Аутор Тема: I2-Z17855  (Прочитано 129758 пута)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: I2-Z17855
« Одговор #160 послато: Мај 13, 2017, 11:26:56 поподне »
Да претекнем Жељка са објављивањем новости, иако све заслуге за ову вест припадају њему.
Управо сам добио мејл од Зденка у коме ми јавља да је Михајловић позитиван на З17855, и не само то откривена је нова грана коју дели са Khystyukom (201151). Већ је могуће наручити проверу  8)
https://www.yseq.net/product_info.php?products_id=50025
Михајловић из Претрешње код Блаца?

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: I2-Z17855
« Одговор #161 послато: Мај 13, 2017, 11:30:26 поподне »
Михајловић из Претрешње код Блаца?

Јесте. Знамо ли беше нешто о даљем пореклу?

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: I2-Z17855
« Одговор #162 послато: Мај 13, 2017, 11:34:59 поподне »
Јесте. Знамо ли беше нешто о даљем пореклу?
Ја се нешто не сећам.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: I2-Z17855
« Одговор #163 послато: Мај 13, 2017, 11:37:31 поподне »
И имам утисак да нико од нас (ја, ти, Цонић) не припада тој подграни.

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: I2-Z17855
« Одговор #164 послато: Мај 13, 2017, 11:39:40 поподне »
И имам утисак да нико од нас (ја, ти, Цонић) не припада тој подграни.
Све је могуће.
Ја ипак наручио проверу, јавићу резултат чим буде готов.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: I2-Z17855
« Одговор #165 послато: Мај 13, 2017, 11:39:58 поподне »
И имам утисак да нико од нас (ја, ти, Цонић) не припада тој подграни.

Шта знам, никад се не зна. У зависности од тога колико је стара, може да је буде распоређена и од Кијева до Игуменице, а самим тим и код нас...

Jelic

  • Гост
Одг: I2-Z17855
« Одговор #166 послато: Мај 13, 2017, 11:41:37 поподне »
Јел се може проценити старост те нове подгране?

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: I2-Z17855
« Одговор #167 послато: Мај 13, 2017, 11:47:38 поподне »
Све је могуће.
Ја ипак наручио проверу, јавићу резултат чим буде готов.
Држимо ти фиге! :)

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: I2-Z17855
« Одговор #168 послато: Мај 13, 2017, 11:53:54 поподне »
Држимо ти фиге! :)

Хвала!

Јел се може проценити старост те нове подгране?
Двоје су, може се дати нека процена у зависности од тога колико имају јединствених СНП-ова свако понаособ до заједничког.
Сачекаћемо yfull анализу или зденково мишљење.
С обзиром да су географски и по маркерима удаљени вероватно 1600 до 2000 год.



Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: I2-Z17855
« Одговор #169 послато: Мај 14, 2017, 08:34:48 пре подне »
Све је могуће.
Ја ипак наручио проверу, јавићу резултат чим буде готов.
+1

Виђох мејл од Зденка, добра новост.  :D
Украјинац за сада нема Yfull анализу..
Језик је од меса и свашта меље.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: I2-Z17855
« Одговор #170 послато: Мај 14, 2017, 10:59:28 поподне »
Михајловић из Претрешње код Блаца?

Можда Equinox зна нешто о овом роду?
"Наша мука ваља за причешћа"

Jelic

  • Гост
Одг: I2-Z17855
« Одговор #171 послато: Мај 14, 2017, 11:02:14 поподне »
Михајловић је по предању пореклом из Требиња код Куршумлије.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: I2-Z17855
« Одговор #172 послато: Мај 14, 2017, 11:03:56 поподне »
А јесу ли тамо живели од давнине, или су досељени? Мислим да у том крају и нема баш много староседелачких родова.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: I2-Z17855
« Одговор #173 послато: Мај 14, 2017, 11:04:29 поподне »
Можда Equinox зна нешто о овом роду?
Било би занимљиво сазнати нешто више о њиховом пореклу. Ако Еquinox зна нека рече коју.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: I2-Z17855
« Одговор #174 послато: Мај 14, 2017, 11:08:18 поподне »
Михајловић је по предању пореклом из Требиња код Куршумлије.
Било је неке приче о том предању о настанку имена села Требиње код Куршумлије, и о томе да је у њему и у турско доба било неких српских породица.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: I2-Z17855
« Одговор #175 послато: Мај 14, 2017, 11:38:16 поподне »
Михајловић је по предању пореклом из Требиња код Куршумлије.

Слави Лучиндан, ако се не варам. Повезивали смо га са једним из мајског тестирања, али испаде да нису сродни. Можда је повезан са једним Херцеговцем, са истом славом и хаплогрупом? Требало би да су старо становништво Топлице од пре 1690. Иако то село нису населили Арбанаси, мада околину јесу, оно је одсељено...

Jelic

  • Гост
Одг: I2-Z17855
« Одговор #176 послато: Мај 14, 2017, 11:40:45 поподне »
Слави Лучиндан, ако се не варам. Повезивали смо га са једним из мајског тестирања, али испаде да нису сродни. Можда је повезан са једним Херцеговцем, са истом славом и хаплогрупом? Требало би да су старо становништво Топлице од пре 1690. Иако то село нису населили Арбанаси, мада околину јесу, оно је одсељено...

Можда би могао бити повезан са Вељовићима из Роваца, ако су они Z17855+.

Ван мреже Equinox

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 347
  • I2-Z17855>A1221>Y151307 Ковачанин
Одг: I2-Z17855
« Одговор #177 послато: Мај 17, 2017, 09:04:20 поподне »
Било би занимљиво сазнати нешто више о њиховом пореклу. Ако Еquinox зна нека рече коју.

Поздрав свима и хвала на добродошлици у заједницу! На жалост, до данас нисам имао приступ овом делу форума тако да нисам могао да се укључим раније.

Лука је у праву, Михајловићи, Трифуновићи и још неки родови у Претрешњи, који славе св. Луку су 1878. године досељени из села Требиње, поред Лукова, на Копаонику. Неки од ових родова су на жалост, заборавили породична предања и тврде да су досељени из „Требиња“ у Херцеговине, што не одговара чињеничном стању односно, историјским подацима.
Ова два рода у селу Претрешња су у сродству. Трифуновићи тврде да су некада били исти род са Требаљевцима у Топличкој Великој Плани, који такође славе Св. Луку

У засеоку Кратина (Лешак, Лепосавић) има Михаиловића (Св. Лука) који су исти род са Радојевићима у Доњем Крњину (село које се налази преко Ибра иод Лешка), који такође славе св. Луку а који су досељени из Зупча у Ибарском Колашину (период досељавања није познат) и који сматрају да су старином од Бабовића из Васојевића. По предању су се прво иселили у Језерине (на Бјеласици) а затим у Горњи Ибар. У Доњем Крњину постоји још један род – Радосављевићи, са истом крсном славом, који тврде да су старином од Требаљева и да су у сродству са „Трбољевцима“ у Крушеву и Врачеву.
Требаљевци су се у Велику Плани доселили 1878. године из Казновића код Рашке, где су досељени из Требаљева (Колашин).

Исељавање Требаљеваца је морало бити доста давно јер је у оквиру те миграције доста родова остало по селима на путу од Мораче до Рашке тако да данас има Требаљеваца по селима Рогозне и Горњег Ибра све до Рашке.

С обзиром да се предање о пореклу Михаиловића у Лешку, и Радојевића у Доњем Крњину географски поклапа са местом порекла Требаљеваца, јер су Језерине и Ровачко Требаљево удаљени једва 20 км, верујем да су по свој прилици, Михајловићи у Претрешњи старином из Мораче, од поменутих Требаљеваца, који су се вероватно померили из Мораче у време Прве велике сеобе, када су преци већег броја садашњих родова у Горњем Ибру ту досељени.

Мислим да је везивање Михаиловића и Радојевића за Васојевићке Бабовиће без основа, нарочито због разлика у хаплогрупама.

Jelic

  • Гост
Одг: I2-Z17855
« Одговор #178 послато: Мај 17, 2017, 09:06:59 поподне »
Поздрав свима и хвала на добродошлици у заједницу! На жалост, до данас нисам имао приступ овом делу форума тако да нисам могао да се укључим раније.

Лука је у праву, Михајловићи, Трифуновићи и још неки родови у Претрешњи, који славе св. Луку су 1878. године досељени из села Требиње, поред Лукова, на Копаонику. Неки од ових родова су на жалост, заборавили породична предања и тврде да су досељени из „Требиња“ у Херцеговине, што не одговара чињеничном стању односно, историјским подацима.
Ова два рода у селу Претрешња су у сродству. Трифуновићи тврде да су некада били исти род са Требаљевцима у Топличкој Великој Плани, који такође славе Св. Луку

У засеоку Кратина (Лешак, Лепосавић) има Михаиловића (Св. Лука) који су исти род са Радојевићима у Доњем Крњину (село које се налази преко Ибра иод Лешка), који такође славе св. Луку а који су досељени из Зупча у Ибарском Колашину (период досељавања није познат) и који сматрају да су старином од Бабовића из Васојевића. По предању су се прво иселили у Језерине (на Бјеласици) а затим у Горњи Ибар. У Доњем Крњину постоји још један род – Радосављевићи, са истом крсном славом, који тврде да су старином од Требаљева и да су у сродству са „Трбољевцима“ у Крушеву и Врачеву.
Требаљевци су се у Велику Плани доселили 1878. године из Казновића код Рашке, где су досељени из Требаљева (Колашин).

Исељавање Требаљеваца је морало бити доста давно јер је у оквиру те миграције доста родова остало по селима на путу од Мораче до Рашке тако да данас има Требаљеваца по селима Рогозне и Горњег Ибра све до Рашке.

С обзиром да се предање о пореклу Михаиловића у Лешку, и Радојевића у Доњем Крњину географски поклапа са местом порекла Требаљеваца, јер су Језерине и Ровачко Требаљево удаљени једва 20 км, верујем да су по свој прилици, Михајловићи у Претрешњи старином из Мораче, од поменутих Требаљеваца, који су се вероватно померили из Мораче у време Прве велике сеобе, када су преци већег броја садашњих родова у Горњем Ибру ту досељени.

Мислим да је везивање Михаиловића и Радојевића за Васојевићке Бабовиће без основа, нарочито због разлика у хаплогрупама.

Ако је истина да су Михаиловићи старином из Мораче, онда се вероватно ради о неком стариначком роду у области Мораче јер сродни Никшићима који су PH908 нису. Могли би бити повезани са Вељовићима из Роваца, добро би било да Вељовићи тестирају Z17855.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: I2-Z17855
« Одговор #179 послато: Мај 17, 2017, 10:55:29 поподне »
Поздрав свима и хвала на добродошлици у заједницу! На жалост, до данас нисам имао приступ овом делу форума тако да нисам могао да се укључим раније.

Лука је у праву, Михајловићи, Трифуновићи и још неки родови у Претрешњи, који славе св. Луку су 1878. године досељени из села Требиње, поред Лукова, на Копаонику. Неки од ових родова су на жалост, заборавили породична предања и тврде да су досељени из „Требиња“ у Херцеговине, што не одговара чињеничном стању односно, историјским подацима.
Ова два рода у селу Претрешња су у сродству. Трифуновићи тврде да су некада били исти род са Требаљевцима у Топличкој Великој Плани, који такође славе Св. Луку

У засеоку Кратина (Лешак, Лепосавић) има Михаиловића (Св. Лука) који су исти род са Радојевићима у Доњем Крњину (село које се налази преко Ибра иод Лешка), који такође славе св. Луку а који су досељени из Зупча у Ибарском Колашину (период досељавања није познат) и који сматрају да су старином од Бабовића из Васојевића. По предању су се прво иселили у Језерине (на Бјеласици) а затим у Горњи Ибар. У Доњем Крњину постоји још један род – Радосављевићи, са истом крсном славом, који тврде да су старином од Требаљева и да су у сродству са „Трбољевцима“ у Крушеву и Врачеву.
Требаљевци су се у Велику Плани доселили 1878. године из Казновића код Рашке, где су досељени из Требаљева (Колашин).

Исељавање Требаљеваца је морало бити доста давно јер је у оквиру те миграције доста родова остало по селима на путу од Мораче до Рашке тако да данас има Требаљеваца по селима Рогозне и Горњег Ибра све до Рашке.

С обзиром да се предање о пореклу Михаиловића у Лешку, и Радојевића у Доњем Крњину географски поклапа са местом порекла Требаљеваца, јер су Језерине и Ровачко Требаљево удаљени једва 20 км, верујем да су по свој прилици, Михајловићи у Претрешњи старином из Мораче, од поменутих Требаљеваца, који су се вероватно померили из Мораче у време Прве велике сеобе, када су преци већег броја садашњих родова у Горњем Ибру ту досељени.

Мислим да је везивање Михаиловића и Радојевића за Васојевићке Бабовиће без основа, нарочито због разлика у хаплогрупама.

Tpeбaљeвци у Ибapcкoj дoлини cпaдajу у нajcтapиje дoceљeникe.

Пeтap Ж. Пeтpoвић je зaбeлeжиo jeднo, кaкo кaжe, тaмнo пpeдaњe, дa cу Tpeбaљeвци из Tpeбaљeвa кoд Koлaшинa, a дa cу ту "уcкoчили" из Xepцeгoвинe, a у Xepцeгoвину из Pуcиje, и тo пpeкo Цapигpaдa.

Нaзивajу иx Poвчaнимa, aли и Mopaчaнимa. Пojeдини cвoje пopeклo вeзуjу зa И. Кoлaшин и poдoвe Бaшчapeвићe и Читлучaнe.

У oквиpу aкциje "100 Cpбa ca jугa Cpбиje и KиM" имaмo тecтиpaнoг Tpeбaљeвцa из Пpидвopицe кoд Лeпocaвићa и jeднoг Читлучaнинa. Бићe зaнимљив peзултaт...

Ja cвe миcлим дa ce paди o тapcким Никшићимa, гдe би нajзaд мoгли пoвeзaти пpичи и oкo Утвићa, a и дpугe cтвapи би пocтaлe jacниje.