Вјера и култура Срба > Народни обичаји

Менталитет?

<< < (19/20) > >>

Nebo:
Данас је 40-годишњица почетка снимања непревазиђене ТВ серије "Врућ ветар", која сјајно одсликава менталитет нашег народа у склопу тадашњих друштвених околности:

http://www.rts.rs/page/magazine/ci/story/401/film-i-tv/3798703/vruc-vetar-duva-vec-40-godina.html

Јанбо:
Читао сам тему од почетка и разне поделе, приче итд. Стварно су Срби мајстори да једни другима нађу замерку и да нађу начин да се разликују. Мој покојни отац је увек негативно говорио у Буковчанима, а и он је Далматинац био. Оженио се из Буковице а увек по њима, а о Личанима да не причам. И није он само такав доста пута сам то чуо и од старијих.
И има онај један снимак из рата Шешељ у Бенковцу и почне неку причу спомене Далматинце, кад неко добаци '' То нису никакви Далматинци, ти су Буковчани'' Далматинци су они доле хахаха.
Па рат је и то је Далмација све, али не могу Срби а да не нађу неку прозивку...Не знам шта је фора у томе, мора бити да је нешто историјски, да ли су Буковчани насељени са других места за разлику од ових даље доле јужније од Книна. Ни нагласак им није исти, мада ијекавци су обоје.

Љубо Мирков:
"Jebai ga"(što bi rekli Bosanci, ili Srbi iz Bosne , ili Srbi iz RS) ... izgleda je to zapisano u genomu  :-\
ПАТРИЈАРХ СРПСКИ ПАВЛЕ О ЈЕДНОМ ОД НАЈВЕЋИХ СРПСКИХ ИЗАЗОВА:

"Наши непријатељи су компактни као један, на жалост у злу. Срби имају другу особину. Још је један учени Грк у VII веку, о Србима записао следеће: 'Код Срба се не може ништа учинити митом, не зато што су неподмитљиви, него зато што имају много супротних гледишта.' То није несрећа, то је добра особина, али ако се не пређе мера.
Док сам био на Косову, било је прилика, понекад, да се може подићи нека црквица, мада је све то било тешко – добити дозволу, скупити паре. Састанемо се да видимо какву ћемо, колику, од чега. Предлажу једни од цигле, други од блокова, трећи од камена, видите колико разних мишљења. Кад коначно решимо од чега ћемо, они чије гледиште није усвојено, не само да вам постају непријатељи, него ће учинити све да вас онемогуће да било шта учините. То више није индивидуалност, то је злочин. У овом погледу треба да се коригујемо, а видите да смо још од седмог века такви.
Кад бисмо имали у виду општи интерес – где би нам био крај. Код нас је тај распон и у добру и у злу био велики. Нисмо уравнотежени. Наша неслога је велика несрећа за нас, где нам је памети мало.
Али за мене је горе бити кадар да бациш људе у оне јаме. Кад би било бирати, пре пристајем на нас овакве какви смо".

Romanijski:

--- Цитат: Љубо Мирков  Јануар 12, 2020, 08:21:48 поподне ---"Jebai ga"(što bi rekli Bosanci, ili Srbi iz Bosne , ili Srbi iz RS) ... izgleda je to zapisano u genomu  :-\
ПАТРИЈАРХ СРПСКИ ПАВЛЕ О ЈЕДНОМ ОД НАЈВЕЋИХ СРПСКИХ ИЗАЗОВА:

"Наши непријатељи су компактни као један, на жалост у злу. Срби имају другу особину. Још је један учени Грк у VII веку, о Србима записао следеће: 'Код Срба се не може ништа учинити митом, не зато што су неподмитљиви, него зато што имају много супротних гледишта.' То није несрећа, то је добра особина, али ако се не пређе мера.
Док сам био на Косову, било је прилика, понекад, да се може подићи нека црквица, мада је све то било тешко – добити дозволу, скупити паре. Састанемо се да видимо какву ћемо, колику, од чега. Предлажу једни од цигле, други од блокова, трећи од камена, видите колико разних мишљења. Кад коначно решимо од чега ћемо, они чије гледиште није усвојено, не само да вам постају непријатељи, него ће учинити све да вас онемогуће да било шта учините. То више није индивидуалност, то је злочин. У овом погледу треба да се коригујемо, а видите да смо још од седмог века такви.
Кад бисмо имали у виду општи интерес – где би нам био крај. Код нас је тај распон и у добру и у злу био велики. Нисмо уравнотежени. Наша неслога је велика несрећа за нас, где нам је памети мало.
Али за мене је горе бити кадар да бациш људе у оне јаме. Кад би било бирати, пре пристајем на нас овакве какви смо".

--- Крај цитата ---
Наведене само последице , а узрок нико нежели да види док не добије по ушима.
Зато нећусе сложити да је то менталитет, јер подвале много пута скривајусе иза приче о јединству и слоги. И када изнесеш проблем прво те покушају офарбати у бијелу врану, а потом следи харанга да појма немаш...
Али тврдим да проблем мора бити изнесен па макар остао у тоталној мањини.

Љубо Мирков:
Слажем се Романијски , никако јединство по сваку цијену ... али не и опортунизам типа " само да је моја задња ". А то јесте у нашем менталитету. Гледам то сваки дан по тијех друштвенијех мрежа.  ;) а и по кафана , а и по фирми и скупова и удружења . Срби још дан данаске говоре (вичу) сви углас у гомили. То показује колико нам је стало да наметнемо своје мишљење . Некад је због тога у родовском друштву постојао " говорнички штап /бат/ "и био је свет и нико није смио прекинути говорника . Колико смо уствари и мрднули од родовског друштва ође на Балкану ? Јер, колико гођ били индивидуалци, човјек је ипак друштвена животиња и морамо научити да правимо компромисе кад живимо у чопору.  8) 

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију