Аутор Тема: Алексићи из Батковића I2-Y3120  (Прочитано 10729 пута)

Ван мреже plemeI

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • Aлексић-Алекса-Дамјановић-Дробнјак-Косовчић-Брсјак
Алексићи из Батковића I2-Y3120
« послато: Април 18, 2019, 10:01:08 поподне »
Алексићи по моме сазнању потичу од сина Алексе Ристова Дамњановић који се звао Мирко.Зато су име Алексић добили јер је Мирко Алексин убио Смаил Агу Ченгић и због велике славе Алексин предје у Мирко Алексић.Те се сви Дамјановићи прозваше Алексић.Убиство Аге је било 1840 год.Алексићи пореклом преко Омакаловића су део племена Дробнјака и чувених Косовчић(Косовић).А познато је да грб Обилић  стоји одмах поред Косовића(Косовчића).А и то је познато да субили у бици Косовској са целим племством Дробњака (војвода Ђурјан Косовчић).
 
 

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Алексићи из Батковића I2-Y3120
« Одговор #1 послато: Април 18, 2019, 10:17:29 поподне »
Је ли ови Алексићи славе Ђурђевдан и има ли их у Лукавици/Источно Сарајево?

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Алексићи из Батковића I2-Y3120
« Одговор #2 послато: Април 18, 2019, 11:25:42 поподне »
Алексићи по моме сазнању потичу од сина Алексе Ристова Дамњановић који се звао Мирко.Зато су име Алексић добили јер је Мирко Алексин убио Смаил Агу Ченгић и због велике славе Алексин предје у Мирко Алексић.Те се сви Дамјановићи прозваше Алексић.Убиство Аге је било 1840 год.Алексићи пореклом преко Омакаловића су део племена Дробнјака и чувених Косовчић(Косовић).А познато је да грб Обилић  стоји одмах поред Косовића(Косовчића).А и то је познато да субили у бици Косовској са целим племством Дробњака (војвода Ђурјан Косовчић).
 
Требало би да су Алексићи најстаријим пореклом из Пиве из села Буковца одакле су се одселили у Локавице код Гацка, а на Малинско је дошао Алекса Дамјановић, отац Мирка Алексића. Најстарије им је презиме Благојевић. Не би требало да си сродни са Косовчићима. Чини ми се да Алексићи славе Ђурђевдан, а сви Косовчићи славе Св. Саву.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Алексићи из Батковића I2-Y3120
« Одговор #3 послато: Април 18, 2019, 11:30:14 поподне »
Из књиге Обрена Благојевића "Пива":
Цитат
Благојевићи. Једно од најбројнијих пивских братстава. Прије рата било их је око 70 домова, па су у рату тешко настрадали, али их и сада има око 40 кућа. Живе у селима Буковцу и Дубој, скоро искључиво они, а има их и у доњим Рудиницама, Потприсојима и у Милошевићима. Славили су Ђурћевдан.
По предању, поријеклом су из околине Невесиња, али су се њихови преци у Пиву доселили негдје крајем XVI вијека. У Буковцу
су живјели три брата: Благоје, Марко и Дамјан, па се након убиства неког Турчина морали раселити. Дамјан и Марко оду у Гацко, гдје овај посљедњи и остане у Изгорима, и од њега су Марковићи, а Дамјанов потомак (праунук) Алекса пређе у Ускоке и од њега су Алексићи (Дамјановићи). Благојеви синови се раздвоје, један оде у Голију, на Крстац, а други на Челиково Поље. Њихову земљу у Буковцу купе Гаговићи и Пејовићи.
Ових Благојевића, од којих су и ускочки Алексићи, било је и у Шипачну код Никшића, у самом Никшићу, у Фочи, један број породица је насељен у Топлици, а неки су колонизовали у Метохију.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже plemeI

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • Aлексић-Алекса-Дамјановић-Дробнјак-Косовчић-Брсјак
Одг: Алексићи из Батковића I2-Y3120
« Одговор #4 послато: Април 19, 2019, 12:51:37 пре подне »
Је ли ови Алексићи славе Ђурђевдан и има ли их у Лукавици/Источно Сарајево?
Садашнје станје и раселјеност је та да Алексића има по свим већим местима старе Југославије.Има их негде око 6000 по мојој личној статистици.Алексиће које ја истражујем славе Јовањдан.И вероватно су дошли изместа Батковићи поред Невесиња.

Ван мреже plemeI

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • Aлексић-Алекса-Дамјановић-Дробнјак-Косовчић-Брсјак
Одг: Алексићи из Батковића I2-Y3120
« Одговор #5 послато: Април 19, 2019, 01:12:32 пре подне »
Из књиге Обрена Благојевића "Пива":Ових Благојевића, од којих су и ускочки Алексићи, било је и у Шипачну код Никшића, у самом Никшићу, у Фочи, један број породица је насељен у Топлици, а неки су колонизовали у Метохију.
То за метохију знам да се ради о месту Видање.Да их је било у Зубином потоку и да су из Зубиног потока прешли у Куршумлију.Наравно о бројном стањунемам податке.

Ван мреже prikola

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 127
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: Алексићи из Батковића I2-Y3120
« Одговор #6 послато: Април 19, 2019, 06:36:33 пре подне »
Pozdrav prezimenjače!

Aleksića ima svuda i uvek! To je bar moj utisak nakon 20-tak godina istraživanja porekla. Treba svakako da koristimo sve ove pisane i usmene izvore, predanja, arhive...Sve sam to prošao. Ali kada bih ponovo počinjao, savetovao bih tog mlađeg sebe da prvo uradi DNK analizu, pa zatim redom na ostale izvore. Samo ovde u našoj tabeli ima tri raznorodna Aleksića.

Ван мреже plemeI

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • Aлексић-Алекса-Дамјановић-Дробнјак-Косовчић-Брсјак
Одг: Алексићи из Батковића I2-Y3120
« Одговор #7 послато: Април 22, 2019, 11:55:53 поподне »
Pozdrav prezimenjače!

Aleksića ima svuda i uvek! To je bar moj utisak nakon 20-tak godina istraživanja porekla. Treba svakako da koristimo sve ove pisane i usmene izvore, predanja, arhive...Sve sam to prošao. Ali kada bih ponovo počinjao, savetovao bih tog mlađeg sebe da prvo uradi DNK analizu, pa zatim redom na ostale izvore. Samo ovde u našoj tabeli ima tri raznorodna Aleksića.
Баш лепо ..9 маја стиже ДнК из Америке казали су да касни мало јер су убацили нови чип за анализу ..Тако да ће и то бити боље и сигурније.Ја очекујем ако буде све уредуда ће бити (I) а за даљњу поделу нећу бринути..По мени ништа немења.Историја појединих Алексића,Место одакле су кренули у расејање...Ношнја коју су користили...Косу они данас.Рађанје данашњих живих људи са белом косом барем првих неколико година у казује да су сви истог ПЛЕМЕНСКОГ генетског језгра.Можда нису сви исте генетске старости.зато јер су у одређеном моменту доживели генетски нови код и тренутно делују млађи од других.Барем ја тако то видим кроз математичко рачунање ...

Ван мреже plemeI

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • Aлексић-Алекса-Дамјановић-Дробнјак-Косовчић-Брсјак
Одг: Алексићи из Батковића I2-Y3120
« Одговор #8 послато: Април 23, 2019, 12:11:01 пре подне »
Требало би да су Алексићи најстаријим пореклом из Пиве из села Буковца одакле су се одселили у Локавице код Гацка, а на Малинско је дошао Алекса Дамјановић, отац Мирка Алексића. Најстарије им је презиме Благојевић. Не би требало да си сродни са Косовчићима. Чини ми се да Алексићи славе Ђурђевдан, а сви Косовчићи славе Св. Саву.
У потпуно сти се слажем...Али ја кад сам по славама пратио порекло ништа ми се није поклапало.Међутим пошто гледамо 800 година период неможе тако да се гледа.Дробњаци су се разбратимили и значи Свети Сава већ се губи у Ђурђевдан а Ђурђевдан у Игнјатдан....А после 9 маја стиже мој ДНК и ја ћу бити први Алексић чија је слава Јовањдан.Мој став је да слава доводи све нас до порекла у периоду 100-200 година а не вечно..ДНК је једини неискварен репер порекла...

Ван мреже plemeI

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • Aлексић-Алекса-Дамјановић-Дробнјак-Косовчић-Брсјак
Одг: Алексићи из Батковића I2-Y3120
« Одговор #9 послато: Април 28, 2019, 10:22:19 поподне »
I2 > I-PH908  Је по мени већ доказ да је народна прича о Алексићима ,а да су постали од Дамјановића потпуно тачна.Досада имају  тестирани и Дамјановић и Алексић који имају овакав ДНК резултат.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Алексићи из Батковића I2-Y3120
« Одговор #10 послато: Април 28, 2019, 10:46:40 поподне »
I2 > I-PH908  Је по мени већ доказ да је народна прича о Алексићима ,а да су постали од Дамјановића потпуно тачна.Досада имају  тестирани и Дамјановић и Алексић који имају овакав ДНК резултат.

Јесте, то доказује да су сродни. Они и још једно пет-шест милиона њих...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже plemeI

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • Aлексић-Алекса-Дамјановић-Дробнјак-Косовчић-Брсјак
Одг: Алексићи из Батковића I2-Y3120
« Одговор #11 послато: Април 28, 2019, 11:34:12 поподне »
А дали се зна зашто.Моја предпоставка јер су сви из истог племства Дробнјака.То кад сам читао нисам могао упамтити листу презимена.А дали је важно.Мени је важно да Алексић има тачну историјску повезаност и пре Дамјановића.Зато ме интересује сваки детаљ.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Алексићи из Батковића I2-Y3120
« Одговор #12 послато: Април 28, 2019, 11:44:54 поподне »
А дали се зна зашто.Моја предпоставка јер су сви из истог племства Дробнјака.То кад сам читао нисам могао упамтити листу презимена.А дали је важно.Мени је важно да Алексић има тачну историјску повезаност и пре Дамјановића.Зато ме интересује сваки детаљ.
Дробњаци нису PH908, него I1 P109...овде је тема:
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=472.0

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Алексићи из Батковића I2-Y3120
« Одговор #13 послато: Април 28, 2019, 11:59:11 поподне »
А дали је важно.Мени је важно да Алексић има тачну историјску повезаност и пре Дамјановића.Зато ме интересује сваки детаљ.
Сви имамо тачну историјску повезаност, само треба да се открије...Али ако си од Алексића које си навео да су PH908, онда ти натпис испод слике није тачан :) Косовчићи су I1 P109 (осим ако се не ради о прибраћеном роду код Дробњака, где је и оправдано сврставати се у племе као такво, али не и као род)
« Последња измена: Април 29, 2019, 12:07:40 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже plemeI

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • Aлексић-Алекса-Дамјановић-Дробнјак-Косовчић-Брсјак
Одг: Алексићи из Батковића I2-Y3120
« Одговор #14 послато: Април 29, 2019, 01:00:31 пре подне »
Видим да Дробњак и Косовић или Косовчић имају мало већи проблем.Истражит ћу  оба.Али иж прве видео сам да списак Дробњачких презимена неподразумева исту ДНК.Чак ни основну И неистрајава а камоли подврсту и даље ми се чини I2 > I-PH908 да сепојављује највише.А само презиме Дробњак нисам сигуран има 3 пута I2 > I-PH908

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Алексићи из Батковића I2-Y3120
« Одговор #15 послато: Април 29, 2019, 01:10:25 пре подне »
Видим да Дробњак и Косовић или Косовчић имају мало већи проблем.Истражит ћу  оба.Али иж прве видео сам да списак Дробњачких презимена неподразумева исту ДНК.Чак ни основну И неистрајава а камоли подврсту и даље ми се чини I2 > I-PH908 да сепојављује највише.А само презиме Дробњак нисам сигуран има 3 пута I2 > I-PH908
Нема потребе да истражујеш, тј. да доводиш у питање дробњачку генетику... све се зна везано за генетику Дробњака-Новљана и Косовчића...преко 100 тестираних Дробњака који су I1 P109, од којих је 9 са славом Св. Сава (у табели)...то је само оно што је јавно објављено, има још и са необјављених истраживања...Они који носе презиме Дробњак, а нису  I1 P109, они су прибраћени, али нису генетски род Дробњака-Новљана, иако имају презиме и славу који се везују за Дробњаке
« Последња измена: Април 29, 2019, 01:16:26 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже plemeI

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • Aлексић-Алекса-Дамјановић-Дробнјак-Косовчић-Брсјак
Одг: Алексићи из Батковића I2-Y3120
« Одговор #16 послато: Април 30, 2019, 07:22:58 поподне »
Морам да се надовежем на предходно.Алексићи по моме сазнању су Ускоци.Али тврди се да је њихово порекло од Косовчића старијег брата Јока који је добио потомствои сви су се његови звали Омакаловићи.Па затим преко њих и Дамјановића долазимо до данашнјих Алексића.Ако је све то тако значи бојвода Косовчић Ђурјан брат од Јока је предводио племе Дробњака на Косовском боју.И то сам такође сматрао сигурним јер нико није до сад порицао а ни доказима ништио.А кад је све то јасно ,значи Дробњаци суплеме.А ако има презиме Дробњак  дали они имају везу родбинску са Косовчићима.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Алексићи из Батковића I2-Y3120
« Одговор #17 послато: Април 30, 2019, 07:35:39 поподне »
Морам да се надовежем на предходно.Алексићи по моме сазнању су Ускоци.Али тврди се да је њихово порекло од Косовчића старијег брата Јока који је добио потомствои сви су се његови звали Омакаловићи.
Ускоци су разнородни, а можда се временом "накалемило" предање о Косовчићима...Коју славу славите?
« Последња измена: Април 30, 2019, 07:38:39 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Алексићи из Батковића I2-Y3120
« Одговор #18 послато: Април 30, 2019, 07:39:20 поподне »
Морам да се надовежем на предходно.Алексићи по моме сазнању су Ускоци.Али тврди се да је њихово порекло од Косовчића старијег брата Јока који је добио потомствои сви су се његови звали Омакаловићи.Па затим преко њих и Дамјановића долазимо до данашњих Алексића.Ако је све то тако значи бојвода Косовчић Ђурјан брат од Јока је предводио племе Дробњака на Косовском боју.И то сам такође сматрао сигурним јер нико није до сад порицао а ни доказима ништио.А кад је све то јасно ,значи Дробњаци суплеме.А ако има презиме Дробњак  дали они имају везу родбинску са Косовчићима.
Међу Косовчићима заиста има један огранак који се презива Алексић. Од њих данас има две куће. Једна у селу Пошћењу код Шавника и једна у Пошћенском Крају код Жабљака. Али они немају везе са Алексићима Ускоцима који су од Дамјановића из Гацка. О овим Алексићима Лубурић каже:
Цитат
Алексићи су огранак Абазовића. Презивају се по Алекси унуку војводе Павла. Алекса је имао синове Остоју и Мијаила. Остоја је био кнез села Пошћења. Њега је у Комарници посекао Мујо Ћубељевић Мали, Груда из Никшића.
Они славе Св. Саву. Од њих има једна кућа у Новој Вароши а презивају се Јовановић. Лубурић је забележио следећи родослов:
Цитат
Пасови: Живко [рођ. 1835.),—Стеван—Теодор–Мијаило–Алекса (унук војводе Павла).
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже plemeI

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • Aлексић-Алекса-Дамјановић-Дробнјак-Косовчић-Брсјак
Одг: Алексићи из Батковића I2-Y3120
« Одговор #19 послато: Април 30, 2019, 08:35:44 поподне »
Поновит ћу,да сада Алексића има око 7000 .Тренутно тестирани славе Ђурђевдан,Игњатије,Свете Враче,Јовањдан. Али пази сад звао сам различите Алексиће телефоном.Сви имају усмену пренету историју или по црквеним записима урадјено стабло породице.Њихово враћање у прошлост долази до следећих локација.Невесиње,Требиње,Билећа,Површ на Косову