Науке и научне дисциплине > Историја

Први помени црногорско-херцеговачких племена

(1/15) > >>

Синиша Јерковић:
Одлучих да отворим ову тему, да би покушали кроз конкретне историјске изворе да документујемо прве помене црногорско-херцеговачких племена, а ако буде могуће и њихову најранију локацију. Мислим да је ово веома битно за разумјевање поријекла оног дијела српског народа који припада динарској струји. Данашња Црна Гора, Херцеговина и југозападна Србија су матични за ово становништво и мјеста одакле се становништво углавном расељавало, а не досељавало. Зато ако идемо ка извору, морамо завршити у том региону.

За почетак постављам списак мјеста и племена која су 6. септембра 1455. године била под влашћу великог војводе Стефана Црнојевића и народа Горње Зете када су они потписали уговор са Млечанима , којим се  како наводи Шафарик "добровољно подвргавају њиховом господарству." https://archive.org/details/actaarchivivene00sergoog



Нека мјеста и племена успио сам да дешифрујем, нека опет нисам:

Maraguxi- Матагужи, старо племе у Зети
Hoteni- племе Хоти
Gerli-мјесто Грло у Зети
Luxeni-Лужани (племе или мјесто)
Potgoriza-Подгорица
Grude- племе Груде
Cuzi- племе Кучи
Piperi- племе Пипери
Busati-Бушат код Скадра
Golubovizo-Голубовци у зети
Daibabe- Дајбабе у Зети
Brаnovichi- има тумачења да се овдје ради о Братоножићима
Luxane- племе Лужани
Malonzichii- племе Малоншићи
Bielopulichi- племе Бјелопавлићи
Plesunzi- племе Пјешивци
Nichsizi- племе Никшићи
Bexichi- Бечићи у паштровићима?
Tigomiri- Тихомири, старо изумрло племе у Малесији

Као што се види, племена су већ била формирана половином 15. вијека. за добар дио њих смо већ утврили и генетске профиле.



Небојша:
Како вам звучи ово Novizane?:)

Синиша Јерковић:

--- Цитат: Небојша  Јул 01, 2016, 03:01:37 поподне ---Како вам звучи ово Novizane?:)

--- Крај цитата ---

Мислиш на Новљане? Све је могуће.

Небојша:

--- Цитат: Синиша Јерковић  Јул 01, 2016, 03:08:17 поподне ---Мислиш на Новљане? Све је могуће.

--- Крај цитата ---

То ми је пало на памет.

Синиша Јерковић:

--- Цитат: Небојша  Јул 01, 2016, 03:17:21 поподне ---То ми је пало на памет.

--- Крај цитата ---

Сад видим да има неко објашњење да је то катун Новичане у оквиру Пипера. Нисма провјеравао детаљније.

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%B0%D0%BA_%D0%BA%D0%B0%D1%82%D1%83%D0%BD%D0%B0_%D0%93%D0%BE%D1%80%D1%9A%D0%B5_%D0%97%D0%B5%D1%82%D0%B5,_%D0%B8%D0%B7_1455._%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B5

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију