Аутор Тема: Хаплогрупа G2a-M406>L14  (Прочитано 2676 пута)

Ван мреже Мијатовић Срђан

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
Хаплогрупа G2a-M406>L14
« послато: Октобар 07, 2021, 02:09:45 поподне »
На YFull-у се појавио нови YSC33. У питању је анонимни научни резултат из Genom Austria пројекта. Из описа тестираног се може закључити да је у питању мушкарац стар око 25 година, смеђе косе и плавих очију.

Како ми рече један од админа L497 FTDNA пројекта који је анализирао бам фајлове Аустријанца, формираће (на FTDNA већ откривену) грану Z44675*, која се на YFull-у води као еквивалент финско-шведској Z44672, због тога што остали припадници ове гране (изузев блиско повезаних Финаца који формирају засебну грану на YTree) који су тестирани на FTDNA своје резултате нису проследили YFull-у.

Комбинујући FTDNA и YFull стабла, ситуација подно Z44675 следећа:

Z44675>FT19044* Американац из округа Расел у Алабами.

Z44675>FT19044>FT19542 Швајцарац и анонимни Аустријанац.

Z44675>Y99860>FT236689 Енглез и Ирац, Кидсон и Мек Грат (предвиђен). Није ми познато одакле је тачно Кидсон, Ирац је из Вексофрда на југоисточној обали Ирске.  Поред Мек Грата имамо још једног Ирца (непозната локација) који је позитиван на YSC33, без дубљих тестова.

Z44675>Y99860>Z44672 финско-шведска екипа која се даље рачва.

Узгред, на FTDNA стаблу се не виде све заставе јер нису сви тестирани исправно навели локације.

У сваком случају невероватна географска расподела подно L42.




Још једно питање да ли постоји оваква табела и налази за моју хаплогрупу
(ово је Ваш пост на тему "Српских" Келта
« Последња измена: Новембар 06, 2021, 11:10:39 пре подне Atlantische »

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Хаплогрупа G2a-M406>L14
« Одговор #1 послато: Октобар 07, 2021, 02:33:39 поподне »
Ова слика је screenshot хапло-стабла које одржава компанија FamilyTreeDNA, на основу резултата људи који су се код њих тестирали.

Отворите следећи линк:

https://www.familytreedna.com/public/y-dna-haplotree/А

Затим кликните горе изнад стабла на слово хаплогрупе којој припадате, па онда разгранавајте по жељи и гледајте одакле су тестирани у појединим гранама.
« Последња измена: Новембар 06, 2021, 11:10:52 пре подне Atlantische »

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа G2a-M406>L14
« Одговор #2 послато: Октобар 07, 2021, 03:13:55 поподне »
Može i ovako

https://www.familytreedna.com/public/y-dna-haplotree/G;name=G-L14

Ova grana je označena svetlo plavom, M406 se nalazi levo od nje a grane koje izlaze iz L14 su s desne strane. Samo kucnite po tamno plavoj kućici s imenom SNP-a i linija će se nastaviti dok ne dođe do zadnjeg SNP-a u toj grani kolorisanog svetlo plavom bojom
« Последња измена: Новембар 06, 2021, 11:11:00 пре подне Atlantische »

Ван мреже Мијатовић Срђан

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
Одг: Хаплогрупа G2a-M406>L14
« Одговор #3 послато: Новембар 06, 2021, 08:46:16 пре подне »
Može i ovako

https://www.familytreedna.com/public/y-dna-haplotree/G;name=G-L14

Ova grana je označena svetlo plavom, M406 se nalazi levo od nje a grane koje izlaze iz L14 su s desne strane. Samo kucnite po tamno plavoj kućici s imenom SNP-a i linija će se nastaviti dok ne dođe do zadnjeg SNP-a u toj grani kolorisanog svetlo plavom bojom

Хвала пуно на одговору и помоћи.
Успео сам да се снађем и пронашао сам ове са мојом хаплогрупом G2a M406 L14 по Вашим упутствима.

Али оно што видим да нема никог из Србије са овим налазом. Па морам да питам да ли се одавде прослеђују резултати на овај сајт да се употпуне њихови налази

ПС. извињавам се малопре сам промашио цитат  :)
« Последња измена: Новембар 06, 2021, 11:11:09 пре подне Atlantische »

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a-M406>L14
« Одговор #4 послато: Новембар 06, 2021, 11:11:34 пре подне »
Издвојио сам поруке које се тичу ове хаплогрупе и отворио засебну тему.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа G2a-M406>L14
« Одговор #5 послато: Новембар 06, 2021, 01:18:06 поподне »
Хвала пуно на одговору и помоћи.
Успео сам да се снађем и пронашао сам ове са мојом хаплогрупом G2a M406 L14 по Вашим упутствима.

Али оно што видим да нема никог из Србије са овим налазом. Па морам да питам да ли се одавде прослеђују резултати на овај сајт да се употпуне њихови налази

ПС. извињавам се малопре сам промашио цитат  :)

Ne nažalost. FTDNA je posebna firma koja radi samo sa rezultatima testiranih preko nje. Da bi se dospelo na njihovo stablo potrebno je poručiti njihov test i eventualno ga kasnije nadograditi do određenog SNP-a (L14 u vašem slučaju) bilo testiranjem pojedinih SNP-ova bilo BigY testom

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа G2a-M406>L14
« Одговор #6 послато: Новембар 06, 2021, 01:21:34 поподне »
Издвојио сам поруке које се тичу ове хаплогрупе и отворио засебну тему.

Dobra ideja. S obzirom na zastupljenost u Evropi čudi me da je nemamo više na Srpskom DNK projektu

Ван мреже Мијатовић Срђан

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
Одг: Хаплогрупа G2a-M406>L14
« Одговор #7 послато: Новембар 06, 2021, 06:45:26 поподне »
НА основу увида у овај линк  са Family Tree DNA видим да са хаплогрупом G2a-M406>L14 после Италијана којих има 11 следе Грци и Немци са 4 затим Енглези и Турци са 3 особе са овом хаплогрупом.
На основу налаза које сам успео да видим овде имамо више особа са овим резултатом ДНК тестирања.

Атлантише  не знам да ли Ви можда можете да избаците све са овим резултатом хаплогрупе

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a-M406>L14
« Одговор #8 послато: Новембар 06, 2021, 07:16:16 поподне »
Овакво је стање са L14 на Српском ДНК пројекту.



Селаковићи Морачани су потврђени као L14+ преко 23andMe резултата Јекнића и Мандића. Није познат њихов статус на низводне подгране. Исто се може рећи и за Јовановића из Шоплука, за којег међутим немамо маркере јер је тестиран само преко 23andMe. Мијатовић је предвиђен као припадник ове гране иако му нису блиски Морачани, али су му најближа инострана поклапања потврђени као L14+.

74. Мијатовић, Никољдан, Велики Купци, Крушевац

Припада хаплогрупи G2a-M406, могуће подграни L14.

Иако овој подграни припада и род Селаковића из Горње Мораче, Мијатовић не показује блискост са тестиранима из тог рода. Штавише, са њиховим просечним хаплотипом има 9/23, од којих је разлика на једном маркеру трострука. Ни међу осталим M406 хаплотиповима из табеле Пројекта нема ближих поклапања.

Од странаца, најближи су му следећи хаплотипови: Нигеријац L14+ (1/19), Енглез предвиђен као L14 (2/19), Рус? L14+ (3/19), Италијан предвиђен као M406>Z6029 (4/19), Швеђанин M406>Z43711+(4/19), Италијан M406>PF3293+ из округа Кјети у Абруцу (4/19).

Од осталих L14 резултата међу Србима, познат нам је Јовановић из околине Беле Паланке са 23andMe који је потврђени припадник ове подгране, али како је тестиран у тој лабораторији немамо његов хаплотип. Било би занимљиво видети да ли је ближи Мијатовићу или Селаковићима.

Тестирани као најдаљег познатог претка наводи Мијата Анђелковића.

На 23andMe постоји и резулат извесног Николића али без података о месту порекла и крсној слави. На основу остављених података се може само закључити да је пореклом из Шумадије.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Мијатовић Срђан

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
Одг: Хаплогрупа G2a-M406>L14
« Одговор #9 послато: Новембар 08, 2021, 12:46:00 пре подне »
https://www.eupedia.com/genetics/%D0%A5%D0%B0%D0%BF%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D1%80%D1%83%D0%BF%D0%B0_G2a.shtml


Веома интересантан текст о хаплогрупи G2a.

Ван мреже Aleksandar Golubovic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Хаплогрупа G2a-M406>L14
« Одговор #10 послато: Децембар 28, 2021, 04:39:31 поподне »
Овакво је стање са L14 на Српском ДНК пројекту.



Селаковићи Морачани су потврђени као L14+ преко 23andMe резултата Јекнића и Мандића. Није познат њихов статус на низводне подгране. Исто се може рећи и за Јовановића из Шоплука, за којег међутим немамо маркере јер је тестиран само преко 23andMe. Мијатовић је предвиђен као припадник ове гране иако му нису блиски Морачани, али су му најближа инострана поклапања потврђени као L14+.

На 23andMe постоји и резулат извесног Николића али без података о месту порекла и крсној слави. На основу остављених података се може само закључити да је пореклом из Шумадије.
Овакво је стање са L14 на Српском ДНК пројекту.



Селаковићи Морачани су потврђени као L14+ преко 23andMe резултата Јекнића и Мандића. Није познат њихов статус на низводне подгране. Исто се може рећи и за Јовановића из Шоплука, за којег међутим немамо маркере јер је тестиран само преко 23andMe. Мијатовић је предвиђен као припадник ове гране иако му нису блиски Морачани, али су му најближа инострана поклапања потврђени као L14+.

На 23andMe постоји и резулат извесног Николића али без података о месту порекла и крсној слави. На основу остављених података се може само закључити да је пореклом из Шумадије.

Da ne zvuci da se zalim, ali sam primetio da nisam pomenut u grupi, iako imam ista poklapanja kao i prijatelj Mijatovic

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a-M406>L14
« Одговор #11 послато: Децембар 28, 2021, 09:29:38 поподне »
Da ne zvuci da se zalim, ali sam primetio da nisam pomenut u grupi, iako imam ista poklapanja kao i prijatelj Mijatovic
Мијатовић је поменут из разлога што у његовом случају постоји већа могућност да припада подграни M406>L14. Како било, и Ви и он то можете проверити тестирањем овог SNP-a код берлинске лабораторије за 15-ак евра.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Мијатовић Срђан

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
Одг: Хаплогрупа G2a-M406>L14
« Одговор #12 послато: Децембар 29, 2021, 12:10:37 пре подне »
Извињавам се Атлантише али морам да питам шта добијамо или шта се добија са овим СНП тестом

Ван мреже Aleksandar Golubovic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Хаплогрупа G2a-M406>L14
« Одговор #13 послато: Децембар 29, 2021, 09:09:45 пре подне »
Мијатовић је поменут из разлога што у његовом случају постоји већа могућност да припада подграни M406>L14. Како било, и Ви и он то можете проверити тестирањем овог SNP-a код берлинске лабораторије за 15-ак евра.

Hvala na odgovoru

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a-M406>L14
« Одговор #14 послато: Децембар 29, 2021, 10:33:15 пре подне »
Извињавам се Атлантише али морам да питам шта добијамо или шта се добија са овим СНП тестом
Потврда да припадате или не припадате некој грани.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Мијатовић Срђан

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
Одг: Хаплогрупа G2a-M406>L14
« Одговор #15 послато: Децембар 30, 2021, 08:50:11 пре подне »
Каква је процедура слања узорка код њих у лабораторију.
Да ли може преко неке лабораторије из наше земље

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a-M406>L14
« Одговор #16 послато: Децембар 30, 2021, 03:28:12 поподне »
Каква је процедура слања узорка код њих у лабораторију.
Да ли може преко неке лабораторије из наше земље
Нека ме исправе они који су у последње време слали за Берлин ако грешим, штапићи се шаљу преко поште у редовном писму. Штапиће је могуће и лично набавити, мада је њихова пракса да након поручивања теста пошаљу свој прибор за узимање бриса на адресу поручиоца теста. 
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже sbk

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 38
Одг: Хаплогрупа G2a-M406>L14
« Одговор #17 послато: Фебруар 03, 2022, 10:05:35 пре подне »
Ова слика је screenshot хапло-стабла које одржава компанија FamilyTreeDNA, на основу резултата људи који су се код њих тестирали.

Отворите следећи линк:

https://www.familytreedna.com/public/y-dna-haplotree/А

Затим кликните горе изнад стабла на слово хаплогрупе којој припадате, па онда разгранавајте по жељи и гледајте одакле су тестирани у појединим гранама.

Да, ово је у ствари табла са Y Full: https://www.yfull.com/tree/G-L14/

Занимљива и "шарена" екипа, као и увек кад је Г2 у питању :) Јермени на пар одвојених места, Блиски Исток (Кувај, УАЕ, Катар, Сирија...), има један Грк, Латинска Америка (исељеници), Турска, Француска, Израел... Па до пар резултата из Русије (и Руси и Татари, колико видим).

Било би занимљиво видети где ли би могли да упадну "Селаковићи", као и Мијатовић и Јовановић, "раздаљине" су вероватно велике...

Ван мреже sbk

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 38
Одг: Хаплогрупа G2a-M406>L14
« Одговор #18 послато: Фебруар 03, 2022, 10:09:58 пре подне »
Ја сам нешто чачкао у базама и текстовима у окружењу. Видео сам да на југу Албаније има пар резултата М406, али питање је која је подграна. У Хрватској је било неко истраживање на стрву Цресу где су такође нашли више резултата М406, опет без извештаја о нижим гранама... На Бошњачком ДНК мислим да и даље стоје само двојица са М406 (Шаботић и Зверотић, S9591).

Ван мреже sbk

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 38
Одг: Хаплогрупа G2a-M406>L14
« Одговор #19 послато: Фебруар 03, 2022, 10:28:38 пре подне »
Да, ово је у ствари табла са Y Full: https://www.yfull.com/tree/G-L14/

Занимљива и "шарена" екипа, као и увек кад је Г2 у питању :) Јермени на пар одвојених места, Блиски Исток (Кувај, УАЕ, Катар, Сирија...), има један Грк, Латинска Америка (исељеници), Турска, Француска, Израел... Па до пар резултата из Русије (и Руси и Татари, колико видим).

Било би занимљиво видети где ли би могли да упадну "Селаковићи", као и Мијатовић и Јовановић, "раздаљине" су вероватно велике...

Заборавио сам да напишем да има и Шкота.