Аутор Тема: Светски ДНК дан 2016  (Прочитано 191696 пута)

Ван мреже Crni Kralj

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 87
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #200 послато: Мај 13, 2016, 10:13:59 поподне »
Ово је занимљиво јако. Богуновићи су велики род, па би се могло очекивати пуно I1 Z63 у Крајини. Скоро сви славе Св. Јована, а има их са изведеним презименима свуда по Лици, Далмацији и Босанској Крајини.

Моја прабаба је из Доње Суваје код Срба,од Кукића.А они су били у сродству с Богуновићима из истог села.

Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #201 послато: Мај 13, 2016, 10:17:08 поподне »
Знам да нема, зато и не стигох да погледам. Нема ознаке села, само пише Рогозна Лепосавић. не знам д али постоји село Рогозна, мада мислим да се овдје ради о планини.

Изгледа да је у питању село Црвени на Рогозни, општина Лепосавић. Нашао сам о монографији о Лепосавићу од села која гравитирају Рогозни само на ове Радовановиће (поклапа се и слава). Даље порекло у монографији о Лепосавићу пише да не знају. Код Петра Ж. Петровића се не наводе под тим презименом.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #202 послато: Мај 13, 2016, 10:18:44 поподне »
Изгледа да је у питању село Црвени на Рогозни, општина Лепосавић. Нашао сам о монографији о Лепосавићу од села која гравитирају Рогозни само на ове Радовановиће (поклапа се и слава). Даље порекло у монографији о Лепосавићу пише да не знају. Код Петра Ж. Петровића се не наводе под тим презименом.

Да, вјероватно се ради о тим Радовановићима.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #203 послато: Мај 13, 2016, 10:53:19 поподне »
Амановић, Никољдан, Врбник/Книн/Далмација

Припада хаплогрупи I2a Динарик сјевер. Има прилично високу вриједност на маркеру 458=20 што га унеколико одваја од осталих Динарик Сјевер хаплотипова. Сврстан је посебно. За ове Амановиће Бачко пише да су у врбник дошли крајем 17. вијек из Босне, а да су даљим поријеклом из Херцеговине. Чак претпоставља везу између далматинских и херцеговачких Амановића којих има око Љубиња и који такође славе Никољдан.
Амановићи живјели у Крушевици код Љубиња, онда отишли у Величане. Занимљиво је и да моји Ликићи живе у Врбнику, а Крушевица и моји Вођени били се џемат Радоње сина Грубача 1475-77. Тај влашки џемат идентификован је као угарачки. У Врбнику су Ликићи и Амановићи кумови. Шта мислите да узмем брис љубињског Амановића?

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #204 послато: Мај 13, 2016, 11:02:55 поподне »
Амановићи живјели у Крушевици код Љубиња, онда отишли у Величане. Занимљиво је и да моји Ликићи живе у Врбнику, а Крушевица и моји Вођени били се џемат Радоње сина Грубача 1475-77. Тај влашки џемат идентификован је као угарачки. У Врбнику су Ликићи и Амановићи кумови. Шта мислите да узмем брис љубињског Амановића?
То би било више него одлично!

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #205 послато: Мај 14, 2016, 09:02:57 пре подне »
Богдановић, Ђурђевдан, Ђурђево, Шајкашка, Бачка

Припадају хаплогрупи I2a Динарик Југ, прилично честом хаплотипу. Најближи су му Миленковић из Сикирице код Параћина и Мојсиловић из Голе Главе код Ваљева (обе ове породице славе Томиндан). Мада собзиром да је хаплотип чест ово поклапње и не мроа да значи много.

Иначе Богдановићи се у Ђурђеву помињу још 1801. године.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #206 послато: Мај 14, 2016, 09:21:45 пре подне »
Мараш, Митровдан, Бијело Поље код Подгорице/ЦГ

Припада хаплогрупи R1b, источној варијанти 11-11 или CTS9219 о којој је скоро било ријечи на теми о гегијској генетици. За Мараше се каже да су поријеклом из Хота.

Овај резулатат је занимљив и због резулатата Мараша из Мојстира који су I1 хаплогрупа. Дакле, тестом је показано да Мараши из Мојстира нису у генетској вези са подгоричким Марашима.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #207 послато: Мај 14, 2016, 09:24:54 пре подне »
Мараш је било учестало лично име у том црногорско-малисорском појасу

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #208 послато: Мај 14, 2016, 09:35:50 пре подне »
Мараш, Митровдан, Бијело Поље код Подгорице/ЦГ

Припада хаплогрупи R1b, источној варијанти 11-11 или CTS9219 о којој је скоро било ријечи на теми о гегијској генетици. За Мараше се каже да су поријеклом из Хота.

Овај резулатат је занимљив и због резулатата Мараша из Мојстира који су I1 хаплогрупа. Дакле, тестом је показано да Мараши из Мојстира нису у генетској вези са подгоричким Марашима.
Колико је овај хаплотип Мараша близак са хаплотипом Богићеваца, обзиром да су оба Р1б и оба имају предање о пореклу из Хота?

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #209 послато: Мај 14, 2016, 09:45:34 пре подне »
Колико је овај хаплотип Мараша близак са хаплотипом Богићеваца, обзиром да су оба Р1б и оба имају предање о пореклу из Хота?

Није близак, нису из исте хаплогрупе.

Ван мреже Аман

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #210 послато: Мај 14, 2016, 09:52:49 пре подне »
Амановић, Никољдан, Врбник/Книн/Далмација

Припада хаплогрупи I2a Динарик сјевер. Има прилично високу вриједност на маркеру 458=20 што га унеколико одваја од осталих Динарик Сјевер хаплотипова. Сврстан је посебно. За ове Амановиће Бачко пише да су у врбник дошли крајем 17. вијек из Босне, а да су даљим поријеклом из Херцеговине. Чак претпоставља везу између далматинских и херцеговачких Амановића којих има око Љубиња и који такође славе Никољдан.

Поштовани Синиша, хвала пуно на додатном појашњењу, биће од помоћи при даљем откривању порекла и родослова на којем радим. Занима ме, ако је могуће знати, на ста би могла да указује та висока вредност маркера? Хвала

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #211 послато: Мај 14, 2016, 09:57:13 пре подне »
Изгледа да је још једна дилема близу разрјешавања, и то она која се односи на Черане из Велике.

Прије него, што поставим резултат, постављам пост Чере од прије неког времена који добро сажима главну дилему: да ли су Черани I2a или N1a

"Поштовање свима. Форум пратим од 2014 године, а пријавио сам се скоро кад се ситуација са Чером почела компликовати. Предпостављате зашто ми је корисничко име Чера. Припадам братству Кнежевића и Черин сам потомак.
Крајем септембра 2015 године објавили сте резултат Шаљића из Машнице (мени интересантан зато што је братство Шаљића огранак Кнежевића) да припада хаплогрупи Н1а. Тада је речено да се Јокићи из Сивца и Шаљићи поклапају у свим упоредивим маркерима. Шаљићи су као и Јокићи део истог братства, пореклом од Чере. Преко Шаљићевог резултата довели сте Јокиће из Сивца у директну везу са Јокићима из Велике. По тим резултатима потврђено је да су Јоко и Иван (Черини синови) браћа. Од Јока су настали Јокићи, а од Ивана Кнежевићи. Шаљићи,Симоновићи, Радуловићи и Ракуши су огранак Кнежевића. У том тренутку то је изгледало тако.
А онда као гром из ведра неба, у марту 2016 године на порталу је објављен резултат анализе Јанковића из  Велике, а чији је резултат за мене тотално неочекиван. По резултату Јанковић припада Динарском типу (хаплогрупа И2а). Иначе Јанковићи, Брковићи и Микићи су огранак братства Гојковића, а настали су од Чериног трећег сина Крста (Крта).
Када сам то прочитао као Черин потомак био сам затечен и тотално збуњен. По овоме испада да два Черина потомка Шаљић и Јанковић имају различите резултате. Шта ови резултати значе за нас Черине потомке. Да Черини синови Иван, Јоко и Крсто (Крто) нису браћа него је то само још неко предање или машта? Да ли је унутар неког братства дошло до прекида по мушкој линији заједничког порекла? Или се како сте рекли ради о томе да су породице накнадно изводиле порекло од  једног заједничког претка да би држали једни до других. Барем у Црној Гори таквих предања има колико хоћете. У зла времена људи су се довијали да смисле неки додатак предању да би иначе разнородне породице биле што блискије у заједничкој невољи или су се слабији да би опстали приклањали уз јача братства и издавали се за иста.
Мишљења сам да смо ми Черини потомци ближи групи којој припадају Јокић и Шаљић (Н1а) него овој другој групи којој припада Јанковић (И2а). Видећемо време је пред нама. Што се мене тиче шта ми предлажете да даље предузмем."

Тестирани Кнежевић из Велике,Никољдан, хаплотипа блиског раније тестираном Јанковићу, који је из друге гране Чериних потомака припада хаплогрупи I2a Динарик Југ. На основу овог могли бисмо закључити да су Черани ипак  I2a Динарик Југ. Остаје и даље нејасно поријекло Шаљића, па у једну руку и Јокића из Сивца.

Такође овакав резулатат је у прилог тезе да Черани ипак нису поријеклом из сјверне Албаније, већ можда као што предање и ријетка прислава Св. Симеон Богопиримац упућује на бјелопавлићке Лужане.

Било би добро да се тестирају велички старосједиоци, стари Срби Живаљевићи. Познато је да су Черани родбински женидбама повезани са њима, па се питам да ли је и ту могло доћи до каквог сплемењивања.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #212 послато: Мај 14, 2016, 10:01:10 пре подне »
Поштовани Синиша, хвала пуно на додатном појашњењу, биће од помоћи при даљем откривању порекла и родослова на којем радим. Занима ме, ако је могуће знати, на ста би могла да указује та висока вредност маркера? Хвала

Генерално, тај маркер 458 је доста промјенљив тако да ова вриједност не значи много, сем тога могла је настати само код вас у посљедњих неколико генерација. Ипак сама висина вриједности, аутоматски елиминише као вама блиске оне И2а Динарик Сјевер хаплотипове који ову вриједност имају ниску 17 или 16, тј. упућује на оне хаплотипове код којих је ова вриједност бар 18, а поготово 19.

Наравно то треба посматрати и у контексту осталих маркера.

С обзиром на ове херцеговачке Амановиће са истом славом, било би веома корисно да се тестирају и они и да се види да ли постоји веза.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #213 послато: Мај 14, 2016, 10:29:11 пре подне »
Бојовић, Михољдан, Источни Мојстир, Тутин/СРБ

Припада хаплогрупи I1, по свој прилици М227 грани. Очекиван резулатат са обзиром да Бојовићи из Мојстира имају заједничко поријекло са Марашима-Марашевићима из истог мјеста (то је тестирани Миленковић из Мирнице код Куршумлије). Миленковић-Мараш и Бојовић се разликују само у једном маркеру. По предању и једна и друга породица су доселиле из Васојевића, Брда почетком 18. вијека.

У селу Пријелоге југозападно од Бијелог Поља помиње се крај Мојстириште и зна се за Мараше одсељене према Рогозни. У близини су и рушевине старог града Самограда, а средњовјековни рудник Брсково такође није далеко, такође близу је манастир Мајсторовина. Овом роду у Шумадији још припадају неке породице које су поријеклом из рударског Осата(Остојићи из Срезојеваца),а у селу се помињу као мајстори.

С обзиром на славу, генетику и географску присутност, овај род ми некако највише упућује на старије рударско поријекло.

Ван мреже Valachorum

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 93
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #214 послато: Мај 14, 2016, 10:34:19 пре подне »
Занимљиво је то што још увијек нема дробњачких и годијељских хаплотипова.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #215 послато: Мај 14, 2016, 11:22:49 пре подне »

Остаје и даље нејасно поријекло Шаљића, па у једну руку и Јокића из Сивца.


Ја мислим да сам давно колико ме сећање служи наишао у некој од литература на неке Шаљиће из околине Калиновника. Наравно   не знам о којој се литератури ради заборавио сам, може бити да је литература везана за сами крај данашње општине Калиновник или да се ради о Шаљићима исељеницима у некој другој области, а где су забележни да су дошли из Калиновника. Ако сам ја управу и моје сећање ме не вара, то би значило да је тестирани Шаљић у оквиру Српског ДНК дана прошле године оставио погрешне податке о свом месту порекла. Чуо је да има Шаљића у Велици код Плава и да славе Никољдан, ова крсна слава је најчешћа код Срба и пало му је на пемет ма његови морају бити од тих Шаљића и уместо да остави место рођења његових предака уназад неколико генерација, он је дао податак о даљем пореклу, а не зна поуздано да је пореклом из Велике код Плава.

Имамо још један интересантан случај, пред крај прошле године или почетком ове годинe појавио се неки хаплотип са Ysearcha, човек је оставио податак да се презива Карић и да је из Пећи и недавно си ти Јерковићу пронашао тог истог Карића на semargl бази и лоцирао си га да је из села Горње Беле Реке код Нове Вароши, он је оставио податак да је одатле. Питамо се због чега је оставио и као места порекла Пећ? Човек хоће да се повеже са Карићма богаташима и он мора да је пореклом од тих Карића из Пећи тако размиљају умови који мисле да сви истоимени презимењаци имају исто порекло, ми читамо на портал порекло такве коментаре готово сваког дана. 

Ја мислим да би требало да се код Шаљића и Карића избрише место порекла. Јер по свему судећи они су оставили погрешне податке о место порекла, и све нас су намагарчили.     

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #216 послато: Мај 14, 2016, 12:06:28 поподне »
Зар Шаљић није тестиран на Српски днк дан? Порекло из Машнице (Плав). Уосталом, Јокићи из Сивца указују да постоји нека веза са тим крајевима, али као што Чера рече, било је вероватно саплемењивања доле.

Аксићу, требало би да се ослободиш ових "теорија завере", итд., биће ти лакше. Нпр., верујеш у неке потпуно бесмилене интернет информације да су Дејан Савићевић и Синиша Михајловић Роми, а сумњаш у информацију коју је човек оставио о свом пореклу (притом постоји још једна породица која води порекло одатле).

Не верујем да ико покушава "намагарчи" људе овде. Што се Карића тиче, звучи мало сензационално то што као контакт особу помињу баш Богољуба. :)

Ван мреже Аман

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #217 послато: Мај 14, 2016, 12:28:27 поподне »
Генерално, тај маркер 458 је доста промјенљив тако да ова вриједност не значи много, сем тога могла је настати само код вас у посљедњих неколико генерација. Ипак сама висина вриједности, аутоматски елиминише као вама блиске оне И2а Динарик Сјевер хаплотипове који ову вриједност имају ниску 17 или 16, тј. упућује на оне хаплотипове код којих је ова вриједност бар 18, а поготово 19.

Наравно то треба посматрати и у контексту осталих маркера.

С обзиром на ове херцеговачке Амановиће са истом славом, било би веома корисно да се тестирају и они и да се види да ли постоји веза.

Хвала на додатним појашњењима и смерницама. Надам се да ће се "рођаци" из Херцеговине тестирати. Иначе интересантно је да постоје и Амановићи и у околини Рашке а славе сеоску славу Ђурђиц.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #218 послато: Мај 14, 2016, 01:48:44 поподне »

Аксићу, требало би да се ослободиш ових "теорија завере", итд., биће ти лакше. Нпр., верујеш у неке потпуно бесмилене интернет информације да су Дејан Савићевић и Синиша Михајловић Роми, а сумњаш у информацију коју је човек оставио о свом пореклу (притом постоји још једна породица која води порекло одатле).

Не верујем да ико покушава "намагарчи" људе овде. Што се Карића тиче, звучи мало сензационално то што као контакт особу помињу баш Богољуба. :)

Ако живе милиони људи у Европи који су ромског порекла логично је да и они имају познате личност. Е сад ако су ти Роми пре неколико генерација погрчени, посрбљени или побугаризовани итд. и не знају више ромски језик. Неће они ваљда да сад изађу у јавности и да кажу да су Роми или да вуку неко ромско порекло по мајчиној или бабиној линији, а знамо због чега. Неће они да уруше свој углед и популарност. Ја сам можда претеривао са проглашавањем појединаца да имају ромско порекло, али без обзира на то дефинитифно је сигурно да те информације које круже интернетом о познатим фудбалерима могућег ромског порекла да су делимиччно тачне. Неки од њих сигурно имају ромско порекло по очевој лини, други вуку ромско порекло по мајчиној, бабиној или некој другој линији и треће неки од њих немају никакве везе са ромским пореклом.  Инфорамције које круже интернетом су вероватно великом делом од мештана тј. комшија тих познатих фудбалера. Локални мештани увек најбоље знају ко су њихове комшије.

Е, па видиш нисмо сви исти, ја верујем да су неки на све спремни само да се повежу са историјским личностима или јако познатим личностима који су богати или коју су имали богате каријере. Ја не знам да је неко од наших познатих личности урадио ДНК анализу, или неки директан потомак који је имао познатог претка из 19. века и да се похвалио јавностима и да су о томе писале неке новине, не знам за такав случај. Познате личност бар код нас то још увек не раде.   






Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2016
« Одговор #219 послато: Мај 14, 2016, 02:01:22 поподне »
Волио бих да дискусија не оде у погрешном правцу.