Порекло становништва > Дијаспора

Срби у Будиму

<< < (3/10) > >>

ДушанВучко:
Кад поправим комп,поставићу старе слике Табана са сокацима,тарабама...Кад сам седео у башти кафане "Златни јелен",упитам конобаре да ли знају да је тај део града био српски, кажу да знају...Табан је у другој половини 19. века био познат и као будимпештански Монмартр,стециште уметника,сликара...Жалосно је што ђачке екскурзије немају у програму обиласка и тај део града...а не много далеко одатле,такође у Будиму,само са друге стране тврђаве,је и кућа Стефана Лазаревића,коју је добио од мађарског краља,и ту сам био,али наше агенције и школе су то превиделе...једино остаје да се човек сам информише и обиђе та места

Amicus:

--- Цитат: ДушанВучко  Јун 19, 2017, 12:59:16 пре подне ---Кад поправим комп,поставићу старе слике Табана са сокацима,тарабама...Кад сам седео у башти кафане "Златни јелен",упитам конобаре да ли знају да је тај део града био српски, кажу да знају...Табан је у другој половини 19. века био познат и као будимпештански Монмартр,стециште уметника,сликара...Жалосно је што ђачке екскурзије немају у програму обиласка и тај део града...а не много далеко одатле,такође у Будиму,само са друге стране тврђаве,је и кућа Стефана Лазаревића,коју је добио од мађарског краља,и ту сам био,али наше агенције и школе су то превиделе...једино остаје да се човек сам информише и обиђе та места
--- Крај цитата ---

То би требала бити ова кућа. :)

ДушанВучко:

--- Цитат: Amicus  Јун 19, 2017, 01:18:10 пре подне ---То би требала бити ова кућа. :)



--- Крај цитата ---
Јесте :)...споља је реновирана у соц стилу али кад се уђе у ходник, готски свод је очуван...незнам данашњу намену те куће,да ли су смештене неке канцеларије,али то је та кућа

ДушанВучко:

--- Цитат: ДушанВучко  Јун 19, 2017, 01:35:20 пре подне ---Јесте :)...споља је реновирана у соц стилу и случајном пролазнику наравно не упада у очи поред околних здања,али кад се уђе у ходник, готски свод је очуван...незнам данашњу намену те куће,да ли су смештене неке канцеларије,али то је та кућа
--- Крај цитата ---

Једино плоча са леве стране улазних врата сведочи о томе коме је припадала.

ДушанВучко:
Искрено,то је једина кућа у тој улици код будимске тврђаве која је "обновљена" на тај начин,променивши свој спољашњи изглед (поред ње лево и десно су реновиране у аутентичном облику)...Од објеката који су сачувани у Табану,остала је само кафана Златни јелен"(Aranyszarvas),изграђена почетком 18.века,била је у поседу будимског адвоката Симе Игњатовића,стрица Јакова Игњатовића.Била је стециште српских књижевника и чести гости су били Вук Караџић, Сима Милутиновић Сарајлија,пештански романописац Милован Видаковић итд...Постоји и познато купалиште 100 м. одатле "Rac-gyorgyfurdo"

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију