Аутор Тема: Једног лијепог дана...:  (Прочитано 9260 пута)

mladjo

  • Гост
« Последња измена: Април 26, 2015, 11:51:10 поподне млађо »

Radonić II

  • Гост
Одг: Једног лијепог дана...:
« Одговор #1 послато: Август 23, 2015, 10:26:44 пре подне »
Izvinjavam se, hteo bih da postavim jedno pitanje a nisam hteo da otvaram novu temu.

Zanima me da li je moguće postići dogovor sa DNK centrom da jedan dan cenu testiranja spuste na oko 5000 din i da taj dan napravimo akciju, organizujemo prijatelje i proširimo vest po mrežama da pozovemo ljude da se testiraju. Koliki bi bio broj ljudi koje bi morali sakupiti da bi im se isplatilo da toliko spuste cenu?

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Једног лијепог дана...:
« Одговор #2 послато: Август 23, 2015, 11:39:27 пре подне »
Izvinjavam se, hteo bih da postavim jedno pitanje a nisam hteo da otvaram novu temu.

Zanima me da li je moguće postići dogovor sa DNK centrom da jedan dan cenu testiranja spuste na oko 5000 din i da taj dan napravimo akciju, organizujemo prijatelje i proširimo vest po mrežama da pozovemo ljude da se testiraju. Koliki bi bio broj ljudi koje bi morali sakupiti da bi im se isplatilo da toliko spuste cenu?

Сјајан предлог. Ја бих се сигурно тестирао, а знам и два пријатеља која би 99% пошла са мном.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Једног лијепог дана...:
« Одговор #3 послато: Август 23, 2015, 11:50:11 пре подне »
Одличан предлог. Питаћемо их свакако па ћемо се организовати. Иначе, међународни ДНК дан обележава се 25. априла, али ми би могли да установимо наш национални ДНК дан. Ево предлога: Српски ДНК пројекат је званично покренут 13. септембра 2012.
Дакле, стављам на гласање:
Ко је за то да управо 13. септембар буде Српски ДНК дан? Па да тог дана уприличимо тестирање :)
Напомена: Ове године 13. септембар пада у недељу па би могли све обавити у понедељак 14. септембра.
« Последња измена: Август 23, 2015, 12:05:49 поподне админ »

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Једног лијепог дана...:
« Одговор #4 послато: Август 23, 2015, 11:54:25 пре подне »
Ево и `доказа` да смо Српски ДНК пројекат званично покренули 13. септембра 2012.

http://www.poreklo.rs/2012/09/13/novo-na-portalu-srpski-dnk-projekat/

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Једног лијепог дана...:
« Одговор #5 послато: Август 23, 2015, 12:04:07 поподне »
Да не буде забуне, овај 25. април није и званично међународни ДНК дан, већ је као такав установљен у Сједињеним Америчким Државама, а онда не почео обележавати и као Светски ДНК дан.

NATIONAL DNA DAY

On April 25,  people across the nation celebrate National DNA Day.  This holiday commemorates the day in 1953 when James Watson, Francis Crick, Maurice Wilkins, Rosalind Franklin, along with other colleagues, published papers in the journal, Nature, on the structure of DNA.  On this same day in 2003, Human Genome Project  was declared complete. (http://www.genome.gov/)

CELEBRATE

Each year on National DNA Day, students, teachers and the public are encouraged to learn more about genetics and genomics.  Share your idea’s about National DNA Day using #NationalDNADAY on Social Media.

For more information regarding National DNA Day, see https://www.genome.gov/26525485, https://www.genome.gov/11008128  (U.S. Senate Resolution) and  https://www.genome.gov/11008129  (U.S. House Resolution).

NATIONAL DNA DAY HISTORY

National DNA Day is not an “official” National day.  However, we our research did reveal National DNA Day was first celebrated in the United States on April 25, 2003 by proclamation of both the Senate and the House of Representatives, as a one-time celebration.  Each year after 2003, National DNA Day celebrations have been organized by the National Human Genome Research Institute.  Since this time, several groups have also declared April 25 as “International DNA Day” and “World DNA Day.  (http://www.genome.gov/)

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Једног лијепог дана...:
« Одговор #6 послато: Август 23, 2015, 01:54:56 поподне »
Дакле, стављам на гласање:
Ко је за то да управо 13. септембар буде Српски ДНК дан? Па да тог дана уприличимо тестирање :)
Напомена: Ове године 13. септембар пада у недељу па би могли све обавити у понедељак 14. септембра.

Я се слажем! Било би одлично ако бисмо могли приредити множествено испитивање за србски дан ДНК, са значайним попустом. Я бих свакако учествовао, са бар йедним узорком, а могуће и са више их.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Radonić II

  • Гост
Одг: Једног лијепог дана...:
« Одговор #7 послато: Август 23, 2015, 01:56:52 поподне »
Drago mi je da je ideja naišla na podršku, a odgovara mi i datum. Podržavam i ideju o 13. 09 kao danu srpske genetike. Nadam se da ćemo naići na podršku u DNK centru. :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Једног лијепог дана...:
« Одговор #8 послато: Август 24, 2015, 03:28:33 поподне »
Ко је за то да управо 13. септембар буде Српски ДНК дан?

Имаш и мој глас  ;) !
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Једног лијепог дана...:
« Одговор #9 послато: Август 26, 2015, 04:07:07 поподне »
Поводом иницијативе да организујемо тестирање по нешто повољнијој цени у београдском ДНК центру за генетику, обавештавам вас да смо постигли начелни договор да добијемо одређени попуст.
Цена тестирања би била 5.500 динара, уз услов да се тестира најмање 10 појединаца. При томе, наглашено је да је то минимум и да би било пожељно да тестираних буде више од 10. Тестирање обухвата 23 маркера.
Тестирање би било организовано 14. септембра 2015, од 9.00 до 19.00 у ДНК лабораторији у Београду. Проверићемо да ли је изводљиво да тог дана могу да се предају брисеви у испоставама ДНК центра у Нишу и Новом Саду.
Молим све заинтересоване да се пријаве за тестирање на мејл [email protected].
« Последња измена: Август 26, 2015, 04:09:48 поподне админ »

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Једног лијепог дана...:
« Одговор #10 послато: Август 26, 2015, 05:14:28 поподне »
Да ли је потребно платити чланарину за удружење пре тестирања?

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Једног лијепог дана...:
« Одговор #11 послато: Август 26, 2015, 05:53:49 поподне »
У овом случају није потребно плаћати чланарину. Дакле, само тог дана 14. септембра биће могуће обавити тестирање за свега 5.500 динара. Резултати би били познати до краја исте недеље.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Једног лијепог дана...:
« Одговор #12 послато: Август 26, 2015, 06:16:57 поподне »
Кад би било у Новом Саду, пријатељ и ја бисмо дошли 100%.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Једног лијепог дана...:
« Одговор #13 послато: Август 26, 2015, 07:06:16 поподне »
Кад би било у Новом Саду, пријатељ и ја бисмо дошли 100%.
Пошаљите по неком. Епрувету за брис можете сигурно наћи у апотеци у Новом Саду.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Једног лијепог дана...:
« Одговор #14 послато: Август 26, 2015, 08:36:06 поподне »
Мислим да неће бити проблем да се тог дана појавите у представништву ДНК центра у Новом Саду и да вам тамо узму брис. Само се требате благовремено најавити.
И уопште, потребно је у што скорије време (у наредних десетак дана) да добијемо потврду да ће се 14. септембра тестирати најмање 10 људи.

Ван мреже Gallavant

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 110
Одг: Једног лијепог дана...:
« Одговор #15 послато: Август 26, 2015, 09:05:56 поподне »
Može li mi neko ukratko prepričati koliko informacija bih mogao da očekujem od testa na 23 markera?

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Једног лијепог дана...:
« Одговор #16 послато: Август 26, 2015, 09:29:50 поподне »
Može li mi neko ukratko prepričati koliko informacija bih mogao da očekujem od testa na 23 markera?

Зависи колико ''дубоко'' и ''широко'' желиш сазнавати путем ДНК анализе. Доња граница за озбиљније истраживање је 37 маркера, а сада су пожељни макар и појединачни СНП тестови. Тога у домаћим лабораторијама нема.
Ако желиш сазнати која си хг и с којим породицама уопштено имаш неке ближе везе, довољно је 23.
Икавац

Radonić II

  • Гост
Одг: Једног лијепог дана...:
« Одговор #17 послато: Август 27, 2015, 07:34:51 пре подне »
Može li mi neko ukratko prepričati koliko informacija bih mogao da očekujem od testa na 23 markera?

Zavisi. Ako "upadneš" u grupu koja ima više testiranih moći ćeš dobiti više informacija o svom poreklu. Ako si prvi u svojoj grupi onda ćeš bar znati da niko nije kao ti ;) Naš problem je relativno mala baza podataka testiranih i ovo je jedna prilika da je malo proširimo i dobijemo više podataka o poreklu porodica i rodova na ovom području. Često sumoguće iznenađujuće veze.
U mom slučaju ja sam imao sreću u tri smisla. Prvo jer je haplotip bio karakterističan za jedno geografsko područje (Južni Levant) i vrlo verovatna za jednu grupu stanovništva koje je poznato po dijaspori (Jevreji). Drugo da sam već imao pojedinca (Marcha) koji ima veoma blizak haplotip, a koji je testirao svoj SNP i odredio pripadnost J1 grupi (tako da nisam završio u pogrešnoj haplogrupi), a zbog broja i karakteristika markera uspeo je da pronađe svoje mesto i u okviru podgrupe PF7263. Na kraju, tu je i Ružić, preko čijeg porekla iz Hercegovine povezujem kretanje svojih predaka iz S Grčke, preko Hercegovine do S Bosne i Kozare. Sad je najveći problem popuniti papirima taj put, naći dokumente koji svedoče o tome i koliko toliko zaokružiti taj put i moje poreklo.
Ovakvo testiranje je važno i za istraživanja o etnogenezi srpskog naradoda, sastavljenog od različitih pojedinaca, različitog porekla ali bliskih po kulturi i zajedničkoj istoriji. Naši neprijatelji nisu praili razliku između Srba koji su R1a i E1b, pa zašto bi to radili mi.
Nadam se da ćeš sudelovati u istraživanju i da će ti rezultati pomoći u pronalaženju odgovora o svom poreklu i daljoj baštini.