Вјера и култура Срба > Народни обичаји

Kуповинa албанске невесте

<< < (2/6) > >>

Дробњак:

--- Цитат: Зрно  Јун 09, 2017, 01:46:28 пре подне ---Имам неколико питања на ову тему.

-Колика је тренутно цена на тржишту, за једну просечну албанску невесту?

-Како се врше трансакције? Да ли треба девизни рачун?

-Постоји ли неки каталог на интернету или се иде "на слепо"?

-Колики је период прилагођавања (учење српског језика, православних обичаја, одвикавања од сопствене породице и прихватање нове)?

-Каква су искуства оних који су се одлучили на овакав корак?

--- Крај цитата ---


--- Цитат: Amicus  Јун 09, 2017, 01:14:04 поподне ---Да, тема доста подсећа на куповину робља у Дубровнику и Котору, из сачуваних извора XV века. ;D

--- Крај цитата ---
;D Хахаха. Само се ви зезајте, а кад за пар година Албанци дођу до Ниша и Пријепоља...  :) :D
Шалу на страну, колико ја знам, постоји сличан обичај и код нас, бар у мом крају, тј. у Поморављу. Данас је то више симболика и млада се не купује стварно, већ се неке паре дају младином брату, који је "чува". Али има и крајности. Пре пар година једна свадба у мом граду је пропала јер је младин брат изричито тражио 800 евра за сестру од младожење. Прво је дошло до препирке а касније до туче измећу њих двојице. Сличан обичај је некада постојао и у Црној Гори и звао се капарисање невјесте. При просидби младожења је прстеновао девојку, мада јој је најчешће давао огледалце, и давао јој је једну суму новца, а остатак на дан венчања. У Шумадији је исто некада постајало капарисање младе и најчешће су се њеној породици давала запрежна кола или чезе и нешто новца да млада купи свадбено одело. У Шумадији је млада носила и мираз, тзв. девојачку спрему: черге, ћилиме, постељину, марамице и гоблене. У мираз се рачунало и парче земље, стока или намештај. Моја баба је нпр. однела у мираз једну њиву, два бика сименталца, спаваћу собу и постељину коју је сама везла.
Што се теме ове тиче, изгледа да овде највише зарађује проводаџијка, дотична госпођа Вера.

Ojler:
Мене занима и може ли се добити некакав попуст на количину. На пример, ако би неко село погодило посао да узме једно два'ес' комада...  ;D

Sergio:

--- Цитат: Amicus  Јун 09, 2017, 01:14:04 поподне ---Да, тема доста подсећа на куповину робља у Дубровнику и Котору, из сачуваних извора XV века. ;D

--- Крај цитата ---

На неки начин ми је жао тих жена. Мислим да њен израз лица, на доле наведеној фотографији, све говори. Дефинитиво не бих пожелео сличну судбину својој сестри, ћерки, тетки, итд. Знам да неки људи покушавају ово да рационализују, али ипак мислим да неке обичаје треба превазићи без обзира што донекле имају неко базично оправдање.

Дробњак:

--- Цитат: Sergio  Јун 09, 2017, 01:44:55 поподне ---На неки начин ми је жао тих жена. Мислим да њен израз лица, на доле наведеној фотографији, све говори. Дефинитиво не бих пожелео сличну судбину својој сестри, ћерки, тетки, итд. Знам да неки људи покушавају ово да рационализују, али ипак мислим да неке обичаје треба превазићи без обзира што донекле имају неко базично оправдање.



--- Крај цитата ---
Ове девојке изгледа пристају на то. Можда не са одушевљењем али из нужде. У малим патријархалним срединама, кад девојка пређе у позне двадесте, већ се сматра баба-девојком. Вероватно пристају на то и они и њихове породице јер је то можда једина прилика да се удају. Па и код нас по селима, неудате девојке у позним двадесетим сматрају баба-девојкама. Код нас је на неки начин опроштено само оним девојкама које су студирале али и за њих очекују да се по завршеном школовању удају.

Sergio:
https://www.youtube.com/v/3vYagAGU548 https://www.youtube.com/v/c1cmHDSPjBM

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију