Скорашње поруке

Странице: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
1
Вакичић, Мратиндан, Мала Обарска, Бијељина

Припада хаплогрупи R1a-M458>L1029>YP417. Поседује две карактеристичне вредности које одударају од модалних, повишене DYS391=11 и DYS389=14-30, и ову комбинацију не поседује ниједан припадник гране M458 осим Вакичића. Од тестираних који су му блиски по укупном хаплотипу, повишену вредност DYS391=11 поседују још Млинар из Горњег Карина код Обровца (Ђурђевдан) и Ђукић из Цетине код Цивљана (Јовањдан). Вакичић се од Млинара разликује на 2, а од Ђукића на 3 од 23 маркера. Препорука за даље тестирање је неки од дубинских тестова (WGS или BigY-700). Тестирани је у упитнику навео да су према предању у Семберију досељени из Црне Баре у Мачви.
2
Историја / Одг: Свакодневни живот у Османском царству
« Последња порука сɣнце послато данас у 03:16:59 поподне »
Vezir Ibrahim paša serdar nad Bosanskom vojskom piše vojvodi Marku Serdanoviću, kako je čuo, da se Primorje caru odmentulo i predalo Latinom; navodi posljedice ovakvog pos tupka, i naredjuje, da mu javi, jeli to istinito.

Od nas vezir Ibrahim paše, serdara nad vojskom bosanskom. Dajemo na znanje vojvodi Marku Serdanoviću: neka znate, kako nam listi dohode od sandžaka hercegovačkoga Ahmet paše. Piše nam, da se Primorje odnevirilo i Latinom pridalo, a mi tomu ne mogosmo sa svim virovati. Kad bi tako bilo, valjalo bi, da izgubite sva svoja dobra i starine; zašto, ko ima pamet, dobro zna, da vi to ne morete živiti, ni u rat ni u mir, priko volje čestitoga Otmanovića. Ako se župa po sili i po ričih latinskih za nevolju pridala, u sili sramote nije, to vam se neće za zlo primiti, biti ćete opet pomilovani s carske strane, bolje odsele nego dosele. To je čas i kiler črstitoga cara, na sramotu niko ne može s tim voljan biti, niti je dosele carsko ništo ostalo u Latinih, niti će to ostati. Zato nam istino pišete i dajte na znanje, je li istina kako piše Ahmet paša; sebi život ni počtenje ne gubite, niti nas tamo trudite. Što se dosele zgodilo, moremo vam razumiti, da vam nije po dobroj volji bilo; i dosele se tako nahodilo i prašćalo (sa) strane čestitoga cara, i vi ćete biti opet ki ste i bili, i svim bolje pomilovani, i s carevim hlibom usamlini biti. Na vrime vašu pravu misal nam kažite, da i mi istini glas u Portu pišemo i nastojimo čestitoga cara prave sluge odpraviti i pomilovati a ko bi nevirni bio i njega čim je dostojan narediti, i ne drugo. Nadamo se, da ćete poći onom stazom, kako vam su i otci hodili i na vrime nam istini glas dali, i ne drugo.

Na hrbtu: Da se dade u ruke vojvodi Maru Serdanoviću u Kučiće, iliti di se naše.

Izvornik u S. Ljubiša. Na početku listine lijevo u polju turski pečat, a pod njim kifra pozlaćena. I zada stoji i italianska suvremena bilježka: “littera del bassà al conte Mano Sardanovich”.
3
Српски ДНК пројекат / Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Последња порука Небојша послато данас у 02:19:01 поподне »
Живковић, Ђурђиц, Буковац, Нови Сад, J2b-M205>Y22059


Нисам пронашао етнолошку грађу која се бави пореклом становништва Буковца, али тестирани каже да су тамо сигурно око 150 година. Вредности маркера указују на подграну J2b-M205>Y22059>Y22063. Због мутације на маркеру 389I/II (13/29), могу се као блиске издвојити следеће породице:

Вуковојац, Јовањдан, Залужница, Врховине, Лика
Павичић, Јовањдан, Шкаре, Оточац, Лика
Милутиновић, Јовањдан, Јабланица, Крушевац

Судећи по поклапањима, није искључено да су преци тестираног дошли у нека старија времена и то управо из Крајине. Веза Срема са Крајином је одувек постојала. До промене славе је претпостављам могло доћи негде у околини Буковца.
4
Историја / Одг: Историјски документарни филмови и емисије
« Последња порука Ивица Јовановић послато данас у 02:12:07 поподне »
<a href="https://www.youtube.com/v/S27XZRTDdMg" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/S27XZRTDdMg</a>




Double-Headed Eagle: The Full History

Po ovome su pravo da koriste taj simbol imali Vizantinci i drugi koji su bili u srodstvu sa carskom porodicom ali ne i sam car.
5
Историја / Одг: Историјски документарни филмови и емисије
« Последња порука Ивица Јовановић послато данас у 02:03:15 поподне »
<a href="https://www.youtube.com/v/S27XZRTDdMg" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/S27XZRTDdMg</a>




Double-Headed Eagle: The Full History
6
Склон сам теорији да су Срби највероватније били савез мањих племена и родова који су мигрирали из области западне Украјне преко јужне Пољске и Судета, настајући на простору западно од данашњег Плзења, тачније око Плзења и Регенсбурга. Већ код Инголштата су могли избити на остатке римског пута који је водио јужно и југоисточно. Тешко да су могли да, и поред припременог распада аварског каганата, запуцају са неког простора који би био много северније (иако топонима Срб има и у Шлезији). А околности су добро познате, привремена немоћ каганата након неуспешних експедиција на Балкан, ратови са Францима итд. Интересантно је то зашто су Византинци изабрали баш Србе, а не неко друго племе. Да ли је део тог племена већ претходно био на Балкану, то је право питање. Што се хаплогрупа тиче мислим да нема смисла говорити док се не повећа број археогенетских узорака из периода непосредно након досељавања (7. и 8. век) а на територији за коју смо сигурни да су је населили Срби, што би одговарало простору источно до реке Колубаре, ако је веровати покојном Тибору Живковићу. Тема је врло компликована али неки трагови постоје, на пример Бојка страшно звучи као Бохемија. Поред тога имамо популацију на истоку Немачке која себе зове Србима (знам да постоји разлика у хаплогрупама), имамо много топонима на Срб око Плзења, паралне гране међ Немцима и Чесима. На концу конца сматра се да су Срби једног тренутка били савезници Франака, што тешко да су могли да су били позиционирани југосточно од Саксонаца. Мислим да нема коначног одговора на то пре дефининисања шта се то дешавало у прва три века након досељавања и откуд артефакти, који су слични по стилу, у Баварској (опет та источна Немачка) и код Срба на Балкану. Сада мала занимљивост невезано за тему, Дечани је назив једног од западних Чешких племена. Постоји град под сличним именом, Děčín.
7
Српски ДНК пројекат / Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Последња порука НиколаВук послато данас у 12:26:07 поподне »
Станичић, заселак Пеани, Тиват

Припада хаплогрупи I2-PH908. Једина нешто карактеристичнија вредност је снижена 11 на DYS439, а друге вредности које одступају од модала су DYS385a=15, DYS576=18, DYS481=30 и DYS533=12, које су и поред своје немодалности веома честе. Има приличан број блиских поклапања у бази, са географски разбацаним хаплотиповима, али ниједно потпуно, самим тим се не може издвојити нека смисленија веза. Препорука је да се уради неки од дубинских тестова (WGS или Big Y) како би се утврдила нижа подграна испод PH908.

Тестирани је оставио податак да су Станичићи у Тиват дошли из Башке Воде код Макарске и да су се раније презивали Пажени. Према предању, у 13. веку су њихови преци, који су били Грци, прешли Јадран из јужне Италије и настанили се код Макарске. Резултат свакако не иде у прилог овом предању о јужноиталијанским Грцима.
8
Српски ДНК пројекат / Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Последња порука НиколаВук послато данас у 11:38:56 пре подне »
Цмиљановић, Ђурђевдан, Ђурашићи, Пријепоље

Припада хаплогрупи I2-PH908>FT16449>Y151633, роду Каменогораца са матицом у селу Камена Гора код Пријепоља. Има једну разлику на 17 упоредивих маркера са Цмиљановићем из Камене Горе, а близак је и са другим припадницима овог рода. Једина нешто специфичнија вредност у хаплотипу тестираног би била повишена 12 на маркеру DYS460.

Тестирани је оставио податак да су његови Цмиљановићи пореклом из Камене Горе, што је резултат теста потврдио. О овом роду је писано опширније у књизи "Генетичко порекло Срба Старе Херцеговине". Препорука је да се уради неки од дубинских тестова (WGS или Big Y) како би се род у потпуности испрофилисао.

9
Право је питање је јесу ли уопште Срби на граници Франачке краљевине исти они који насељавају Балкан.
Ако јесу, склон сам веровању да су Срби у 7. веку релативно малобројна скупина превасходно R1a која успут или на исходишту инкорпорира I-PH908.

У то вријеме је врло мало вјероватно да су били 99,9% Р1а, нарочито када се узме у обзир у ком периоду се досељавају на просторе данашње Њемачке. То је готово исти историјски период када се одвија и досељавање на Балкан. А на Р1а се тако гледа само због данашње генетске слике Лужичких Срба. Вјероватније је да се десио трансфер српског етнонима на Лужичане, о томе је већ доста писано а има утемељене и у историјским изворима. Далеко сам од експерта за генетику али не видјех неке Р1а гране које специфично вежу нас и Лужичане. А колико сам видио таквих грана међу И2 има итекако, не конкретно у контексту Лужичана већ у контексту шире слике данашње Њемачке.
10
Историја / Одг: Друштвено историјске околности уочи досељавања Срба на Балкан
« Последња порука ivanc79 послато данас у 09:52:59 пре подне »
Право је питање је јесу ли уопште Срби на граници Франачке краљевине исти они који насељавају Балкан.
Ако јесу, склон сам веровању да су Срби у 7. веку релативно малобројна скупина превасходно R1a која успут или на исходишту инкорпорира I-PH908.
Странице: [1] 2 3 4 5 6 ... 10