Вјера и култура Срба > Народни обичаји

"Ендогено" кумство

<< < (2/6) > >>

Дробњак:

--- Цитат: Equinox  Септембар 11, 2017, 03:43:37 поподне ---Етнички није мешовита средина, Дробњак, али сам сигуран да постоји нека културолошка разлика тог конкретног краја или уже средине у односу на остатак Поморавља. О којом делу се ради?

--- Крај цитата ---
Ради се о околини Јагодине и Ћуприје. Не знам колико је то учестало. Има таквих примера и у Дробњаку. Моја прабаба је крстила свог сестрића. Он ју је увек заво "кумо" а никада тетка. Ми се и данас са њима држимо прво као са кумовима а после као са родбином. Мислим да у Дробњаку то има неке везе са смртношћу деце. Бар сам тако ја схватио деду. Није ни он сигуран.

Wolf Sagash:
Ово је код нас непознато. Нешто најсличније је кад се мушкарац  коме је прва жена умрла, жени други пут,  он често зове бившег шуру за кума да би се пријатељство сачувало. У нас су и сада актуелна древна кумства, мада се то полако губи.

Селаковић:
Из ове занимљиве теме само треба бити опрезан и уклонити слој "обичаја" крштавања из времена комунизма, јер знам више примера оваквог "ендогеног" кумства када су бабе кришом крштавале унуке исл, а кумови су били неки ближи сродници.

Иначе, у мом крају у Западној Србији није ми познато да је било "ендогеног" кумства, што не значи да га није било. 

Jelic:

--- Цитат: Селаковић  Септембар 11, 2017, 03:54:13 поподне ---Из ове занимљиве теме само треба бити опрезан и уклонити слој "обичаја" крштавања из времена комунизма, јер знам више примера оваквог "ендогеног" кумства када су бабе кришом крштавале унуке исл, а кумови су били неки ближи сродници.

Иначе, у мом крају у Западној Србији није ми познато да је било "ендогеног" кумства, што не значи да га није било.

--- Крај цитата ---

Тачно, у западној Србији нека кумства између двеју породица знају бити јако стара, на пример неки од Глишића из Брђана код Г. Милановца су још увек кумови са фамилијом Гавриловић из Горобиља код Пожеге, то кумство траје више од 200. година сигурно.

Милош:

--- Цитат: Equinox  Септембар 11, 2017, 03:43:37 поподне ---Од тебе ме, Милоше, ово није ни мало изненадило 😁
Јел знаш можда колико је чест обичај данас?


--- Крај цитата ---

Вpлo чecт биo у пpoшлocти и тo блиcкoj... Бpaћу oд cтpичeвa cвe кpcтилe тeткe, дpугa бpaћa oд cтpичeвa, уjaци... Дaнac je тo peђe.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију