Траг - корисне књиге, сајтови > Карте

Ватиканска галерија карата

(1/2) > >>

Amicus:
Ово је тема које сам се јуче дотакао тражећи једну карту, до које очигледно нисам успео да дођем, па ако неко буде боље среће и нађе је, замолио бих да нам овде остави везицу ка страници. ;)

Ради се о карти Угарске и Пољске из 1560. године, којој је аутор Ђовани Антонио де Варесе (тал. Giovanni Antonio da Varese), а на којој се виде и делови земаља јужно од Саве и Дунава, које ме инетресују, мада бих волео да видим и шта има на северу, јер ово је ипак само део карте. ;)



Ову карту сам нашао овде.

Ojler:
Мапа Европе из 1581.


Amicus:
Каква груба карта за крај 16. века! :)

Занимљиво, уцртана је нова турска граница, и то доста прецизно.

А наспрам запада је север, наспрам севера исток... Имаш ли још неки податак, ко је аутор, одакле потиче ова карта? :)

Ojler:

--- Цитат: Amicus  Јун 27, 2017, 07:11:30 поподне ---Каква груба карта за крај 16. века! :)

Занимљиво, уцртана је нова турска граница, и то доста прецизно.

А наспрам запада је север, наспрам севера исток... Имаш ли још неки податак, ко је аутор, одакле потиче ова карта? :)

--- Крај цитата ---

Да, јако необична пројекција. Све је ту али опет, све наопако.

У питању је иначе карта на којој је пре свега представљена "хрватска крајина". Карта је из ватикаског архива, Nunz di Germania 100, странице од 382 до 384. У допису од 26. маја 1581. папски нунције у Грацу, Германик Маласпина, јавља државном секретару, кардиналу  di Como о приликама у Турској, и шаље му географску карту са описом хрватске крајине.
Карту је нунције добио од Ивана Кобензела, барона од Просека, који је био виши чиновник на двору надвојводе Карла. Претпоставља се да је управо Кобензел и аутор карте.

симо:

--- Цитат: Velibor  Јун 27, 2017, 08:15:49 поподне ---У питању је иначе карта на којој је пре свега представљена "хрватска крајина". Карта је из ватикаског архива, Nunz di Germania 100, странице од 382 до 384. У допису од 26. маја 1581. папски нунције у Грацу, Германик Маласпина, јавља државном секретару, кардиналу  di Como о приликама у Турској, и шаље му географску карту са описом хрватске крајине.

--- Крај цитата ---

Ово сам одмах примјетио чим сам погледао карту, прилично актуелно стање на граници: Бихаћ (Турци освојили 1592.) и Храстовица и даље у аустријским, Крупа (Турци освојили 1565.) у турским рукама.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију