Аутор Тема: Племе Братоножићи  (Прочитано 29532 пута)

Ван мреже Radomir

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
Одг: Племе Братоножићи
« Одговор #20 послато: Мај 27, 2017, 12:00:57 поподне »
Монографија је обимна, на неких 300 страна, постоје и родослови за сва братоношка братства као и део где пише где су сада, колико их је, чак и ко је шта по стручној спреми и занимању. Мој таст је учествовао испред свога братства, знам да је израда трајала дуго а одштампан је релативно мали број примјерака. Промоција књиге је била у Подгорици и Београду.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Племе Братоножићи
« Одговор #21 послато: Мај 27, 2017, 12:15:08 поподне »
Управо зато те и питам јер је то прва студија о Брстоножићима од Ердељановића а никако не могу да је нађем. Можеш ли да објасниш тачно гранање Балевића. То код Ердељановића није добро објашњена.

Например Клопоћани, колико тачно има презимена и ко је коме ближи.
Или Сеоштичани такође. У то доба су била шира и ужа презимена те се неко задржало а неко не.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Племе Братоножићи
« Одговор #22 послато: Мај 27, 2017, 12:19:02 поподне »
И још нешто 99% je сугурно да је Шћепан мали био Балевић односно Брстоножић

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Племе Братоножићи
« Одговор #23 послато: Мај 27, 2017, 12:26:40 поподне »
Покојни проф.др. Мило Марковић у монографији "Братоножићи кроз историју" извлачи одприлике исти закључак, да је име племена Братоножићи настало по родоначелнику Брату који је живио на Ножици. Наводно су се његови потомци касније иселили са Ножице под притиском Васојевића. По монографији право Братово име је Радашин а исти се и помиње у једном од турских дефтера. Моја супруга је из Братоножића тако да сам имао прилику да читам монографију. Не знам шта кажу необјављени днк резулатати али по монографији сам закључио да осим рецимо Царичића и још по неког братства остали су сви сродни и потичу од Брата.

Дpaгo ми je дa oвo ниje мoj "пaтeнт" и дa paзмишљaм кao дp Mapкoвић. :)
Meни je тo билo нajлoгичниje, aли у дoмeну xипoтeзe...
Да ли знаш неки пример да је презиме настало склапањем имена оца и места порекла?

Дaнaшњa пpeзимeнa cу нacтaлa кao пocлeдицa шиpeњa биpoкpaтиje, пa je нeкo узeo пpeзимe пo имeну oцa, дeдe, нeкo пo мecту-oблacти oдaклe je, нeкo пo бpaтcтву-плeмeну. Нe вepуjeм дa je икo узимao тaкo cлoжeнa пpeзимeнa. Пpe тoгa зa индeтификaциjу нeкe ocoбe ce, кao штo peкox, пopeд имeнa кopиcтилo имe oцa и мecтo пopeклa, кao нeкo "oбичajнo пpaвo". To ниje cлучaj caмo кoд Cбa, вeћ и кoд Aлбaнaцa...

Ван мреже Radomir

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
Одг: Племе Братоножићи
« Одговор #24 послато: Мај 27, 2017, 01:07:33 поподне »
Чим добијем слике од таста послаћу ти на пп о Сеоштичанима и Клопоћанима. Таст ми живи у Подгорици па ми књига није физички доступна.За Шћепана малог сам чуо да је од Баљевића, мислим да је неко написао и књигу о томе.

Ван мреже Рус

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 134
  • R1a-L1029>YP6047
Одг: Племе Братоножићи
« Одговор #25 послато: Мај 29, 2017, 09:02:20 поподне »
Оно о чему размишљам је – да није можда међу Сермезијанима 7. века, односно Власима Сремљанима 14. века из Алтина, било потомака Авара, од којих су неки сишли у Доњу Зету, а затим и у Брда, и од којих потичу Братоножићи.

У светлу оваквог размишљања, само племенско име (изворно презиме), које предање изводи од личног имена Брато (што никако не одговара правилима србске патронимике, јер би од имена Брато могло бити изведено презиме Братовић или Братић, а никако Братоножић), а према млетачком запису Братонезе, могло би бити изведено од личног имена Братон, које ме неодољиво подсећа на име двојице илирских војсковођа са почетка 1. века – Батон.

Да завршим: претпоставка овде изнета је да су могући преци наших Братоножића хаплогрупе Q1b L275 - Авари, умешани на неки начин међу Сермезијане, који су, стицајем историјских околности, завршили крајем 7. века у западној Македонији, затим се раширили на суседне области, те их налазимо у 14. веку у Алтину, почетком 15. века у Скадру (Купелнику), а средином 15. века у својој данашњој области у црногорским Брдима.

U DNK projektu u rezultatima haplogrupe Q nema nijednog od tih Parcana. Medjutim ovde stalno ignoriraju rezultat jednog Bratonozica koji ima u tablici o cemu sam pisao ranije. Postoje indicije ali dje su one indicije? Onda posaljite pravi izvori, podaci

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Племе Братоножићи
« Одговор #26 послато: Мај 29, 2017, 09:40:23 поподне »
U DNK projektu u rezultatima haplogrupe Q nema nijednog od tih Parcana. Medjutim ovde stalno ignoriraju rezultat jednog Bratonozica koji ima u tablici o cemu sam pisao ranije. Postoje indicije ali dje su one indicije? Onda posaljite pravi izvori, podaci

Нажалост, поједини резултати су још увек заштићени и још увек нису јавно објављени. Овде нису у питању индиције, сада је већ готово извесно да Братоножићи заиста припадају Q хаплогрупи.

Ван мреже Рус

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 134
  • R1a-L1029>YP6047
Одг: Племе Братоножићи
« Одговор #27 послато: Мај 29, 2017, 10:06:25 поподне »
Нажалост, поједини резултати су још увек заштићени и још увек нису јавно објављени. Овде нису у питању индиције, сада је већ готово извесно да Братоножићи заиста припадају Q хаплогрупи.
Mislim da nisu svi nego deo rodova glavnog bratstva

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Братоножићи
« Одговор #28 послато: Мај 30, 2017, 03:44:51 поподне »
Mislim da nisu svi nego deo rodova glavnog bratstva

Сам назив "братство" указује на истородно порекло.
С обзиром на досадашње резултате, ако има другачијих хаплогрупа међу Братоножићима потомцима Братовим (или "Братовим"), онда је у питању неко прибраћивање иноплеменика.
За сада, можемо закључити да су ти прави Братоножићи носиоци хаплогрупе Q1b L275. Но, ништа није "закуцано". Време ће показати.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Племе Братоножићи
« Одговор #29 послато: Мај 30, 2017, 04:04:09 поподне »
U Bihoru ima nekoliko bratstva koja imaju predanje da su iz Bratonožića, to su:

Huremovići koji su iz Peleva Brijega, a njihovi rođaci su Latići.
Durakovići koji su Bukumire iz Bratonožića.
Skenderovići koji su iz Brskuta u Bratonožićima koji su se testirali i pripadaju J2b-M241, nemaju bliža poklapanja.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Племе Братоножићи
« Одговор #30 послато: Мај 30, 2017, 05:30:06 поподне »
U Bihoru ima nekoliko bratstva koja imaju predanje da su iz Bratonožića, to su:

Huremovići koji su iz Peleva Brijega, a njihovi rođaci su Latići.
Durakovići koji su Bukumire iz Bratonožića.
Skenderovići koji su iz Brskuta u Bratonožićima koji su se testirali i pripadaju J2b-M241, nemaju bliža poklapanja.

За Скендеровиће је Лутовац забележио да се рођакају са братствима за која се сматра да су Букумири, тако да је логично што не припадају Q хаплогрупи.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Племе Братоножићи
« Одговор #31 послато: Јун 14, 2017, 08:34:41 пре подне »
За Скендеровиће је Лутовац забележио да се рођакају са братствима за која се сматра да су Букумири, тако да је логично што не припадају Q хаплогрупи.
Има доста братстава у полимљу која имају предање да су пореклом из Братоножића, и које би такође ваљало тестирати. Неки од њих се везују за село Пелев Бријег. Моје неке процене својевремено биле су да су можда управо то Букумири. Сада са само пар тестираних са предањем да су пореклом из Братоножића полако се бистри слика. Ако је тачно да су Скендеровићи (J2b-M241) заиста од Букумира онда постоји могућност да су Букумири били хетерогеног састава пошто колико памтим постоје и неки са истим предањем а припадају једној другој хаплогрупи.
Такође би било јако значајно тестирати и неко од братстава из Доњоморачког села Осредци, код којих постоји сачувано предање да су од Балевића.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Племе Братоножићи
« Одговор #32 послато: Јун 14, 2017, 11:33:47 пре подне »
Има доста братстава у полимљу која имају предање да су пореклом из Братоножића, и које би такође ваљало тестирати. Неки од њих се везују за село Пелев Бријег. Моје неке процене својевремено биле су да су можда управо то Букумири. Сада са само пар тестираних са предањем да су пореклом из Братоножића полако се бистри слика. Ако је тачно да су Скендеровићи (J2b-M241) заиста од Букумира онда постоји могућност да су Букумири били хетерогеног састава пошто колико памтим постоје и неки са истим предањем а припадају једној другој хаплогрупи.
Такође би било јако значајно тестирати и неко од братстава из Доњоморачког села Осредци, код којих постоји сачувано предање да су од Балевића.


 На Данима Ћирилице у Баваништу, убјеђивао сам једног са презименом Букумира из Лужца код Берана да се тестира. Покушаћу за Српски ДНК дан. Има и Букумирића у Метохији. То су исти. Лијепо би било да се тестира неки са презименом Балевић. Има их и Шекулару. Чантрићи у Будимљи су од Букумира. Видјећемо да ли ће се још неко тестирати од Бошњака који су од  Букумира, односно Братоножића? Братоножића који су прешли у ислам има на Пештери, Метохији  (има их  који су поарбанашени, прибијени уз неке албанске фисове).) Мањкавост Монографије Братоножићи у долини Лима је што нијесу обухваћени исламизирани родови. Кад сам летимично   прелистао приређени рукопис Мила Марковића о Братоножићима, колико се сјећам ни ту нијесу обухваћени исламизирани родови.
 

Ван мреже Ivan

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 27
  • J2a1 Z387 (L-70)
Одг: Племе Братоножићи
« Одговор #33 послато: Јун 14, 2017, 01:20:07 поподне »
На Данима Ћирилице у Баваништу, убјеђивао сам једног са презименом Букумира из Лужца код Берана да се тестира. Покушаћу за Српски ДНК дан. Има и Букумирића у Метохији. То су исти. Лијепо би било да се тестира неки са презименом Балевић. Има их и Шекулару. Чантрићи у Будимљи су од Букумира. Видјећемо да ли ће се још неко тестирати од Бошњака који су од  Букумира, односно Братоножића? Братоножића који су прешли у ислам има на Пештери, Метохији  (има их  који су поарбанашени, прибијени уз неке албанске фисове).) Мањкавост Монографије Братоножићи у долини Лима је што нијесу обухваћени исламизирани родови. Кад сам летимично   прелистао приређени рукопис Мила Марковића о Братоножићима, колико се сјећам ни ту нијесу обухваћени исламизирани родови.

Поздрав Видоје, предпостављам да сте из Панчева....због тог 013, као и ја. Букумирић има једна има једна породица  и у Старчеву, и мислим да је пореклом са истока Црне Горе,као и већина Црногораца тамо досељених...
« Последња измена: Јун 14, 2017, 01:36:45 поподне Amicus »

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Племе Братоножићи
« Одговор #34 послато: Јун 14, 2017, 04:52:41 поподне »
Поздрав Видоје, предпостављам да сте из Панчева....због тог 013, као и ја. Букумирић има једна има једна породица  и у Старчеву, и мислим да је пореклом са истока Црне Горе,као и већина Црногораца тамо досељених...

Поздрав Иване, Јужни Банат је, није Панчево.

Ван мреже Lutovac

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Племе Братоножићи
« Одговор #35 послато: Јануар 03, 2018, 06:40:28 поподне »
 Поздрав, ово је мој први пост на овом форуму и имам пар питања, везаних за Лутовце.
Прво видим да их корисник Радомир одваја од Братоножића,као посебно племе, занима ме и зашто.
 Друго видим да се спомиње да их је већина отишла за Пипере, али нико не спомиње да Лутоваца, са тим презименом, има највише у Бијелом пољу, Беранама и околини. Већина Лутоваца у тим крајевима не говори да су дошли из Пипера, већ директно из Лутова.
Треће је везано за Букумире, наводи се да их Лутовци својатају, али међу Лутовцима конкретно никакве везе нити својатања. Лутовци из тих крајева својатају Јовановиће, Кркељиће, Гогиће, Радојевиће, Томашевиће и Мирковиће .
Четврто се односи на славу, за коју се спомиње Аранђеловдан. Исто се пише и у тексту https://dnk.poreklo.rs/rodovi-slovenskog-i-germanskog-porekla-u-crnoj-gori/ . Што ће се за већину Лутоваца показати тачно, осим за Лутовце из Лозне код Бијелог Поља, који славе Светог Николу.
У горенаведеном тексту написали су да су Лутовци, Азанци, Коменовићи и Никшићи I2-CTS10228>Y3120>S17250>PH908, док се у овој теми каже да су R1b-BY611.
И на крају по мени најпре треба разрешити сам појам Лутово.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Племе Братоножићи
« Одговор #36 послато: Јануар 03, 2018, 07:02:12 поподне »

И на крају по мени најпре треба разрешити сам појам Лутово.


На келтском * luta значи -> mud, dirty water, swamp / муљ, мочвара, блато
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

симо

  • Гост
Одг: Племе Братоножићи
« Одговор #37 послато: Јануар 03, 2018, 07:08:52 поподне »
На келтском * luta значи -> mud, dirty water, swamp / муљ, мочвара, блато

Па добро, Сол, мора ли баш све завршити на Астериксу и Обеликсу?  :)

Раније сам баш поменуо коријен "Лутов" као словенски.

https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=778.msg59239#msg59239


Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Племе Братоножићи
« Одговор #38 послато: Јануар 03, 2018, 07:28:26 поподне »
Па добро, Сол, мора ли баш све завршити на Астериксу и Обеликсу?  :)

Раније сам баш поменуо коријен "Лутов" као словенски.

https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=778.msg59239#msg59239

Да, позната ми је и могућност његовог словенског корена, али сматрам да треба оставити простора и за алтернативна тумачења.

Осим словенске и келтске није за одбацити и могућност, да Лут можда и од Лутора потиче.

СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Братоножићи
« Одговор #39 послато: Јануар 03, 2018, 08:34:05 поподне »
Па добро, Сол, мора ли баш све завршити на Астериксу и Обеликсу?  :)

Раније сам баш поменуо коријен "Лутов" као словенски.

https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=778.msg59239#msg59239

Писали смо о томе и овде:

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=771.msg26750#msg26750
"Наша мука ваља за причешћа"