Аутор Тема: Истраживање породичног поријекла  (Прочитано 54284 пута)

Ван мреже spezia

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Истраживање породичног поријекла
« послато: Фебруар 01, 2015, 04:10:24 поподне »
Zdravo,

Na koji nacin mogu da proverim svoje poreklo. Ja trenutno znam do 6 kolena unazad. Znaci ta osoba se zvala Ranca i od nje krece moje prezime, okolina Crne Trave.
Naravno da me zanima sto je moguce vise,  moji  su se kasnije moji odselili iz Crne Trave pre 60 godina.

Koji arhiv treba da posetim, koja je procedura? Koliko ceo postupak kosta?
 I da li imam prava da trazim po Arhivu? Da li mogu iz Nisa , da pristupim arhivu Leskovac ili moram da idem licno do Leskovca? Da li taj zahtev moze da se posalje postom?
Kako mogu i da li postoji mogucnost provere preko crkvenih knjiga?
Svaki savet je dobrodosao.  :)

Острогорић

  • Гост
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #1 послато: Фебруар 02, 2015, 01:27:17 пре подне »
Ако сте из неког од планинских села у околини Брода, пробајте:
Станковић, Срећко. Брод село код Црне Траве. Београд, 2006.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #2 послато: Фебруар 02, 2015, 10:45:33 поподне »
Zdravo,

Na koji nacin mogu da proverim svoje poreklo. Ja trenutno znam do 6 kolena unazad. Znaci ta osoba se zvala Ranca i od nje krece moje prezime, okolina Crne Trave.
Naravno da me zanima sto je moguce vise,  moji  su se kasnije moji odselili iz Crne Trave pre 60 godina.

Koji arhiv treba da posetim, koja je procedura? Koliko ceo postupak kosta?
 I da li imam prava da trazim po Arhivu? Da li mogu iz Nisa , da pristupim arhivu Leskovac ili moram da idem licno do Leskovca? Da li taj zahtev moze da se posalje postom?
Kako mogu i da li postoji mogucnost provere preko crkvenih knjiga?
Svaki savet je dobrodosao.  :)

Поштовани spezia,

Да бисте проверили податке из родослова заснованог на усменом предању, за почетак најбоље је поћи од матичних књига парохије којој су припадали ваши преци, наравно под претпоставком да она постоји и да су књиге сачуване. Главнина тих података се нађе тамо. Пошто се ти подаци прикупе и систематизују, следећа адреса би могла бити Архив. Наравно, зависно од града до града, и архива може бити различитих, па према ономе за чиме трагате, крећете у посету архиву који покрива то подручје. Пракса и домаћих и страних архива је се њихови садржаји претражују лично, или се могу наручити копије одређених докумената, при чему морате навести тачне податке документа (ко га је издао, ког датума, на чије име). За претраживање архива се плаћа нека симболична цена и у потрази за жељеним документима асистираће вам неко од службеника. У већини случајева, оно што нађете, моћи ћете да фотографишете, скенирате или копирате. Пре посете архивима, пожељно је што боље упознати се са литературом која обрађује подручје које се истражује, јер се и тамо могу наћи неки подаци који би се посетом архива могли проверити.

Ово би било онако укратко. :)



Ван мреже spezia

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #3 послато: Фебруар 05, 2015, 07:53:20 пре подне »
Hvala na odgovorima.. Znaci svuda moram licno.
Pomisiio sam da su to mozda malo bolje napravili kao recimo Izvod o Drzavljanstvu pa narucis postom. Mislio sam da su te baze dostupnije. Posebno crkvene knjige, naci svestenika da trazi po knjigama malo je to sizifov posao i pitanje koliko izvodljiv.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #4 послато: Фебруар 05, 2015, 12:43:30 поподне »
Нема на чему. Све се своди на лично претраживање. Ништа код нас није направљено по том питању да би се посао олакшао. Извесни подаци се могу одрадити као за држављанство, нпр. да тражите своју крштеницу из цркве у којој сте крштени, за то требате само доставити податке и платити таксу, али за истраживање порекла мора се на терен. Свештеник не тражи по књигама, он само учини књиге доступнима, а ви онда страницу по страницу читате, и бележите оно што вас занима. Ништа није неизводљиво, сви тако радимо, и не знам да је некоме ускраћено право увида у те књиге. Треба само воље и времена. ;)



Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #5 послато: Фебруар 05, 2015, 04:31:13 поподне »
Hvala na odgovorima.. Znaci svuda moram licno.
Pomisiio sam da su to mozda malo bolje napravili kao recimo Izvod o Drzavljanstvu pa narucis postom. Mislio sam da su te baze dostupnije. Posebno crkvene knjige, naci svestenika da trazi po knjigama malo je to sizifov posao i pitanje koliko izvodljiv.

Мислим да је врло мало свештеника који би били спремни тако нешто урадити. А чак и да нађете неког, наплатио би вам у страној валути као да сте унајмили читав Кембриџ или Оксфорд :)
Икавац

Острогорић

  • Гост
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #6 послато: Фебруар 05, 2015, 04:50:30 поподне »
Књига коју сам навео садржи родослове свих породица из околине Црне Траве, тачније села Брод.
Уколико знате село ("махалу" - планинско село) из којег потиче ваш предак, славу и презиме, можда вам могу помоћи јер имам ту књигу.

Аксић

  • Гост
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #7 послато: Фебруар 06, 2015, 10:35:14 пре подне »
spezia i Мирко

Да ли сте размишљали да урадите ДНК анализе?

Ван мреже spezia

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #8 послато: Фебруар 06, 2015, 10:39:48 пре подне »
Hvala na odgovorima. Znam kako svestenici deru, posebno po tim siromasnijim krajevima.

Књига коју сам навео садржи родослове свих породица из околине Црне Траве, тачније села Брод.
Уколико знате село ("махалу" - планинско село) из којег потиче ваш предак, славу и презиме, можда вам могу помоћи јер имам ту књигу.

Poslao sam ti privatnu poruku da ne remetim temu.

Ван мреже spezia

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #9 послато: Фебруар 06, 2015, 11:45:59 пре подне »
spezia i Мирко

Да ли сте размишљали да урадите ДНК анализе?

Ne. Nikada nisam razmisljao u tom pravcu. A verovatno je i skupo.

Ван мреже mikos

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #10 послато: Март 22, 2015, 09:39:57 пре подне »
Размена искустава

Занимају ме истраживања оних који су правили родослов,истраживали по архивима,црквама

Ја сам се овим бавио годинама,због себе..

Ко жели да истражује порекло са територије данашње Војводине треба да потражи у црквеним књигама које се налазе или у црквама или у државним,општинским архивима.


Подаци који се могу наћи зависе од:

1.Када је почело редовно вођење матичних књига за неко насеље.Од села до села се може разликовати.Углавом је редовно вођење матичних књига почело за време владавине Марије Терезије 1740-1780 g.

2.Многе књиге нису сачуване,па тако прве књиге за нека насења почињу у другој половини 18 века а за нека у 19 веку...

3.На интернету се ови подаци углавном не могу наћи.Али се могу наћи неки подаци за православце,Србе из данашње     
   Хрватске и Мађарске

4.За тачан и прецизан родослов није довоњно имати само пописе становништва већ су искључиво битне МАТИЧНЕ КЊИГЕ
   и ДОМОВНИ ПРОТОКОЛИ


Кога занимају информације, нека се јави поруком или овде.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #11 послато: Јун 09, 2015, 03:28:06 поподне »
Ево једно необично искуство.

Наиме, радећи родослов за мајчину страну породице, у црквеним матицама прикупљао сам податке за једног Лазара и једног Милутина. У једном моменту схватим да обојица имају сина Стефана. За сина првог знам тачан датум рођења, за сина другог знам приближну годину, која се поклапа са годином рођења првог сина. Да ствар буде занимљивија, мајка обојице зове се такође исто, Стана. Али све сам то још препуштао случају, док ме није збунила чињеница да се оба ова Стефана жене једном истом девојком, Милицом Зундановић.

Почевши да проверавам да ли сам све добро унео, видех да се сваки детаљ уклапао у потпуности, да бих се на крају сетио једне странице где је крштено једно дете, чији отац је уписан као Лазар/Милутин, за шта сам држао да је у питању Лазар Милутинов, како би се разликовао од неког другог Лазара који је у исто време живео. Међутим испотавило се да је Лазар имао још једно име, дакле био је и Милутин. Томе у прилог ишло је још неколико података који су се тачно поклапали.

На крају остало је само питање зашто је Лазар користио два имена?



На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #12 послато: Јун 09, 2015, 05:29:13 поподне »


На крају остало је само питање зашто је Лазар користио два имена?

Могуће да је Милутин (или Лазар?) крштено име?

http://www.svetosavlje.org/pastir/index_sve.php?qa=2333

Знам човека који се зове Александар, а крштено име му је Властимир.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #13 послато: Јун 09, 2015, 05:41:03 поподне »
Могуће да је Милутин (или Лазар?) крштено име?

http://www.svetosavlje.org/pastir/index_sve.php?qa=2333

Знам човека који се зове Александар, а крштено име му је Властимир.

Човек је крштен као Лазар, ожењен као Лазар, крстио своју децу као Лазар, а онда одједном крсти децу под именом Милутин, па жени и удаје своју децу као Милутин, да би на крају једну кћерку удао као Лазар/Милутин. Да је реч о световном и крштеном имену то је и мени неко најлогичније објашњење. Али опет ми је необична једна таква појава код нас на почетку 19. века.

Док имам један пример где је особа крштена са два имена, крстили су је као Јелисавету Агу, то Ага, Агата, Агапија, је често име у тим крајевима тог времена.



seja pandurov

  • Гост
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #14 послато: Јул 27, 2015, 03:22:31 поподне »
Moje postovanje,
ja sam pronasla predke sve do cukundede moga tate i tu sam stala,gde god sam zvala da se raspitam nije se tu rodio kazu
radi se o cukundedi moga tate koji se zvao Andrei Pandurov,bio je ozenjen zenom Elenom ali joj neznamo devojacko prezime,imao dvoje dece,cerku Saru i sina Jevrema ( mog cukundedu ) svi su rodjeni u Melencima ali Andrei Pandurov nigde nije nadjen predpostavlja se da je rodjen od 1810 do 1818 godine neznamo tacno ni kada ni gde,i kako sad da ja dodjem do njegovih podataka,da li mi neko to moze reci...hvala unapred

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #15 послато: Јул 27, 2015, 04:54:32 поподне »
Moje postovanje,
ja sam pronasla predke sve do cukundede moga tate i tu sam stala,gde god sam zvala da se raspitam nije se tu rodio kazu
radi se o cukundedi moga tate koji se zvao Andrei Pandurov,bio je ozenjen zenom Elenom ali joj neznamo devojacko prezime,imao dvoje dece,cerku Saru i sina Jevrema ( mog cukundedu ) svi su rodjeni u Melencima ali Andrei Pandurov nigde nije nadjen predpostavlja se da je rodjen od 1810 do 1818 godine neznamo tacno ni kada ni gde,i kako sad da ja dodjem do njegovih podataka,da li mi neko to moze reci...hvala unapred

Меленци, 1776. година:
363. PANDUROF JOVA, WÜRTH, PAVA BRUDER (Браћа Јова и Пава Пандуров)
500. PANDRUOF PAVA, WÜRTH (Из напомене се може видети да је брат Пава Пандуров иста особа као и под редним бројем 500).

Попис из 1828. године у Меленцима бележи:
469. VASZA PANDUROV
470. MIJA PANDUROV
487. ZSIVAN PANDUROV
488. SAVA PANDUROV
491. PERA PANDUROV
529. ARSZA PANDUROV

Изгледа да су меленачки Пандурови потекли од двојице браће,  Јове и Паве из 1776. године.
Неко од пописаних Пандурова из 1828. године је сигурно и отац вашег претка Андреја.
Икавац

seja pandurov

  • Гост
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #16 послато: Јул 27, 2015, 06:58:26 поподне »
najlepse hvala,ali opet nemam Andrei Pandurova,sad mi on fali  :(  njegova godina i mesto rodjenja,jel u Melencima su bile dve familije Pandurov i danas postoje ali mi nismo izmedju sebe nikakav rod,pa me to sad malo buni...joj nemate pojma koliko mi je drago i za ove informacije... :) ako biste mogli da mi kazete gde to mogu da procitam,mislim gde ste Vi dosli do tih informacija koje ste mi sad napisali  :)

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #17 послато: Јул 27, 2015, 07:38:19 поподне »
najlepse hvala,ali opet nemam Andrei Pandurova,sad mi on fali  :(  njegova godina i mesto rodjenja,jel u Melencima su bile dve familije Pandurov i danas postoje ali mi nismo izmedju sebe nikakav rod,pa me to sad malo buni...joj nemate pojma koliko mi je drago i za ove informacije... :) ako biste mogli da mi kazete gde to mogu da procitam,mislim gde ste Vi dosli do tih informacija koje ste mi sad napisali  :)

По свему судећи, Андреј Пандуров је живео 1813-1886. (рођ. у Меленцима 26.09.1813.), од родитеља Петра и мајке Винке док је кума била Софија Барнић. Супруга му Јелена Виоглавин из Кумана, живела 1814-1885. године. Некад је уписана као Јелисавета, некад као Јела или Јелена. Син Јеврем је рођен 1859. и са Софијом Шљапић (1860.) имаше децу: Даницу 1877., Марину 1879., Живојина 1881., Божидара 1883., Љубицу 1884. и Веселина 1887.
Могуће је да се Даница родила пре званичног брака.
Као што видите, Андрејов отац Петар из 1813. је врло вероватно Пера Пандуров из Пописа 1828. године.
« Последња измена: Јул 27, 2015, 07:48:10 поподне Муњени Ћелић »
Икавац

seja pandurov

  • Гост
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #18 послато: Јул 27, 2015, 11:00:12 поподне »
Najlepse Vam hvala na svemu,Vi ste jedini ko je hteo da mi pomogne...nemam reci da Vam se zahvalim na ovome sto ste mi napisali...ako nije puno htela bih jos ako ima podataka za tu bracu Jovu I Pavu gde su oni rodjeni...mislim ako imate te podatke ako nema nikom nista sa ovime ste me usrecili  :D

seja pandurov

  • Гост
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #19 послато: Август 14, 2015, 03:15:37 поподне »
Da li neko zna mozda odakle su prvi Pandurovi dosli u selo Melenci kod Zrenjanina...hvala