Аутор Тема: О Србству Црногораца  (Прочитано 227236 пута)

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #500 послато: Октобар 16, 2017, 12:28:11 пре подне »
Не чуди ме што ова паратема "СЦГ 51. АМЕРИЧКА ДРЖАВА" не изазива  интересовање форумске јавности, односно не изазива коментарисање, јер имам искуства са тим зашто је то тако.

Наиме, то није моја оригинална идеја: пре једно 10 година Мирослав Лазански објавио је часопис "Centurion" са насловницом "Србија 51. америчка држава" где је приказана америчка застава, а уместо једне звездице, крстић са четири оцила. Узмем ти ја ту насловницу и оставим је за успомену на период када је "све било могуће". Пре једно четири године, на некој вишедневној едукацији србијанских интелектуалаца (било је нас двадесетак социјалних радника, психолога, педагога, лекара, стоматолога и сл.) требало је презентовати примену једног модела, а пример презентације био је по слободном избору. Ја се сетим оне насловнице и онакав какав сам, узмем тему "Зашто Србија треба да постане 51. америчка држава". Лепо и духовито ја то презентујем, а оно, само да видиш интелектуалне фаце: седамнаест њих седе укочени, гледају у своје нотесе, не померају главе, ма и поглед да им скрене са фокуса, а само троје се дискретно смешкају - општа прпа. Мени смешно скроз... док се нисам загрцнуо када ме, у неколико наврата, наредних дана не заустављаше Руси на београдским улицама, питајући ме те кол`ко је сати, те где је хотел Москва... :-\
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже роквић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 170
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #501 послато: Октобар 16, 2017, 10:52:55 пре подне »
'Не, не. Одговорите ви мени на питање како просрпски орјентисани национални Црногорци

 8) Ау, па шта вам је ово, јел то она категорија што се изјашњава ко црногорци а Србима дијели лекције о Српству?
бити Србин је светиња

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #502 послато: Октобар 16, 2017, 08:59:28 поподне »
Мени смијешни примјери су васојевићки Монтенегрини који се диче својим четничким ђедовима и и уопштено четничком историјом овог краја али немају капацитет да укапирају колика је то иронија.

На мрежи Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3424
  • Васојевић
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #503 послато: Октобар 16, 2017, 10:21:31 поподне »
Просрпске опције никад на изборима неће доћи на власт, то вам стотину пута говорим. Ни мањинске ни процрногорске ни псеудограђанске партије неће са просрпским никад склопити коалицију, а и да склопе, та коалиција би била условљена континуитетом исте политике према српском питању.
Да би се црногорски Срби спасили од даље асимилације, имају само двије опције:

1. Да на изборима освоје 66% гласова и онда у Парламенту двотрећинском већином измијене Устав и поврате статус конститутивног народа.

2. Да траже статус националне мањине, који им сами Устав нуди, и тиме се спасе од даље асимилације, те добију право на афирмативну акцију! Тиме би и ови "традиционални Црногорци" превагнули на српску страну, јер се не би плашили од дискриминације, а и радије би се идентификовали са Србима него са србофобима. Слично томе, многи декларисани Црногорци из градова у којима су Срби већина увидјели би да им се материјално више исплати да буду Срби, јер мањински статус подразумијева позитивну дискриминацију и разне друге бенефиције које већински народ нема.

Која је по вама опција реалнија? Треће нема. Ако сте гласали за прву опцију, онда ми морате објаснити како сте то успјели поразити све познате математичке законе и како то мислите да Срби и просрпски орјентисани декларисани Црногорци, којих заједно има око 40%, освоје 66% гласова на изборима, поготово ако имате у виду да власт контролише финансије и медије. Ако тврдите да је то могуће, одмах се пријавите за Нобелову награду, јер сте дошли до револуционарног открића из математике. :)

Слажем се са изнетим, нешто слично је и Синиша раније писао.

Срби никада неће добити статус конститутивног народа у Црној Гори јер је комунистичка Црна Гора створена на антисрпским темељима и негацији српског идентитета Црногораца. Давањем конститутивног статуса Србима би били нарушени темељи те државе која би изгубила основну сврху свог постојања. Проблем је што људи не могу да се помире са тиме да не живе у српској Црној Гори коју су створили Петровићи и која је престала да постоји припајањем Србији 1918. године, већ у Титовој Црној Гори која је еволуирала у NATO колонију Монтенегро. И онда се питају "Па како ја да будем мањина у сопственој држави?" несвесни да то није њихова држава и да нема никакве шансе да постану конститутивни народ. Монтенегро ће бити њихова држава једино ако постану Монтенегрини, а Црна Гора или њен просрпски део може бити њихова земља једино ако је у саставу Србије. Никаква федерација, државна заједица, "два ока у глави", или не знам шта већ. Већ знамо како се то завршило. Ко год то не може да схвати, а нажалост већина Срба у Црној Гори очигледно не може, ризикује да му деца или унуци постану Монтенегрини једног дана. Да се то не би догодило морају да се боре за опстанак српског идентитета док не дође до поновног уједињења, а статус националне мањине гарантује одређена права која тренутно немају, а која би спречила убрзану асимилацију.

Што се Мандића тиче, његова једина улога је да каналише незадовољство Срба који готово ни да немају за кога другог да гласају јер мање српске странке немају приступ медијима. Постало је јасно за кога ради још 2009. када је напрасно разбио Српску листу, а Српску народну странку "ујединио" са непостојећим новорегистрованим покретима у Нову српску демократију (назив све говори). Усвојен је и нови програм где пише да је странка "посвећена пуноправном чланству Црне Горе у Европској унији". Свега пар месеци раније је створен СНС у Србији по истом калупу, такође са проевропским програмом. Тако су Срби у Црној Гори уместо националне странке која се бори за њихова права добили странку чији је једини циљ да дође на власт и омогући материјалну корист њеним лидерима. Због тога је коалиција са Медојевићем потпуно природна имајући у виду нове циљеве странке.

Ван мреже Equinox

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 347
  • I2-Z17855>A1221>Y151307 Ковачанин
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #504 послато: Октобар 16, 2017, 11:16:55 поподне »
Тешка срца, морам да се сложим са Одисејем и Иваном! Ово је на жалост, неко друго време које диктира потпуно другачија правила од оних на која смо навикли и прилагођавање тим условима није опционо уколико желимо да преживимо, као народ.

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #505 послато: Октобар 17, 2017, 12:02:50 пре подне »
Радије бих се преселио у иностранство са жељом да моја будућа дјеца постану странци, него живио у Црној Гори као национална мањина, прихватањем тога морамо прихватити цијели пакет, а то је брисање наше историје и Црној Гори.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #506 послато: Октобар 17, 2017, 12:33:54 пре подне »
Радије бих се преселио у иностранство са жељом да моја будућа дјеца постану странци, него живио у Црној Гори као национална мањина, прихватањем тога морамо прихватити цијели пакет, а то је брисање наше историје и Црној Гори.

Значи хоћеш да кажеш да су санџачки Бошњаци и улцињски Албанци глупи што су прихватили статус националне мањине и добили огромне привилегије, а ти си паметан и мудар што си се одметнуо од уставно-правног поретка и тиме дао правни легитимитет држави да ти ускрати сва грађанска права. Јер у Црној Гори Устав признаје конститутивност ГРАЂАНИМА, а не НАРОДИМА. То значи да сваком народу сљедује онолико удјела у државним органима и институцијама и државним предузећима колики му је удио у укупној популацији! И у таквим државама, конститутивни народ је де факто народ који има највише припадника, а то су у овом случају декларисани Црногорци. Сви други народи Уставом спадају у националне мањине - и Срби и Бошњаци и Албанци и Хрвати! Хало, УСТАВ, УСТАВ, УСТАВ! Прочитај Устав, па онда филозофирај!

Одбијањем статуса националне мањине, Срби не постају конститутиван народ, него себе аутоматски претварају у ВАНИНСТУТИЦИОНАЛНУ РУЉУ и ОДМЕТНИКЕ ОД УСТАВНО-ПРАВНОГ ПОРЕТКА! А према таквима држава нема никакве дужности и има правни легитимитет да их дискриминише колико год жели.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #507 послато: Октобар 17, 2017, 12:59:53 пре подне »
Слажем се са изнетим, нешто слично је и Синиша раније писао.

Срби никада неће добити статус конститутивног народа у Црној Гори јер је комунистичка Црна Гора створена на антисрпским темељима и негацији српског идентитета Црногораца. Давањем конститутивног статуса Србима би били нарушени темељи те државе која би изгубила основну сврху свог постојања. Проблем је што људи не могу да се помире са тиме да не живе у српској Црној Гори коју су створили Петровићи и која је престала да постоји припајањем Србији 1918. године, већ у Титовој Црној Гори која је еволуирала у NATO колонију Монтенегро. И онда се питају "Па како ја да будем мањина у сопственој држави?" несвесни да то није њихова држава и да нема никакве шансе да постану конститутивни народ. Монтенегро ће бити њихова држава једино ако постану Монтенегрини, а Црна Гора или њен просрпски део може бити њихова земља једино ако је у саставу Србије. Никаква федерација, државна заједица, "два ока у глави", или не знам шта већ. Већ знамо како се то завршило. Ко год то не може да схвати, а нажалост већина Срба у Црној Гори очигледно не може, ризикује да му деца или унуци постану Монтенегрини једног дана. Да се то не би догодило морају да се боре за опстанак српског идентитета док не дође до поновног уједињења, а статус националне мањине гарантује одређена права која тренутно немају, а која би спречила убрзану асимилацију.

Што се Мандића тиче, његова једина улога је да каналише незадовољство Срба који готово ни да немају за кога другог да гласају јер мање српске странке немају приступ медијима. Постало је јасно за кога ради још 2009. када је напрасно разбио Српску листу, а Српску народну странку "ујединио" са непостојећим новорегистрованим покретима у Нову српску демократију (назив све говори). Усвојен је и нови програм где пише да је странка "посвећена пуноправном чланству Црне Горе у Европској унији". Свега пар месеци раније је створен СНС у Србији по истом калупу, такође са проевропским програмом. Тако су Срби у Црној Гори уместо националне странке која се бори за њихова права добили странку чији је једини циљ да дође на власт и омогући материјалну корист њеним лидерима. Због тога је коалиција са Медојевићем потпуно природна имајући у виду нове циљеве странке.

Мајсторе, ево ти рука за ово!

Објаснио си ситуацију боље него ја. А још си неко ко је рођен и одрастао у Србији, и логично би било да живиш у илузијама о некој јуначкој српској Спарти у којој живи 80% Срба и гдје наводно Мило влада са шачицом присталица противно вољи огромне већине народа.

Прихватањем статуса националне мањине, Срби се не одричу своје историје, чак нити свог локалног идентитета, нити се одричу поштених националних Црногораца који се не одричу православља, ћирилице, Србије и Русије. Не, напротив! Прихватањем статуса националне мањине, Срби се одричу дукљанских екстремиста, одричу се Славка Перовића и Аднана Чиргића, одричу се Јосипа Броза и раног Ђиласа, одричу се оних који су срушили Његошеву капелу и подигли оно ругло од маузолеја, одричу се распопа Мираша и његове секте.
А одрицањем од горе наведених и прихватањем статуса мањине, црногорски Срби враћају углед и част управо свом локалном идентитету, те потврђују да су они прави сљедбеници и чувари оних вриједности у које су вјеровали стари Црногорци, Брђани, Херцеговци и Приморци - Петровићи, Марко Миљанов, Стефан Митров Љубиша, Новица Церовић, сердар Јанко и други.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #508 послато: Октобар 17, 2017, 01:00:21 пре подне »
Не познајем црногорски устав, али мислим да сви критеријуми постоје да Срби буду не национална мањина, него конститутиван народ...а да је сам устав формулисан тако , да се заобиђе та опција...Удесивши тако да нема конститутивног народа, где Срби процентуално испуњавају критеријум (сличан проценат је и у Босни, где је конститутиван народ), а не прихватајући статус националне мањине од стране Срба (пошто нема већинског народа, Црногораца је мање од 50% још увек, као и Бошњака у Босни, који за разлику од Црногораца нису већински, него конститутиван народ, што би и Црногорци морали бити у Црној Гори , заједно са Србима) имамо парадокс, да Срби нису ни конститутиван народ, а ни национална мањина, па народ од око 30% практично нема никаква права...У неком интервјуу Андрије Мандића, сам прочитао да Срби не желе управо тај статус националне мањине, већ статус конститутивног народа
« Последња измена: Октобар 17, 2017, 01:07:12 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #509 послато: Октобар 17, 2017, 01:16:15 пре подне »
Не познајем црногорски устав, али мислим да сви критеријуми постоје да Срби буду не национална мањина, него конститутиван народ...а да је сам устав формулисан тако , да се заобиђе та опција...Удесивши тако да нема конститутивног народа, где Срби процентуално испуњавају критеријум (сличан проценат је и у Босни, где је конститутиван народ), а не прихватајући статус националне мањине од стране Срба (пошто нема већинског народа, Црногораца је мање од 50% још увек, као и Бошњака у Босни, који за разлику од Црногораца нису већински, него конститутиван народ, што би и Црногорци морали бити у Црној Гори , заједно са Србима) имамо парадокс, да Срби нису ни конститутиван народ, а ни национална мањина, па народ од око 30% практично нема никаква права...У неком интервјуу Андрије Мандића, сам прочитао да Срби не желе управо тај статус националне мањине, већ статус конститутивног народа

Никакав проблем. Нек Срби освоје 66% гласова на изборима, што ће им дати правни легитимитет да двотрећинском већином у Парламенту измијене Устав и себе дефинишу као конститутивни народ. А српске и просрпске партије немају више од 40% присталица, па ти сад израчунај какве су математичке шансе за побједу од 66%.

Једино ако набаве оно млијеко једнорога из филма "Астерикс и Обеликс против Цезара", па се клонирају и заједно са својим клоновима изађу на изборе.  ;D ;D ;D
« Последња измена: Октобар 17, 2017, 01:18:07 пре подне Одисеј »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #510 послато: Октобар 17, 2017, 01:25:45 пре подне »
Никакав проблем. Нек Срби освоје 66% гласова на изборима, што ће им дати правни легитимитет да двотрећинском већином у Парламенту измијене Устав и себе дефинишу као конститутивни народ. А српске и просрпске партије немају више од 40% присталица, па ти сад израчунај какве су математичке шансе за побједу од 66%.

Једино ако набаве оно млијеко једнорога из филма "Астерикс и Обеликс против Цезара", па се клонирају и заједно са својим клоновима изађу на изборе.  ;D ;D ;D
Срби не могу да скупе 66 посто за промену устава, али се питам како су и они сакупили тих 66 посто да га изгласају? Јер не знам ниједне изборе где је владајућа коалиција сакупила толики проценат, нити на референдуму није било толико, све је то за 10 посто мање...Али то је нека скупштинска чаролија била ...додуше, може, сви сем Срба су изгласали устав...Тј. управо су имали мотив сви остали да се изгласа такав устав који онемогућава да Срби буду конститутиван народ
« Последња измена: Октобар 17, 2017, 01:32:13 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #511 послато: Октобар 17, 2017, 12:59:15 поподне »
Значи хоћеш да кажеш да су санџачки Бошњаци и улцињски Албанци глупи што су прихватили статус националне мањине и добили огромне привилегије, а ти си паметан и мудар што си се одметнуо од уставно-правног поретка и тиме дао правни легитимитет држави да ти ускрати сва грађанска права. Јер у Црној Гори Устав признаје конститутивност ГРАЂАНИМА, а не НАРОДИМА. То значи да сваком народу сљедује онолико удјела у државним органима и институцијама и државним предузећима колики му је удио у укупној популацији! И у таквим државама, конститутивни народ је де факто народ који има највише припадника, а то су у овом случају декларисани Црногорци. Сви други народи Уставом спадају у националне мањине - и Срби и Бошњаци и Албанци и Хрвати! Хало, УСТАВ, УСТАВ, УСТАВ! Прочитај Устав, па онда филозофирај!

Одбијањем статуса националне мањине, Срби не постају конститутиван народ, него себе аутоматски претварају у ВАНИНСТУТИЦИОНАЛНУ РУЉУ и ОДМЕТНИКЕ ОД УСТАВНО-ПРАВНОГ ПОРЕТКА! А према таквима држава нема никакве дужности и има правни легитимитет да их дискриминише колико год жели.
Не филозофирам, него износим своје лично осјећање. Сви који живе у Црној Гори знају да прихватања статуса националне мањине неће промијенит ништа, већ само значи признавање ревизије црногорске историје. Устав Црне Горе можеш ладно да окачиш о зид јер за друго ништа не служи. Не поштују га ни они који су га установили.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #512 послато: Октобар 17, 2017, 08:22:20 поподне »
Не филозофирам, него износим своје лично осјећање. Сви који живе у Црној Гори знају да прихватања статуса националне мањине неће промијенит ништа, већ само значи признавање ревизије црногорске историје. Устав Црне Горе можеш ладно да окачиш о зид јер за друго ништа не служи. Не поштују га ни они који су га установили.

Ја кажем, ал' они боље знају...
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3424
  • Васојевић
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #513 послато: Октобар 18, 2017, 12:18:48 пре подне »
У неком интервјуу Андрије Мандића, сам прочитао да Срби не желе управо тај статус националне мањине, већ статус конститутивног народа

Управо захваљујући томе што Мандић тобоже покушава да издејствује статус конститутивног народа, српска деца у међувремену годинама уче "матерњи језик" у школама уместо српски, ћирилица је протерана чак и из државне управе, а Срби нигде не могу да се запосле у државним установама и фирмама. Док српски политичари у Црној Гори причају о конститутивности, за то време Срби немају основна права и све их је мање. Тако ни српски политичари из Крајине нису хтели да пристану на било шта осим потпуне независности, па је народ после завршио у избегличким колонама. Само јако! Па после кукњава и парастоси због неправде... Као да правда има везе са било чиме што се догађа у свету.
Али ипак постоји једна битна разлика. Док је Мартић био бахати примитивац без трунке осећаја за ситуацију у којој су се Срби из Крајине налазили, овде се ради о класичној саботажи српских интереса у Црној Гори.

Не филозофирам, него износим своје лично осјећање. Сви који живе у Црној Гори знају да прихватања статуса националне мањине неће промијенит ништа, већ само значи признавање ревизије црногорске историје. Устав Црне Горе можеш ладно да окачиш о зид јер за друго ништа не служи. Не поштују га ни они који су га установили.

Верујем да тако мислиш, али заиста грешиш. У грађанским државама се сви држављани који нису припадници националних мањина третирају једнако. Нема одвојеног школства, нема гарантованих квота у локалним самоуправама, нема никаквих посебности. Тачка. Сви имају исти третман, а то како се неко изјашњава на попису је битно колико и за који фудбалски клуб навија, све док није припадник националне мањине. Сходно томе, у Црној Гори етнички Црногорци, Срби, Ескими и сви остали који нису националне мањине имају исти статус. Да, управо тако. Срби и Ескими су у Црној Гори тренутно равноправни што се тиче закона. Шта то значи у пракси сам већ навео, а ништа се неће променити јер ће српски интереси увек бити супростављени интересима Монтенегрина, Албанаца, Бошњака и Хрвата, а они заједно чине солидну већину која ће се у оваквим условима само повећавати. Никоме не одговара да Срби буду конститутивни народ, јер сваки конститутивни народ има право да блокира било коју одлуку.

Ако Срби у Хрватској коју води проусташки ХДЗ имају загарантована мањинска права и заступљеност на свим нивоима, имаће их и у Црној Гори, не бој се. А та прича како ништа не вреди позивање на законе је само изговор за неактивност и неодговорну политику која се води и чији је једини могући исход постепена асимилација.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #514 послато: Октобар 18, 2017, 12:30:20 пре подне »
...Тако ни српски политичари из Крајине нису хтели да пристану на било шта осим потпуне независности, па је народ после завршио у избегличким колонама. Само јако! Па после кукњава и парастоси због неправде... Као да правда има везе са било чиме што се догађа у свету...

..Шта то значи у пракси сам већ навео, а ништа се неће променити јер ће српски интереси увек бити супростављени интересима Монтенегрина, Албанаца, Бошњака и Хрвата, а они заједно чине солидну већину која ће се у оваквим условима само повећавати...

...А та прича како ништа не вреди позивање на законе је само изговор за неактивност и неодговорну политику која се води и чији је једини могући исход постепена асимилација.

И те како има истине у овоме.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #515 послато: Октобар 18, 2017, 12:47:47 пре подне »
Нама је накнадна памет усуд изгледа (да смо прихватили ово , оно)...Проблем је што је прва опција увек била неповољна, а на крају се испостављала као боља опција од оне која је резултат неприхватања прве опције). У задње време имамо само лоше опције, а прва је била мање зло јер је ствар избора, а друга наметнуто зло као резултат одбијања прве. Ове лоше опције (прва као избор, која је боља од друге као резултат одбијања прве), су свакако продукт подржавања сила на које немамо утицај...
« Последња измена: Октобар 18, 2017, 12:58:02 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #516 послато: Октобар 18, 2017, 01:17:17 пре подне »
Све се заснива од односа снага у свету...У неповољним околностима, прагматичност се може сматрати и као спас и као издаја...Никог није брига у свету што Срби немају никаква права у Црној Гори. То је почетна тачка са које морамо да пођемо ...Црногорска власт нам нуди неку "цркавицу" у виду националне мањине , коју Срби не желе да прихвате са разлогом и неће је прихватити...Шта ће даље бити, сам Бог зна...на добро не иде...
« Последња измена: Октобар 18, 2017, 01:22:58 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #517 послато: Октобар 18, 2017, 06:01:30 поподне »
Ако Срби у Хрватској коју води проусташки ХДЗ имају загарантована мањинска права и заступљеност на свим нивоима, имаће их и у Црној Гори, не бој се. А та прича како ништа не вреди позивање на законе је само изговор за неактивност и неодговорну политику која се води и чији је једини могући исход постепена асимилација.

Тачно је то, али треба се и отворено рећи, Срби до сада смо били исти са осталима, а од данас више нисмо, од данас смо национална мањина. И наравно, да се Срби против тога не буне, већ да кажу, у реду је, можемо се звати и националном мањином. Читао сам нешто о Черкезима, могли бисмо им се прибити, мање би нас болела историја.

Срби у Хрватској су тако наглашено заступљени посвуда, јер их је мало остало, и при том ти који су заступљени већ су увелико проговорили хрватским језиком, а уколико се нису покатоличили, онда у најмању руку иду у две цркве, или не иду ни у једну.

Тако да та заступљеност свакако није одраз поштовања права националне мањине, јер да се иста поштују, Срби не би живели у полуотвореној атмосфери Другог светског рата на простору НДХ.

Осим тога, не треба никад сметнути с ума да се у нашу пропаст и улаже, и да нисмо за све ми криви. Срби нису ни рђавији ни племенитији него што су били. Али мислим да исувише очекујеш, да неко себи одсече руку, пре него што га рука кошта живота, иако би то био паметан потез у циљу спашавања живота (без руке).
« Последња измена: Октобар 18, 2017, 06:04:30 поподне Amicus »



Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #518 послато: Октобар 18, 2017, 07:26:18 поподне »
Управо захваљујући томе што Мандић тобоже покушава да издејствује статус конститутивног народа, српска деца у међувремену годинама уче "матерњи језик" у школама уместо српски, ћирилица је протерана чак и из државне управе, а Срби нигде не могу да се запосле у државним установама и фирмама. Док српски политичари у Црној Гори причају о конститутивности, за то време Срби немају основна права и све их је мање. Тако ни српски политичари из Крајине нису хтели да пристану на било шта осим потпуне независности, па је народ после завршио у избегличким колонама. Само јако! Па после кукњава и парастоси због неправде... Као да правда има везе са било чиме што се догађа у свету.
Али ипак постоји једна битна разлика. Док је Мартић био бахати примитивац без трунке осећаја за ситуацију у којој су се Срби из Крајине налазили, овде се ради о класичној саботажи српских интереса у Црној Гори.

Верујем да тако мислиш, али заиста грешиш. У грађанским државама се сви држављани који нису припадници националних мањина третирају једнако. Нема одвојеног школства, нема гарантованих квота у локалним самоуправама, нема никаквих посебности. Тачка. Сви имају исти третман, а то како се неко изјашњава на попису је битно колико и за који фудбалски клуб навија, све док није припадник националне мањине. Сходно томе, у Црној Гори етнички Црногорци, Срби, Ескими и сви остали који нису националне мањине имају исти статус. Да, управо тако. Срби и Ескими су у Црној Гори тренутно равноправни што се тиче закона. Шта то значи у пракси сам већ навео, а ништа се неће променити јер ће српски интереси увек бити супростављени интересима Монтенегрина, Албанаца, Бошњака и Хрвата, а они заједно чине солидну већину која ће се у оваквим условима само повећавати. Никоме не одговара да Срби буду конститутивни народ, јер сваки конститутивни народ има право да блокира било коју одлуку.

Ако Срби у Хрватској коју води проусташки ХДЗ имају загарантована мањинска права и заступљеност на свим нивоима, имаће их и у Црној Гори, не бој се. А та прича како ништа не вреди позивање на законе је само изговор за неактивност и неодговорну политику која се води и чији је једини могући исход постепена асимилација.
Нисам нешто посебно тврдоглав и радо ћу промијенити свој став ако видим да у пракси статус националне мањине доноси неку опипљиву заштиту. Срби имају уставно право да уче свој матерњи језик и да се документа штампају ћирилицом, али у пракси просвјетари и државни службеници занемарују ту чињеницу. Знам из неколико примјера да су родитељи морали да пролазе кроз цијела бирократска мучења да би њихово дијете добило уџбеник српског језика или диплому штампану ћирилицом. Исти је случај са људима који се изјашњавају као Бошњаци, значи не постоји таква опструкција само у случају Срба.
Бошњаци и Срби се од првог разреда индоктринирају  монтенегринском пропагандом. Албанци су очигледно имуни на то јер су превише различита групација

На мрежи Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3424
  • Васојевић
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #519 послато: Октобар 18, 2017, 09:12:54 поподне »
Али мислим да исувише очекујеш, да неко себи одсече руку, пре него што га рука кошта живота, иако би то био паметан потез у циљу спашавања живота (без руке).

Ово је добар пример за положај Срба у Хрватској раних 90-их, али у Црној Гори је данас другачија ситуација. Срби нажалост немају чега да се одрекну сем потпуно нереалних захтева (ма колико били оправдани). Чак ни по старом уставу Црне Горе из 1992. године нису били конститутивни народ:
http://fpn.co.me/fajlovi/fpn/attach_fajlovi/lat/studentske-informacije/materijali/2017/03/pdf/Slubeni_list_Republike_Crne_Gore_broj_48_1992.pdf

Срби су 90-их били у добром положају у Црној Гори не због свог правног статуса, већ због просрпске власти. Данас када је власт антисрпска, једини начин да се поправи лош положај Срба је путем закона о мањинским правима, а Срби та права не могу да користе јер нису национална мањина.