Аутор Тема: IQ i genetsko nasleđe  (Прочитано 12218 пута)

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: IQ i genetsko nasleđe
« Одговор #40 послато: Октобар 23, 2020, 03:38:57 поподне »
коментар је оганичен на број слова, па овако накнадно додајем дио текста. чисто да у кратко то питање разјасним са линковима који имају своје ауторе потписане или се цитирају озбиљни научници.

слиједи настава коментара 8)

хаплотип тешко да има директне везе. јер би ишли до неких истраживања о неурологији мозга што има генетички коријен сигурно, као и повезаност са начином живота...

Надпросјечно низак проценат интелигенције на балкану је по тренутним стањем у науци, послиједица прошлих исламских закона, приморавање османлија да ватикан и фанари прихвате раније осуђене секте које не прихватају прва трии сабора на територији осмаснког царства, па и остатака робова који су као робови постајали све примитивнији јер ниси умали хигијену крви. тј. нису имали податке гдје се удала унука сестре од нечије прабабе, па потомци те чукун бабе који памте само мушке предке, добију потомство несвјесни да су рођаци... то је посено карактеристично код муслимана да само мушке претке познају...  Такође пресудно је уништавања збирних родослова вјерника у цркви током османлија, ратова касније, револуција... наш збирни родослов се назива књига живих и једина је књига поред јеванђеља у цркви. ове остале књиге су касније настале као нека тумачења вјере... црква је та која од особа које наслиједе гријех предака тј. родоскрвнуће, ствара исцијељено потомство кроз више генерација. то је једна од димензија спасења кажу.

Конкретно за Црну Гору је разлог то што до уједињења са црном гором, Пипери, Васојевићи, Кучу, Братоножићи, Клименти... нису држали заповијести немањића, предање о том њиховом пркосу традицији нам оставља владика василије и други петровићи. значи бракови су њима били унутар 4 кољена често. Са друге стране доста бивших муслимана имамо у црну гору. Такође код примораца се јавља у дијелу римокатоличке вјероисповјести синдром инцеста као доказ аристократије. тј. хабзбург синдром о којем се мало говори.

зато је по мени, низак ниво интелигенције, послиједица не--културе по питању хигијене крви, наслиједно је стање генетски... ту је пресудно и вјерско опредјељење или атеистички скептицизам из 19 и 20 вијека, уопштено према вјеровању да блуд тј. прељуба која се крије од потомака, води до случајног родосрквљења, као и само свјесно родоскрвљење нису сматрали проблемом већ инстант еволуцијом гдје ће опстат најјачи. ту православна црква код нас игра пресудну улогу до појаве комуниста, јер нам даје на увид поријекло сваке особе збирно у заједници. ако би црква дозволила брак у 4 кољена, то би изгубило смисао, ево примјер једног чланка.

https://www.tpknews.com/srpska-crkva-otkriva-u-srbiji-rodjaci-smeju-da-imaju-seks/?amp=1

А што се америке рецимо тиче. Пресудну улогу на одбацивање Викторијанске културе која је инцестоидна и ствара Чарлса Дарвина који је оженио своју сестричну. Је имао гувернер државе Масачусес, Џорџ Бригс. он је 1860 године. први посумљао у викторијанство у америци, па је направио студију и након завршетка је назвао студија идиота. тада је постао први гувернер у америци који је забранио инцест и родоскрвљење у некој од америчких држава. Иако и данас америка добрим дијелом дозвољава брак првих рођака, због поштовања религија многиих народа који тамо живе и неких секти. ово је добар чланак о томе, иначе има и студија та, али ја је немам електронски.

https://www.historynet.com/when-did-cousin-marriage-become-unacceptable.htm

тек уз помоћ опсежних ДНК, анализа ми у 21 вијек, знамо да су неандреталци дееволуирали па нестали због неплодности као симптома инцеста и болести, сви пронађени примјерци неандреталаца су били презасићени прецима рођака у свој ДНК. тако и знамо да једна врста хуманоида не може настати од једног пара оснивача. слиједи линк,

https://www.newscientist.com/article/mg22029453-500-inbreeding-shaped-the-course-of-human-evolution/

Imam sumnju u istinitost podataka o IQ u Evropi. Mislim da je iseljavanje inteligentnih, obrazovanih ljudi glavni faktor pada IQ koeficijenta. Druga stvar je uslovi života. Osoba koja je pod egzistencijalnim stresom pokazuje pad IQ do 14 razlike. Ovo oko krvnog srodstva može uticati na pojavu bolesti ali ne bi trebalo uticati na IQ zdrave osobe. Jevreji su takodje bili zatvorena grupa što se tiče braka ali to nije uticali na IQ. Ako možemo uzeti u obzir evoluciju u kraćem periodu kada su se Jevreji bavili trgovinom i bankarstvom veći IQ im je značio opstanak. Dok jednom stočari sa Dinarida je fizička snaga i visina mogla značiti više za opstanak u konstantnim ratnim uslovima. Neandertalci su integrirani medju moderne ljude. Novim istraživanjima je utvrđeno da su Y haplogrupe modernog čovjeka prevladale u Neandertalskim zajednicama. Slično kao što su nove haplogrupe u Evropi potisnule starije.

Ван мреже Никин

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
Одг: IQ i genetsko nasleđe
« Одговор #41 послато: Октобар 23, 2020, 05:22:13 поподне »
велико је то питање :), ја сам набавио из кембриџа књиге о тој теми међуродбинског брака, почевши од закона ране цркве, гдје се на саборима то питање појављује. зашто цар јустиниан дозвољава бракове брата и сестре у симском закону, током рата са арапима... далеко сам ја од систематског праћења савремених институција које се баве овим питањем, али поклапа ми се угао распрострањености религијских закона и пра-традиција са просјеком интелигенције у свијету.

Одлив мозгова нема везе са просјеком интелигенције или појавом ниске интелигенције испод просјека. постоји биолошки наслиједан а низак IQ који добијамо кроз инцест или родоскрвљење. мимо интелигенције, симптоми који се јављају су јако бројни и зависе од многих фактора. некад се деси изузетак, па је потомак хиперинтелигентан али га прати посебна инбрединг депресија која води у суицид често, рецимо хитлер је рођен тако да је његова мајка била сестрична од његовог оца, што значи тај Алојз је оженио кћер своје рођене сестре.

код кога налазиш то истраживање да може за 14 бодова да се обори интелигенција због стреса, имаш ли неки линк или аутора истраживања. јер због стреса интелигенција се активира у већем проценту. то показује кокаин који активира хормон адреналина па је наркоман интелигентнији док траје дејство, исто као улазак у хладну воду који стресира организам.
рецимо код нас овдје је била забрана брака у 9 кољена. притом то обухвата све који су крвно повезани са мојим мушким прецима 8 кољена унатраг. куће одакле се жене, куће које оснивају њихова браћа и сестре или браћа и сестре жена окале су дошли. родице мојих баба, прабаба... зато је обично дио потомака у свакој генерацији мигрирао у лошије услове живот, да не дође до презасићења наше крви. таква је култура уопштено била..

хахахаха, мислим да си у стереотип упао. Јевреји су посебно интересантни. они би изворно били Ј хаплотип ако ћемо по ротштилду да гледамо јер он је изворни јевреј са родословом из јудиног племена, притом само презиме означава црвени штит, што се тумачи као онај који штити крвну лозу. иако они под средњим вијеком упадају у крвну везу са племством европе који се жене унутар родбине, па самим тим крше та правила о хигијени крви. То су отворена питања, можда ови фалсификују. али овако званично ротштилди су поријеклом исто племе као и исус или цар давид, пророци јевреја који кад говоре о крају свијета, говоре о губитку чистих тијела од гријеха предака неких разбојника...

они нису банкари, већ друштво које од античког египта управља робовима, храном… Мојсијев закон забрањује бракове између племена, сваку жену која се уда ван свог племена осуди на каменовање, племена немају истог биолошког оснивача, али је свима духовни отац авраам. притом јевреји се жене ван израела или удају. чак су увијек уводили нове људе у заједници. Рецимо кад је исус основао прву цркву у јерусалиму, њена сврха је била да се одвоји од фарисеја. исуса подржава сахредин као јеврејски вјерски суд, ту су већином јевреји који су у браку са грцима, јерменима као и код првих хришћана... док фарисеји који су преузели храм, не подржавају ни исуса ни цркву. он их назива лицемери јер њихови преци практикују родбинске бракове и хоће да обнове своја тијела кроз бракове са осталима. њему који је потомак цара давида бране да уђе у храм, док они који су потомци ко зна кога, воде спровођење вјерског закона супротно вјерском суду. ради тога ефекат оснивача код јевреја не постоји данас, они имају највише присутних хаплогрупа ја мислим.

гдје си нашао то за хаплогрупу хомосапиенса и неандреталаца. ја супротно налазим а редовно сам пратио чланке за неандреталце и денисовианце...  ваљда прводолази до мијешања денисовианаца и неандреталаца у данашњој русији. па се њихови потомци мијешају са хомосапиенсом преко муких хомосапиенса. можда чак има и одвојено крви денисовианки и неандреталкикод хомосапиенса. али искључиво то долази код дијела савременог човјека, кроз 3 до 5 посто гена, и преко жена које су биле у некој авантури са мушким хомосапиенском. нема ситуације да је хомосапиенс женског пола родила дијете овима, ја барем то нисам прочитао. неандреталска генетика се носи у секвенцама као пузла код хомосапиенса, сваки наслиједник тог гена, носи неки мали дио. тренутно се ради на сакупљању тих секвенци да се добије модел њиховог изворног днк. неки научници сматрају да су неандреталци донијели ген аутизма код нас, али не даунов синдром или склоност ка инцесту. брак међу родбином може бити случајан из много разлога и то је оно што ствара примитивног човјека да тако кажемо.
« Последња измена: Октобар 23, 2020, 05:30:17 поподне Никин »

Ван мреже Никин

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
Одг: IQ i genetsko nasleđe
« Одговор #42 послато: Октобар 23, 2020, 05:47:29 поподне »
коефицијент интелигенције се мјери у брзини којом се рјешавају логички проблеми. и способношћу да се уопште исправно ријеши задатак, тј. схвати проблем. тест интелигенције мора да осликава уобичајене свакодневне животне околности и одлуке које се доносе.

ради тога мислим да хормон адреналина који се појави као заправо хормон стреса, не спушта интелигенцију, већ убрзава процес ријешавања проблема код свих. Е сад ако неко за пола сата ријешава логички проблем који се просјечно ријешава за један минут, онда би стрес као фактор убрзавања рјешавања проблема показао реалнију слику интелигенције у самој природи кад је особа доведена до ситуације да има мало времена да донесе одлуку.

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: IQ i genetsko nasleđe
« Одговор #43 послато: Октобар 23, 2020, 05:53:09 поподне »
велико је то питање :), ја сам набавио из кембриџа књиге о тој теми међуродбинског брака, почевши од закона ране цркве, гдје се на саборима то питање појављује. зашто цар јустиниан дозвољава бракове брата и сестре у симском закону, током рата са арапима... далеко сам ја од систематског праћења савремених институција које се баве овим питањем, али поклапа ми се угао распрострањености религијских закона и пра-традиција са просјеком интелигенције у свијету.

Одлив мозгова нема везе са просјеком интелигенције или појавом ниске интелигенције испод просјека. постоји биолошки наслиједан а низак IQ који добијамо кроз инцест или родоскрвљење. мимо интелигенције, симптоми који се јављају су јако бројни и зависе од многих фактора. некад се деси изузетак, па је потомак хиперинтелигентан али га прати посебна инбрединг депресија која води у суицид често, рецимо хитлер је рођен тако да је његова мајка била сестрична од његовог оца, што значи тај Алојз је оженио кћер своје рођене сестре.

код кога налазиш то истраживање да може за 14 бодова да се обори интелигенција због стреса, имаш ли неки линк или аутора истраживања. јер због стреса интелигенција се активира у већем проценту. то показује кокаин који активира хормон адреналина па је наркоман интелигентнији док траје дејство, исто као улазак у хладну воду који стресира организам.
рецимо код нас овдје је била забрана брака у 9 кољена. притом то обухвата све који су крвно повезани са мојим мушким прецима 8 кољена унатраг. куће одакле се жене, куће које оснивају њихова браћа и сестре или браћа и сестре жена окале су дошли. родице мојих баба, прабаба... зато је обично дио потомака у свакој генерацији мигрирао у лошије услове живот, да не дође до презасићења наше крви. таква је култура уопштено била..

хахахаха, мислим да си у стереотип упао. Јевреји су посебно интересантни. они би изворно били Ј хаплотип ако ћемо по ротштилду да гледамо јер он је изворни јевреј са родословом из јудиног племена, притом само презиме означава црвени штит, што се тумачи као онај који штити крвну лозу. иако они под средњим вијеком упадају у крвну везу са племством европе који се жене унутар родбине, па самим тим крше та правила о хигијени крви. То су отворена питања, можда ови фалсификују. али овако званично ротштилди су поријеклом исто племе као и исус или цар давид, пророци јевреја који кад говоре о крају свијета, говоре о губитку чистих тијела од гријеха предака неких разбојника...

они нису банкари, већ друштво које од античког египта управља робовима, храном… Мојсијев закон забрањује бракове између племена, сваку жену која се уда ван свог племена осуди на каменовање, племена немају истог биолошког оснивача, али је свима духовни отац авраам. притом јевреји се жене ван израела или удају. чак су увијек уводили нове људе у заједници. Рецимо кад је исус основао прву цркву у јерусалиму, њена сврха је била да се одвоји од фарисеја. исуса подржава сахредин као јеврејски вјерски суд, ту су већином јевреји који су у браку са грцима, јерменима као и код првих хришћана... док фарисеји који су преузели храм, не подржавају ни исуса ни цркву. он их назива лицемери јер њихови преци практикују родбинске бракове и хоће да обнове своја тијела кроз бракове са осталима. њему који је потомак цара давида бране да уђе у храм, док они који су потомци ко зна кога, воде спровођење вјерског закона супротно вјерском суду. ради тога ефекат оснивача код јевреја не постоји данас, они имају највише присутних хаплогрупа ја мислим.

гдје си нашао то за хаплогрупу хомосапиенса и неандреталаца. ја супротно налазим а редовно сам пратио чланке за неандреталце и денисовианце...  ваљда прводолази до мијешања денисовианаца и неандреталаца у данашњој русији. па се њихови потомци мијешају са хомосапиенсом преко муких хомосапиенса. можда чак има и одвојено крви денисовианки и неандреталкикод хомосапиенса. али искључиво то долази код дијела савременог човјека, кроз 3 до 5 посто гена, и преко жена које су биле у некој авантури са мушким хомосапиенском. нема ситуације да је хомосапиенс женског пола родила дијете овима, ја барем то нисам прочитао. неандреталска генетика се носи у секвенцама као пузла код хомосапиенса, сваки наслиједник тог гена, носи неки мали дио. тренутно се ради на сакупљању тих секвенци да се добије модел њиховог изворног днк. неки научници сматрају да су неандреталци донијели ген аутизма код нас, али не даунов синдром или склоност ка инцесту. брак међу родбином може бити случајан из много разлога и то је оно што ствара примитивног човјека да тако кажемо.

Uglavnom su to informacije iz novih članaka koje sam čitao na internetu. Ali nisam sačuvao linkove jer se nisam spremao za debatu.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: IQ i genetsko nasleđe
« Одговор #44 послато: Октобар 23, 2020, 06:10:09 поподне »
Савет:
Овакве километарске постове буквално нико неће прочитати.
Хвала.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: IQ i genetsko nasleđe
« Одговор #45 послато: Октобар 23, 2020, 06:34:05 поподне »
Савет:
Овакве километарске постове буквално нико неће прочитати.
Хвала.

i ovaj nikinov manir/ton. izrazena ambicija da se brzo dodje do zakljucka. pratim, buduci sam odrastao u americi, rasno-komparativne studije inteligencije, to jest tumacenja, ali ne kao scijentisa-vernik vec neobavezno, kao relevantni fenomen. par radova koje sam ukacio ove godine a koje bih pomenuo bili bi - jedan o inteligenciji i zapremini frontal lobe-a - ne znam na srpskom kako se kaze ali svakako relevantno za nas s obzirom na ekstremnu sirinu lobanje u stokavaca. drugi rad je bio o recentnom merenju inteligencije u EU drzavama, gde su medju vodecim rezultatima bili dva grka i jedan hrvat, pa su ameri - kakvi su vec, skloni statistici - u tome videli relevantan podatak za siru, balkansku, regiju kojoj pripadaju tri (od pet ili deset, recimo) vodecih rezultata...

Ван мреже Никин

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
Одг: IQ i genetsko nasleđe
« Одговор #46 послато: Октобар 23, 2020, 06:40:55 поподне »
хвала на савјету. аматерски причамо, вјеруј ми то неће ићи без озбиљних научних радова и цитата неких чланака. тема је неактивна а стара. јер је тешко разговарат о нечему без општих података о том питању.

Видаче, провјери негдје... то иде преко жена од денисовианаца и хеандреталки, нема ипсилон хромозома код хомосапиенса. да има, то би била сензација.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: IQ i genetsko nasleđe
« Одговор #47 послато: Октобар 23, 2020, 06:44:22 поподне »
хвала на савјету. аматерски причамо, вјеруј ми то неће ићи без озбиљних научних радова и цитата неких чланака. тема је неактивна а стара. јер је тешко разговарат о нечему без општих података о том питању.

Видаче, провјери негдје... то иде преко жена од денисовианаца и хеандреталки, нема ипсилон хромозома код хомосапиенса. да има, то би била сензација.

pa potrazi ovo na sta sam te uputio. ja se ne bavim ovom tematikom a pratim je. ne znam koliko znas engleski, ali mislim da bi mogao, uz malo truda, da pronadjes radove/clanke na koje sam mislio.

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: IQ i genetsko nasleđe
« Одговор #48 послато: Октобар 23, 2020, 07:33:03 поподне »
хвала на савјету. аматерски причамо, вјеруј ми то неће ићи без озбиљних научних радова и цитата неких чланака. тема је неактивна а стара. јер је тешко разговарат о нечему без општих података о том питању.

Видаче, провјери негдје... то иде преко жена од денисовианаца и хеандреталки, нема ипсилон хромозома код хомосапиенса. да има, то би била сензација.

Nisam rekao da kod homo sapiensa ima Neandertalskih y haplogroups već obratno. Pogledaj link ispod.

https://arstechnica.com/science/2020/09/not-so-hostile-takeover-human-y-chromosome-displaced-the-neanderthals-version/

Ван мреже Никин

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
Одг: IQ i genetsko nasleđe
« Одговор #49 послато: Октобар 23, 2020, 07:59:34 поподне »
i ovaj nikinov manir/ton. izrazena ambicija da se brzo dodje do zakljucka. pratim, buduci sam odrastao u americi, rasno-komparativne studije inteligencije, to jest tumacenja, ali ne kao scijentisa-vernik vec neobavezno, kao relevantni fenomen. par radova koje sam ukacio ove godine a koje bih pomenuo bili bi - jedan o inteligenciji i zapremini frontal lobe-a - ne znam na srpskom kako se kaze ali svakako relevantno za nas s obzirom na ekstremnu sirinu lobanje u stokavaca. drugi rad je bio o recentnom merenju inteligencije u EU drzavama, gde su medju vodecim rezultatima bili dva grka i jedan hrvat, pa su ameri - kakvi su vec, skloni statistici - u tome videli relevantan podatak za siru, balkansku, regiju kojoj pripadaju tri (od pet ili deset, recimo) vodecih rezultata...

аматерски да се то разумије колико нама треба за сналажење у простору;D. Ја лично цијеним тестове интелигенције у послу почевши од организационих структура, јер код нас за разлику од запада нема психолога у фирми, ХР менаџметну... који се бави тим питањима и врши селекцију људи у организационој структуру, у корист општег добра свих. без тога, ја бих несвјесно мучио човјека психолошки, или неко мене психолошки као сарадника, јер најмање логички захтијевне теме видимо другачије. ја тражим да неко ријеши неки задарат или организује нешто за један дан, док особа то не може да изведе уопште или без послиједица које се скупо плате на крају.

шта су закључили по ширини фронталне лобање, мсм. у контексту неке интелигенције.

сигурно ту има много фактора, ако је шири језик од доње вилице, то кажу да је послиједица родоскрвљења или чак да је неки предак имао блажи облик дауновог синдрома. Као и висина човјека, која се међу многим факторима одређује генетичком предиспозицијом снаге срца, тј. колико срце посједује снаге да пумпа крв унутар тијела у висини, против притиска силе гравитације. скоро увијек, ако је дијете ишло на пливање редовно, плућа и срце се развијају, па дијете поресте више него ли су родитељи високи.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: IQ i genetsko nasleđe
« Одговор #50 послато: Октобар 23, 2020, 09:06:07 поподне »
задивљујуће је, да коефицијент интелигенције међу јеврејском попиулациом не опада, упркос хендикепу присутности 16-так генетских болести међу њима. Велики број ових болести као нпр., Морбус Фабри, Гаухер и Тај-Сакс воде ка губитку можданих функција и/или неуролошких оштећења.

About 1 out of 4 people of Ashkenazi Jewish heritage is a carrier of one of these genetic conditions, most commonly of Gaucher disease, cystic fibrosis, Tay-Sachs disease, familial dysautonomia, or Canavan disease.

https://www.uofmhealth.org/health-library/tv7879
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Никин

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
Одг: IQ i genetsko nasleđe
« Одговор #51 послато: Октобар 23, 2020, 10:26:47 поподне »
1 од 72 ашканеза добије неки синдром који је иначе код осталих у размјери 1 од 1.000.000 људи. Што их чини навјероватнијим проналазачима лијека за та медицинска стања. Не би ме чудило да баш они први са днк маказама одстране тај код одговоран за обољење, и додају имплант здравог кода на днк.

https://www.researchgate.net/publication/282273303_The_Intelligence_of_Ashkenazi_and_Sephardi_Jews_in_Serbia

овај линк је истраживање у србији, тестирали су 30 јевреја који су сефардског поријекла, чак има мало ашканеза што је иначе ријетко да се они мијешају у браковима или слично. сефарди имају просјек од 100.3 а ашканези 103.8. док србија има нешто типа просјек 91. али иако је њихова просјечна интелигенција изнад просјечне у србији, нижа је од осталих ашканеза који имају просјек 112 или 125.

Србији просјек доста обарају косово и метохија и санџак. очекивано би било да србија има сличан резултат као бјелорусија која има највиши просјек интелигенције у европи, кад су у питању средње школе јер дијелимо неки колијевку традиције и генетику неко преко отаца, неко са женске линије.. црна гора и македонија чак имају нише просјеке од србије кад гледамо средње школе по Улстер универзитету и институту.
« Последња измена: Октобар 23, 2020, 10:28:44 поподне Никин »

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: IQ i genetsko nasleđe
« Одговор #52 послато: Октобар 23, 2020, 11:44:32 поподне »
Ово личи на поређење лијепе и мање лијепе дјевојке. Сва поента је да љепотица добије више шанси од ове друге. Тако и интелигенција има више шанси да се развија и надограђује уз више новца. Оставићу другима да цитирају како је то лијепо и кратко рекао Његош...

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: IQ i genetsko nasleđe
« Одговор #53 послато: Октобар 24, 2020, 08:49:27 пре подне »
Србији просјек доста обарају косово и метохија и санџак. очекивано би било да србија има сличан резултат као бјелорусија која има највиши просјек интелигенције у европи, кад су у питању средње школе јер дијелимо неки колијевку традиције и генетику неко преко отаца, неко са женске линије.. црна гора и македонија чак имају нише просјеке од србије кад гледамо средње школе по Улстер универзитету и институту.

На интелигнецију утиче како генетика, тако и средина односно потицаји из средине у току развоја детета. Упитан је и сам начин мерења интелгенције. Како на наш западњачки начин измерити интелигенцију припадника племена у Амазонији? Да ли заиста неко верује да су они мање интелигентни од нас који живимо западњачким начином живота?
Постоји много врста интелигенције, а тестови за мерење мере само једну, математичко логичку, можда неки мере и вербалну и просторну.
Сама интелигенција је код нас веома прецењена, и издиже се изнад свих особина човека. Ја лично знам много више људи бриљантне интелигенције који су на неки начин неуспешни и несрећни у животу, него што знам осредњих али вредних људи који су неуспешни или несрећни.
Ово за хаплогрупе и генетику, и везу нас и Белоруса не бих да коментаришем :)

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: IQ i genetsko nasleđe
« Одговор #54 послато: Октобар 24, 2020, 10:08:08 пре подне »
На интелигнецију утиче како генетика, тако и средина односно потицаји из средине у току развоја детета. Упитан је и сам начин мерења интелгенције. Како на наш западњачки начин измерити интелигенцију припадника племена у Амазонији? Да ли заиста неко верује да су они мање интелигентни од нас који живимо западњачким начином живота?
Постоји много врста интелигенције, а тестови за мерење мере само једну, математичко логичку, можда неки мере и вербалну и просторну.
Сама интелигенција је код нас веома прецењена, и издиже се изнад свих особина човека. Ја лично знам много више људи бриљантне интелигенције који су на неки начин неуспешни и несрећни у животу, него што знам осредњих али вредних људи који су неуспешни или несрећни.
Ово за хаплогрупе и генетику, и везу нас и Белоруса не бих да коментаришем :)

Да приложим једну шаљиву илистрацију у прилог овоме што је Полић рекао:

"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Никин

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
Одг: IQ i genetsko nasleđe
« Одговор #55 послато: Октобар 24, 2020, 07:29:25 поподне »
На интелигнецију утиче како генетика, тако и средина односно потицаји из средине у току развоја детета. Упитан је и сам начин мерења интелгенције. Како на наш западњачки начин измерити интелигенцију припадника племена у Амазонији? Да ли заиста неко верује да су они мање интелигентни од нас који живимо западњачким начином живота?
Постоји много врста интелигенције, а тестови за мерење мере само једну, математичко логичку, можда неки мере и вербалну и просторну.
Сама интелигенција је код нас веома прецењена, и издиже се изнад свих особина човека. Ја лично знам много више људи бриљантне интелигенције који су на неки начин неуспешни и несрећни у животу, него што знам осредњих али вредних људи који су неуспешни или несрећни.
Ово за хаплогрупе и генетику, и везу нас и Белоруса не бих да коментаришем :)

Ја увиђам да је мапа нација означена просјеком интелигенције одређена историјом локалне религије или неких огранака учења у оквиру религије. брак рођака је по православној цркви забрањен сада у 4 кољена, неке традиције код нас иду још даље па бране у 9 кољена, чак сам чуо и за 12 кољена али ти што прате 12 кољена гледају само 4 кољен са женске линије. тако да то вјероватно зависи од парохијског свештеника који је оставио правила. док код муслимана било гдје први рођаци могу да буду у браку, што значи да муслиман који директно избјегава брак са блиском родбином, може да нађе партнера рођеног у таквом браку, што дође на исто из угла биологије. ако негирамо логику и памћење као метод мјерења интелигенције, улазимо у област религије. ту је хришћанство као религија неки метод оваплоћења логоса одмах или кроз генерације неке лозе. теолог мора да прође својеврсне тестове интелигенције да би мого да се бави подучавањем људи и да би постао свети отац богословља. црква тежи идеалу логоса који се мјести првим и послиједњим обличјем човјека и разумом, значи ових људи који нису рођени у заједницама које су незна-божачке како кажу, тј. немају културу забране брака у ближој родбини. међутим, то није начин да се неки синдром или јако ниска интелигенција замијене за хиперинтелигенцију, већ више неки начин стицања знања и прихватања знања.

него што се тиче резултата у црној гори. Имам привилегију да мој пријатељ заврши дефектологију у београд, он је и члан менсе у црну гору. Његушанин иначе. био је професор у приватну школу за дјецу успорену у развој па онда у државној школи за дјецу ометену у развоју, чији родитељи нису родоскрвили рецимо, већ су то јако богати људи, образовани али неко од родитеља има претка који носи тај код у ген… и углавном су то странци који у црну гору долазе из енглеске, русије послом… Тешко да ће неко од те дјеце да једног дана упише неки факултет, може само да га купи.

Тада сам се сјетио да је у моју школску генерацију, са нама ишла група дјеце заостале у развоју. Ту сам примијетио да у црногорску просвјету, па вјероватно и српску, нема одвајања дјеце по менталним способностима као на западу. Док у јужној америци конкретно аргентина и чиле, дјеца се као на запад европе одвајају за образовање, из професионалних разлога јер није сваки професор спеијализацију радио нити може за све типове дјеце исто да се постави. сем можда у неке фавеле или забити. Немамо ми инфраструктуру, самим тим ова тестирања иду обједињено.. Оно што се класификује као душевна заосталост је просјек наше националне интеигенције. што значи да особе које су по класификацији, душевнно заостале или дубоко душевно заостале иду заједно у школу са осталим ђацима. Ја рецимо имам IQ 172, по памћењу првог и послиједњег мјерења код стручног лица кад сам тражио посао у иностранство. значи ја имам скоро дупло већи IQ од просјечног црногорца, али сам опет квота испод ових ашканеза у њујорк који имају 210-220.

критикују људи, начине тестирања некад. али менса држи свој тест интелигенције као валидан и није оборен. Да не заборавимо да остаје емотивна, социјална, морална и други облици интелигенције. који заједно са логиком чине интуцију, али не и разумијевање или анти-сугестибилност.
ради тога, IQ тест јесте вјеродостојна анализа тренутног стања интелигенције, из разлога што постоји припрема вјежби кроз општи живот и школовање, дефинише се и годиштем. Логика и памћење су кључни за коефицијент интелигенције. Историјски се логика као предмет посебно изучавала у античком риму и грчкој, сматрана основом свих наука.
« Последња измена: Октобар 24, 2020, 07:38:02 поподне Никин »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: IQ i genetsko nasleđe
« Одговор #56 послато: Октобар 24, 2020, 07:45:57 поподне »
Ја увиђам да је мапа нација означена просјеком интелигенције одређена историјом локалне религије или неких огранака учења у оквиру религије. брак рођака је по православној цркви забрањен сада у 4 кољена, неке традиције код нас иду још даље па бране у 9 кољена, чак сам чуо и за 12 кољена али ти што прате 12 кољена гледају само 4 кољен са женске линије. тако да то вјероватно зависи од парохијског свештеника који је оставио правила. док код муслимана било гдје први рођаци могу да буду у браку, што значи да муслиман који директно избјегава брак са блиском родбином, може да нађе партнера рођеног у таквом браку, што дође на исто из угла биологије. ако негирамо логику и памћење као метод мјерења интелигенције, улазимо у област религије. ту је хришћанство као религија неки метод оваплоћења логоса одмах или кроз генерације неке лозе. теолог мора да прође својеврсне тестове интелигенције да би мого да се бави подучавањем људи и да би постао свети отац богословља. црква тежи идеалу логоса који се мјести првим и послиједњим обличјем човјека и разумом, значи ових људи који нису рођени у заједницама које су незна-божачке како кажу, тј. немају културу забране брака у ближој родбини. међутим, то није начин да се неки синдром или јако ниска интелигенција замијене за хиперинтелигенцију, већ више неки начин стицања знања и прихватања знања.

него што се тиче резултата у црној гори. Имам привилегију да мој пријатељ заврши дефектологију у београд, он је и члан менсе у црну гору. Његушанин иначе. био је професор у приватну школу за дјецу успорену у развој па онда у државној школи за дјецу ометену у развоју, чији родитељи нису родоскрвили рецимо, већ су то јако богати људи, образовани али неко од родитеља има претка који носи тај код у ген… и углавном су то странци који у црну гору долазе из енглеске, русије послом… Тешко да ће неко од те дјеце да једног дана упише неки факултет, може само да га купи.

Тада сам се сјетио да је у моју школску генерацију, са нама ишла група дјеце заостале у развоју. Ту сам примијетио да у црногорску просвјету, па вјероватно и српску, нема одвајања дјеце по менталним способностима као на западу. Док у јужној америци конкретно аргентина и чиле, дјеца се као на запад европе одвајају за образовање, из професионалних разлога јер није сваки професор спеијализацију радио нити може за све типове дјеце исто да се постави. сем можда у неке фавеле или забити. Немамо ми инфраструктуру, самим тим ова тестирања иду обједињено.. Оно што се класификује као душевна заосталост је просјек наше националне интеигенције. што значи да особе које су по класификацији, душевнно заостале или дубоко душевно заостале иду заједно у школу са осталим ђацима. Ја рецимо имам IQ 172, по памћењу првог и послиједњег мјерења код стручног лица кад сам тражио посао у иностранство. значи ја имам скоро дупло већи IQ од просјечног црногорца, али сам опет квота испод ових ашканеза у њујорк који имају 210-220.

критикују људи, начине тестирања некад. али менса држи свој тест интелигенције као валидан и није оборен. Да не заборавимо да остаје емотивна, социјална, морална и други облици интелигенције. који заједно са логиком чине интуцију, али не и разумијевање или анти-сугестибилност.
ради тога, IQ тест јесте вјеродостојна анализа тренутног стања интелигенције, из разлога што постоји припрема вјежби кроз општи живот и школовање, дефинише се и годиштем. Логика и памћење су кључни за коефицијент интелигенције. Историјски се логика као предмет посебно изучавала у античком риму и грчкој, сматрана основом свих наука.
Kako neko toliko pametan ima problem sa padežima i pravopisom? Nego,važi li ovo za cijelu Crnu Goru ili,možda,samo za Goru bez Crne,ili obrnuto za Crnu bez Brdah a zajedno sa Bokom?Moraš malo ovo raščivijati,nismo baš svi budale ima nas i debila...Dede,malo pomozi nam da uklavirimo ovo o čemu pričaš...Nego ne pitah te jesi li ti genetički testiran,pa da pravimo studiju o najpametnijoj haplogrupi,ako imaš rezultat...

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: IQ i genetsko nasleđe
« Одговор #57 послато: Октобар 24, 2020, 08:01:42 поподне »
iq вам апсолутно не значи пуно , ево то могу да кажем из искуства . Имам 23 године и радим у одељењу за управљање активом и пасивом Прокредит банке , али  планирам да напредујем још наравно . Мој iq је 125 , а имам једног Хрвата што знам који има 156 . Али кад је дошао у Франкфурт , изласци , пиће , марихуана и није ништа направио од себе већ се вратио у Хрватску и ужива са ћалетовим парама . Поента је да је iq кичма , али без личног усавршавања , искуства и социјалне интелигенције , не значи ништа касније за успех и личну срећу .

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: IQ i genetsko nasleđe
« Одговор #58 послато: Октобар 24, 2020, 08:06:19 поподне »
iq вам апсолутно не значи пуно , ево то могу да кажем из искуства . Имам 23 године и радим у одељењу за управљање активом и пасивом Прокредит банке , али  планирам да напредујем још наравно . Мој iq је 125 , а имам једног Хрвата што знам који има 156 . Али кад је дошао у Франкфурт , изласци , пиће , марихуана и није ништа направио од себе већ се вратио у Хрватску и ужива са ћалетовим парама . Поента је да је iq кичма , али без личног усавршавања , искуства и социјалне интелигенције , не значи ништа касније за успех и личну срећу .
Pa vidiš Drecune da je Hrvat pametniji,on uživa a ti moraš da rmbaš🙂Nikad nećeš naučiti...

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: IQ i genetsko nasleđe
« Одговор #59 послато: Октобар 24, 2020, 08:09:30 поподне »
iq вам апсолутно не значи пуно , ево то могу да кажем из искуства . Имам 23 године и радим у одељењу за управљање активом и пасивом Прокредит банке , али  планирам да напредујем још наравно . Мој iq је 125 , а имам једног Хрвата што знам који има 156 . Али кад је дошао у Франкфурт , изласци , пиће , марихуана и није ништа направио од себе већ се вратио у Хрватску и ужива са ћалетовим парама . Поента је да је iq кичма , али без личног усавршавања , искуства и социјалне интелигенције , не значи ништа касније за успех и личну срећу .
Има код одређеног броја људи са високом интелигенцијом таквих случајева као што си навео. Не раде на себи, и имају то неко самозадовољство самим тим сазнањем да су по том питању изнад других и тако животаре у тој задовољштини. А ништа не ураде конкретно...када наиђу на препреку, онда им сви други криви осим њиховог величанства