Аутор Тема: Српски ДНК пројекат на FTDNA  (Прочитано 188317 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #260 послато: Децембар 13, 2019, 11:07:20 пре подне »
Момци, да ли је у реду да се у наш пројекат на ФТДНА убаце нека моја BigY полапања, која се данас не изјашњавају као Срби? Да ли би то било пројекту на ФТДНА уопште било од помоћи?

Са техничке стране, можда и може бити од користи. Али не могу као такви ући у српски пројекат, у супротном би отишли прешироко, тј. у пројекат би морала ући и сва поклапања наших, била она у Италији, Албанији, Немачкој, или Румунији, а то више није Српски днк пројекат.

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #261 послато: Децембар 13, 2019, 11:25:57 пре подне »
Да, капирам - јасно.
У принципу ја сам у њиховим пројектима већ, тако мени лично и није неопходно, али сам хтео за сваки случај да питам.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #262 послато: Децембар 13, 2019, 12:01:34 поподне »
Мислим да би могла ићи на Пројекат нека BigY поклапања која су у рангу удаљености до 1500 година. Постоји тамо рубрика Non-Serbian paternal origin па ту могу бити сврстани. Већ смо имали таквих случајева. Лично ја немам ништа против и мислим да има користи да буду присутни на пројекту, али би било добро да се поред Небојше и мене изјасне и остали администратори ФТДНа пројекта: Узи, Бане, Атлантише.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #263 послато: Децембар 13, 2019, 01:18:37 поподне »
Мислим да би могла ићи на Пројекат нека BigY поклапања која су у рангу удаљености до 1500 година. Постоји тамо рубрика Non-Serbian paternal origin па ту могу бити сврстани. Већ смо имали таквих случајева. Лично ја немам ништа против и мислим да има користи да буду присутни на пројекту, али би било добро да се поред Небојше и мене изјасне и остали администратори ФТДНа пројекта: Узи, Бане, Атлантише.

Што се мене тиче могу ући на Пројекат. Посебно ако се стави граница удаљености до 1500 година, и да се их стави у Non-Serbian paternal origin групу.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #264 послато: Децембар 13, 2019, 02:24:39 поподне »
Мислим да би могла ићи на Пројекат нека BigY поклапања која су у рангу удаљености до 1500 година. Постоји тамо рубрика Non-Serbian paternal origin па ту могу бити сврстани. Већ смо имали таквих случајева. Лично ја немам ништа против и мислим да има користи да буду присутни на пројекту, али би било добро да се поред Небојше и мене изјасне и остали администратори ФТДНа пројекта: Узи, Бане, Атлантише.
Како нам на FTDNA пројекту статистика не спада у приоритетне ствари, већ праћење нових поклапања, дубљих тестова и сл, мислим да нам такви случајеви могу бити само од користи, а и ми њима, јер ће тако имати непосреднији контакт са пројектом који им је због њихових поклапања интересантан. За све друго имамо матични пројекат са својим сајтом и базом од неколико хиљада тестираних.
« Последња измена: Децембар 13, 2019, 02:26:14 поподне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #265 послато: Децембар 14, 2019, 11:28:51 пре подне »
Момци, да ли је у реду да се у наш пројекат на ФТДНА убаце нека моја BigY полапања, која се данас не изјашњавају као Срби? Да ли би то било пројекту на ФТДНА уопште било од помоћи?

Pre svega izvinjenje za kasni odgovor.
Obzirom da je za većinu administratora prihvatljivo da se navedeni pridruže našem projektu i ja nemam ništa protiv. Dobrodošli su.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #266 послато: Децембар 20, 2019, 07:02:03 поподне »
На Српски ФТДНА Пројекат, приступио је Куч, муслиман из Љескове са Пештери. Припада хаплогрупи R1a-Z280>Y2613>Y2609>Y2608, тзв. карпатско-далматинској грани. Свакако је повезан са Живаљевићима, старинцима из Велике, Плав,а ли и са неким старим српским породицама у Метохији. Мушовић за њих пише да нису мијењали презиме приликом исламизовања. Куча православних је такође било на Пештери, претпостављам да се ради о истој породици.
Само село Љескова је у попису 1571. године било православно село.

Занимљива је ова појава карпатско-далматинске гране међу старим српским породицама Метохије, Полимља и Рашке области. Ако постоји нека генетска веза чакавске и штокавске популације, онда је то свакако преко ове хаплогрупе.

Кучу су проширени маркери на 67.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #267 послато: Децембар 20, 2019, 07:42:45 поподне »
Племићу из Босанског Грахова, који је позитиван на E-V13>PH1246 урађени су маркери на 37. Требао би бити најближи Васојевићима, мада видим да има неких 7 разлике са најближим Васојевићем. Нисам детаљније упоређивао, претпостављам да ће га администратори Е хаплогрупе ближе одредити.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #268 послато: Децембар 21, 2019, 07:34:51 поподне »
Племићу из Босанског Грахова, који је позитиван на E-V13>PH1246 урађени су маркери на 37. Требао би бити најближи Васојевићима, мада видим да има неких 7 разлике са најближим Васојевићем. Нисам детаљније упоређивао, претпостављам да ће га администратори Е хаплогрупе ближе одредити.


Мислим да нема сумње да Племић припада грани E-V13>PH1246>BY14151.
Што се тиче његове удаљености од других Васојевића имамо сличне примере код Куча који међусобно такође имају 6-7 разлика на 37 маркера. Моје мишљење је да јесте Васојевић пореклом.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #269 послато: Децембар 21, 2019, 08:08:32 поподне »

Мислим да нема сумње да Племић припада грани E-V13>PH1246>BY14151.
Што се тиче његове удаљености од других Васојевића имамо сличне примере код Куча који међусобно такође имају 6-7 разлика на 37 маркера. Моје мишљење је да јесте Васојевић пореклом.

На 37 маркера му је близак муслиман Канлић (Горажде). 4 разлике.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #270 послато: Децембар 21, 2019, 09:45:46 поподне »
Постављени су резултати на 37 маркера за Цветковића, род Јовинци, Бабичко, Лесковац. По свему судећи припада хаплогрупи I1-M253>Z58>Y3560, вјероватно још нижој грани А480. Најближи Грци, Бугари и Срби.

Ова грана је иначе присутна код Срба на Косову.

Предање за Цветковиће-Јовинце наводи да је њихов предак Коста, оснивач села Бабичко, и да је досељен из "Ћустендил Бање". Предање као да указује на неку зону мјешања грко-цинцарску ( можда и каракачанску).

Иначе је грана I1-M253>Z58>Y3560>А480 прилично интересантна, чини се да је доминантно балканска, подсјећа чак на грану I1-M253>Z63>BY351>Y51867>PH220 по старости и распореду. Рекло би се још једно германско племе присутно на Балкану.


Ван мреже Dean1

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #271 послато: Децембар 23, 2019, 03:34:08 поподне »
Постављени су резултати на 37 маркера за Цветковића, род Јовинци, Бабичко, Лесковац. По свему судећи припада хаплогрупи I1-M253>Z58>Y3560, вјероватно још нижој грани А480. Најближи Грци, Бугари и Срби.

Ова грана је иначе присутна код Срба на Косову.

Предање за Цветковиће-Јовинце наводи да је њихов предак Коста, оснивач села Бабичко, и да је досељен из "Ћустендил Бање". Предање као да указује на неку зону мјешања грко-цинцарску ( можда и каракачанску).

Иначе је грана I1-M253>Z58>Y3560>А480 прилично интересантна, чини се да је доминантно балканска, подсјећа чак на грану I1-M253>Z63>BY351>Y51867>PH220 по старости и распореду. Рекло би се још једно германско племе присутно на Балкану.


Pozdrav Drajver,

Hvala vam na trudu da ste nasli ove informacije u vezi mog porekla!

Ja sam taj Cvetkovic sa tim rezultatima. Zivim i rodjen sam u Australiji a odrasto u Beogradu.
Pre nekoliko nedelja sam uradio autosomal DNA i rezultati (koje sam ovde objavio) su 51% southeast european, 41% east european i 9% iberian.

Jos sam u potrazi za mojim korenom sto se tice Cvetkovice iz Babickog, Leskovac.

Zanima me gde ste nasli informacije o mom Jovinskom rodu, Kosti koji je osnovao selo Babicko?

Najvise detalja sam izvukao iz:
"Јована В. Јовановића „Лесковачко Поље и Бабичка Гора“ насталој на основу прикупљених података 1977. године."

Kosta je morao da napusti Djustendilsku Banju posto se mnogo zamerio sa Turcima, i tad mu je rodjeni brat poginuo. Bratova zena za koju tvrde da je bila Grkinja, se porodila tokom te seobe, i rodila sina, za kojeg tvrde da je rod Cincari (neverujem da je to narod), i sporazumeva se da taj rod Cincari nosi Grcke gene po majci.
Za pleme (ne narod) u toj oblasti se tvrdi da su Sopi (iz Sopluka) i oni su Srbi kao i moj rod Jovinci (prezivali se Jovici a kasnije se taj rod podelio u dva dela, pod novojim prezimnom Cvetkovici, zbog mog cukundede zvanom Cvetko).   

Predpostavlja se da je Kosta osnovao selo Babicko pocetkom 1700 god.
Djustendilske Banje je bila do 1878 (pre Berlinskog kongresa) pod jeresdikcijom Pecke patrijarsije, posle pod Bugarskom. Stefan Nemanja je osvojio taj grad od Vizantijske vlasti 1180 god.
Znaci velika verovatnoca da su nam koreni sa Kosova (koji i vi izjavljujete).

Gde mogu naci informacije o mojoj y-DNA grani koja je prisutna kod Srba na Kosovu?

Pod granom I1-M253 je Z58 (za koju Eupedia tvrdi da je najvecu broj prisutan u zapadnoj nemackoj), dok je Z63 vezan za istocnu nemacku. Na FTDNA database ('Serbian DNA Project' grupa, lista pokazuje da su svi I1 povezani Z63 granom).

Zadnja dva dana sam sledece nasao  na Eupedia:
"Z58+ is chiefly West Germanic, with a very strong presence in Germany, the Low Countries and Britain. It is also found to a lower extent in Nordic countries and throughout Continental Europe. Its age has been estimated around 4,600 years before present."
--
"The relatively high frequency of I1 around Serbia and western Bulgaria (5% to 10%) could be owed to the Goths who settled in the Eastern Roman Empire in the 3rd and 4th centuries."   
--
"FGC22045+ is the main variety of I1 found in Serbia (7% of the population), probably of Gothic/Gepid origin."
"Y16435+ is found in Serbia (second most common subclade after FGC22045)."

Gepidi su se nastanjivali u Sirmium (Sremska Mitrovica) i Singidunum, a ziveli/ratovali su u danasnjoj Madjarskoj, Rumuniji, Srbiji i Bugarskoj.

Ako neko zna vise o seobi ovih Z58 germana, ili o ovoj haplogrupi veaznim za Srbe, molim vas da podelite ovde.

Hvala puno!
   

На мрежи Драган

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 109
  • I2- PH908>FT14506>Y52621
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #272 послато: Децембар 28, 2019, 08:28:20 поподне »
Што се тиче кандидовања СНП-ова карактеристичних за Никшиће, мислим да треба сачекати резултат Кургаша, јер ће добрим дијелом разјаснити ситуацију. Преко ових новела из нове покривености ( биће на крају два), покушавам да утврдим разлику између Никшића и мене,а на њих се касније могу тестирати и они који су Y52621 и DYS490=12, попут Миливојевића из Јарменоваца.

Остаће дакле неких десетак "никшићких" СНП-ова. У тих десетак су убројани и Бојановићеви лични СНП-ови. Кључно ће бити изоловати оне СНП-ове који су заједнички за сво никшићко племе, затим покушати изоловати СНП-ове карактеристичне за Жупљане, Требјешане и Ровчане. Ова подјела се крије у тих десетак СНП-ова који посједује Бојановић. Резултат Кургаша ће бити први корак у разјашњавању.

Настојаћу да ускоро укратко објасним процес кандидавања СНП-ова код Yseqa.
     Тек данас сам видео ову поруку, и ја желим да се разјасни веза између нас (оних који су Y52621 и DYS490=12) и Никшића и наручио бих потребне тестове у том циљу (ако нису превише скупи). Хтео бих да наручим тест СНП  А25645, па бих питао Синишу да ли би то били од неке користи.
   Поздрав

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #273 послато: Децембар 28, 2019, 09:21:52 поподне »
     Тек данас сам видео ову поруку, и ја желим да се разјасни веза између нас (оних који су Y52621 и DYS490=12) и Никшића и наручио бих потребне тестове у том циљу (ако нису превише скупи). Хтео бих да наручим тест СНП  А25645, па бих питао Синишу да ли би то били од неке користи.
   Поздрав

Драгане, још нису стигли резултати Кургашевог BigY теста, а ни резултати мог теста на А25645. Најбоље је да сачекамо ове резултате па да онда видимо шта има смисла да тестираш. Јавићу ти.

На мрежи Драган

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 109
  • I2- PH908>FT14506>Y52621
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #274 послато: Децембар 29, 2019, 12:36:18 пре подне »
Драгане, још нису стигли резултати Кургашевог BigY теста, а ни резултати мог теста на А25645. Најбоље је да сачекамо ове резултате па да онда видимо шта има смисла да тестираш. Јавићу ти.
     Хвала Синиша.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #275 послато: Јануар 15, 2020, 06:52:30 пре подне »
Нови тестирани I2-PH908

Димић, Аранђеловдан, Лазарево, Обилић, КиМ

Тестирани наводи да су поријеклом из ЦГ, да су боравили једно вријеме у Пећи, а да су затим прешли у Јабланицу. У Лазарево су дошли 1922. године као колонисти из Јабланице.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #276 послато: Јануар 15, 2020, 08:22:48 пре подне »
Нови тестирани I2-PH908

Димић, Аранђеловдан, Лазарево, Обилић, КиМ

Тестирани наводи да су поријеклом из ЦГ, да су боравили једно вријеме у Пећи, а да су затим прешли у Јабланицу. У Лазарево су дошли 1922. године као колонисти из Јабланице.

Има добро поклапање са тестирани Јанковићем из Медвеђе, који исто слави Аранђеловдан. За Јанковиће смо писали да су дошли на подручје Медвеђе, тачније Ђоравица (то је око килметар од центра Медвеђе) из Пећи, а у Пећ из Црне Горе и презивали су се Радевић. Дошла су три брата Јанко, Дима и Павле Радевић. Данас у Медвеђи (Ђоравици) постоје та три презимена Јанковић, Димовић и Павловић. Димићи су очито од Димовића. Урошевић бележи две куће, досељене у Лазарево 1922.

Ван мреже bojan4

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #277 послато: Јануар 16, 2020, 11:14:18 поподне »
Има добро поклапање са тестирани Јанковићем из Медвеђе, који исто слави Аранђеловдан. За Јанковиће смо писали да су дошли на подручје Медвеђе, тачније Ђоравица (то је око килметар од центра Медвеђе) из Пећи, а у Пећ из Црне Горе и презивали су се Радевић. Дошла су три брата Јанко, Дима и Павле Радевић. Данас у Медвеђи (Ђоравици) постоје та три презимена Јанковић, Димовић и Павловић. Димићи су очито од Димовића. Урошевић бележи две куће, досељене у Лазарево 1922.

Поздрав свима,
Пре неки дан сам добио резултате днк теста. Према причама и резултату који се поклапају са Јанковићем поклапа се прича од три брата Јанку,Дими и Павлу.Надам се да ће ми днк тест помоћи у даљем истраживању што се тиче даљег порекла и неких недоумица да ли смо од РАДОВИЋА ИЛИ РАДЕВИЋА.

Нисам неки познавалац ,днк читања резултата ,тако да свака помоћ и савет би ми добро дошла како бих могао да упоредим резултате са потенцијалним рођацима.
Унапред хвала.


Ово су неки од постова што сам нашао на овом форуму а тичу се мог порекла.

Јанковић, Аранђеловдан, Медвеђа/СРБ

Припада хаплогрупи I2-PH908. Иако нема неки неуобичајен хаплотип нема пуних поклапања на Пројекту, а нити карактеристичних вриједности. Такође, није оставио детаљније податке о поријеклу, а и ја нисам нешто пронашао

 Може ли се како сазнати нешто више о тестираном? Да ли Број1 има неки податак? Јанковића има више различитих породица у области Горње Јабланице, а Медвеђа је центар те области у коју су се неретко сливали појединци из околних села, а чак и они који су се одселили широм Србије и даље када наводе место порекла кажу да је то Медвеђа иако су из Маћедонаца, Пустог Шилова, Рујковца итд., ваљда због тога што мисле да ће тако лакше објаснити некоме ко не познаје тај крај одакле је пореклом. Ја лично познаје три различите породице са тим презименом, од којих је само једна баш из Медвеђе али мислим да се не ради о овој породици за коју знам да је пореклом од Радовића из Мораче, дакле требало би да су ''Богићевци''. Овај тестирани је очигледно из неке друге породице са истим презименом.
Ево пар речи о тим Јанковићима ,на подручје Медвеђе тачније Ђоравица то је око килметар од центра Медвеђе,су дошли из Пећи а у Пећ из Црне Горе и презивали су се Радевић,дошла су три брата Јанко,Дима и Павле Радевић ,данас у Медвеђи (Ђоравици) постоје та три презимена Јанковић,Димовић и Павловић.

Димовић или Димић?

 Dimić ne Dimović.  Moja baba je od tih Pavlovića i oni govore da su od Radovića iz Morače(čak navode da su potomci vojvode Mine Radovića, ali to ne mogu da potvrdim),nije mi poznato za Radević. Tačno je da su bila tri brata Pavle, Janko i Dima i majka im se zvala Stanuša, pa se tako i zaseok gde žive Pavlovići zove


Извињавам се моја грешка Димићи су у питању. Да додам још има и четврто презиме а то је Николић они су настали од Јанковића јер је једн из Јанковића хтео дедово(Никола)презиме.

Као могуће Радевиће из ЦГ који се уклапају у хаплогрупу тестираног издвојио бих пиперске, од Лутоваца.
Мада, не бих искључио ни Радевиће из Велике. Величани су се, као и друго становништво Горњег Полимља, у великом броју исељавали баш у правцу Пећи.

По причи моје бабе био је неки трговац Радевић у Црној Гори па је због те неке крвне освете отишао за Пећ а иу Пећи је отишао због сукоба са шиптарима и населио се у Медвеђу ,знала је и тачно одакле из Црне Горе али нажалост то нисам запамтио али ћу покушати .





Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #278 послато: Јануар 16, 2020, 11:55:48 поподне »
  Бранко Јокић, Велика и Величани, историјско-етнолошка хроника, Подгорица, 2015. стр. 37.

О настанку братства Радевића, према казивању Веселина Вучетића, постоје различита предања.
По једноме, њихов предак Раде био је Столетин пасторак. Према другoм, Радева мајка била је удата за Петра Вучетића, па ју је преотео неки Гојковић. Повела је и Рада (Вучетића), коме је, када је одрастао, казала истину. Вучетићи су кренули да освете Петра, али су Гојковићи затражили кумство и (за опроштај крви) донијели пред њихове куће десетак колијевки (преврнутих на лучац). Послије дужег договарања, Вучетићи су то прихватили и од тада траје њихово кумство с Гојковићима. Рада је очух (Гојковић) насе-лио под Приједолом, гдје се зачело братство Радевића.
У Велици је уочи балканских ратова живјело 16 фамилија Радевића, а 4 у Чокотини, (Јабланички срез) у Србији, гдје су се одселили крајем XIX вијека.

  Поп Богдан Лалевић и Иван Протић, Васојевићи у турској граници, СКА, Београд, 1905. стр. 86.

Први досељеници у Велику, пре 250 – 300 година, затекли су 5 кућа. Тада се доселило неколико породица из Црне Горе – Ријечке нахије. Пре ових ту су живели неки Драговићи, који су по предању забележеном у Дечанском Првијенцу, били Мађупи. Село је тада било под шумом. Данас су у селу Црногорци – Бошковићи, Томовићи, Стешевићи – од тројице Столетиних синова; Вучетићи, Радевићи, Пауновићи, Огњановићи, Попадићи.
У Велики их има 108 кућа. Славе Св. Алимпија. По причању неких, Радевићи су доводци.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #279 послато: Јануар 17, 2020, 06:04:06 поподне »
Џувелековић је наручио BigY700.

Биће интересантно видјети шта ће то донијети, с обзиром да је тренутно I2-YP196*