Аутор Тема: Српски ДНК дан 2016  (Прочитано 69094 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #140 послато: Септембар 20, 2016, 10:39:55 поподне »
Апсолутно нетачно, ми немамо упоште предање о Орловићима. Наше предање је, директни потомци Војиновића, војводе Војина. Очигледно је само да је ј2ам92 имао досељавања на подручје Цуца у током средине 16. вијека.

Радуле, ја нисам рекао да конкретно ти имаш предање о поријеклу из Орловића,већ сам то навео јер тако стоји у литератури, да су Радуловићи из Кривошија поријеклом од Орловића.

И нису они једини у Кривошијама са истим предањем, и са истом хаплогрупом Ј2а.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #141 послато: Септембар 20, 2016, 10:43:45 поподне »

Што се тиче хаплогрупе Ј2а М92 пјешивачке она припада још ужој грани CTS2906 и показује јаку везу са неким италијанским хаплотиповима. Ова хаплогрупа нија присутна источније међу Албанцима, па претпостављам да је на простору залеђа Котора још од античког доба. Она би могла бити прави кандидат за старо становништво тог простора.



Скренуо бих пажњу и на оне хаплотипове Македонаца, из истраживања: "Population genetics of 8 Y chromosome STR loci in Macedonians and Macedonian Romani".

Иако је у питању мало маркера (свега 9), сва је прилика да је реч о "пјешивачком" хаплотипу.

12 22 14 10 14-16 ? ? ? 13 11 29

Иначе подграна J2a M92 је на овом истраживању (Македонци) присутна са 2.5%, што вероватно значи да је овај кластер био присутан и на истоку Балкана. Занима ме какво је стање код Грка, за сада их налазим, мада има сличних хаплотипова.

Занимљиво да је на оном истраживању за БиХ (Срби, Хрвати и муслимани) подграна M92 готово непостојећа. Највише J2a групе има међу БиХ муслиманима (4.7%), али све малтене одлази на грану M67 (M92 - 1.2%).

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #142 послато: Септембар 20, 2016, 10:45:33 поподне »
Скренуо бих пажњу и на оне хаплотипове Македонаца, из истраживања: "Population genetics of 8 Y chromosome STR loci in Macedonians and Macedonian Romani".

Иако је у питању мало маркера (свега 9), сва је прилика да је реч о "пјешивачком" хаплотипу.

12 22 14 10 14-16 ? ? ? 13 11 29

Иначе подграна J2a M92 је на овом истраживању (Македонци) присутна са 2.5%, што вероватно значи да је овај кластер био присутан и на истоку Балкана. Занима ме какво је стање код Грка, за сада их налазим, мада има сличних хаплотипова.

Занимљиво да је на оном истраживању за БиХ (Срби, Хрвати и муслимани) подграна M92 готово непостојећа. Највише J2a групе има међу БиХ муслиманима (4.7%), али све малтене одлази на грану M67 (M92 - 1.2%).

Небојша, 8 маркера заиста не говори много.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #143 послато: Септембар 20, 2016, 10:47:45 поподне »
Небојша, 8 маркера заиста не говори много.

Синиша, 8 маркера + СНП потврда да је реч о M92 (нема друге J2a код Македонаца на том истраживању). Ипак није за занемарити.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #144 послато: Септембар 20, 2016, 10:59:45 поподне »
Глишовић, Лучиндан, Мајдан, Горњи Милановац/СРБ

Не знам да ли се ради о организованом тестирању, али Глишовић је идентичан на свих 23 маркера скоро објављеном Милетићу. Кад овако добијем идентичан резултат, обично помислим да се не ради о грешки лабораторије. Међутим да се погоди и да су оба тестирана исте славе, онд ане знам шта бих рекао.

У сваком случају И2а Динарик Југ. Грана 19=14 Лучинштаци коју смо у овим посљедњим истраживањима изоловали. Глишовићи и сами имају предање да су од Сјенице (помињу раније презиме Поповић), пије тога из Црне Горе, а и у литератури се за њих каже да су досељени са Јавора од Сјенице.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #145 послато: Септембар 20, 2016, 11:04:59 поподне »
Радуле, ја нисам рекао да конкретно ти имаш предање о поријеклу из Орловића,већ сам то навео јер тако стоји у литератури, да су Радуловићи из Кривошија поријеклом од Орловића.

И нису они једини у Кривошијама са истим предањем, и са истом хаплогрупом Ј2а.


То нема ни у једној литератури. У свим књигама стоји ово, Војиновићи од војводе Војина(признавао нам краљ Никола)..

« Последња измена: Септембар 20, 2016, 11:31:27 поподне Синиша Јерковић »
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #146 послато: Септембар 20, 2016, 11:09:28 поподне »
Глишовић, Лучиндан, Мајдан, Горњи Милановац/СРБ

Не знам да ли се ради о организованом тестирању, али Глишовић је идентичан на свих 23 маркера скоро објављеном Милетићу. Кад овако добијем идентичан резултат, обично помислим да се не ради о грешки лабораторије. Међутим да се погоди и да су оба тестирана исте славе, онд ане знам шта бих рекао.

У сваком случају И2а Динарик Југ. Грана 19=14 Лучинштаци коју смо у овим посљедњим истраживањима изоловали. Глишовићи и сами имају предање да су од Сјенице (помињу раније презиме Поповић), пије тога из Црне Горе, а и у литератури се за њих каже да су досељени са Јавора од Сјенице.

Oвo ниje мoглo дa иcпaднe бoљe. Cтвapa ce joш jeдaн jaк poд нa тaбeли I2a DS. И тo кapaктepиcтичaн. Укoликo ниje нeкa гpeшкa лaбapaтopиje, кaкo кaжeш.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #147 послато: Септембар 20, 2016, 11:16:16 поподне »

То нема ни у једној литератури. У свим књигама стоји ово, Војиновићи од војводе Војина(признавао нам краљ Никола)..

Ово нису они једини то ћу ти на ПП објаснити..

Радуле, то итекако има у литератури, прочитај Стару Црну Гору од Ердељановића, а породичних предања разних породица типа да су од војводе Војина, краља Вукашина, и да им је цар Душан деда стриц, наслушао сам се вјеруј ми и на форуму, и на мејловима и на пп за ово година што сам на Пројекту, да не знам ко је у тој средњовјековној Србији уопште обрађивао земљу. Све била господа. А кад су дошли Турци, опет нико земљу није обрађивао, већ су само таманили бегове.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #148 послато: Септембар 20, 2016, 11:30:20 поподне »
Навалили Лучинштаци да се тестирају. Још један.

Никетић, Лучиндан, Ново Момчилово, Топлица

Припада хаплогрупи I2a Динарик Југ. У потпуности упада у род Никшића.

Ово нађох на сајту да је написао Никетић Милош још прошле године:

"Из Роваца (село Веље Дубоко) као Булатовићи – Минићи, селе се у Ускоке 1859. год. (село Тимар), где су добили имање од Књаза Данила и тамо су у попису уписани као Никићи, по Ники Минићу. У Ново Момчилово се доселилo Никић Ристо 1889. године, са супругом Петрушом, синовима Јованом и Митром и кћерком Мирјаном (Топлички крај) и тек почетком 20. века, кад је био попис у том крају, уписани су као Никетићи.
Живе у Нишу, Прокупљу, Београду, и по једна породица у Француској, у САД и у Холандији."

Можемо рећи да је тестирање у потпуности потврдило поријекло од Никшића Роваца.


Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #149 послато: Септембар 20, 2016, 11:35:18 поподне »
Радуле, то итекако има у литератури, прочитај Стару Црну Гору од Ердељановића.

То тамо нема(стоји само ово што ја написах). На Кривошијама постоје само моји Радуловићи и они живе у два села. Сви су потомци три брата који су дошли из Башина Села. Стара слава радуловића до краја 16. вијека је била Никољдан а прислава Јовањдан. Што се тиче предања њега не држим за тачно мада имам родослов...  :)
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #150 послато: Септембар 20, 2016, 11:38:09 поподне »
Овај резултат је значајан не због самог резултата већ због тога што доводи у питање из темеља метод прорачуне даљине заједничког претка.

-У првом турском попису Пиве из чини ми се 1477 спомиње се заселак Кулићи (у два одвојена превода преведено као Кулићи)

-помоћу СТР маркера и У-фулла старост целе наше групе је процењена ту негде око 475 година плус минус толеранција ајде рецимо сто година. Заселак Кулићи је уписан у попис пре 539 година. Кулићи су морали претходно да се диференцирају од неке друге групације што је сигурно трајало више од пар генерација па да се намноже да формирају заселак и тако даље.

Све је то временски јако натегнуто и затегнуто.

Као што је Синиша рекао, прорачун старости се изводи само на основу оних који су послали свој узорак Yfull-у, и стога њихове процене треба узимати као неку минималну старост гране (ово се односи на све хаплогрупе). Већина људи на другим форумима сматра да су процене старости на Yfull-у подцењене за неких 15-20%, мада неки кажу и много више. У сваком случају логика налаже да се са анализом нових узорака старост грана може само повећати, никако смањити, па верујем да ће се у будућности то догодити и са вашом граном.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #151 послато: Септембар 20, 2016, 11:54:52 поподне »
То тамо нема(стоји само ово што ја написах). На Кривошијама постоје само моји Радуловићи и они живе у два села. Сви су потомци три брата који су дошли из Башина Села. Стара слава радуловића до краја 16. вијека је била Никољдан а прислава Јовањдан. Што се тиче предања њега не држим за тачно мада имам родослов...  :)

Радуле, ја немам разлога да измишљам да нешто у некој књизи пише ако не пише.

Ово су изводи из Ердељановићеве књиге Стара Црна Гора који управо обрађују Радуловиће из Башиног села и повезују их са осталим родовима који своје поријекло вежу за Орловиће. Искрено, покушавам да прије спавања окачим још неки резултат, а сад морам да се бакћем са овим и да ти качим оригиналне дијелове, за које ти кажеш да у књизи не постоје.







Као што и написах породице које своје поријекло вежу за Орловиће тестиране су и као Ј2а и као E-V13. Остаје питање који је од та два рода прави.


Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #152 послато: Септембар 21, 2016, 12:05:38 пре подне »
Радуле, ја немам разлога да измишљам да нешто у некој књизи пише ако не пише.

Ово су изводи из Ердељановићеве књиге Стара Црна Гора који управо обрађују Радуловиће из Башиног села и повезују их са осталим родовима који своје поријекло вежу за Орловиће. Искрено, покушавам да прије спавања окачим још неки резултат, а сад морам да се бакћем са овим и да ти качим оригиналне дијелове, за које ти кажеш да у књизи не постоје.







Као што и написах породице које своје поријекло вежу за Орловиће тестиране су и као Ј2а и као E-V13. Остаје питање који је од та два рода прави.

Фино пише да су Радуловићи само врло вјероватно дошли из Чарађа(наш долазак се поклапа са њиховим доласком у Цуце и то је све). Ми немамо никакво предање о Чарађама нити смо славили исту славу као Чарађани. То је теза Ердељановића фино човјек пише "Још је врло вјероватно" те што је то њему вјероватно. Прочитај и оно из додатка о слави. :)
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #153 послато: Септембар 21, 2016, 12:11:14 пре подне »
Фино пише да су Радуловићи само врло вјероватно дошли из Чарађа(наш долазак се поклапа са њиховим доласком у Цуце и то је све). Ми немамо никакво предање о Чарађама нити смо славили исту славу као Чарађани. То је теза Ердељановића фино човјек пише "Још је врло вјероватно" те што је то њему вјероватно. Прочитај и оно из додатка о слави. :)

Радуле, ти си тврдио да тога у књизи уопште нема. Ја сам само рекао да је Ердељановић то написао и ништа више.

Уједно, ово је и крај наше дискусије, нађи неког другог па расправљајте о Војиновићима, Ердељановићу и степенима вјероватноће.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #154 послато: Септембар 21, 2016, 12:12:05 пре подне »
Фино пише да су Радуловићи само врло вјероватно дошли из Чарађа(наш долазак се поклапа са њиховим доласком у Цуце и то је све). Ми немамо никакво предање о Чарађама нити смо славили исту славу као Чарађани. То је теза Ердељановића фино човјек пише "Још је врло вјероватно" те што је то њему вјероватно. Прочитај и оно из додатка о слави. :)

Дакле, пише да смо дошли из Чарађа али не пише да смо Орловићи. Њихови сусједи или рођаци из Чарађа, а не Орловићи. :)
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #155 послато: Септембар 21, 2016, 12:14:50 пре подне »
Радуле, ти си тврдио да тога у књизи уопште нема. Ја сам само рекао да је Ердељановић то написао и ништа више.

Уједно, ово је и крај наше дискусије, нађи неког другог па расправљајте о Војиновићима, Ердељановићу и степенима вјероватноће.

Што одмах схваташ дискусију као расправу. Ја се нисам расправљао већ дискутовао.  Опуштено болан:)
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #156 послато: Септембар 21, 2016, 12:18:11 пре подне »
Задњи хаплотип за вечерас. Вјероватно бих успио још који да не изгубих улудо пола сата.

Ћутковић, Ђурђевдан, Кола/Мањача/Реп.Српска

Припада хаплогрупи I2a Динарик Југ. Близак је хаплотиповима из рода Ђ. Нисам успио наћи ништа конкретније о овој породици. Уписани су у Колима у шематизму 1882. године, али не знам зашто код Јањатовића пише Ћутуковић умјесто Ћутковић.То презиме постоји само у том крају.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #157 послато: Септембар 21, 2016, 08:16:40 пре подне »
Глишовић, Лучиндан, Мајдан, Горњи Милановац/СРБ

 Грана 19=14 Лучинштаци коју смо у овим посљедњим истраживањима изоловали.

Moждa би и тpeбaлo oвaj poд, зa пoчeтaк, тaкo нaзвaти кaкo cи нaвeo.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #158 послато: Септембар 21, 2016, 08:30:13 пре подне »
Кулић, Јовањдан, Снагово, Зворник, хаплогрупа N1a

Увијек ме је "копкало" поријекло овог презимена. Кулићи живе у Поповима код Бијељине, тик уз Павловића мост. Првом приликом када га видим, питаћу Илију Кулића нешто о његовом поријеклу.

Када буде наредна акција покушаћу да наговорим једног од Ђиласа из Балатуна код Бијељине да се тестира.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #159 послато: Септембар 21, 2016, 09:16:37 пре подне »
Увијек ме је "копкало" поријекло овог презимена. Кулићи живе у Поповима код Бијељине, тик уз Павловића мост. Првом приликом када га видим, питаћу Илију Кулића нешто о његовом поријеклу.

Када буде наредна акција покушаћу да наговорим једног од Ђиласа из Балатуна код Бијељине да се тестира.

Има и онај глумац Владимир Кулић (или Кулич). Он је Чех или Словак, а најпознатији је по улози краља Булваја у "13. ратнику". Дакле, има тог презимена и код осталих Словена.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"