Вјера и култура Срба > Народна предања

Марија Бљузга

(1/3) > >>

Amicus:
Је л' зна неко ко је била Марија Бљузга? ;D

Ово име се у северно-западним крајевима нашег народа често употребљава кад хоћемо рећи за нешто да је изузетно старо, па се користе изрази "из времена Марије Бљузге", "старо ко Марија Бљузга", "од прије Марије Бљузге" итд. Покушао сам да нађем нешто више о том изразу и личности на интернету, али без успеха.

Чуо сам тај израз релативно скоро од једне другарице па ме подсети да упитам. :)

Тимар:

--- Цитат: Amicus  Јун 08, 2016, 04:09:47 поподне ---Је л' зна неко ко је била Марија Бљузга? ;D

Ово име се у северно-западним крајевима нашег народа често употребљава кад хоћемо рећи за нешто да је изузетно старо, па се користе изрази "из времена Марије Бљузге", "старо ко Марија Бљузга", "од прије Марије Бљузге" итд. Покушао сам да нађем нешто више о том изразу и личности на интернету, али без успеха.

Чуо сам тај израз релативно скоро од једне другарице па ме подсети да упитам. :)

--- Крај цитата ---

У Поткозарју то је стара ријеч која означава кишовито вријеме. Пала бљуза, немош макет никуд.

Amicus:

--- Цитат: Тимар  Јун 08, 2016, 06:30:23 поподне ---У Поткозарју то је стара ријеч која означава кишовито вријеме. Пала бљуза, немош макет никуд.
--- Крај цитата ---

Добро, нешто те врсте је и бљузгавица, време топљења снега. Надимак Бљузга је дефинитивно у некој вези са тим, можда је у питању нека светитељка која се слави у то неко време, кад се топе снегови?

Не знам да ли нешто више зна наш другар Nebo, њему би овај израз морао бити познат, Небо очекујем твоје мишљење? :)

Тако сличан пример имамо и са Манде Куколе, каже се исто "од прије Манде Куколе", ко је била Манда Кукола?

Wolf Sagash:

--- Цитат: Amicus  Јун 08, 2016, 04:09:47 поподне ---Је л' зна неко ко је била Марија Бљузга? ;D

Ово име се у северно-западним крајевима нашег народа често употребљава кад хоћемо рећи за нешто да је изузетно старо, па се користе изрази "из времена Марије Бљузге", "старо ко Марија Бљузга", "од прије Марије Бљузге" итд. Покушао сам да нађем нешто више о том изразу и личности на интернету, али без успеха.

Чуо сам тај израз релативно скоро од једне другарице па ме подсети да упитам. :)

--- Крај цитата ---
Мени што прво пада на памет је Богородићин празник Благовјести. У априлу су честе обилне кише.

Селаковић:
Можда је народ "од милоште" запамтио Марију Терезију као Марију Бљузгу?

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију