Аутор Тема: Српски ДНК пројекат на FTDNA  (Прочитано 188566 пута)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #540 послато: Октобар 25, 2020, 11:14:53 пре подне »
Да ли је могуће теоријски наручити нови прибор код фтдна, рецимо за аутосомални ДНК, и чувати га код себе док се не укаже прилика да се узме узорак и пошаље? Односно, ако испадне да ће од примања до слања протећи неодређено време. Или би ФТДНА имао неки проблем са таквом праксом?

Мислим да ту не би требало бити проблема. Поготово што прибор шаљу тек кад тест платите. Битно је да им платите, а кад ћете послати узорак не вјерујем да их пуно интересује.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #541 послато: Октобар 25, 2020, 11:15:55 пре подне »
Да ли је могуће теоријски наручити нови прибор код фтдна, рецимо за аутосомални ДНК, и чувати га код себе док се не укаже прилика да се узме узорак и пошаље? Односно, ако испадне да ће од примања до слања протећи неодређено време. Или би ФТДНА имао неки проблем са таквом праксом?

Не би требало представљати проблем. Колико знам, нигде не стоји до када треба доставити узорак, нити је из ФТДНА икада стизао упит кад ће се послати узорак за наручени тест. Ево, исто каже и драјвер.



Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #542 послато: Октобар 25, 2020, 11:20:56 пре подне »
Да ли је могуће теоријски наручити нови прибор код фтдна, рецимо за аутосомални ДНК, и чувати га код себе док се не укаже прилика да се узме узорак и пошаље? Односно, ако испадне да ће од примања до слања протећи неодређено време. Или би ФТДНА имао неки проблем са таквом праксом?
Ограничено је роком трајања хемије у бочицама. А нема ни резона јер су тестови у паду са цијенама. Имаш добру варијанту код YSEQ дупли прибор са напоменом за исту особу. Згодно за тестирање старих за које незнамо колико ће још живјети. Можеш чувати код себе а можеш и послати њима па чекати да падне цијена или да почну радити неку нову генерацију тестова.

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #543 послато: Октобар 25, 2020, 11:41:45 пре подне »
Хвала на одговорима. Једини резон ми је што ћу прибор имати при руци кад овамо дођу људи које бих тестирао. А, какво је време, мало шта се да планирати.
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #544 послато: Октобар 25, 2020, 12:06:57 поподне »
Ако се наручи сам прибор, који обично путује десетак дана, ако стигне 2-3 недеље пре сусрета са неким... то би требало да је сасвим добро и одговарајуће.

Не знам да ли са јсеком могу да се праве комбинације, али са фтдна може свашта да се искомбинује.
На пример, ако имамо интерес за више од самих маркера, може да се поручи аутосомални тест за некога. Он буде само 50 долара током "црног петка". Лепо је добити аутосомални резултат, али је можда још корисније да ће узорак да допутује у лабораторију. Следеће године може да се поручи биг или нешто слично, и да буде брзо урађен - може одмах да се ради јер је узорак тамо. Тако сам за оца направио - прве године аутосомалац, следеће биг. Све је прошло одлично.
Мислим да није проблем ни чекање од 2-3 године, а може сасвим добро да се испланира.

На мрежи Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #545 послато: Октобар 27, 2020, 08:14:23 поподне »
PONUDA SA MyHeritage za članove DTDNA. Pretpostavljam da je interesantna amerikancima evropskog porekla zbog velikog broja dokumenata.

.............
Dear Valued Customer,

MyHeritage, our trusted partner of twelve years, is offering FamilyTreeDNA customers a 55% discount on their MyHeritage Complete Plan. This unprecedented offer, created exclusively for FamilyTreeDNA customers, is the perfect opportunity to further your genealogical research.
 
This special offer is available to FamilyTreeDNA users who are not currently subscribers of MyHeritage and includes a Price-Lock Guarantee. This exclusive offer ends at 11:59 pm CT on October 28th, 2020.

Get the Complete Plan for only $134.55 per year! Best of all, with the Price-Lock Guarantee, you can hold on to this great low price for as long as you keep your subscription.

 
GET THIS OFFER NOW
 
With the MyHeritage Complete Plan you get:
Full access to all 12.5 billion historical records on MyHeritage, and all Record Matches — historical records that match your ancestors and relatives
Unlimited use of MyHeritage In Color™ and MyHeritage Photo Enhancer
Unlimited family tree size and unlimited photo storage
Smart Matches™ — finds connections between your family tree and other users’ trees to bring you new information
Instant Discoveries™ — adds entire branches and photos to your tree in one click
Consistency Checker — scans your family tree and identifies mistakes and inconsistencies in your data
Priority Customer Support
This is an excellent opportunity for anyone interested in taking their family history research to the next level

MyHeritage’s collections include exclusive European content and are especially useful for people who have ancestors from Europe. Even if you already have a subscription to other sites, it is extremely beneficial to gain full access to MyHeritage’s valuable tools and collections for this low price.

So, don’t miss out on this opportunity to discover more. You have until 11:59 pm CT on October 28th, 2020, to join MyHeritage for the extremely low price of just $134.55 per year, with a Price-Lock Guarantee.

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #546 послато: Октобар 27, 2020, 08:18:11 поподне »
PONUDA SA MyHeritage za članove DTDNA. Pretpostavljam da je interesantna amerikancima evropskog porekla zbog velikog broja dokumenata.

.............
Dear Valued Customer,

MyHeritage, our trusted partner of twelve years, is offering FamilyTreeDNA customers a 55% discount on their MyHeritage Complete Plan. This unprecedented offer, created exclusively for FamilyTreeDNA customers, is the perfect opportunity to further your genealogical research.
 
This special offer is available to FamilyTreeDNA users who are not currently subscribers of MyHeritage and includes a Price-Lock Guarantee. This exclusive offer ends at 11:59 pm CT on October 28th, 2020.

Get the Complete Plan for only $134.55 per year! Best of all, with the Price-Lock Guarantee, you can hold on to this great low price for as long as you keep your subscription.

 
GET THIS OFFER NOW
 
With the MyHeritage Complete Plan you get:
Full access to all 12.5 billion historical records on MyHeritage, and all Record Matches — historical records that match your ancestors and relatives
Unlimited use of MyHeritage In Color™ and MyHeritage Photo Enhancer
Unlimited family tree size and unlimited photo storage
Smart Matches™ — finds connections between your family tree and other users’ trees to bring you new information
Instant Discoveries™ — adds entire branches and photos to your tree in one click
Consistency Checker — scans your family tree and identifies mistakes and inconsistencies in your data
Priority Customer Support
This is an excellent opportunity for anyone interested in taking their family history research to the next level

MyHeritage’s collections include exclusive European content and are especially useful for people who have ancestors from Europe. Even if you already have a subscription to other sites, it is extremely beneficial to gain full access to MyHeritage’s valuable tools and collections for this low price.

So, don’t miss out on this opportunity to discover more. You have until 11:59 pm CT on October 28th, 2020, to join MyHeritage for the extremely low price of just $134.55 per year, with a Price-Lock Guarantee.


Претпостављам да за нас неамериканце нема неке вајде од тога што они имају?
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #547 послато: Октобар 27, 2020, 08:28:15 поподне »

Претпостављам да за нас неамериканце нема неке вајде од тога што они имају?
Cenim da si u pravu...

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #548 послато: Новембар 01, 2020, 01:51:30 пре подне »
Завршен је BigY за Капора. Оно што засад видим је Y59899+, што је један од маркера који дефинишу YFull грану I-Y48807, којој тренутно припадају два тестирана Михића (Мириловићи). Видећемо шта ће донети YFull анализа која следи али већ сада је извесно ће Капор унети измене на том делу YFull стабла. 
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #549 послато: Новембар 01, 2020, 06:58:07 пре подне »
Завршен је BigY за Капора. Оно што засад видим је Y59899+, што је један од маркера који дефинишу YFull грану I-Y48807, којој тренутно припадају два тестирана Михића (Мириловићи). Видећемо шта ће донети YFull анализа која следи али већ сада је извесно ће Капор унети измене на том делу YFull стабла.

Колико сам успио да видим, Капор је позитиван на добар дио СНП који дијеле и два Михића: Y58629, PH3414, Y54665, BY84642, Y59172, Y59899. А негативан је на сљедеће: Y50056, Y48807, Y55459. Ова три СНП-а дакле требала би бити специфично Михићка.

Самом Капору остаје неких 9 приватних СНП-ова.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #550 послато: Новембар 01, 2020, 10:47:24 пре подне »
Колико сам успио да видим, Капор је позитиван на добар дио СНП који дијеле и два Михића: Y58629, PH3414, Y54665, BY84642, Y59172, Y59899. А негативан је на сљедеће: Y50056, Y48807, Y55459. Ова три СНП-а дакле требала би бити специфично Михићка.

Самом Капору остаје неких 9 приватних СНП-ова.

Ево гледам VCF фајл и колико видим Капор је ипак негативан на BY84642?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #551 послато: Новембар 01, 2020, 11:48:49 пре подне »
Ево гледам VCF фајл и колико видим Капор је ипак негативан на BY84642?

Позитиван је на BY84642. Позитиван резултат се крије међу Капоровим новелима на позицији 11069203 C>T.

Добар дио СНП-ова који се налази на YFullu на нивоу мириловићке Y48807није именован код ФТДНА. већ се налази у облику неимонаваних новела, а све из разлога што је постојао само један мириловићки BIGY (Михић) и ти СНП-ови и нису могли да се изолују и именују. Изоловани и именовани су на YFullu због тамошњег постојања једног BigY и Dante labs резултата. И ФТДНА ће свакако у наредним данима издвојити и именовати ове зјаедничке СНП-ове Михића и Капора.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #552 послато: Новембар 01, 2020, 12:06:44 поподне »
Позитиван је на BY84642. Позитиван резултат се крије међу Капоровим новелима на позицији 11069203 C>T.

Добар дио СНП-ова који се налази на YFullu на нивоу мириловићке Y48807није именован код ФТДНА. већ се налази у облику неимонаваних новела, а све из разлога што је постојао само један мириловићки BIGY (Михић) и ти СНП-ови и нису могли да се изолују и именују. Изоловани и именовани су на YFullu због тамошњег постојања једног BigY и Dante labs резултата. И ФТДНА ће свакако у наредним данима издвојити и именовати ове зјаедничке СНП-ове Михића и Капора.

У праву си. Још сам два пута проверавао и некако га ипак нисам видео.
Видећемо сад колико ће се показати прецизним YFull алгоритам за процену старости грана. Очекивао бих да је одвајање гране I-Y48807 од Капорове наступило пре 600 до 700 година.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #553 послато: Новембар 01, 2020, 01:02:01 поподне »
У праву си. Још сам два пута проверавао и некако га ипак нисам видео.
Видећемо сад колико ће се показати прецизним YFull алгоритам за процену старости грана. Очекивао бих да је одвајање гране I-Y48807 од Капорове наступило пре 600 до 700 година.

И ја бих тако рекао, вјероватно период разгранавања средњовјековних влаха Мириловића. Требало би провјерити и STR обрасце, мада је једино Капоров хаплотип потпун на 111 маркера.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #554 послато: Новембар 01, 2020, 01:19:19 поподне »
И ја бих тако рекао, вјероватно период разгранавања средњовјековних влаха Мириловића. Требало би провјерити и STR обрасце, мада је једино Капоров хаплотип потпун на 111 маркера.

У оквиру три SNP маркера на која је Капор негативан а Михићи позитивни - Y50056, Y48807 и Y55459 - гранају се бартства Доњих Мириловића, из Храсна: Ђоге, Медани, Ћуци, Буквићи, Кнежићи, Михићи, Шкрбе, Жарковићи, Комади, Мичете, као и муслиманска братства која су се од њих издвојила.

Сада би било занимљиво тестирати Мирила из Жегара. Његов BigY резултат би вероватно преполовио шест маркера који су заједнички за Капора и Михиће.
 
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #555 послато: Новембар 01, 2020, 11:01:58 поподне »
Позитиван је на BY84642. Позитиван резултат се крије међу Капоровим новелима на позицији 11069203 C>T.

Добар дио СНП-ова који се налази на YFullu на нивоу мириловићке Y48807није именован код ФТДНА. већ се налази у облику неимонаваних новела, а све из разлога што је постојао само један мириловићки BIGY (Михић) и ти СНП-ови и нису могли да се изолују и именују. Изоловани и именовани су на YFullu због тамошњег постојања једног BigY и Dante labs резултата. И ФТДНА ће свакако у наредним данима издвојити и именовати ове зјаедничке СНП-ове Михића и Капора.

Постоје још три SNP-а који су присутни и код Капора и код обојице Михића, али их из неког разлога YFull не разматра:

FT373777+ (Hg38 10148616)
BY92056+ (Hg38  11861827)
BY46605+  (Hg38 20113174)

Први, FT373777, је доста близу центромера, па је то можда разлог, али не знам у чему је проблем са друга два? По позицији у хромозому ми делују нормално. 
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #556 послато: Новембар 02, 2020, 06:40:14 пре подне »
Постоје још три SNP-а који су присутни и код Капора и код обојице Михића, али их из неког разлога YFull не разматра:

FT373777+ (Hg38 10148616)
BY92056+ (Hg38  11861827)
BY46605+  (Hg38 20113174)

Први, FT373777, је доста близу центромера, па је то можда разлог, али не знам у чему је проблем са друга два? По позицији у хромозому ми делују нормално.

Примјетио сам те СНП-ове, али сам се држао само ових са YFull. Вјероватно ће их ФТДНА уврстити на своје стабло. Не би било први пут да на ФТДНА стаблу има СНП-ова који на YFull уопште нису узети у обзир, и обрнуто.

Из Зденкове анализе, много ми је интересантније његово навођење старијег СНП-а који обједињује неколико подграна Z17855. Ради се о FT386376 који обједињује: I-PH3414, I-BY116090 и I-Y68571. Он ову мутацију повезује са промјеном 385аб=14-14, при чему напомиње да је промјена 385аб=14-14 старија од саме FT386376, јер је присутна и у Селаковићевој грани,а он је негативан на FT386376.

Нисам примјетио да је Зденко на свом посљедњем стаблу означавао ову велику групу 385ab=14-14, али вјерујем да има основа.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #557 послато: Новембар 02, 2020, 07:22:56 пре подне »
Примјетио сам те СНП-ове, али сам се држао само ових са YFull. Вјероватно ће их ФТДНА уврстити на своје стабло. Не би било први пут да на ФТДНА стаблу има СНП-ова који на YFull уопште нису узети у обзир, и обрнуто.

Из Зденкове анализе, много ми је интересантније његово навођење старијег СНП-а који обједињује неколико подграна Z17855. Ради се о FT386376 који обједињује: I-PH3414, I-BY116090 и I-Y68571. Он ову мутацију повезује са промјеном 385аб=14-14, при чему напомиње да је промјена 385аб=14-14 старија од саме FT386376, јер је присутна и у Селаковићевој грани,а он је негативан на FT386376.

Нисам примјетио да је Зденко на свом посљедњем стаблу означавао ову велику групу 385ab=14-14, али вјерујем да има основа.

Сад видим да је TSIAGKALAKIS из Селаковићеве гране 385ab=14-15, па је питање каквог је заиста карактера промјена 14-14 код Селаковића.

Како год, Мириловићи припадају овој већој групи одређеној СНП-ом FT386376 заједно са I-BY116090 и I-Y68571 и промјена 14-14 се ту чини прилично стабилном. Зденко јесте на свом претходном стаблу ставио позицију те веће гране, не и ознаку СНП-а. Преко резултата Капора показало се да јој и Мириловићи припадају.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #558 послато: Новембар 02, 2020, 08:18:51 пре подне »
Сад видим да је TSIAGKALAKIS из Селаковићеве гране 385ab=14-15, па је питање каквог је заиста карактера промјена 14-14 код Селаковића.

Само да подсетим да су тестирани и моји рођаци (Селаковићи и Ђокићи из Кремана) и да је код њих 14-15, тако да је то код мене нека скорија промена.

У сваком случају одлично откриће овог новог свеобухватнијег СНП-а.
« Последња измена: Новембар 02, 2020, 08:24:59 пре подне Селаковић »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #559 послато: Новембар 02, 2020, 09:40:25 пре подне »
Само да подсетим да су тестирани и моји рођаци (Селаковићи и Ђокићи из Кремана) и да је код њих 14-15, тако да је то код мене нека скорија промена.

У сваком случају одлично откриће овог новог свеобухватнијег СНП-а.

Да, дефинитивно је скорија. Зденко је поменуо твој резултат, па онда нисам ни провјеравао.

Без обзира на ријетке случајеве независне промјене 14-14 као у твом случају, чини се да је повезаност 385аб=14-14 са промјеном FT386376 прилично јака, тј. да и неки терстирани на нашем пројекту који су Динарик Сјевер,а имају вриједности 385аб=14-14 највјероватније припадају грани FT386376.