Аутор Тема: Старо становништво и исламизација у Босни  (Прочитано 90713 пута)

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Старо становништво и исламизација у Босни
« Одговор #400 послато: Март 10, 2023, 08:54:05 поподне »
Проблем је што је и код Срба из тих области појачана I2/R1a, па нам у том смислу и не говори превише оваква слика.

Интересантно да се код муслимана јављају и неке специфичне подгране, типичне за исток, Левант, источни Медитеран/југоисточну Европа, које не постоје код нас нпр. Ту делом може бити реч о изворно турском пореклу, а делом о насељавању становништва из раније освојених територија на истоку и југу Балкана. Реч је свакако о малом проценту.
Ја сам у доброј намери, што за ово гумно може бит и погубно, истражујићи "себично" своје поријекло дошао до закључака да је конвертитство могло ићи и у вишеструким правцима а не само у једном...оног момента кад се већина овде одлучи да користи религију као алат а не као циљ у распетљавању генеологије можда и сви заједно дођемо до неких резултата...стојим при ставу да су Словени првенци исламизације и преузимам ризик аутошовинизма иако смо и ја и син синоћ сломили нехотично лампу дивљајући после гола против Норвешке у задњој секунди

Ван мреже osvitologija

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Старо становништво и исламизација у Босни
« Одговор #401 послато: Март 10, 2023, 08:58:58 поподне »
Мислим да вам је Небојша у одговору мени заправо одговорио вама. У просторима о којим говоримо пршти од словенштине,I2a i R1a, осим ако нисмо у криву да су те две хг носиоци словенске генетике у нас. А те дневно политичке перцепције типа ко како коме и по којем аршину како дође и да ли ту има икаквога смисла бих оставио ту ђе јесте. Са роћком Зором се не слажем у свему али у овом случају није далеко од истине а то је да влаха тешко да је било или ако је било онда је то у мрвицама. Носиоци исламизације у Босни су били Словени.

Kad se govori o srednjovekovnom vlaškom stanovništvu jedino što je izvesno je to da je reč o stočarskom stanovnišvu koje je imalo drugačije poreske obaveze od zemljoradničkog stanovništva. Masovnom kolonizacijom u Bosni oni uglavnom prelaze na zemljoradnju i islamizuju se. Sva nagađanja o njihovoj genetici, ovakvoj ili onakvoj, su špekulacije, iliti nešto što se može okačiti mačku o rep. Pa prema tome, ni podatak o sadašnjem genetskom profilu bosanskih muslimana ne znači mnogo u kontekstu dokazivanja ili osporavanja izrečenog u Filipovićevoj knjizi.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Старо становништво и исламизација у Босни
« Одговор #402 послато: Март 10, 2023, 09:05:53 поподне »
Kad se govori o srednjovekovnom vlaškom stanovništvu jedino što je izvesno je to da je reč o stočarskom stanovnišvu koje je imalo drugačije poreske obaveze od zemljoradničkog stanovništva. Masovnom kolonizacijom u Bosni oni uglavnom prelaze na zemljoradnju i islamizuju se. Sva nagađanja o njihovoj genetici, ovakvoj ili onakvoj, su špekulacije, iliti nešto što se može okačiti mačku o rep. Pa prema tome, ni podatak o sadašnjem genetskom profilu bosanskih muslimana ne znači mnogo u kontekstu dokazivanja ili osporavanja izrečenog u Filipovićevoj knjizi.

Неће бити баш тако. Генетика може бити добар траг, посебно када се упореди са неким српским областима где становништво такође доминантно води порекло од овој слоја. Не можемо се слепо држати нечега што је записано у књигама пре 100 година, а игнорисати генетику, то је такође неозбиљно. Иако са закључцима увек треба бити опрезан.

Апропо написаних књига, а невезано за ову тему, генетика је оборила толико предања о пореклу, да нам није ње и даље би многи тумарали у мраку и ишли у погрешном правцу.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Старо становништво и исламизација у Босни
« Одговор #403 послато: Март 10, 2023, 09:06:55 поподне »
Kad se govori o srednjovekovnom vlaškom stanovništvu jedino što je izvesno je to da je reč o stočarskom stanovnišvu koje je imalo drugačije poreske obaveze od zemljoradničkog stanovništva. Masovnom kolonizacijom u Bosni oni uglavnom prelaze na zemljoradnju i islamizuju se. Sva nagađanja o njihovoj genetici, ovakvoj ili onakvoj, su špekulacije, iliti nešto što se može okačiti mačku o rep. Pa prema tome, ni podatak o sadašnjem genetskom profilu bosanskih muslimana ne znači mnogo u kontekstu dokazivanja ili osporavanja izrečenog u Filipovićevoj knjizi.
Сјо пањатно😊Всего счастливаго😊 Праштај на лошем старословенском.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Старо становништво и исламизација у Босни
« Одговор #404 послато: Март 10, 2023, 09:08:40 поподне »
Ја сам у доброј намери, што за ово гумно може бит и погубно, истражујићи "себично" своје поријекло дошао до закључака да је конвертитство могло ићи и у вишеструким правцима а не само у једном...оног момента кад се већина овде одлучи да користи религију као алат а не као циљ у распетљавању генеологије можда и сви заједно дођемо до неких резултата...стојим при ставу да су Словени првенци исламизације и преузимам ризик аутошовинизма иако смо и ја и син синоћ сломили нехотично лампу дивљајући после гола против Норвешке у задњој секунди

Немо' да се љутиш, не мислим да си аутошовиниста, али јеси чудан чоек. ;) Мада када се дубље загребу неке твоје поруке, натерају да се замислиш. Не мислим на ову конкретно.   :D

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Старо становништво и исламизација у Босни
« Одговор #405 послато: Март 10, 2023, 09:11:26 поподне »
Немо' да се љутиш, не мислим да си аутошовиниста, али јеси чудан чоек. ;) Мада када се дубље загребу неке твоје поруке, натерају да се замислиш. Не мислим на ову конкретно.   :D
Цвећка нисам, да се разумемо😊

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Старо становништво и исламизација у Босни
« Одговор #406 послато: Март 10, 2023, 09:13:16 поподне »
Po tom pitanju Nedim Filipović je vrlo jasan. Islamizacija je bila najmasovnija u predelima koja su doživela demografski bum naseljavanjem vlaškog stanovništva. Nije samo doseljavano vlaško stanovništvo pravoslavne veroispovesti, već i vlaško stanovništvo katoličke veroispovesti. Te kolonizatorske akcije su glavni faktor i demografskog oporavka Bosne i masovne islamizacije. Da toga nije bilo, masovna islamizacija Bosne bi verovatno izostala.

Већ смо то разријешили, то нису били власи него војнуци тј,. старије локално становништво које су Турци пребацили у статус војнука.

Niti znamo genetički profil tog srednjovekovnog "vlaškog" stanovništva, niti znamo koliko se on razlikovao od genetičkog profila ostalog stanovništva, niti imamo arheogenetske rezultate,  niti znamo koliki je udeo u etnogenezi današnjih bosanskih muslimana tog islamizovanog vlaškog stanovništva, a koliki  recimo islamizovanog stanovništva Ugarske koje se povlačilo u Bosnu ili islamizovanog stanovništva Srbije koje se doselilo u Bosnu u 19-estom veku...Kad bismo krenuli u takva nagađanja o genetici, to bi se pretvorilo u špekulacije koje nemaju nikakvog naučnog osnova. Zaustavićemo se na konstataciji da je u ozbiljnoj nauci oborena zastarela teza da su preci današnjih bosanskih muslimana "dobri Bošnjani",  bogumili i pripadnici Crkve bosanske koji su masovno prihvatili islam i onda hrabro izdržali sve genocide i bla... bla... bla.... 

Знамо генетику тог "влашког" становништва из 15. вијека. Једна група су преци крајишких Срба са својим типичним гранама I2 и R1a , па онда N2, J2b1, I1-P109.
Друга велика група су Буњевци, са доминацијом I2 динарика од 60-70%.

Босански Муслимани не вуку превише ни на једне и друге.

Мислим да већ можемо закључити и да је утицај муслимана из Угарске слаб у Босни, рецимо Босна има око 3% R1b што је један од најнижих нивоа у Европи, док је код Мађара близу 20%.

Ван мреже osvitologija

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Старо становништво и исламизација у Босни
« Одговор #407 послато: Март 10, 2023, 09:19:52 поподне »
Већ смо то разријешили, то нису били власи него војнуци тј,. старије локално становништво које су Турци пребацили у статус војнука.


Izvini, ali nismo ništa "razrešili", niti to tako piše u knjizi Nedima Fiipovića.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Старо становништво и исламизација у Босни
« Одговор #408 послато: Март 10, 2023, 09:20:14 поподне »
Босански Муслимани не вуку превише ни на једне и друге.

Рекао бих пре да су негде између. Барем се за муслимане из Крајине то може закључити на основу генетике.

Мислим да већ можемо закључити и да је утицај муслимана из Угарске слаб у Босни, рецимо Босна има око 3% R1b што је један од најнижих нивоа у Европи, док је код Мађара близу 20%.

Постоји негде очигледан уплив из Угарске, кроз типичне N подгране, али такође у веома слабом проценту (Крајина, Источна Босна). 

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Старо становништво и исламизација у Босни
« Одговор #409 послато: Март 10, 2023, 09:25:55 поподне »
Већ смо то разријешили, то нису били власи него војнуци тј,. старије локално становништво које су Турци пребацили у статус војнука.

Знамо генетику тог "влашког" становништва из 15. вијека. Једна група су преци крајишких Срба са својим типичним гранама I2 и R1a , па онда N2, J2b1, I1-P109.
Друга велика група су Буњевци, са доминацијом I2 динарика од 60-70%.

Босански Муслимани не вуку превише ни на једне и друге.

Мислим да већ можемо закључити и да је утицај муслимана из Угарске слаб у Босни, рецимо Босна има око 3% R1b што је један од најнижих нивоа у Европи, док је код Мађара близу 20%.
Па Никче брате код тебе сви власи до једног...ај мало шарај 😊
« Последња измена: Март 10, 2023, 10:39:11 поподне НиколаВук »

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Старо становништво и исламизација у Босни
« Одговор #410 послато: Март 10, 2023, 09:59:28 поподне »
Рекао бих пре да су негде између. Барем се за муслимане из Крајине то може закључити на основу генетике.

Ови из Крајине су специфични, наслањају се доста на крајишке Србе, а вјерујем да код њих постоји и слој кајкавско-чакавског становништва.

У средњој Босни је другачије. Не мислим да њихова I2а има много везе с Буњевцима нити Србима из Херцеговине.(у задњих 500 година) Нити да је R1а-YP417 неки скорији утицај с истока. Заправо, средња и сјеверна Босна вјероватно имају највиши проценат R1a-L1029 на читавом Балкану. Можда једино неки дијелови Бугарске имају сличне проценте. У Србији уопште није толико јака, чак нити на југоистоку.

Постоји негде очигледан уплив из Угарске, кроз типичне N подгране, али такође у веома слабом проценту (Крајина, Источна Босна).

Па да, не утиче им то превише на општу генетику. Мислим да има и неких муслимана R1а>M458>L260 (типична грана за Мађаре и Хрвате), али опет, доста су ријетки.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Старо становништво и исламизација у Босни
« Одговор #411 послато: Март 10, 2023, 10:03:18 поподне »
Ови из Крајине су специфични, наслањају се доста на крајишке Србе, а вјерујем да код њих постоји и слој кајкавско-чакавског становништва.

Крајишки муслимани су ми занимљиви, а писали смо негде о њима. На основу генетике делује да имају доста јаку досељеничку струју из икавске зоне, на крају и дијалекат им је такав. А са друге стране, значајна преклапања са Србима из Крајине. Да ли је ту могуће дошло делом до исламизирања православног влашког (српског) становништва по доласку на тло Крајине (може бити само средином, или крајем 16. века)?
« Последња измена: Март 10, 2023, 10:16:28 поподне Небојша »

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Старо становништво и исламизација у Босни
« Одговор #412 послато: Март 10, 2023, 10:31:19 поподне »
Крајишки муслимани су ми занимљиви, а писали смо негде о њима. На основу генетике делује да имају доста јаку досељеничку струју из икавске зоне, на крају и дијалекат им је такав. А са друге стране, значајна преклапања са Србима из Крајине. Да ли је ту могуће дошло делом до исламизирања православног влашког (српског) становништва по доласку на тло Крајине (може бити само средином, или крајем 16. века)?

Био је на форуму говора о резултату муслимана Зирића из Бихаћа (PH908)  који има предање о поријеклу с Кордуна. Можда бисмо њега могли узети као неки примјер. Али није ми јасно када су ови Зирићи прешли на Ислам? (можда нити није могуће утврдити?)

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Старо становништво и исламизација у Босни
« Одговор #413 послато: Март 10, 2023, 10:52:22 поподне »
Испашће опет да мећем клипове у точкове али ми се чини да обојица разводњавате тему, шта ви сад покушавате да повежете резултате са изворима који су сва осим сигурни...реално требаће нам још која година или деценија да нас све заједно резултати демантују а можда ни тад,зависи од предумишљаја, а до тад нам остаје дијектологија...скиро добих поруку да парафразирам"али то би значило да смо ми исти народ а то није могуће" нисам имао смислен одговор.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Старо становништво и исламизација у Босни
« Одговор #414 послато: Март 10, 2023, 10:57:08 поподне »
Испашће опет да мећем клипове у точкове али ми се чини да обојица разводњавате тему, шта ви сад покушавате да повежете резултате са изворима који су сва осим сигурни...реално требаће нам још која година или деценија да нас све заједно резултати демантују а можда ни тад,зависи од предумишљаја, а до тад нам остаје дијектологија...скиро добих поруку да парафразирам"али то би значило да смо ми исти народ а то није могуће" нисам имао смислен одговор.

Неки су прилично сигурни, за неке увек треба додатна потврда (она је свакако пожељна). Баратамо са ониме шта имамо. Око 1000 тестираних БиХ муслимана и бар 3000 тестираних Срба из БиХ није мала цифра и није безначајна за упоређивање.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Старо становништво и исламизација у Босни
« Одговор #415 послато: Март 10, 2023, 11:10:41 поподне »
Неки су прилично сигурни, за неке увек треба додатна потврда (она је свакако пожељна). Баратамо са ониме шта имамо. Око 1000 тестираних БиХ муслимана и бар 3000 тестираних Срба из БиХ није мала цифра и није безначајна за упоређивање.
Шта нам каже статистика у том размеру а да изузмемо влашке упливе у статистику? Ајде да се фокусирамо само на модерно доба и да занемаримо прилике средњег века. Те касније миграције ћемо пробати да анализирамо у том контексту.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Старо становништво и исламизација у Босни
« Одговор #416 послато: Март 10, 2023, 11:13:15 поподне »
Шта нам каже статистика у том размеру а да изузмемо влашке упливе у статистику? Ајде да се фокусирамо само на модерно доба и да занемаримо прилике средњег века. Те касније миграције ћемо пробати да анализирамо у том контексту.

Чини ми се да се не разумемо. Када говоримо о власима, влашким кретањима, мислимо на статусне влахе, међу којима је било прилично I2-Y3120, па и R1a. Ти мислиш на влахе у смислу староседелачког становништва? Није о томе реч.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1389
Одг: Старо становништво и исламизација у Босни
« Одговор #417 послато: Март 10, 2023, 11:34:43 поподне »
 Da se osvrnemo na ovu knjigu str 96. i 97. I dio

Цитат
3. Veliki broj pustih sela i zemalja je naseljen.

 Kojih pustih zemalja u Srednjoj Bosni?

Цитат
Nije postpuno jasno kako je došlo to toga.

 Nije došlo do toga, opustjele zemlje su oko Vlasenice, gdje ima gomila mezri i gdje se naseljavaju Vlasi 1485. I nije tačno da su te puste mezre naseljene, već se uglavnom osnivaju nova sela.

Цитат
Bez sumnje, tu je veliku ulogu odigrala vlaška kolonizacija. Vounuci i vojnučki zevaidi pojavljuju se u svim nahijama Bosanskog sandžaka

 Upravo što govorim. Pisac je poistovjetio vojnuke i vojnučke rezerve (zevaide) sa vlasima što je neprihvatljivo.

Цитат
a da ne govorimo o hercegovačkom sandžaku zasijanom od davnina vlasima. U hercegovačkom defteru iz 1477. godine navedene su velike vlaške skupine koje pod svojim starješinama dolaze izvan granica hercegovačkog sandžaka, s morske strane, dakle iz Dalmacije i dalmatinskog zaleđa, i tu se naseljavaju.

 Šta je ovo? :o Ovaj je polupao lončiće, da date 10-godišnjaku činjenice ne bi došao do ovoga. Ovo kao kad bi rekao da su Bugari došli iz Švicarske.. Svi ti džemati Hercegovačkih vlaha se pominju i u ranijim Dubrovačkim spisima, pa i ti iz Dalmacije, a ovaj tvrdi da su došli iz Dalmacije?? I kako je to izvan granica Hercegovačkog sandžaka kad se pominju u granicama hercegovačkog sandžaka i ti vlasi iz Dalmacije??
 Zar je Nedim Filipović napisao ovakvo nešto..

Цитат
U defterima bosanskog Bosanskog sandžaka iz 1485. i 1489. govori se o novonaseljenoj skupini pravoslavnih Vlaha u kraju oko Maglaja. Pažljivije analiziranje detfera iz 1489. godine stavlja ispitivača u dilemu pred sljedećim pitanjima: odakle su došli ti brojni Vlasi u Bosanskom sandžaki i da li se vlaška kolonizacija u Bosni vršila samo za vrijeme Turaka ili je do toga dolazilo i u ranije vrijeme? Ako ostavimo po strani pomenutu recentnu maglajsku grupu Vlaha i grupaciju Vlaha u zemlji Pavlovića i Kovačevića, koju pominje defter iz 1468-9. g.

 Da, govorilo se tim grupama i ovdje. Kako odakle su došli, pa u defteru 1489., 1485. jasno stoji da su došli sa područja Birča, osnosno da su to ti Vlasi zemlje Pavlovića i Kovačevića. Što se pitaš odakle su došli kad ti piše??


Цитат
, onda se može reći da su Vlasi u ostalim krajevima bosanskog sandžaka naseljeni po selima i imaju status raje.
Znači skoro jedine prave vlaške grupe su ostavljene po strani, a silna sela Srednje Bosne su naseljena Vlasima koji su odjednom u par godina postali seljaci i raja?

 A odakle ti silni Vlasi, kad su jedini vlasi u Bosni 1468. vlasi Pavlovića zemlje??


Цитат
Tu i tamo nailazimo na sela i na skupine seljaka u selima koji imaju rentne olakšice, plaćaju, pored ispendže od 25 akči, na ime ušura 30 akči. Po tomonomastici sela moglo bi se zaključiti da se doseljavanje vršilo iz Hercegovine, Crne Gore, izvjesnih krajeva Srbije, kao i sa zapada.

 Po pojavi popova u izvjesnim selima može se sa sigurnošću tvrditi da se u tim vlaškim kolonizacijama radilo o znatnom broju pravoslavnih Vlaha. Takav je slučaj, na primjer, u kraju oko Visokog.

Našu sklonost da za te Vlahe pretpostavimo da su u Bosnu naseljeni u toku nepune tri decenije turske vlasti pokolebava činjenica da je islamizacija među njima snažna, dok pomenute vlaške grupe u zemlji Pavlovića i Kovačevića ostaju, ako se izuzme minimalno islamiziranje vlaških starješina, gotovo intaktne.

 Prepostavlja na osnovu čega??? Ničega.

 Pominje nešto bitno islamizacija među vlasima je slaba i ostaje slaba, uglavnom ograničena na knezove i primićure i u početkom 17 v.

 I ta pomenuta vlaška grupa iz Srednje Bosne Kamenskog izgleda kao jasno katolička..

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Старо становништво и исламизација у Босни
« Одговор #418 послато: Март 10, 2023, 11:38:18 поподне »
Чини ми се да се не разумемо. Када говоримо о власима, влашким кретањима, мислимо на статусне влахе, међу којима је било прилично I2-Y3120, па и R1a. Ти мислиш на влахе у смислу староседелачког становништва? Није о томе реч.
Ајдмо онда тако, значи статусни власи, колико је међе статусним Новљана,Бањана,Пивљана,Крича,Матаруга и осталих међу босанским живљем средњег вијека? Видим де сте ти и Никац на том фону, па дајте да видимо то за почетак?

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1389
Одг: Старо становништво и исламизација у Босни
« Одговор #419 послато: Март 10, 2023, 11:38:50 поподне »
II. dio

Цитат
Iz popisnih deftera se ne vidi jasno kada su pomenute grupacije Vlaha u zemlji Pavlovića i Kovačevića naseljene u te oblasti. Ako su te grupacije tu naseljene od strane Turaka, onda one tu nisu mogle doći iz Hercegovine prije vremena od 1465. do 1469. osim ako nisu dovedene sa srpskog teritorija. Nemeće se pitanje da li su te grupacije Vlaha nisu u tim krajevima naseljene u predtursko vrijeme. Ista misao nameće se i u pogledu Vlaha i u Kraljevoj zemlji. Unutrašnji sukobi u Bosanskoj kraljevini, vjerski sukobi i obračuni s bogumulima, kao i turski upadi u Bosnu dovodili su do pustošenja i depopulacije, pa se se sanacija proizvodnje i naseljavanje opustjelih krajeva mogli vršiti naseljavanjem Vlaha. Teže je pretpostaviti da se dodjeljivanjem statusa vojnuka običnom župskom stanovništvu u doba Bosanske kraljevine ili u tursko doba težilo pojačanoj vojnoj ulozi seljaka. Ali, onda opet ostaje pitanje otkuda tolika množina pravoslavaca u srcu bosanske kraljevine. Sigurno je da postoji nekoliko slojeva Vlaha u kraljevoj zemlji. Na to ukazuju nivo i vrste njihove zemljoradničke proizvodnje. Uzevši uopšteno, vlaško stanovništvo se u defteru 1489. godine pojavljuje potpuno teritorijalizirano i sa svim odlikama župskog seljaštva. Ako je ono kolonizirano u doba Turaka, onda ta činjenica ukazuje da se Vlasi izmješani sa župskim seljaštvom daleko brže preobražavaju u sjedilačko seljaštvo nego kada su naseljeni u većim kompaktnim grupacijama.

 Znatno vlaško stanovništvo pravoslavne vjere, izmješano sa katoličkim i bogumilskim seljaštvom, nije ostalo bez uticaja na proces islamizacije, nego je u zatečeni raspored trojne vjerske konfesionalnosti unosilo novu dimenziju.

 Bez ikakvog osnova i sa potpuno krivim, lažnim i neutemeljenim pretpostavkama se seljaštvo naziva vlasima. Jedini vlasi u defteru 1489. su Maglajski, vlasi Barče i još par manjih grupa to je to..

 Množina pravoslavaca u kraljevskoj zemlji??  ???

 Opet brkanje vojnuka i vlaha, dakle ti vojnuci su Vlasi koji su zamijenili stanovništvo Srednje Bosne. Po kojem osnovu je to područje sasvim opustjelo a nisu opustjela druga. Defter i jasno ukazuje na opustjela područja gdje se nalaze mezre, područje oko Vlasenice, gdje se i naseljavaju vlasi.
 Vanserijska glupost u pretpostavci da su padom Bosne sva sela opustjela i da su naseljena Vlasima iz Hercegovine (tj. Dalmacije je li), Crne Gore (hahaha) i Srbije. U to i potonje doba sve grupe s vlaškim statusom nakon migracije zadržavaju organizaciju, knezove, primićure. Ovaj tvrdi da je pola seljačkog stanovništva Srednje Bosne vlaško koje je misteriozno naseljeno nakon pada Bosne 1463. tj nakon 1465. i u par godina do 1468. potpuno postalo seljačko, bez traga vlaških institucija i organizacije, a primjeri vlaških grupa i njihovih migracija pokazuju suprotno: zadržavanje istih tokom dužeg perioda. Samo po sebi apsurdno i suludo, (bez brojnih drugih problema koje ovakva "teza" nosi).

 Ovakve gluposti jedva da su dostojne komentara a kamoli citiranja. Onaj koji citira ovakve stvari srozava sam sebe.

 Ti Vlasi za koje sam drži da se teško islamizuju, kad dođu u Srednju Bosnu se ekspresno islamizuju.. Sam sebe pobija.. Nije ni "d" od dokazao i jedan slučaj prelaska vlaha u seljački status u Srednjoj Bosni a govori da se ta nepostojeća vlaška grupa daleko brže islamizuje od drugih vlaha..

 Vojnuka u Bosni je bilo, i te zajedice nastavljaju da postoje i preko vijek kasnije. Ali iste izviru od srednjevjekovnih slobodnih vojnika, i nekih grupa koje kasnije dobijaju taj status.
  Jasno sam rekao davno da je pisac napravio neoprostivu grešku miješanjem vojnuka i vlaha, i da mu je rezonovanje što se tiče srednje Bosne utemeljeno na tome. Ovom podrobnijom analizom napisanog se vidi da to jeste slučaj.
 Obogaćeno drugim greškama i potpunim nerazumjevanjem kategorija kojima se barata, vojnučkog i vlaškog statusa i organizacije.

 U defteru Bosanskog krajišta 1455. javlja se nahija Tilava u kojoj je bilo dvovlašće Pavlovića i Osmanlija, tj. pripadalo je Pavlovićima koji su za to područje morali plaćati Osmanlijama 1430-tih godina filuriju od 300 dukata a 1455. od 15000 akči. Tu se po selima javljaju raja i vojnuci. Ti vojnuci nisu bili u popisu vojnuka tog područja 1455. (očito su to bili vojnuci tj. vojnici Pavlovića). Usljed imenovanja tog tributa filurijom kao da je pisac dodatno pomješao vojnuke s vlasima. Ne znam zašto se naziva filurijom (da li je tu bilo nekih vlaha ili je prosto tribut-davanje nazvan tako), no te vojnučke grupe nestaju 1468.

 Svi ovi zaključci pisca su potpuno pogrešni, i sa današnje tačke gledišta se mogu nazvati sasvim pseudonaučnim. Narodski ovo veze s mozgom nema.  ::)
« Последња измена: Март 10, 2023, 11:46:08 поподне Zor »