Аутор Тема: Покатоличење Срба у Хрватској пред Други свјетски рат  (Прочитано 14939 пута)

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Покатоличење Срба у Хрватској пред Други свјетски рат
« послато: Фебруар 11, 2015, 07:28:36 поподне »
Примјер Николе Томића из Хрватске Костајнице

У данашњој Хрватској потомци чувају повјесницу својих предака из усташке војске, које су називане Матичним листовима... то су обухватне збирке докумената, често и са по 50 листова...

Тако из матичног листа Николе Томића се сазнаје да је римокатолики (р.к) Хрват из Хрватске Костајнице и стожерни наредник коњички. Био је официр Краљеве војске и од 1. октобра 1932 до 12. априла 1941. службовао је у Првом коњичком пуку Краљеве гарде, те да је Павелићевој војсци приступио два дана по оснивању Независне Државе Хрватске (НДХ) и ставио се под команду Стожера Позадинског скупа Првог коњичког склопа.

На последњој страници матичног листа штанпана опширна "упута за вођење и помиловање". Под помиловање рубрике: 5, 12 и 15 мат. листа обавезно је навести евентуалне вјерозаконске прелазе подносиоцима матичног листа, вјероисповјест супруге и дјеце и у којој цркви обављено вјенчање.
Нпр. у рубрици 5. (вјера и народност) код Николе Томића пише: римокатолик, до 15.августа 1933 православни Хрват.
Рубрика 12. (име супруге, вјера, народност и адреса њених родитеља): вјенчани у р.к цркви, супруга Нада, римокатолкиња, до 12. јануара 1928 православна, родитељи Николић Јован православни Србин, Николић Олга рођена Петрић, римокатолкиња, Хрватица, Госпић.
У рубрици 15. подрубрика- Име: Иван, римокатолик; Марија, римокатолкиња до 15. маја 1941. православна.

                                        - Часопис РЕСПЕКТ - Бања Лука 16.12.2013, стр. 12-13; аутор Гвозден
                                                                                                             Оташевић

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској пред Други свјетски рат
« Одговор #1 послато: Фебруар 12, 2015, 02:22:10 поподне »
Нпр. у рубрици 5. (вјера и народност) код Николе Томића пише: римокатолик, до 15.августа 1933 православни Хрват.
Рубрика 12. (име супруге, вјера, народност и адреса њених родитеља): вјенчани у р.к цркви, супруга Нада, римокатолкиња, до 12. јануара 1928 православна, родитељи Николић Јован православни Србин, Николић Олга рођена Петрић, римокатолкиња, Хрватица, Госпић.
У рубрици 15. подрубрика- Име: Иван, римокатолик; Марија, римокатолкиња до 15. маја 1941. православна.

Значи све почиње од баба Олге...
Чудо како Хрватице имају јак утицај на мужеве (који нису Хрвати) и децу, да их похрвате...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Вучина

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 94
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској пред Други свјетски рат
« Одговор #2 послато: Фебруар 12, 2015, 04:36:36 поподне »
Немој да те чуди, у Боки сваки Србин који је оженио Хрватицу постао је национални Црногорац.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској пред Други свјетски рат
« Одговор #3 послато: Фебруар 12, 2015, 08:58:55 поподне »
Недавно ми је дошла у руке копија исказнице коју је Црногорски уред у Загребу издавао појединцима потврђујући им припадност црногорској нацији, и тако им осигуравао да не заврше као остали Срби у НДХ.

Мислим да ми ништа није тако упечатљиво показало положај православних Срба у Хрватској као ова исказница Црногорског уреда. Са исказнице сам склонио личне податке, пошто нисам питао за објављивање. Ради се о исказници једног српског дјетета из Крајине.




Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској пред Други свјетски рат
« Одговор #4 послато: Фебруар 13, 2015, 08:49:13 пре подне »
Немој да те чуди, у Боки сваки Србин који је оженио Хрватицу постао је национални Црногорац.

Не само да су постали Црногорци. У другом, трећем колену неки постану Хрвати!
Знам за једну бокешку фамилију (ипак не бих да им наводим презиме), чији се предак негде на прелазу 19. у 20. век као младић доселио из Катунске нахије (да не наводим племе...) у Боку, да нађе неку службу. Одмах су га споврнули католички посленици и убедили да се покатоличи, а они ће му средити све око посла, и др. Тако је постао католик и успешно почео да се бави трговином...
Жена му је била католкиња, син му је такође оженио католкињу, а унук католкињу из Далмације. Већ тај унук (рођен пар година иза Другог светског рата) се декларисао као Хрват.
Најјачи детаљ је што је онај први, што је превјерио, пред смрт велику своту новца издвојио из своје заоставштине и даровао једну православну цркву (опет, не бих да наводим коју) у брдима више Боке, чак му је име уклесано у списку дародавника. То је наравно јако озлоједило његове потомке, снахе и другу фамилију...
У Боки постоји нека хрватска странка и више хрватских удружења. Не знам само по ком основу су они то Хрвати... У Боки се до уназад 70-80-ак година није правило питање етничке припадности: сви су били Срби - Бокељи, ове или оне вјере...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској пред Други свјетски рат
« Одговор #5 послато: Фебруар 13, 2015, 10:35:38 пре подне »
Просто је невјероватно да су и усташки штенбиљи у Црној Гори писани и ћирилицом, а данас чак и они који се као Срби изјашњавају пишу анти-ћирилицом, не само у Црној Гори него и у Србији, Републици Српској и Срби у садашњој независној држави хрватској.

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској пред Други свјетски рат
« Одговор #6 послато: Фебруар 13, 2015, 12:52:51 поподне »
U okolini Tivta žive Hrvati, pogotovo dio grada u pravcu Lastve. Znam jer sam tamo više puta bio i upoznao ljude. Ne znam detalje, ali znam da se izjašnjavaju kao Hrvati i imaju jednu crkvicu do mora, koja nije pretjereano stara, na žalost zaboravio sam detalje.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској пред Други свјетски рат
« Одговор #7 послато: Фебруар 13, 2015, 01:37:33 поподне »
U okolini Tivta žive Hrvati, pogotovo dio grada u pravcu Lastve. Znam jer sam tamo više puta bio i upoznao ljude. Ne znam detalje, ali znam da se izjašnjavaju kao Hrvati i imaju jednu crkvicu do mora, koja nije pretjereano stara, na žalost zaboravio sam detalje.

О томе писах. Какви црни Хрвати!? За све те фамилије може се утврдити порекло: највећим делом су то Срби / Црногорци (нешто староседеоци Боке, нешто Катуњани и Херцеговци шљегли са планина), а има нешто и Талијана и Албанаца. Хрват тамо може бити једино неки потомак аустроугарског чиновника, који је ту добио службу, па је заостао иза своје царевине.
То што се они изјашњавају као Хрвати, то је последица агитације католичке цркве у 20. веку.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској пред Други свјетски рат
« Одговор #8 послато: Фебруар 13, 2015, 01:38:59 поподне »
Него, да се не наљути Тимар, јер смо тотално скренули са основне теме.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској пред Други свјетски рат
« Одговор #9 послато: Новембар 14, 2015, 06:55:31 поподне »
Ко није погледао данашњу "Квадратуру круга" на РТС 1 (дечји логори у НДХ), нека погледа репризу или на интернету.
Ако смо хришћани, можемо да опростимо, али овакве ствари не треба да им заборавимо.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже anna_t

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској пред Други свјетски рат
« Одговор #10 послато: Фебруар 01, 2016, 02:08:15 пре подне »
Moja mama koja je kao djevojcica za vrijeme drugug svjetskog rata zivjela u Karlovcu sjeca se grupnog prekrstavanja pravoslavaca u katolike, na glavnom trgu u Karlovcu.  Kaze da ih je sam Stepinac prekrstavao, a njih djecu su doveli iz skole na taj trg da gledaju I pjevaju, itd.  Mislim da je to bio sam pocetak rata ili bas uoce rata.

Eh, da vam jos nesto kazem, na tom glavnom trgu u starom cijelu grada postoje dvije crkve - jedna katolicka, jedna pravoslavna.  Izmedju njih su zgrade kasarne izgradjene jos za vrijeme Austro-ugarske.  Prije 40-50 godina jos uvijek su pripadale vojsci, u to vrijeme JNA.  Zadnji put prije par godina zjapile su prazne.  Medjutim, kad sam posjetila Karlovac 2005-e godine, te pravoslavne crkve nije bilo, bila je srusena do temelja, a zgariste je bilo ogradjeno ogradom na kojoj je pisalo "Izgradite je - mi cemo je ponovo srusiti". 

Medjutim, na nasem slijedecem posjetu, 2010-e godine, zatekli smo novu pravoslavnu crkvu, koja nije imala ni ogrebotinu na zidovima - valjda je to bilo potrebno da se udje u Evropu :P  A Karlovac je bio pun plakata koji su najavljivali veliki kconcert sprskih pjevaca narodne muzike

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској пред Други свјетски рат
« Одговор #11 послато: Фебруар 01, 2016, 09:30:29 пре подне »
У селу Тења у источној Славонији, где су пре рата живели већином Срби, затим један број Немаца, и нешто Мађара и Хрвата (они су досељени из Међумурја пред Први светски рат), на православни празник Михољ-дан, 12. октобра 1941. године, усташе су силом скупили све православно становништво и отерали према католичкој цркви да их преведу у католичку веру. Како толики народ није могао ући у цркву, католички жупници су одлучили да се народ отера у парк каштела старе племићке фамилије Адамовића, те да се миса порштавања одслужи тамо под ведрим небом. Мени је баба причала (она је тад била девојка од 17 година) како нико од присутних Срба није то „покрштавање“ схватио озбиљно. Прихватили су да оду тамо из страха, јер су знали да би одбијање платили главом. Каже - клечали смо на травњаку, они тамо жупници певају, ми онако погнутих глава нешто причамо међусобно, омладина се смеје, шали. На крају им је усташки заповедник одржао говор и честитао им што су од тог дана постали Хрвати. После су се људи разишли и од свега, код својих кућа наравно, направили спрдњу.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској пред Други свјетски рат
« Одговор #12 послато: Октобар 04, 2016, 07:04:48 поподне »
Ако нисте гледали емисију "Око", која се малочас завршила, на РТС 1, погледајте на мрежи каква су размишљања језуитског жупника РКЦ у БГ о Степинцу.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској пред Други свјетски рат
« Одговор #13 послато: Октобар 04, 2016, 07:54:57 поподне »
Ако нисте гледали емисију "Око", која се малочас завршила, на РТС 1, погледајте на мрежи каква су размишљања језуитског жупника РКЦ у БГ о Степинцу.

Небо, емисију ће тек сутра да "окаче" на мрежу. Може ли неки наговештај жупниковог става?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској пред Други свјетски рат
« Одговор #14 послато: Октобар 04, 2016, 07:56:26 поподне »
Небо, емисију ће тек сутра да "окаче" на мрежу. Може ли неки наговештај жупниковог става?

Не треба много приче. Можеш да замислиш...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској пред Други свјетски рат
« Одговор #15 послато: Октобар 04, 2016, 08:54:27 поподне »
Не треба много приче. Можеш да замислиш...

Аха, стара прича. Мислио сам да се неким чудом нашао неко од њих са мало другачијим ставом.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској пред Други свјетски рат
« Одговор #16 послато: Октобар 04, 2016, 08:56:26 поподне »
Ма, јок. Као ишчуђава се човек на помен неких чињеница. Страва и ужас...
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској пред Други свјетски рат
« Одговор #17 послато: Октобар 04, 2016, 10:04:57 поподне »
Небо, одгледао сам емисију и мислим да су такве емисије једна прилично промашена тема. Не знам зашто би било кога у Србији требало интересовати кога папа проглашава за свеца у својој организацији. То евентуално може бити тема  за римокатолике, а за православце је то само губљење енергије и времена на безначајне ствари.

Оформљење некакве заједничке комисије између СПЦ и римокатолика о томе кога ће римокатолици проглашавати за свеца, доказ је само потпуног губљења компаса појединих архијереја СПЦ-а и отвореног одступништва од православне вјере. Јер што би уопште правили комисију и рјешавали то питање уколико не сматрају да су они и римокатолици једна црква?

Много ме дакле више брину, ови римокатолици који се крста са три прста, него тамо неки фратар из Ливна који обожава Степинца.

И то њихово домишљање да су они тобоже мост између Ватикана и Москве...Једна глупост рађа другу и тако унедоглед, све до подрума Ватикана.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској пред Други свјетски рат
« Одговор #18 послато: Октобар 04, 2016, 10:17:24 поподне »
Са жаљењем се морам у већини сложити са Синишом. Али то можда и није тема за овај (или било који) интернет форум.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Покатоличење Срба у Хрватској пред Други свјетски рат
« Одговор #19 послато: Октобар 04, 2016, 10:18:52 поподне »
Са жаљењем се морам у већини сложити са Синишом. Али то можда и није тема за овај (или било који) интернет форум.

Да, тачно. Зато боље да се држимо ведријих тема. Ионако на форуму нећемо ријешити тако крупне проблеме.