Аутор Тема: Српски ДНК пројекат на FTDNA  (Прочитано 188361 пута)

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #520 послато: Септембар 26, 2020, 11:16:57 пре подне »
Хвала Бојане  :)
Пре него дубље зароним у снипове, било би пожељно да пронађем тестиране са већим бројем поклапања, како бих могао да реконструишем кретања својих предака у претходних 200+ година.
На ФТДНА имам само једно поклапање и то:
Genetic Distance  ↓   Name   
4                           Marcus Lukic

Шта би значило Genetic distance - 4?
Види ово је опште прихваћена методологија којом се долази до некаквих сазнања.Упринципу је најбоље да одмах урадиш Big Y и да скратиш "муке".Можда ти имаш неку другу визију како доћи до решања и ја ти могу само пожелети срећу.А то са "match"евима на ФТДНА је прецењено,поготово на малом броју урађених маркера...Мислим да ти је ово за сад оптимално решење и не кошта много,дваестак долара,чини ми се...Поздрав...

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #521 послато: Септембар 26, 2020, 11:21:15 пре подне »
Хвала Бојане  :)
Пре него дубље зароним у снипове, било би пожељно да пронађем тестиране са већим бројем поклапања, како бих могао да реконструишем кретања својих предака у претходних 200+ година.
На ФТДНА имам само једно поклапање и то:
Genetic Distance  ↓   Name   
4                           Marcus Lukic

Шта би значило Genetic distance - 4?

То значи да имате 4 разлике на упоредива 37 маркера. Међутим те разлике могу бити на битним маркерима, попут 448, па ти реално то ништа не значи.

Као што Бојан рече, најбоље је урадити BigY, а ти си први корак ка том правцу начинио. Узорак ти је тамо и не мораш га више слати. Да ли ћеш одмах ићи на BigY, или ћеш повећавати број маркера прво, на теби је. Али остати на 37 маркера је "слаба вајда".
« Последња измена: Септембар 26, 2020, 11:23:35 пре подне Милош »

Ван мреже ivanc79

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 199
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #522 послато: Септембар 26, 2020, 11:24:05 пре подне »
Види ово је опште прихваћена методологија којом се долази до некаквих сазнања.Упринципу је најбоље да одмах урадиш Big Y и да скратиш "муке".Можда ти имаш неку другу визију како доћи до решања и ја ти могу само пожелети срећу.А то са "match"евима на ФТДНА је прецењено,поготово на малом броју урађених маркера...Мислим да ти је ово за сад оптимално решење и не кошта много,дваестак долара,чини ми се...Поздрав...
Ма да бих имао неку "визију" морао бих прво да знам како функционишу генетичка испитивања, што заиста немам појма.  :D
Сваки савет ми је драгоцен

Ван мреже Предраг Гојковић

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 82
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #523 послато: Септембар 26, 2020, 12:12:08 поподне »
Ма да бих имао неку "визију" морао бих прво да знам како функционишу генетичка испитивања, што заиста немам појма.  :D
Сваки савет ми је драгоцен
                Dragi Cikaricu!  Ja se nikad ne javljam u vezi neke druge genetike koja nije moja Y126296. Dacu ti jedan savjet , ako imas para napravi test BigY700. Kad sam ja radio moj test odmah sam uplatio najveci u to doba BiyY500 , pojma nisam imao sta ce ispasti. Na kraju krajeva nije ni bitno , napravis najveci moguci test , naravno ako imas para , i onda znas na cemu si. Ne razumijem o kakvoj viziji pricas. To si, sto si. Ovi momci sta probavaju raznorazne snipove po Yseq , to im je samo zanimacija , da im prodje vrijeme , a u principu vise ne otkriju , nego sta otkriju. Onda mudruju , tri kuce u ovom selu , dve kuce u onom , odselili se ovamo , dosli otamo , na kraju u 90% slucajeva propadnu im teorije i kazivanja. Pametovanje ili bolje receno , trla baba lan , da joj prodje dan. Jos jednom ti ponavljam , ako imas para napravi odmah BigY700, nemoj da te uvuku u snipovanje preko Yseq. Poslusaj ti cika Pedju.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #524 послато: Септембар 26, 2020, 01:47:55 поподне »
Видим да М. Букумирић у Ономастици Горњег и Средњег Лаба, спомиње Чикариће у Белом Пољу код Подујева, исељене '70. година 20. века, у Белољин 4 куће и по једна: Крушевац, Блаце и "негде по Србији" ..  не наводи се слава. Да ли ваши имају везе са њима?

Занимљиво је да је и у области Лаба у 15. вијеку (Попис области Бранковића) пописано село Чикарица. Касније се тај назив очигледно изгубио, али можда је преживио кроз презимена.
« Последња измена: Септембар 26, 2020, 01:51:28 поподне drajver »

Ван мреже ivanc79

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 199
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #525 послато: Септембар 26, 2020, 02:03:03 поподне »
На жалост, у овом тренутку Big Y тренутно није опција  :-\
Мада, волео бих да ми неко појасни, ако на почетних 37 маркера немам већих поклапања са онима који су до сада тестирани, да ли би 67, 111, и 700 испитаних маркера променило нешто?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #526 послато: Септембар 26, 2020, 02:34:01 поподне »
На жалост, у овом тренутку Big Y тренутно није опција  :-\
Мада, волео бих да ми неко појасни, ако на почетних 37 маркера немам већих поклапања са онима који су до сада тестирани, да ли би 67, 111, и 700 испитаних маркера променило нешто?

Није прилично велик број појединаца који су урадили 111 тако да је мали круг тестираних са којима би могао да се упоредиш, али и то би морало бити изузетно блиско поклапање на до 3-4 маркера да би могли тврдити сигурну везу. Маркери су увијек ствар предикције, док су само SNP тестови, прије свега BigY, сигурне потврде блискости.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #527 послато: Септембар 26, 2020, 02:35:39 поподне »
Занимљиво је да је и у области Лаба у 15. вијеку (Попис области Бранковића) пописано село Чикарица. Касније се тај назив очигледно изгубио, али можда је преживио кроз презимена.

Код Косовке Ристић у "Малом Косову" се за Чикариће у Белом Пољу каже да су досељени 1925. гидине из Жупе.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #528 послато: Септембар 26, 2020, 02:45:37 поподне »
На жалост, у овом тренутку Big Y тренутно није опција  :-\
Мада, волео бих да ми неко појасни, ако на почетних 37 маркера немам већих поклапања са онима који су до сада тестирани, да ли би 67, 111, и 700 испитаних маркера променило нешто?

Нисам  ја неко ко може да вам да најбољи савет али могу да поделим искуство.

Мој отац (PH908 - FT16449 - Y126296) је радио поступно тестирање 12-25-37-67-111, на крају BIGY 700. Није имао никада (дакле ни сада поклапање на 111 маркера). Испробавали смо ми СНП-е. И ништа.

Због тога што има неке приватне мутације (561=15, али и друге) тражили смо блискије сроднике на другој страни не знајући да му је то приватна мутације кроз те СНП - е и ништа. Тек је BIGY разрешио "чвор" тј.  мистерију. Испао је Y126296 за коју је модални 561=16.

Али, оно што хоћу да вам кажем и сада, после свега, на ФТДНА му стоје као најближа поклапања на 37 и 67 маркера двојица Бугара (стриц и синовац) који су одрадили Big Y и који су се јако давно одвојили од мог оца (сви су они ПХ908 - ФТ16449 али давно раздвојене подгране).

С тим Бугарима је генетска дистанца 4/37 и 6/67 , а са Гојковићем 7/67.

То је све зато што и ти Бугари имају неке своје приватне мутације које одступају од модала (као и мој отац) и то може да упути на погрешан правац.

Занимљиво је и то да је са тим Бугарима мој отац 12/576 (стриц) и 13/599 (синовац), а са Гојковићем ("чика Пеђа") 14/559, а Гојковић му је заправо доста близак (обојица су Y126296) али су се и они раздвојили пре једно 500-600 година, а са Бугарима пре 1300 и кусур година.

Неком се посрећи са тим СНП-а, па сам ипак за то да ПРОБАТЕ! Нама није! А нисмо више ни имали живаца и одрадили смо BIG Y. Да смо мало сачекали могли смо да тестирамо и Y 126296 јер је та прича таман тада добила неки епилог (читава једна подграна ФТ16449). Али нема везе!


Што рече Гојковић због тако мале разлике у СТР-а са тим Бугарима ми би "стално ту тражили" неку везу, пребројавају куће, јаруге, брда, планине! Овако BIGY је све разрешио! Можете и ви ићи поступно....
« Последња измена: Септембар 26, 2020, 02:51:33 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #529 послато: Септембар 26, 2020, 04:05:04 поподне »
По новој систематизацији на FTDNA стаблу, Бугарин и ја смо E-BY4573, ако сам добро схватио FT51978 SNP је сада један ниво изнад.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #530 послато: Септембар 26, 2020, 04:51:20 поподне »
По новој систематизацији на FTDNA стаблу, Бугарин и ја смо E-BY4573, ако сам добро схватио FT51978 SNP је сада један ниво изнад.

Да, извукли су нову грану у којој сте ти и Бугарин и именовали је СНП-ом BY4573, мада на том нивоу има још 12 СНП-ова. Треба видјети СТР вриједности тог Бугарина, рекло би се по броју новела да је веза средњовјековна.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #531 послато: Септембар 26, 2020, 05:18:28 поподне »
Код Косовке Ристић у "Малом Косову" се за Чикариће у Белом Пољу каже да су досељени 1925. гидине из Жупе.
Зна ли се на коју се Жупу мисли?

Ван мреже Челић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 32
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #532 послато: Септембар 26, 2020, 05:32:34 поподне »
Зна ли се на коју се Жупу мисли?
Мисли се на Александровачку Жупу.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #533 послато: Септембар 26, 2020, 05:37:41 поподне »
Мисли се на Александровачку Жупу.
Ок,хвала,значи да то није била нека велика миграција,то је све ту у "крају"...Биће да нам треба информација одакле су се доселили у Жупу...Изгледа да је ипак Косово у питању!?!?
« Последња измена: Септембар 26, 2020, 05:40:37 поподне Bojan »

Ван мреже Челић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 32
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #534 послато: Септембар 26, 2020, 05:45:37 поподне »
Ок,хвала,значи да то није била нека велика миграција,то је све ту у "крају"...
Село Златари припада Расини,али се наслања на Александровачку Жупу. Колико је мени познато,Чикарићи су из Златара,а ови Чикарићи из Белог Поља код Подујева су колонизовани између два светска рата.  Порекло им је исто,као и  слава тј. Свети Јован Крститељ. Чикарића данас има највише у Крушевцу у насељу Мудраковац.

Ван мреже ivanc79

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 199
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #535 послато: Септембар 26, 2020, 06:16:11 поподне »
Po kazivanju mog pradede, potičemo iz Hercegovine što i pokazuje PH908. Čikarići sa Drine (Velika reka) imaju predanje da potiču od Lukeša Čikare koji je "došao sa mora" polovinom 18. veka da bi se bavio rudarstvom. Slave Lazarevu subotu. Sa druge strane reke, u Bosni, ima Čikarića koji su primili Islam. Žive u okolini Srebrenice.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #536 послато: Септембар 26, 2020, 06:32:12 поподне »
Ма да бих имао неку "визију" морао бих прво да знам како функционишу генетичка испитивања, што заиста немам појма.  :D
Сваки савет ми је драгоцен
Покушаћу да ти препричам мој след догађаја ако све памтим ваљано🙂Урадио сам као и ти 37,на основу тога сам закључио да не припадам генетички роду Дробњака иако носим то презиме.Онда сам на основу једног маркера гађо "предојевићки"снип и испоставило се да је тај маркер приватна мутација,офсајд.Онда сам се учланио у Друшто и добио приступ резултатима и драгоценој библиотеци...ту сам зашо у зону која се сад зове пасија...Онда сам почео да гађам појединачне маркере јер се баш у то време дошло до сазнања које деле нашу динарску јужну на две гране,још увјек неименоване.Добивпи те резултате долазим до сужавања могућности које снипове би мого да гађам...Уз комбинацију резултата,литературе и помоћи искусних вукова из Друштва наручујем А20333 и будем позитиван на њ.И ту ударам у зид тј. нема даље...А шта да радим кад оду пријатељи моји,попиздим и наручим Биг У и спуштим грану заједно са Хуремовићем и дођемо до ФТ25902 којег ти Милош препоручује да пробаш.И да се разумијемо,ово није јефтин спорт али вриједи,под условом да си стварно загрижен...Имају неки велики попусти у новембру а то ће ти се свакако само касти,тј. обавестиће те они,не бој се...Одпаде ми палац...Ако имаш каква питања,бујрум,ту смо...

Ван мреже ivanc79

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 199
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #537 послато: Септембар 26, 2020, 06:39:15 поподне »
Prvo, hvala svima na savetima. Retko gde se mogu naći ljudi spremni da pomognu kao ovde :)
Sačekaću novembar pa ćemo videti koju su priču nukleotidi dalje spremni da ispričaju

Ван мреже Рус

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 134
  • R1a-L1029>YP6047
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #538 послато: Септембар 27, 2020, 09:56:58 пре подне »
Prvo, hvala svima na savetima. Retko gde se mogu naći ljudi spremni da pomognu kao ovde :)
Sačekaću novembar pa ćemo videti koju su priču nukleotidi dalje spremni da ispričaju
Cikaricu, poslao sam ti privatnu poruku, odgovori ako mozes

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #539 послато: Октобар 25, 2020, 11:03:06 пре подне »
Да ли је могуће теоријски наручити нови прибор код фтдна, рецимо за аутосомални ДНК, и чувати га код себе док се не укаже прилика да се узме узорак и пошаље? Односно, ако испадне да ће од примања до слања протећи неодређено време. Или би ФТДНА имао неки проблем са таквом праксом?
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао