Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа G  (Прочитано 55617 пута)

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Y-днк хаплогрупа G
« Одговор #60 послато: Јун 17, 2019, 12:46:19 поподне »
Да ли уствари нас Г2а можемо сматрати као остатке доласка Етрураца на Балкан? :)

Шта смо до сада закључили о нашем поријеклу на Балкану?

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Y-днк хаплогрупа G
« Одговор #61 послато: Јун 17, 2019, 05:32:57 поподне »
Да ли уствари нас Г2а можемо сматрати као остатке доласка Етрураца на Балкан? :)

Шта смо до сада закључили о нашем поријеклу на Балкану?
Сама G2a је доста стара, просторно много разноврсна, са гранама које се могу сматрати како искључиво европским тако и арапским, кавкаским, турским. Незахвално је причати да ли се сви ми или неки могу сматрати потомцима Етрураца. Изузев гране L497>L42>YSC33>Z39501>Y128028 за коју се са добрим претпоставкама може рећи да представља остатке келтског становништва (а то је због добре снп профилисаности саме L497), за остале припаднике ове хаплогрупе код нас се мало тога може рећи.

Главни разлог јесте лоша или никаква снп профилисаност и ангажовање припадника ове хаплогрупе на дубљим тестирањима. Подсетићу да смо за 2 рода из Брда (Селаковићи из Мораче и Мезгаљани из Шекулара) снп потврде добили преко тестираних са 23andMe односно сродника са Бошњачког ДНК пројекта (овде се тестирани подвргао дубљем тестирању у Берлину). А чак и таквим случајевима се мало тога може рећи, све се углавном завршава на томе да су у питању остаци предсловенског становништва које је овде било присутно у време Рима, јер су у питању доста старе гране са широком географском распрострањеношћу.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Y-днк хаплогрупа G
« Одговор #62 послато: Јун 17, 2019, 08:49:37 поподне »
Мало ме буни то даље поријекло хаплогрупе. Може ли се она сматрати карактеристичном за семитске народе, тј. "семитском хаплогрупом"?


Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Y-днк хаплогрупа G
« Одговор #63 послато: Јун 17, 2019, 11:09:43 поподне »
Мало ме буни то даље поријекло хаплогрупе.
Древна људска прошлост, нарочито она старија од писаних трагова углавном спада у домене теорија које могу бити више или мање реалне, у чему нам највише помажу археологија (нека ми не замери НиколаВук  ;)), палеолингвистика, физичка антропологија а данас и археогенетика како би је покушали што боље разумети. Ми свакако не можемо ни приближно знати и разумети живот људи у древној прошлости (оној старијој од палеолита да и не говоримо) као нпр. у средњем веку. Нека опште прихваћена теорија јесте да је хаплогрупа G(2a) настала на подручју Блиског истока, прецизније говорећи између данашње Турске, Ирана и Ирака, јер се ту налази највећа разноврсност подграна а и најстарији пронађени археогенетски узорци, са налазишта Бончоклу и пећине Везмех. У овој табели имаш преглед већине објављених древних G узорака до сада.

Ово је чини ми се до сада једини или најбољи научни рад који се детаљније бавио класификацијом и анализом саме хаплогрупе G. Из данашње перспективе неки називи грана по ISOGG стандарду као и неке теорије више ''не пију'' воду, али је више него користан за неки основни преглед и разумевање ствари, Distinguishing the co-ancestries of haplogroup G Y-chromosomes in the populations of Europe and the Caucasus.

Цитат
Може ли се она сматрати карактеристичном за семитске народе, тј. "семитском хаплогрупом"?
Сама хаплогрупа G2а је исувише стара да би се могла сматрати екслузивно семитском, што важи и за друге сличне класификације. Једноставно говорећи, протекао је сувише дуг период почевши од свршетка леденог доба и настанка првих неолитских насеобина на подручју Плодног полумесеца и даље ка Европи, северној Африци и источнијим крајевима Азије да би она могла остати искључиво карактеристика групе људи чији језик припада једној језичкој породици (семитској).

На овом линку имаш најдетаљнији преглед присутности свих грана хаплогрупе G по регионима и нацијама.

G2a2b2a1a1b1a1a1a1b1b-Y128028, Serbians.

Ово тек сада видим, грдиће ме браћа Бугари што их је аутор посрбио.  ;D
« Последња измена: Јун 17, 2019, 11:17:57 поподне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Комита

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Y-днк хаплогрупа G
« Одговор #64 послато: Август 04, 2019, 04:06:23 пре подне »
-Гледајући да ли постоје нека ауторска права на име МИТА (јер се сећам јапанског произвођача копир машина под тим именом) наиђем на Миту, краља народа Мушки који су живели у пределу Анатолије отприлике у осмом веку пре Христа. Тај је био велики јунак па се силни асирски цар Саргон хвалио како се спријатељио са краљем Митом, који није никада био поробљен ни од кога. Овога краља Грци зову Мидас. На асирским таблицама је написано Мита и Мушки. Кад је његова краљевина на крају пропала, остаци његовог народа су се повукли на север, махом у данашњу Грузију. У Грузији је највећа концентрација Г2 хаплогрупе. Тај народ се такође повукао и на Балкан, данашња јужна Србија, Македонија и Бугарска где се сваки трећи звао Мита све до скоро (баш као што су данас,Стефан, Душан или Урош). Ја припадам Г2 групи и пореклом сам из јужне Србије.


-Једина три мушка ДНК узорка Старчевачке културе, претече Винчанске, су сви Г2а2.


-Отци, или Ледени Човек, који је живео пре 5,300 година а чија изизетно сачувана мумија је нађена при врху Отзтал Алпа на граници Италије и Аустрије 1991 године, такође припада Г2а2 хаплогрупи. Код њега је нађена бакрена секира, што је само по себи изненађење јер су сви научници до тада мислили како бакар није још био пронађен за такву употребу, а такав бакар има само у централној Италији, баш тамо где су живели Рашани које запад зове Етрурци.



Ван мреже ser.hill

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 7
Одг: Y-днк хаплогрупа G
« Одговор #65 послато: Децембар 02, 2019, 10:14:55 пре подне »
Ево моје терминалне Хаплогрупе, и локације на Ytree:

https://www.yfull.com/tree/G-BY63384/

Где могу да упоредим ове налазе са археолошким налазима?

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Y-днк хаплогрупа G
« Одговор #66 послато: Децембар 02, 2019, 08:07:47 поподне »
Ево моје терминалне Хаплогрупе, и локације на Ytree:

https://www.yfull.com/tree/G-BY63384/

Где могу да упоредим ове налазе са археолошким налазима?
Као што је речено недуго након објављивања резултата на 23 маркера, ово су тренутно најближи археогенетски сродници.

Ниси погрешно схватио, за сада најстарији налази који припадају грани PF3359 потичу из Анадолије, прецизније из Бончуклуа, једног од најранијих неолитских налазишта (~8300-7800 година п.н.е.). Касније се припадници ове гране крећу ка Европи, као део најранијих земљорадничких популација, а ова грана је до сад утврђена код ранонеолитских налаза из Македоније, Бугарске, Мађарске и Румуније. У бакарном и раном бронзаном добу већ је присутна и у Шпанији.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже paradox84

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Y-днк хаплогрупа G
« Одговор #67 послато: Март 07, 2020, 09:18:45 пре подне »
Поздрав свима. Нов сам у овим стварима и дошао сам на форум да би ми неко појаснио мало шта значи резултат који сам добио са 23andme  тестирања. Наиме мој резултат је халпогрупа Г М3302. Али кад сам мало читао по нету видех да је то у ствари ово  Г2а2б1а2- М3302. Унапред хвала свима на одговорима.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Y-днк хаплогрупа G
« Одговор #68 послато: Март 07, 2020, 11:01:36 пре подне »
Поздрав свима. Нов сам у овим стварима и дошао сам на форум да би ми неко појаснио мало шта значи резултат који сам добио са 23andme  тестирања. Наиме мој резултат је халпогрупа Г М3302. Али кад сам мало читао по нету видех да је то у ствари ово  Г2а2б1а2- М3302. Унапред хвала свима на одговорима.
Припадате подграни хаплогрупе M406, која је условно говорећи медитеранска варијанта хаплогрупе G, узевши у обзир данашњу присутност широм Медитеранског басена. Прецизније говорећи, подграна којој припадате је присутна на Кавказу (Дагестан и Јерменија), међу Паштунима у Пакистану, у Италији и Уједињеном Краљевству. Како су међу резултатима на YFull-у (тестирани који су одрадили неки од дубинских WGS/NGS тестова и проследили их на YFull) који припадају овој хаплогрупи свега четири резултата, притом је старост гране процењена на доста далек период, не може се ништа конкретно рећи о томе ко би Вам могли бити далеки преци осим да су били неолитски земљорадници који су касније извесно живели на просторима које је покривала бронзанодопска Кура-Аракес култура, узевши у обзир данашњу разноврсност и присутност хаплогрупе M406 на тим просторима.

С обзиром на то да је M406 FTDNA пројекат закључан за оне који нису чланови пројекта није могуће видети где још има потврђених и предвиђених припадника ове хаплогрупе.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже paradox84

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Y-днк хаплогрупа G
« Одговор #69 послато: Март 07, 2020, 02:59:02 поподне »
Хвала нс одговору. Хе, сад имам још више питања. Презивам се Алексић и живим у Срему али су ми оба родитеља са подручја Азбуковице (села у општини Љубовија). Слава нам је Михољдан,12 Октобар. Иначе сам у књизи "Соколска нахија" од Љубе Павловића сазнао да су моји Алексићи од рода Сарића који је у ово подручје дринско дошао из Бјељине а пре тога су били у селу Каровић општина Чајниче (република српска) а пре тога су били у средњој Далмацији и неким далматинским острвима. А занимљиво ми је да су сва ова подручја поменули и на 23andme. Споменули су и Југ Србије и Јужну Италију и неке области у Румунији.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Y-днк хаплогрупа G
« Одговор #70 послато: Март 07, 2020, 03:16:59 поподне »
Хвала нс одговору. Хе, сад имам још више питања. Презивам се Алексић и живим у Срему али су ми оба родитеља са подручја Азбуковице (села у општини Љубовија). Слава нам је Михољдан,12 Октобар. Иначе сам у књизи "Соколска нахија" од Љубе Павловића сазнао да су моји Алексићи од рода Сарића који је у ово подручје дринско дошао из Бјељине а пре тога су били у селу Каровић општина Чајниче (република српска) а пре тога су били у средњој Далмацији и неким далматинским острвима. А занимљиво ми је да су сва ова подручја поменули и на 23andme. Споменули су и Југ Србије и Јужну Италију и неке области у Румунији.
Тестиран је припадник једног рода из околине Обреновца који такође слави Михољдан и који по литератури припадају Сарићима, али припада другој хаплогрупи.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Y-днк хаплогрупа G
« Одговор #71 послато: Март 07, 2020, 05:47:28 поподне »
Хвала нс одговору. Хе, сад имам још више питања. Презивам се Алексић и живим у Срему али су ми оба родитеља са подручја Азбуковице (села у општини Љубовија). Слава нам је Михољдан,12 Октобар. Иначе сам у књизи "Соколска нахија" од Љубе Павловића сазнао да су моји Алексићи од рода Сарића који је у ово подручје дринско дошао из Бјељине а пре тога су били у селу Каровић општина Чајниче (република српска) а пре тога су били у средњој Далмацији и неким далматинским острвима. А занимљиво ми је да су сва ова подручја поменули и на 23andme. Споменули су и Југ Србије и Јужну Италију и неке области у Румунији.

Љубо Павловић је волео да лупета, немој се много уздати у њега, поготово ово за Далмацију

Ван мреже paradox84

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Y-днк хаплогрупа G
« Одговор #72 послато: Март 09, 2020, 11:21:48 пре подне »
Dordjo "Љубо Павловић је волео да лупета, немој се много уздати у њега, поготово ово за Далмацију"

Једино где сам успео нешто да нађем о становништву тог краја је у тој књизи код Љубе Павловића. Знате ли за још какве књиге о том крају?

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Y-днк хаплогрупа G
« Одговор #73 послато: Март 09, 2020, 12:42:23 поподне »
Dordjo "Љубо Павловић је волео да лупета, немој се много уздати у њега, поготово ово за Далмацију"

Једино где сам успео нешто да нађем о становништву тог краја је у тој књизи код Љубе Павловића. Знате ли за још какве књиге о том крају?

Колико знам потоњи аутори су обрађивали само нека појединачна села, с тим нажалост што су и они морали да се ослањају на њега, али веруј да је јако много нетачних и произвољних ствари писао. Имао је човек амбицију да добије неке књижевне награде за своје дело и онда је пуштао машти на вољу. За Азбуковицу мислим да постоји нека монографија колико се сећам, али нисам 100% сигуран.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Y-днк хаплогрупа G
« Одговор #74 послато: Март 09, 2020, 02:40:33 поподне »
Постоји монографија под називом "Азбуковица земља људи и живот" али не знам да ли се бави пореклом породица, има 535 страна, питајте људе који је продају на купинду да Вам сликају страну са садржајем

Ван мреже paradox84

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Y-днк хаплогрупа G
« Одговор #75 послато: Март 09, 2020, 04:13:29 поподне »
Постоји монографија под називом "Азбуковица земља људи и живот" али не знам да ли се бави пореклом породица, има 535 страна, питајте људе који је продају на купинду да Вам сликају страну са садржајем

У реду. Хвала на одговору.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Y-днк хаплогрупа G
« Одговор #76 послато: Март 09, 2020, 04:42:05 поподне »
Постоји монографија под називом "Азбуковица земља људи и живот" али не знам да ли се бави пореклом породица, има 535 страна, питајте људе који је продају на купинду да Вам сликају страну са садржајем

Ево садржаја из те књиге:



Постоји и књига Азбуковица у попису 1863, ево садржаја и одатле:




Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Y-днк хаплогрупа G
« Одговор #77 послато: Март 12, 2020, 06:08:43 поподне »
Будући да сам протеклих пар седмица провео у "Швици", био сам надахнут да мало истражујем о својој хаплогрупи, те у вишку слободног времена и досади израдио сам један "брзински" снимак на ту тему.

<a href="https://www.youtube.com/v/kktrFS_05FY" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/kktrFS_05FY</a>


« Последња измена: Март 13, 2020, 12:41:44 пре подне НиколаВук »

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Y-днк хаплогрупа G
« Одговор #79 послато: Јун 16, 2020, 12:31:08 пре подне »
Постоји монографија под називом "Азбуковица земља људи и живот" али не знам да ли се бави пореклом породица, има 535 страна, питајте људе који је продају на купинду да Вам сликају страну са садржајем
Та монографија се не бави пореклом становништва, бар не детаљно. Постоји једно поглавље о селима где се наводе родови и презимена, и то као препричавање Павловићевих истраживања.
Поменути Алексићи су дефинитивно од великог рода Сарића, као и све остале породице из Леовића које славе Михољдан. Алексића имаш и данас у тим крајевима, у засеоку Дрмник.