10:28 поподне »
Поштовање! Ово ми је прва порука на форуму. Веровали или не ја сам онај до сада једини Ераковић који се тестирао на Пројекту. Прочитах да се дискутовало (на 190. и 191. стр.) да мој Y-хромозом нема просечне означитеље за Озриниће па бих питао за које онда племе има с обзиром да су се моји још око 1765. појавили у Срему па се у међувремену заборавило из којих смо динарских крајева. Покојни деда је једном промрмљао да потичемо из Црне Горе али углавном није волео да прича о прошлости (ако је уопште знао) а тату није претерано интересовало. Иначе, само да споменем, бањански Ераковићи шире неке непроверене гласине да су сви живи Ераковићи на Балкану из Бањана, што држим као класично некритичко генерализовање. 3а онај део где стоји да тврдим да смо дошли из Босне заправо је податак из књиге Петра Визићанина "Становништво Кузмина до 1935." који наводи да је академик Никола Радојчић својевремено дошао до неких сада већ изгубљених података о пореклу кузминских породица. 3а Челебиће и Матовиће као могућу везу овде први пут чујем али ако је Пријепоље онда ме је то подсетило на оближни крај Херака Врањеша (изгледа другог најпознатијег Херака у историји, после Херака Хераковића са Његуша односно Котора). 3а Сремчевиће исто први пут чујем али можда постоји могућност да се одвојиле две гране где је једна отишла у Кузмин а друга у Будјановце. У сваком случају, ако бањ(ан)ски Ераковићи имају исто И2а, поставља се питање да ли су све особе са именом Херак старословенског (склавинског, прашко-корчаковског) порекла јер имам информације да неки аутори попут Петра Скока, Богумила Храбала, Милице Грковић и Митра Пешикана тврде да је име Херак старобалканског (влашког?) постања... Ето, за сада толико. Извините на дужини.

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3849 послато: Јун 14, 2017, 08:34:48 поподне »
Поштовање! Ово ми је прва порука на форуму. Веровали или не ја сам онај до сада једини Ераковић који се тестирао на Пројекту. Прочитах да се дискутовало (на 190. и 191. стр.) да мој Y-хромозом нема просечне означитеље за Озриниће па бих питао за које онда племе има с обзиром да су се моји још око 1765. појавили у Срему па се у међувремену заборавило из којих смо динарских крајева. Покојни деда је једном промрмљао да потичемо из Црне Горе али углавном није волео да прича о прошлости (ако је уопште знао) а тату није претерано интересовало. Иначе, само да споменем, бањански Ераковићи шире неке непроверене гласине да су сви живи Ераковићи на Балкану из Бањана, што држим као класично некритичко генерализовање. 3а онај део где стоји да тврдим да смо дошли из Босне заправо је податак из књиге Петра Визићанина "Становништво Кузмина до 1935." који наводи да је академик Никола Радојчић својевремено дошао до неких сада већ изгубљених података о пореклу кузминских породица. 3а Челебиће и Матовиће као могућу везу овде први пут чујем али ако је Пријепоље онда ме је то подсетило на оближни крај Херака Врањеша (изгледа другог најпознатијег Херака у историји, после Херака Хераковића са Његуша односно Котора). 3а Сремчевиће исто први пут чујем али можда постоји могућност да се одвојиле две гране где је једна отишла у Кузмин а друга у Будјановце. У сваком случају, ако бањ(ан)ски Ераковићи имају исто И2а, поставља се питање да ли су све особе са именом Херак старословенског (склавинског, прашко-корчаковског) порекла јер имам информације да неки аутори попут Петра Скока, Богумила Храбала, Милице Грковић и Митра Пешикана тврде да је име Херак старобалканског (влашког?) постања... Ето, за сада толико. Извините на дужини.

Ераковићу, поздрав, драго ми је да сте се јавили,
ја сам Сремчевић, по оцу пореклом из Буђановаца. Моји се појављују у Буђановцима у попису још 1736., под презименом које и данас носимо. Предање о даљем пореклу немамо, осим што многи Сремци староседеоци тврде да су дошли са тромеђе Србије, Босне и Црне Горе. Од неких старијих мештана Буђановаца сам чуо да смо се раније презивали Петровић, мада је информација прилично несигурна.
Занимљиво, Матовић са којим сте блиски по хаплотипу, има предање да је пореклом из Бањана.
Што се тиче имена Херак, нисам сигуран какве је етимологије и ког је порекла, искрено не личи ми на словенски корен, али то свакако није у нужној вези са вашом/нашом хаплогрупом и њеним пореклом.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3850 послато: Јун 14, 2017, 09:40:44 поподне »
У сваком случају, ако бањ(ан)ски Ераковићи имају исто И2а, поставља се питање да ли су све особе са именом Херак старословенског (склавинског, прашко-корчаковског) порекла јер имам информације да неки аутори попут Петра Скока, Богумила Храбала, Милице Грковић и Митра Пешикана тврде да је име Херак старобалканског (влашког?) постања... Ето, за сада толико. Извините на дужини.

Што се тиче имена Херак, нисам сигуран какве је етимологије и ког је порекла, искрено не личи ми на словенски корен, али то свакако није у нужној вези са вашом/нашом хаплогрупом и њеним пореклом.

Име је настало од Херакле, а сви знамо ко је био Херакле.  :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3851 послато: Јун 14, 2017, 09:47:57 поподне »
Име је настало од Херакле, а сви знамо ко је био Херакле.  :)

Xpвaти зa цapa Иpaклиja кopиcтe Xepaклиje. Миcлим дa пocтojи и cв. Xepaклиje.

Ван мреже Херцеговац (Вујовић)

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 35
  • Y: E-V13>Z5017>Z19851>A18833 / мт-DNA:J1c5a
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3852 послато: Јун 14, 2017, 10:31:11 поподне »
Pozdrav svima na forumu. Nedavno sam se testirao i dobio sam sledece rezultate:
Haplogrupa: E1b1b
DYS456  17
DYS389 I 13
DYS390  24
DYS389  II 30
DYS458  16
DYS19  13
DYS385  a/b  16  19
DYS393  13
DYS391  10
DYS439  11
DYS635  24
DYS392  12
Y GATA H4  12
DYS437  14
DYS438  10
DYS448  20
Prezime mi je Hercegovac, a slava sv. Nikola.
Zivjeli smo u Lasvanskoj dolini do ovog rata, a doselili smo prije nesto vise od 100 godina iz okoline Nevesinja.
Moji preci su se bavili stocarstvom i poljoprivredom.
Prezime koje smo donijeli je bilo Vujovic pa je moj cukundeda promijenio prezime Vujovic u Hercegovac.
To bi bilo sve sto znam i bio bih jako zahvalan za svaku informaciju vezanu za moje porijeklo.

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3853 послато: Јун 14, 2017, 10:45:30 поподне »
Pozdrav svima na forumu. Nedavno sam se testirao i dobio sam sledece rezultate:
Haplogrupa: E1b1b
DYS456  17
DYS389 I 13
DYS390  24
DYS389  II 30
DYS458  16
DYS19  13
DYS385  a/b  16  19
DYS393  13
DYS391  10
DYS439  11
DYS635  24
DYS392  12
Y GATA H4  12
DYS437  14
DYS438  10
DYS448  20
Prezime mi je Hercegovac, a slava sv. Nikola.
Zivjeli smo u Lasvanskoj dolini do ovog rata, a doselili smo prije nesto vise od 100 godina iz okoline Nevesinja.
Moji preci su se bavili stocarstvom i poljoprivredom.
Prezime koje smo donijeli je bilo Vujovic pa je moj cukundeda promijenio prezime Vujovic u Hercegovac.
To bi bilo sve sto znam i bio bih jako zahvalan za svaku informaciju vezanu za moje porijeklo.

По хаплотипу ми делује да сте исти род са Вујовићима из Прераце код Билеће, и слава се поклапа. Они су даљом старином из Риђана у околини Никшића.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3854 послато: Јун 14, 2017, 10:46:44 поподне »
Pozdrav svima na forumu. Nedavno sam se testirao i dobio sam sledece rezultate:
Haplogrupa: E1b1b
DYS456  17
DYS389 I 13
DYS390  24
DYS389  II 30
DYS458  16
DYS19  13
DYS385  a/b  16  19
DYS393  13
DYS391  10
DYS439  11
DYS635  24
DYS392  12
Y GATA H4  12
DYS437  14
DYS438  10
DYS448  20
Prezime mi je Hercegovac, a slava sv. Nikola.
Zivjeli smo u Lasvanskoj dolini do ovog rata, a doselili smo prije nesto vise od 100 godina iz okoline Nevesinja.
Moji preci su se bavili stocarstvom i poljoprivredom.
Prezime koje smo donijeli je bilo Vujovic pa je moj cukundeda promijenio prezime Vujovic u Hercegovac.
To bi bilo sve sto znam i bio bih jako zahvalan za svaku informaciju vezanu za moje porijeklo.

Вуjoвић, Никoљдaн, тpeбaлo би дa cу Бjeлицe. Чaк je и xaплoтип peлaтивнo близaк, мaдa имa oдcтупaњa: DYS392 и DYS458.

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3855 послато: Јун 14, 2017, 10:47:47 поподне »
Вуjoвић, Никoљдaн, тpeбaлo би дa cу Бjeлицe. Чaк je и xaплoтип peлaтивнo близaк, мaдa имa oдcтупaњa: DYS392 и DYS458.

Са Вујовићем из Билеће има неких разлика, али имају и заједничку вредност 16 на маркеру 458 коју из рода Бјелица не поседује нико, тако да је извесно да су исти род.
« Последња измена: Јун 14, 2017, 10:50:57 поподне Лука »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3856 послато: Јун 14, 2017, 10:48:48 поподне »
По хаплотипу ми делује да сте исти род са Вујовићима из Прераце код Билеће, и слава се поклапа. Они су даљом старином из Риђана у околини Никшића.

Taчнo. Ca Вуjoвићeм ce paзликуje caмo нa DYS392...

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3857 послато: Јун 14, 2017, 10:50:27 поподне »
Taчнo. Ca Вуjoвићeм ce paзликуje caмo нa DYS392...

И на 385б.

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3858 послато: Јун 14, 2017, 10:58:10 поподне »
Поштовање! Ово ми је прва порука на форуму. Веровали или не ја сам онај до сада једини Ераковић који се тестирао на Пројекту. Прочитах да се дискутовало (на 190. и 191. стр.) да мој Y-хромозом нема просечне означитеље за Озриниће па бих питао за које онда племе има с обзиром да су се моји још око 1765. појавили у Срему па се у међувремену заборавило из којих смо динарских крајева... Иначе, само да споменем, бањански Ераковићи шире неке непроверене гласине да су сви живи Ераковићи на Балкану из Бањана, што држим као класично некритичко генерализовање... 3а онај део где стоји да тврдим да смо дошли из Босне заправо је податак из књиге Петра Визићанина "Становништво Кузмина до 1935."

Поздрав, Ераковићу, од потомка бањанских Ераковића (бар тако каже породично предање)  :). Има нас који смо критички настројени према предањима, и зато смо овде, на форуму.

Иначе, преци Ераковића и Килибарди из Бањана појавили  су се у Бањанима негде око 1760-1780 г., отприлике, у исто време када се Ваш предак појавио у Срему. Више о Ераковићима у Бањанима  имате на страници http://www.poreklo.rs/2016/02/20/poreklo-prezimena-selo-tupan-niksic/.


Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3859 послато: Јун 15, 2017, 12:42:08 пре подне »
Pozdrav svima na forumu. Nedavno sam se testirao i dobio sam sledece rezultate:
Haplogrupa: E1b1b
DYS456  17
DYS389 I 13
DYS390  24
DYS389  II 30
DYS458  16
DYS19  13
DYS385  a/b  16  19
DYS393  13
DYS391  10
DYS439  11
DYS635  24
DYS392  12
Y GATA H4  12
DYS437  14
DYS438  10
DYS448  20
Prezime mi je Hercegovac, a slava sv. Nikola.
Zivjeli smo u Lasvanskoj dolini do ovog rata, a doselili smo prije nesto vise od 100 godina iz okoline Nevesinja.
Moji preci su se bavili stocarstvom i poljoprivredom.
Prezime koje smo donijeli je bilo Vujovic pa je moj cukundeda promijenio prezime Vujovic u Hercegovac.
To bi bilo sve sto znam i bio bih jako zahvalan za svaku informaciju vezanu za moje porijeklo.

По хаплотипу ми делује да сте исти род са Вујовићима из Прераце код Билеће, и слава се поклапа. Они су даљом старином из Риђана у околини Никшића.

Опа!
Ево и мене, Вујовића! Поздрав, рођаче! Знаш ли одакле ти се чукундеда доселио и како се звао?
Можда не би било лоше наставити на овој теми: http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1695.0
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"