Аутор Тема: Булатовићи  (Прочитано 26307 пута)

На мрежи Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Булатовићи
« послато: Фебруар 19, 2016, 09:25:17 пре подне »
Братство Булатовића потиче од Булата, сина Гојакова. Булат Гојаков се населио у село Горња Ровца, у заселак Грабље. Булат је имао сина Вуксана, кнеза ровачке нахије који је уписан у херцеговачком тефтеру 1477. године. Сви Булатовићи потичу од Батрића и Богића (Вуксанови синови). Батрићеве потомке зову Горњоровчани или Батрићевци, а Богићеве потомке зову Церовчани или Богићевићи. Батрић Вуксанов имао је четири сина: Драгића, Илијана, Драгишу и Вука.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Булатовићи
« Одговор #1 послато: Фебруар 19, 2016, 06:41:07 поподне »
......На крају се поставља питање, када је рођен Милета Петронијев Булатовић, када је први пут ожењен и када су му рођена дјеца из првог брака?
По предању које су записали (1998) Бранко Булатовић из Сутомора, и (2010) Ђорђе-Ђоко Булатовић из Подгорице.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Булатовићи
« Одговор #2 послато: Фебруар 19, 2016, 06:48:29 поподне »
''Милета је у вријеме преласка на ислам 1809. год. имао око 40 год. То значи да је рођен 1769. године. Ако се вратио 1809. године послије 17 година боравка у најму у ''ерском'' крају, значи да је тамо пошао са 16 година, тј. 1793. године. Или је био нешто старији. Кад је био тако малољетан, или млад, он је у ''ерском'' крају морао боравити код неких породичних пријатеља, или код пријатеља Мустај-бега Ћоровића из Лозне, како каже једна од поменутих верзија народног предања.''

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Булатовићи
« Одговор #3 послато: Фебруар 19, 2016, 07:11:23 поподне »
''Даље, из родослова Еровића, потомака Тиодорових, сазнајемо да се два потомка Милетина: Вукоица Тиодоров и Јевстратије Вукоичин, жене са 18 година. Узмемо ли у обзир да се и Милета тако млад оженио и да је у 20-ој години добио сина, то би значило да је тај син Милетин (непознатог имена), рођен 1789. године, а да између Милете и Тиодора има један пас, тј. предак непознатог имена. Да би отклонили ту недоумицу одредили смо за свих седам пасова потомака Тиодорових године средовјечности рођења по 30 година. За то одређивање намеће се сама чињеница што су у стварности приближне те године. У следећем набрајању пасова и година средовјечности од најмлађег Тиодоровог данашњег потомка (Уроша Иванова) до претка Тиодора у загради ће стајати стварна година рођења, а иза заграде година средовјечности у претпоставци што ће овакав математички прорачун јасно доказати да између Тиодора и Милете нема још један пас (кољено), него је Тиодор син Милетин. Пасови иду овако: Урош Иванов (рођен 2001. год.) - Иван Радосавов (1977) 1971 - Радосав Велизаров (1939) 1941 - Велизар Драгомиров (1910) 1911 - Драгомир Јестратијев (1885) 1881 - Јестратије Вукоичин (?) 1851 - Вукоица Тиодоров (1834) 1821 - Тиодор Милетин (1790) 1791 - Милета Петронијев (?) 1761.
Овакав математички прорачун недвосмислено говори да је Тиодор син Милетин, и да Милета Петронијев није отишао у ''Ерски'' крај као малољетник од 16 година, него је био пунољетни младић'' - (Предраг Шћепановић, Колашин, 2016. год.)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Булатовићи
« Одговор #4 послато: Фебруар 19, 2016, 09:57:28 поподне »
Можда је овај дио који се односи на Еровиће требало ставити на тему о том презимену.

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1084.msg16483#msg16483

Ван мреже erovic

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 26
  • glas do neba a muda u pepelu- "Vuk"
Одг: Булатовићи
« Одговор #5 послато: Фебруар 24, 2016, 04:45:12 поподне »
Nadovezao bih se na Admina.Naime rekao je Batric Vuksanov imao je cetiri sina.Dragica,Ilijana,Dragisu i Vuka.Zahvaljujuci Djordju Bulatovicu koji mi je ustupio ove podatke ja cu ih ovde izneti,pa mozda nekome budu od koristi.Naravno rekao je da ce poslati opsirnije podatke u dogledno vreme,a i Predrag Scepanovic njegov dobar prijatelj ce podeliti nekoliko informacija na forumu.Obojica se zahvaljuju Adminu sto je postavio temu Bulatovici a ja se ovom prilikom zahvaljujem Vojineni bez cije pomoci nista ne bi ni bilo.Ovo je direktna linija.
BULAT-VUKSAN-BATRIC-DRAGIC-MARKO-RAONJA-RAIC-STAJO.
Stajo je imao dva sina.PETRA i PETRONIJA.
PETAR je imao tri sina.DMITRA,VASILJA I PAVICA.DJORDJE BULATOVIC JE OSMI PAVICEV POTOMAK.
Sva tri Petrova sina su zadrzali prezime Bulatovic i danas zive u Rovca,Moraca,Kolasin,Podgorica.
PETRONIJE je imao pet sinova.PETRA,NENADA,VUKAJLA,VUKASINA I MILETU.PETRONIJEVI sinovi su svi promenili prezimena zbog krvne osvete u vise puta pomenutom Rovackom incidentu gde je Mileta najmladji Petronijev sin usmrtio dvojicu rodjaka zbog nanete mu uvrede i Petroniju nije preostalo nista drugo nego da se preko noci odseli i sacuva porodici glave.Dakle on je porodicu iselio 1793.po Djoku Bulatovicu i naselio u Loznu kod Bega Corovica.Da bi dodatno zastitio Miletu koji je bio trazen poslao ga je u Erske krajeve.Napomenuo sam da su svi Petronijevi sinovi promenili prezimena.
PETAR je uzeo prezime VELJOVIC.
NENAD je uzeo prezime VELICKOVIC.
VUKAJLO je uzeo prezime PODJANIN.
VUKASIN je uzeo prezime DRAGOSAVAC.
MILETA je uzeo prezime EROVIC.
Ono sto je takodje bitno jeste da ovaj ogranak zovu STAJOVIC po Staju.
Naravno Djordje Bulatovic ima podatke gde su se koji raselili iz Lozne.Ono stoja znam jeste da su se VUKAJLO i VUKASIN 1812.godine naselili u Policu,selo Dragosava a Mileta ostao u Lozni kod Bega Corovica i poturcio se.
Prica kaze da ga je od smrti izbavila begovica koja je begu Corovicu predlozila da Mileta promeni veru.U pitanju je bila velika ljubav koja je kasnije krunisana brakom.Mileta je sahranjen u Poda kod Bijelog Polja a saznalo se da je u pitanju prastaro srpsko groblje.Kao sto rekoh vise podataka od samoga Djordja Bulatovica i Predraga Scepanovica.

Ван мреже erovic

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 26
  • glas do neba a muda u pepelu- "Vuk"
Одг: Булатовићи
« Одговор #6 послато: Април 08, 2016, 03:55:47 поподне »
Ocigledno je da predanja i zapisi idu na jednu stranu a DNK rezultati pokazuju sasvim drugo.Ono sto sam ja kao laik uspeo da prepoznam je velika raznorodnost na vrlo malom delu ili ogranku Bulatovica.Hazbija Erovic koji treba da je potomak Milete Erovica iz roda Stajovic je P-109.Djoko Bulatovic koji je takodje po knjizi Stajovic je R1a L 1280.Jedna osoba je rekla da ce iskoristiti pravo 25-og da se testira i ona je od Veljovicakoji slave Lucin dan,znaci takodje od Stajovica pa cemo videti.Ono sto za sada zasigurno znam je da iako se moje prezime pominje ranije nego u Poda kod Bijelog Polja ja nemam nikakvih dodirnih tacaka ni sa jednim od ove dvojice.Ja sam dinarik jug.O saplemenjavanju znam ponesto ali svi ti njihovi rodoslovi i predanja padaju u vodu bez DNK.Ja bih voleo da tu jos uvek za moje Erovice ima prostora medju Stajovicima ali se bojim da kako se Bulatovici budu testirali da ce tako slika biti sve sarenija.Voleo bih kada bi se neki Bulatovic za koga se pouzdano zna da je Bulatovic kao sto rece Vojinena Tapuskovic,Redzic,Minic testira da se napokon zna jer ovo postaje razbijanje mitova.Od cetiri grane plemena Niksic samo je Scepanovic dao rezultat koji zadovoljava.Bulatovici za sada nisu,a gdfe su Srezojevici i Vlahovici?Nadam se da ce ih biti kada se Crna Gora probudi iz sna.Pozdrav.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Булатовићи
« Одговор #7 послато: Март 29, 2017, 09:00:46 пре подне »
Управо је из лабораторије YSEQ  стигао резултат теста на PH908 за Вељовића. За мене нема изненађења обзиром да се такав резултат могао и очекивати због вредности на маркеру 448-20 приликом теста који је рађен у  Београду, па је том приликом и сврстан у табелу у Динарик Север односно I2-CTS10228. Колико су ситуације у овом смислу некада сложене најбоље показује баш овај пример обзиром да је већи део Вељовића, онај који је остао у селу Бијела Црква код Рожаја, године 1924. променио презиме у Булатовић из разлога што су хтели да врате своје старо презиме. Њихово предање је доста магловито али ипак доста чврсто у томе да су они пореклом од Булатовића из Мртвог Дубоког. Ово је већ трећа породица односно појединац који се тестирао а да има то предање о пореклу од Булатовића и то баш из села Мртво Дубоко, поред Булатовића из Бијеле Цркве код Рожаја (I2-CTS10228) имамо још и Булатовића из Брезојевице код Плава (I1-P109), и Булатовића из Горње Горице код Подгорице (R1a), тако да једино Никетић-Минић припада роду Никшића тј. ширем братству Булатовић (Минићи су се давно издвојили од Булатовића као посебно братство).

Order History

02/06/2017 Pending PayPal IPN Verified [Completed (Unverified; $22.50)]
02/06/2017 Pending   
02/06/2017 Waiting for sample Your sample kit (YSEQ ID 9251) has been mailed.
 Thank you for your order.
03/18/2017 Processing Your samples (YSEQ ID 9251) have been received at YSEQ.
03/28/2017 Delivered Your results (YSEQ ID 9251) have been posted:
 https://www.yseq.net/alleles.php

 Quick results summary:
 PH908 C-
 

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Булатовићи
« Одговор #8 послато: Март 29, 2017, 09:21:52 пре подне »
Управо је из лабораторије YSEQ  стигао резултат теста на PH908 за Вељовића. За мене нема изненађења обзиром да се такав резултат могао и очекивати због вредности на маркеру 448-20 приликом теста који је рађен у  Београду, па је том приликом и сврстан у табелу у Динарик Север односно I2-CTS10228. Колико су ситуације у овом смислу некада сложене најбоље показује баш овај пример обзиром да је већи део Вељовића, онај који је остао у селу Бијела Црква код Рожаја, године 1924. променио презиме у Булатовић из разлога што су хтели да врате своје старо презиме. Њихово предање је доста магловито али ипак доста чврсто у томе да су они пореклом од Булатовића из Мртвог Дубоког. Ово је већ трећа породица односно појединац који се тестирао а да има то предање о пореклу од Булатовића и то баш из села Мртво Дубоко, поред Булатовића из Бијеле Цркве код Рожаја (I2-CTS10228) имамо још и Булатовића из Брезојевице код Плава (I1-P109), и Булатовића из Горње Горице код Подгорице (R1a), тако да једино Никетић-Минић припада роду Никшића тј. ширем братству Булатовић (Минићи су се давно издвојили од Булатовића као посебно братство).

Order History

02/06/2017 Pending PayPal IPN Verified [Completed (Unverified; $22.50)]
02/06/2017 Pending   
02/06/2017 Waiting for sample Your sample kit (YSEQ ID 9251) has been mailed.
 Thank you for your order.
03/18/2017 Processing Your samples (YSEQ ID 9251) have been received at YSEQ.
03/28/2017 Delivered Your results (YSEQ ID 9251) have been posted:
 https://www.yseq.net/alleles.php

 Quick results summary:
 PH908 C-

Хвала на информацији, Војиненад. 

Значи ипак би могла постојати и Динарик Сјевер грана међу Никшићима.

Има ли шансе да тестира неки од низводних СНП-ова, можда за почетак S17250?


Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Булатовићи
« Одговор #9 послато: Март 29, 2017, 09:37:39 пре подне »
Управо је из лабораторије YSEQ  стигао резултат теста на PH908 за Вељовића. За мене нема изненађења обзиром да се такав резултат могао и очекивати због вредности на маркеру 448-20 приликом теста који је рађен у  Београду, па је том приликом и сврстан у табелу у Динарик Север односно I2-CTS10228. Колико су ситуације у овом смислу некада сложене најбоље показује баш овај пример обзиром да је већи део Вељовића, онај који је остао у селу Бијела Црква код Рожаја, године 1924. променио презиме у Булатовић из разлога што су хтели да врате своје старо презиме. Њихово предање је доста магловито али ипак доста чврсто у томе да су они пореклом од Булатовића из Мртвог Дубоког. Ово је већ трећа породица односно појединац који се тестирао а да има то предање о пореклу од Булатовића и то баш из села Мртво Дубоко, поред Булатовића из Бијеле Цркве код Рожаја (I2-CTS10228) имамо још и Булатовића из Брезојевице код Плава (I1-P109), и Булатовића из Горње Горице код Подгорице (R1a), тако да једино Никетић-Минић припада роду Никшића тј. ширем братству Булатовић (Минићи су се давно издвојили од Булатовића као посебно братство).

Order History

02/06/2017 Pending PayPal IPN Verified [Completed (Unverified; $22.50)]
02/06/2017 Pending   
02/06/2017 Waiting for sample Your sample kit (YSEQ ID 9251) has been mailed.
 Thank you for your order.
03/18/2017 Processing Your samples (YSEQ ID 9251) have been received at YSEQ.
03/28/2017 Delivered Your results (YSEQ ID 9251) have been posted:
 https://www.yseq.net/alleles.php

 Quick results summary:
 PH908 C-

Cвaкa чacт нa пpoгнoзи. Ja пpe нeки дaн нa зaтвopeнoм дeлу Фopумa peкox дa ћeш изглeдa бити у пpaву, збoг двa paзлoгa (peзултaтa)...

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Булатовићи
« Одговор #10 послато: Март 29, 2017, 09:46:34 пре подне »
Хвала на информацији, Војиненад. 

Значи ипак би могла постојати и Динарик Сјевер грана међу Никшићима.

Има ли шансе да тестира неки од низводних СНП-ова, можда за почетак S17250?

Укoликo Вeљoвић oдлучи дa ce дaљe тecтиpa, битнa инфopмaциja зa њeгa, aли и зa cвe ocтaлe:

Кo будe нapучивao нпp. Z17855, битнa cтвap je дa кoд кopaкa Payment information у пoљe Coupon code нaпишe IDONTNEEDAKIT, штo знaчи дa узopaк вeћ пocтojи у бaзи и дa нe тpeбa дa ce пoнoвo шaљe. Jeфтиниje je 5€, a и peзултaт cтижe у poку oд нeдeљу дaнa.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Булатовићи
« Одговор #11 послато: Март 29, 2017, 09:47:23 пре подне »
Хвала на информацији, Војиненад. 

Значи ипак би могла постојати и Динарик Сјевер грана међу Никшићима.

Има ли шансе да тестира неки од низводних СНП-ова, можда за почетак S17250?
Не, сви који су Динарик Север а имају предање о томе да су из Роваца заправо су старинци који су се саплеменили са Никшићима тј. са Гојкаковићима. Никшићи су само они који су Динарик Југ.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Булатовићи
« Одговор #12 послато: Март 29, 2017, 09:50:25 пре подне »
Укoликo Вeљoвић oдлучи дa ce дaљe тecтиpa, битнa инфopмaциja зa њeгa, aли и зa cвe ocтaлe:

Кo будe нapучивao нпp. Z17855, битнa cтвap je дa кoд кopaкa Payment information у пoљe Coupon code нaпишe IDONTNEEDAKIT, штo знaчи дa узopaк вeћ пocтojи у бaзи и дa нe тpeбa дa ce пoнoвo шaљe. Jeфтиниje je 5€, a и peзултaт cтижe у poку oд нeдeљу дaнa.
У мом случају уплаћено 04. марта тестирање маркера 643 и још увек у процедури. Јб...ли га шта раде више!?

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Булатовићи
« Одговор #13 послато: Март 29, 2017, 09:58:22 пре подне »
Не, сви који су Динарик Север а имају предање о томе да су из Роваца заправо су старинци који су се саплеменили са Никшићима тј. са Гојкаковићима. Никшићи су само они који су Динарик Југ.

Имaмo зa caд дocтa cтapиничкиx poдoвa мeђу Poвчaнимa, пa ми пaдe нaпaмeт oнa нaшa диcкуcиja o Tapcким Никшићимa, пpe cвeгa Утвићимa, кojи гeнeтcки пpипaдajу њимa, a имajу пpeдaњe o пopeклу из Poвaцa. Дa ли би мoгли и oни бити нeки cтapинички poд у Poвцимa, jep cу гeнeтcки глeдaнo, удaљeни oд Никшићa?  Гдe cу Утвићи ocтaли у Poвцу, a дpуги вeћи дeo нaceлиo Пoтapje тoкoм XV вeкa упpaвo из пpaвцa Poвaцa. Утвић je oд cвиx Tapcкиx Никшићa, нajудaљeниjи.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Булатовићи
« Одговор #14 послато: Март 29, 2017, 10:14:31 пре подне »
У мом случају уплаћено 04. марта тестирање маркера 643 и још увек у процедури. Јб...ли га шта раде више!?

Маркере дефинитивно рада спорије него СНП-ове. Има неке везе са њиховим распоредом у лабораторији. Међутим добра ствар је што кад наручиш један маркер они ти за цијену тог један одраде и оне маркере око њега.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Булатовићи
« Одговор #15 послато: Март 29, 2017, 10:18:09 пре подне »
Маркере дефинитивно рада спорије него СНП-ове. Има неке везе са њиховим распоредом у лабораторији. Међутим добра ствар је што кад наручиш један маркер они ти за цијену тог један одраде и оне маркере око њега.

Дa, тo je тзв. Пaнeл мapкepa. Ja биx тpeбao дa нapучим мapкep DYS557, пa oчeкуjeм и 9 мapкepa пopeд њeгa.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Булатовићи
« Одговор #16 послато: Март 29, 2017, 10:23:56 пре подне »
Имaмo зa caд дocтa cтapиничкиx poдoвa мeђу Poвчaнимa, пa ми пaдe нaпaмeт oнa нaшa диcкуcиja o Tapcким Никшићимa, пpe cвeгa Утвићимa, кojи гeнeтcки пpипaдajу њимa, a имajу пpeдaњe o пopeклу из Poвaцa. Дa ли би мoгли и oни бити нeки cтapинички poд у Poвцимa, jep cу гeнeтcки глeдaнo, удaљeни oд Никшићa?  Гдe cу Утвићи ocтaли у Poвцу, a дpуги вeћи дeo нaceлиo Пoтapje тoкoм XV вeкa упpaвo из пpaвцa Poвaцa. Утвић je oд cвиx Tapcкиx Никшићa, нajудaљeниjи.
Не знам за Утвиће конкретно јер се нисам бавио нешто њима, али свакако да је и то могуће. ДНК је потврдио да је у Ровцима од стране Гојака затечен велики број различитих ситнијих родова који нису били племенски већ само територијално везани. Само незнатан број њих као нпр. Синђићи, Дмитрићи и Милетићи сачувао је предање о својој посебности и томе да су стариначки ровачки родови. Сви други који су се саплеменили са Гојаковићима данас немају сачувано то предање. Неки међу њима су сачували уз своје презиме Булатовић и презимена ''на мање'' као нпр. Стајовићи, а то се објашњава тиме да је то један од огранка великог братства Булатовић. У ствари то је само остатак предања које је заборављено и оно заправо потврђује да је то њихово право презиме. Тражећи по родослову обично се не може доћи до тога ко је отац тог од кога тај огранак носи презиме (чији је Стајо), односно не могу се ''повезати'' у родослову са потомством Гојаковим. Уствари неки хроничари су то повезивали и ''крпили'', али углавном ''на своју руку'' и по некој својој логици, а не према предању. Наравно, они тада нису имали могућност да уз помоћ днк то установе и потврде или одбаце као што то ми данас можемо. Моја замерка према таквима је само то што нису јасно одвојили шта је то део предања које су преузели и записали, а шта су они доносили као закључке.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Булатовићи
« Одговор #17 послато: Март 29, 2017, 10:32:14 пре подне »
Маркере дефинитивно рада спорије него СНП-ове. Има неке везе са њиховим распоредом у лабораторији. Међутим добра ствар је што кад наручиш један маркер они ти за цијену тог један одраде и оне маркере око њега.

Ја наручих DYS607 и само њега добих :(

Свакако СНП раде брже него СТР, дупло.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Булатовићи
« Одговор #18 послато: Март 29, 2017, 10:36:05 пре подне »
Ја наручих DYS607 и само њега добих :(

Свакако СНП раде брже него СТР, дупло.

Нешто си им се замјерио. Иначе не воле ове који су I2-Z17855.  ;)

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Булатовићи
« Одговор #19 послато: Март 29, 2017, 10:40:50 пре подне »
Ја наручих DYS607 и само њега добих :(

Свакако СНП раде брже него СТР, дупло.

Oндa cтojи oнa пpичa дa тo "чacтe" oкo пpaзникa, ДНК дaнa и cл.