Аутор Тема: Кричи J2b-M205>Y22066  (Прочитано 909310 пута)

Ван мреже Dragoljub76

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 46
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #3080 послато: Јун 02, 2021, 10:08:09 поподне »
Možete li nabrojiti žute pripradnike? Ja sam Lakić, Gradiška.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #3081 послато: Јун 02, 2021, 10:26:44 поподне »
Možete li nabrojiti žute pripradnike? Ja sam Lakić, Gradiška.

Жути сте Ви, затим још један Лакић са Змијања, као и неколико породица са необјављеног истраживања, које на 17 маркера поседују исту комбинацију маркера као и Лакићи. То је недовољно свакако да би се одредила подграна. Реч је о хаплотиповима 385=15-18, 458=16. Уз то, ту су још двојица са 12 маркера према FTDNA распореду, за које се такође не може рећи којој подграни припадају, пошто имају оних модалних 12 маркера (Крљићи из Кљеваца и Дејановићи из Прусаца).

Ван мреже Dragoljub76

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 46
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #3082 послато: Јун 02, 2021, 11:29:08 поподне »
Захваљујем Небојша. Ово са Змијања је интересантно, пошто се спомињала могућа веза ка селу Горње Соколово и раније, а и веза презимена је фасцинантна. Концентрација још двије породице ка Санском Мосту и Доњем Вакуфу може да даје подлогу поријекла ка Херцеговини. Но, стварно ми је занимљиво да се и са повећањем базе података испитаних узорака не долази до значајнијих промјена у расвјетљавању локације коријена моје породице. Пошто заједно пратимо и YFull промјене само моја грана, односно подграна, остаје са једним чланом, док остале гране добијају "појачања"  :).

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #3083 послато: Јун 03, 2021, 09:51:17 пре подне »
Но, стварно ми је занимљиво да се и са повећањем базе података испитаних узорака не долази до значајнијих промјена у расвјетљавању локације коријена моје породице. Пошто заједно пратимо и YFull промјене само моја грана, односно подграна, остаје са једним чланом, док остале гране добијају "појачања"  :).

Да, тренутно имамо преко 20 дубински тестираних J-Y22059 и практично сви припадају подгранама које се налазе низводно од J-Y22063 или J-Y155375. На нивоу J-Y22059* су само Лакићи.

Проблем код те подгране, илити хаплотипа, је то што је такође близак модалу. Као и J-Y22063. Можда се могу пратити те промене на 385 и 458, али поменути маркери пречесто мутирају у оквиру J-Y22059, па не мора пуно да значи (већ овај други Лакић има модалну вредност на 385). Видим сад да би каква-таква карактеристика J-Y22059*, на ових 23 маркера, могла бити вредност 17 на маркеру 570. Она се додуше јавља и код хаплотипова у оквиру потенцијалних J-Y22063, али и J-Y155375. Од свих њих, за Лакиће би могли бити најинтересантнији Јајчани из Босанске Крајине и Старчевићи из околине Добоја.

Њима је матица вероватно негде у околини Јајца, или недалеко Змијања, одакле су и Лакићи. Са њима имате свега једну разлику на 23 маркера, а од "специфичних" вредности се могу издвојити 385b=18, 458=16 и 570=17.
« Последња измена: Јун 03, 2021, 09:57:38 пре подне Небојша »

Ван мреже Dragoljub76

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 46
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #3084 послато: Јун 03, 2021, 09:18:02 поподне »
Небојша, захваљујем на детаљима. Свако добро  :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #3085 послато: Јун 03, 2021, 09:31:39 поподне »
Небојша, захваљујем на детаљима. Свако добро  :)

Нема на чему. У случају Лакића свакако треба поменути, генетички веома блиску, групу родова J-Y22059 са славом Томиндан. Осим у Крајини, ова слава се јавља код припадника J2b-M205 из Дробњака (Годијељи), Западне Србије, Шумадије и Војводине. Можда ће дубински тст Годијеља открити нешто више по том питању.

Свако добро!

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #3086 послато: Јун 04, 2021, 08:31:29 поподне »
С обзиром на велики број тестираних J-Y22059, наметнула се природна потреба за груписањем појединих родова, односно формирањем одређених подродова у табели пројекта. Груписање сам вршио на основу више параметара, не само на основу генетичке блискости. Дакле потребно је да постоји исто предање о пореклу, веза у стручној литератури, иста крсна слава, и/или географска блискост.


За почетак, већина из рода А пребачена је у J-Y22063, док је већина тестираних из рода Б пребачена у разне J-Y155375 родове. Тестирани са мањим бројем маркера, или специфичним хаплотиповима, остали су у рубрици "Без припадности одређеном роду".


Потенцијални J-Y22059* остали су на нивоу J-Y22059, али издељени у родове. Тако један род (род А2) чине Старчевићи и Јајчани (слава Стевањдан), док се у роду А1 налазе се генетички блиске породице које славе Томиндан.

Лакићима J-Y22059* придодати су Станковићи из Мачве. Имају са Лакићима потпуно поклапање на 23 маркера и славе исту славу (Св. Тома). Иако су географски прилично удаљени, вероватно је реч о истом генетичком роду.


Карајовићи и Каралићи из Александровачке Жупе издвојени у посебан J-Y155375 род (род А). Код њих постоји предање о заједничком пореклу, а хаплотип, иако на 17 маркера, упућује на подграну J-Y155375. Близак им је иначе Кричак из истог краја, што само потврђује везу са J-Y155375.

Бошковићи и Стевановићи (Стевањдан) из околине Чачка, сврстани у посебан J-Y155375 род. Деле неке специфичне маркере и крсну славу.

Сурле, Радаковићи, Аларгићи и Обрадовићи (махом Крајина), сврстани у исти род (J-Y155375 род Б1). Сви славе Никољдан и блиски су Кричкама из Северне Далмације. Кричке, и њима блиски родови из Северне Далмације, су ипак одвојени у засебан род (Кричке род Б1).

Тестиранима из потврђеног генетичког рода J-BY173966, након резултата Чамџића, придодати и остали генетички блиски Аранђеловштаци из Затарја, као и Марковићи са славом Ђурђевдан, који пак имају поклапање са Перуничићима (BY173966+). Карактеристика углавном 481=22.

Крајишници, Гушевац, Стојичић и Петровић (сви славе Ђурђевдан), убачени у исти род у оквиру J-Y155375. Такође блиски крајишким Кричкама, али славе Ђурђевдан.


Велики број Крајишника J-Y22063 са славом Јовањдан сврстан у исти генетичи род (А1). Блиски су Усорцима по слави и хаплотипу, али ипак одвојени пошто не постоји веза према литератури/предању.

Вујадиновићи, Мићевићи и Хербези из Херцеговине (сви Аранђеловдан), који имају блиска до потпуна поклапања, сврстани у  J-Y22063 род А2.

Мркобраде са Баније, из Лике и Баната сврстани у исти род у оквиру J-Y22063.

Тинтори и њима блиске крајишке породице са славом Св. Врачи, сврстани у посебан род J-Y22063 род Б.

Лазићи и Михајловићи (Семберија/Мајевица, слава Мратиндан), убачени у исти генетички род, J-Y22063 род Б1.


То би укратко било то. Навео сам све важније промене (није их било мало). Уколико неко има неке сугестије или предлоге поводом овог питања, било би добро да напише.
« Последња измена: Јун 04, 2021, 11:20:47 поподне Небојша »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #3087 послато: Јун 09, 2021, 08:29:49 поподне »
Једна занимљивост са Бошњачког днк пројекта

Пресек за област Усоре (узорак 41)


Од ових 7.3% J2b, све одлази на подграну J2b-M205. Од тога један потврђени J-Y22063 (Спахић из Грачанице), друга двојица са 23andMe (Ахмић из Добоја и Беговић из Теслића). Помињем ово због потенцијалне везе Усораца (такође J-Y22063) са Усором.

Иако смо више пута говорили о њиховом имену, које вероватно настаје по истоименом топониму у Крбави, ова веза може бити занимљива. Посебно зашто што су Усорци нешто старија струја у Лици и могу се вероватно повезати са оним власима Поуња из 16. века. Наравно, за све Крајишнике, па и за Усорце, много је извеснији миграциони правац преко јужних динарских области, али треба размотрити и ову опцију.

Сама ова статистика је заснована на веома скромном узорку, па није превише корисна, али може бити индикативно присуство J-M205.
« Последња измена: Јун 09, 2021, 08:34:25 поподне Небојша »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #3088 послато: Јун 23, 2021, 10:52:30 пре подне »
Још један потенцијално важан резултат за Криче J-Y22059, овај пут са Бошњачког ДНК пројекта:

Мемић, муслиман, Црнузи, Прибој, J2b-M205>Y22059

Иако Мемића има разнородних, презиме је интересантно због Мемића који су огранак Мицановића из Затарја. Мицани, или Мицановићи су друго по бројности муслиманско братство из Затарја. Има их са више изведених презимена. Постоје неке верзије предања о пореклу из Куча. Чак и прича о старијој слави - Митровдану, што заиста упућује на Куче. Међутим, како су они доста дуго на простору Затарја, а посебно узевши у обзир резултат Мемића (ако су од Мицана), може лако бити да су и староседеоци у овом крају.

О Мицанима су наши аутори забележили следеће:

"Мицановићи су се прво населили у Маочу, а затим су постепено населили читаву маочку котлину, те обод котлине на коме се налазе села: Тулово, Кордовина, Мијаковићи, Градина, Водно, Вруља и др., па и даље, све до Павиног Поља. На том простору данас живи преко 1000 домаћинстава. О насељавању ових крајева, односно села, вршио је истраживања Танасије Пејатовић, професор, од 1895. године до 1902. године и резултате тих антологеографских испитивања објавио у Географском зборнику. књига VI. "Стари људи веле да пре 200 година у Колашину и Кричку није било ни три куће мухамеданске. Доцније су напади и насиља од Турака бивали све већи и несноснији, а нарочито од потурчених Срба..." (Под доњим Колашином тада се подразумевао и читав маочки регион.) "Од овога се насиља могло становништво спасити само турчењем" (Танасије Пејатовић, "Средње Полимље и Потарје", Пљевља 1986. стр. 73).

На читавом простору маочке, премћанске и косаничке регије, око 1700. године живеле су три муслиманске породице: Табаковићи у Маочу, Кријешторци у Битинама, односно Косаници и Ђурћевићи у Ђурђевића Тари.

После Струјића, око 1710. године, у Маоче су дошли Мицановићи. Дошао је поп Бошко са братом Симом (који није имао деце) женом Мицом и мајком Љубицом. Презивали су се Вујадиновићи. Они кажу да потичу од неког попа, а зову их Мицановићи по некој Мици. Стари Јакуп Реџовић (у присуству седам или осам муслимана) каже: "Ми смо од Вујадиновића, ми смо се са њима, за вријеме бивше Југославије, рођакали и посећивали." По Бошку су се прво сви звали Бошковићи, а касније узимали презимена по деловима. Било их је 1912. године 18 братства: Сердаревићи, Муминовићи, Адиловићи, Поповићи–Реџовићи, Ружичићи, Бошковићи (Алиловићи), Баори, Штроке, Дурани, Синановићи, Мердовићи, Раповићи, Мемићи, Ђозгићи, Цигуљини, Фелаховићи, Бамбури и Кујовићи (потомци Куја Мицановића-Бошковића).

Поп Бошко је прешао y ислам по доласку у Маоче, док су Симо, Мица и Љубица остали у православној вери. О турчењу Срба из наших крајева Пејатовић пише: "За све ове зна се тачно када су истурчени па су чак неки од њих задржали и извесне хришћанске обичаје: бадњак и свадбене обичаје, а за Мицане зна се да су славили Митровдан" (Танасије Пејатовић, "Средње Полимље и Потарје", Пљевља, 1986, стр. 74)."

Историја је Мицановиће упамтила као веома храбре и сурове. Да иронија буде већа, управо су најкрвавије сукобе имали са припадницима православних братстава J2b-M205>Y22059 из Затарја (Марковићи, Перуничићи и други).

Мемић је испао J2b-M205>Y22059>Y22063. Дакле није близак тестиранима из Затарја, али могао би евентуално бити близак неким потенцијалним и потврђеним припадницима J-Y22063 из Дробњака, дурмиторског краја и Затарја. Ту мислим пре свега на Дедејиће, Годијеље и Варезиће. Интересантно да припадници J-Y22063, за разлику од Затараца J-Y155375, имају некаква предања о пореклу из јужнијих крајева (јављају се и код оних Затарја, али ређе). Нпр. Варезићи да су са Његуша, Годијељи из Црмнице, Дедејићи са Чева, Мемићи из Куча (ако су то уопште они Мемићи-Мицановићи, наравно). Али, ништа без тог податка, као ни без маркера.
« Последња измена: Јун 23, 2021, 02:22:28 поподне Небојша »

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #3089 послато: Јун 23, 2021, 02:04:01 поподне »
Мислим да сам данас сам по први пут налетео на лично име "Кричко" (у Србији почетком 19. века) , али није било 100% читко

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #3090 послато: Јун 23, 2021, 02:33:20 поподне »
Мислим да сам данас сам по први пут налетео на лично име "Кричко" (у Србији почетком 19. века) , али није било 100% читко

Не могу сада да пронађем, качено је негде на форуму. У питању су стари пописи становништва Србије (понајвише западне) из неког 16, 17. века. Изненађујуће често се јавља име/презиме Кричка/Кричковић. Данас можда и није толико изненађујуће с обзиром на бројност ове хаплогрупе у Западној Србији, посебно подгране J-Y155375 (Затарје). Али је свакако интересантно што се презимена, као и топоними који упућују на Криче, веома ретко срећу на простору модерне Србије. Знам за презиме Кричак из копаоничког краја (потврђени J2b-M205) и можда још свега пар сличних презимена/топонима. Много су већи траг, барем по у погледу топонимије и личних имена, Кричи оставили на западу. То име се и данас јавља од Далмације, преко Крајине и Лике, па све до Славоније.

Имам и неку теорију зашто је такво стање. У Србији (и Црној Гори) вероватно не би било претерано популарно везивати се са Криче, с обзиром на веома жива предања која се везују за ово племе. Док су у западним крајевима Кричи долазили углавном на полу-пусте туђинске територије, далеко од матице, па су на тај начин желели да задрже успомену, или јасно истакну  свест о даљем пореклу.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #3091 послато: Јун 23, 2021, 02:48:46 поподне »
У питању је село Радововци код Пожеге, човек се звао Кричко Пејовић

Сад сам поприлично сигуран да јесте Кричко пошто се у "ужичкој Црној Гори" у одељку о Радововцима помиње неки поп Илија Кречковић
https://www.poreklo.rs/2014/02/07/poreklo-prezimena-selo-radovci-pozega/

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #3092 послато: Јун 23, 2021, 03:15:32 поподне »
У питању је село Радововци код Пожеге, човек се звао Кричко Пејовић

Сад сам поприлично сигуран да јесте Кричко пошто се у "ужичкој Црној Гори" у одељку о Радововцима помиње неки поп Илија Кречковић
https://www.poreklo.rs/2014/02/07/poreklo-prezimena-selo-radovci-pozega/

Интересантно. И још поп. ;) Ако се не варам, они пописи које сам помињао су из неког раног периода. Можда чак и 15, 16 век. Утолико занимљивије, пошто су ови тренутни J2b-M205 из Западне Србије махом досељеници из Старе Херцеговине, од 17. века па на овамо.

Ван мреже ZO

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 161
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #3093 послато: Јул 11, 2021, 09:06:48 пре подне »
Тема се напунила значајним, мање значајним и безначајним подацима.

Не постоји нека општа тема Ј2б М205.

Па, немам где другде да изнесем неке дилеме.

Видим да ФТДНА ради неко "велико спремање", па су убацили неке алатке на ФФ, и тако је сада прегледније.

Углавном, коришћењем једне од тих алатки (прикажу се само они који су радили Y хромозом) добио сам листу тих неких АС поклапања.

Ту ми је био занимљив један Ј2б М205.

Извесни Devillers (ако му је то презиме мада је тако написао) или можда de Villers. Немамо повезујућих контаката међу нашим људима. Код два повезујућа контакта (са овим контактом) заједнички повезујући контакт носи презиме de Oliveira.

Оно што сам нашао је да је презиме de Villers из Француске.

https://en.wikipedia.org/wiki/De_Villiers

https://forebears.io/surnames/de_villiers (отприлике сеоски)

Да ли имамо нешто новије о Ј2б М205 у Француској и Шпанији?


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #3094 послато: Јул 16, 2021, 04:37:30 пре подне »
На Бошњачком ДНК пројекту освануо је текст о хаплогрупи J2b-M205:

https://bosnjackidnk.com/j2b1-m205/

Рекао бих да су одрадили ово коректно и на добар начин приближили обичном читаоцу.

Ван мреже стеф

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 65
  • J2b-M205>BY173966
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #3095 послато: Јул 18, 2021, 01:39:33 поподне »
У највећем броју случајева именовани SNP-ови на FTDNA немају филогенетски значај. Вјерујем да је тако и са BY83444.

Прегледао сам Поровића још раније, сад посредно видим и код резултата Видића, да нема дијељених новела. Као што си и написао, Стефановић, због мање покривености, остаје неријешен у потпуности, да ли са неким од ове тројице дијели нижу мутацију.

Нешто сам гледао ове раније дискусије, па ме се помињало у смислу "мање покривености". Да ли се мисли на мој BIGY500 (када сам уплатио тај апгрејд, ФТДНА није имала 700 још) или на неки индивидуалан СНП?

У било ком случају, има ли смисла да доплаћујем за још нешто што би било корисно за пројекат?

Ван мреже Rigel

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 327
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #3096 послато: Јул 21, 2021, 11:47:35 поподне »
Нешто сам гледао ове раније дискусије, па ме се помињало у смислу "мање покривености". Да ли се мисли на мој BIGY500 (када сам уплатио тај апгрејд, ФТДНА није имала 700 још) или на неки индивидуалан СНП?

У било ком случају, има ли смисла да доплаћујем за још нешто што би било корисно за пројекат?

Управо тако. Када се помињала мања покривеност вашег BigY теста, мислили смо на BigY-500 тест. FTDNA је пре око 2 године увео побољшани тест BigY-700 који има већу покривеност и сви новотестирани чије BigY резултате смо на овој теми коментарисали у међувремену, укључујући и тест Видића, имају урађен тај побољшани тест.

Након анализе BigY-700 теста Видића, установљено је да са вама дели BY173966 као терминални SNP (https://www.yfull.com/tree/J-BY173966/) и касније је циљаним тестирањем овог SNP-а потврђено да у исту групу спада и већа група породица са ширег простора Затарја. Неки од SNP-ова на које су Видићи испали позитивни нису покривени BigY-500 тестом (мислим да сам раније уочио два таква), па су класификовани као приватни SNP-ови Видића, иако их можда деле са вама.

Upgrade на BigY-700 је свакако најбоље решење уколико сте у могућности, иако у кратком року неће донети никакве значајније новости. Могуће је да ће резултирати са 1-2 нова приватна  SNP-а, као последица веће покривености, а можда се нађе још неки SNP који деле Стефановић и Видић, поред BY173966. Таква већа филогенетска резолуција даље може омогућити другим родовима из ове групе да тестирањем појединачних SNP-ова нађу своје тачно место на Y стаблу.

Финансијски знатно повољнија алтернатива је да кандидујемо код YSeq-а новеле Видића који нису покривени BigY-500 тестом и да их онда тамо тестирате.


Ван мреже СИВИ

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #3097 послато: Август 22, 2021, 08:37:33 пре подне »
Добар дан. Замолио бих Небојшу да МИ КАЖЕ ИМА ЛИ НЕКИХ НОВИХ ИНФОРМАЦИЈА У ВЕЗИ СА ТЕСТИРАНИМ мИТРИЋИМА. и кАКО ми стојимо у овом разврставању. поз

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #3098 послато: Август 22, 2021, 01:50:17 поподне »
Добар дан. Замолио бих Небојшу да МИ КАЖЕ ИМА ЛИ НЕКИХ НОВИХ ИНФОРМАЦИЈА У ВЕЗИ СА ТЕСТИРАНИМ мИТРИЋИМА. и кАКО ми стојимо у овом разврставању. поз

Митрићи поседују модални хаплотип, тако да имају велики број потпуних и блиских поклапања на 23 маркера. Дакле врло вероватно је реч о подграни J-Y22063, што би евентуално дубински тестирањем требало потврдити.

За ове Митриће из околине Сарајева (Блажуј) се каже следеће:

"Митрићи су названи по баби Митри, старином су из Херцеговине, гдје су се звали Лаловићи – славе Св. Ђорђија, као и Штаке" (С. Босиљчић, Срби из Сарајевског поља)

С обзиром на ово предање, могу бити интересантни Лаловићи из племена Угреновића у околини Никшића. Са њима такође имате блиска поклапања, с тим што је за Угреновиће карактеристична слава Аћимовдан. Славе су се у принципу и мењале често током сеоба. Угреновићи се јесу селили ка тим крајевима масовно, али више на Гласинац. Углавном, могуће да су и неки други Лаловићи у питању (ако је предање тачно), али сеоба из Херцеговине вероватно стоји, пошто је та досељеничка струја доминантна у читавој тој области, а и генетичка поклапања упућују на Источну Херцеговину и околину Никшића.
« Последња измена: Август 22, 2021, 02:23:07 поподне Небојша »

Ван мреже СИВИ

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #3099 послато: Август 22, 2021, 04:04:43 поподне »
Значи ли то да нам ови Митрићи из Пиве који славе Ђурђевдан нису род, или они нису тестирани. Пуно хвала и пуно поздрава