Аутор Тема: Томингај и Дерингај (Грачац, Лика) - порекло породица и Y-ДНК резултати  (Прочитано 4685 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Томингај и Дерингај (Грачац, Лика) - порекло породица и Y-ДНК резултати
« Одговор #20 послато: Септембар 09, 2020, 07:05:09 поподне »
- Кокот, Јовањдан

Колико ми је познато, презиме не постоји код Срба из Северне Далмације. Присутно је код Срба из Лике, тачније околине Косиња. Тамошњи Кокотовићи славе Јовањдан и припадају хаплогрупи J2b-M205. Могуће да су ови Кокоти из Грачаца у некој вези са њима, иако их вероватно има више несродних по Лици.


Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Томингај и Дерингај (Грачац, Лика) - порекло породица и Y-ДНК резултати
« Одговор #21 послато: Септембар 09, 2020, 07:26:58 поподне »
Незнам да ли је ово мој лични утисак,биће да јес,али огроман број родова из Далмације и генерално из Крајине слави Св.Јована.У чему је штос,има ли ко идеју?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Томингај и Дерингај (Грачац, Лика) - порекло породица и Y-ДНК резултати
« Одговор #22 послато: Септембар 09, 2020, 07:39:14 поподне »
Незнам да ли је ово мој лични утисак,биће да јес,али огроман број родова из Далмације и генерално из Крајине слави Св.Јована.У чему је штос,има ли ко идеју?

Не знам да ли постоји неки штос, или је случајност. Јовањдан је мислим трећи на листи најчешћих слава код Срба. Ако не и други(?) Према томе и у Крајини је веома заступљен. Верујем да би у неком општем пресеку био слабије заступљен од Св. Николе, али опет 2., или 3. место.

Није ни у Крајини свуда заступљен исто. Више на западу Лике, Кордуну, у неким крајевима Босанске Крајине.

Оно што се може сигурно рећи, неке "родовске" групе чине да се ова слава нешто чешће јавља у Крајини. Први ми на памет падају Бањани N-P189.2 и њихови огранци по Крајини (махом славе Јовањдан). Затим су ту лички Усорци са истом славом, најбројнија група родова у Лици. Веома раширена у Крајини је и подграна I2-PH908>Z16983, чији огранци у Бос. Крајини, Далмацији, Банији и Кордуну славе махом Јовањдан (Шкрбићи, Меселџије, Тркуље, итд.). Код R1a, I1 и E-V13 је Јовањдан у Крајини веома скромно заступљен.

Ван мреже vid.knezevic

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 125
  • R-YP6098>BY149000 mtdna u1a1a1*
Одг: Томингај и Дерингај (Грачац, Лика) - порекло породица и Y-ДНК резултати
« Одговор #23 послато: Септембар 09, 2020, 07:51:05 поподне »
Не знам да ли постоји неки штос, или је случајност. Јовањдан је мислим трећи на листи најчешћих слава код Срба. Ако не и други(?) Према томе и у Крајини је веома заступљен. Верујем да би у неком општем пресеку био слабије заступљен од Св. Николе, али опет 2., или 3. место.

Није ни у Крајини свуда заступљен исто. Више на западу Лике, Кордуну, у неким крајевима Босанске Крајине.

Оно што се може сигурно рећи, неке "родовске" групе чине да се ова слава нешто чешће јавља у Крајини. Први ми на памет падају Бањани N-P189.2 и њихови огранци по Крајини (махом славе Јовањдан). Затим су ту лички Усорци са истом славом, најбројнија група родова у Лици. Веома раширена у Крајини је и подграна I2-PH908>Z16983, чији огранци у Бос. Крајини, Далмацији, Банији и Кордуну славе махом Јовањдан (Шкрбићи, Меселџије, Тркуље, итд.). Код R1a, I1 и E-V13 је Јовањдан у Крајини веома скромно заступљен.
Ја бих поменуо и Богуновиће из Босанске Крајине и породице које припадају овом племену(Ковачевиће,Живковиће).

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Томингај и Дерингај (Грачац, Лика) - порекло породица и Y-ДНК резултати
« Одговор #24 послато: Септембар 09, 2020, 07:53:00 поподне »
- Дукић, Стевањдан

Дукићи су свакако део досељеничке струје из Северне Далмације. Дукића са овом славом било је у Равним Котарима (Горње Биљане), где су потврђени још 1696. године. Тестирани су Дукићи из Дерингаја и припадају хаплогрупи I2-PH908.

Од Дукића из Дерингаја је и Тихомир "Тика" Дукић, бивши боксер и кик-боксер, а данас персонални тренер, глумац и каскадер у Холивуду


Срби из Дерингаја и Томингаја као добровољци у Првом светском рату

Томингај:

Блануша Гаје Јован
Блануша Петра Раде
Блануша Раде Томо
Брујић Ђурђа Дмитар
Брујић Ђорђа Стеван
Вучковић Јована Лазар
Вучковић Јована Стеван
Добрић Томе Дане
Добрић Тоше Илија
Дошен Дане
Драгосавац Дане Илија
Драгосавац Ђуре Мане
Дукић Јове Томо
Дукић Дане Томо

Жутић Раде Лука
Миловановић Петра Дане
Миловановић Давида Душан
Миловановић Јован
Миловановић Јована Никола
Опалић Богдан
Самарџија Николе Никола
Селаковић Раде Милан
Селаковић Раде Стево
Совиљ-Ерцеговић П. Никола
Ћалић Јована Ђукан
Ћалић Младена Раде
Чанковић Миле Ђуро

Овај списак добровољаца сигурно није потпун. Фале барем двојица из наше линије Дукића (мајчина страна), који су били у Првом светском рату (Солунци).

Дукић Миле Раде
Дукић Симо Миле
(чукунђед)
« Последња измена: Септембар 09, 2020, 08:01:40 поподне Небојша »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Томингај и Дерингај (Грачац, Лика) - порекло породица и Y-ДНК резултати
« Одговор #25 послато: Септембар 09, 2020, 07:59:15 поподне »
Ја бих поменуо и Богуновиће из Босанске Крајине и породице које припадају овом племену(Ковачевиће,Живковиће).

Тачно. Само J2a-M92 није тако раширена у Крајини као горепоменуте подгране, али свакако је присутна.

Од E-V13 родова биће бројни E-L241 са Јовањданом, Ћулибрци, Мајсторовићи и остали. Ћулибрка је само у Поуњу било 107 кућа 1925.

Од R1a родова биће заступљени R1a-YP417, Рашете, Бероње (81 кућа) и остали.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Томингај и Дерингај (Грачац, Лика) - порекло породица и Y-ДНК резултати
« Одговор #26 послато: Септембар 09, 2020, 07:59:53 поподне »
Не знам да ли постоји неки штос, или је случајност. Јовањдан је мислим трећи на листи најчешћих слава код Срба. Ако не и други(?) Према томе и у Крајини је веома заступљен. Верујем да би у неком општем пресеку био слабије заступљен од Св. Николе, али опет 2., или 3. место.

Није ни у Крајини свуда заступљен исто. Више на западу Лике, Кордуну, у неким крајевима Босанске Крајине.

Оно што се може сигурно рећи, неке "родовске" групе чине да се ова слава нешто чешће јавља у Крајини. Први ми на памет падају Бањани N-P189.2 и њихови огранци по Крајини (махом славе Јовањдан). Затим су ту лички Усорци са истом славом, најбројнија група родова у Лици. Веома раширена у Крајини је и подграна I2-PH908>Z16983, чији огранци у Бос. Крајини, Далмацији, Банији и Кордуну славе махом Јовањдан (Шкрбићи, Меселџије, Тркуље, итд.). Код R1a, I1 и E-V13 је Јовањдан у Крајини веома скромно заступљен.
Знам за ту општу статистику што се слава тиче а некако имам утисак да западни Срби више славе св.Јована од остатка...А свакако последње три ХГ које си набројао су ретки Јовањдањци,генерално...Можда може бити један од путоказа миграција,тј.да добар дио потиче из Пиве и Бањана...

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Томингај и Дерингај (Грачац, Лика) - порекло породица и Y-ДНК резултати
« Одговор #27 послато: Септембар 09, 2020, 08:14:48 поподне »
Знам за ту општу статистику што се слава тиче а некако имам утисак да западни Срби више славе св.Јована од остатка...А свакако последње три ХГ које си набројао су ретки Јовањдањци,генерално...Можда може бити један од путоказа миграција,тј.да добар дио потиче из Пиве и Бањана...

Да, намеће се такав закључак, онако угрубо речено. Интересантно да, осим за N-P189.2 родове у Крајини, за које је и генетика потврдила присуство на простору Бањана, и за неке друге слављенике Св. Јована постоји та прича.

Примера ради, Карановић је управо ове Мајсторовиће (E-L241) повезао са Бањанима и Крајишницима N-P189.2 (сличног порекла, карактеристика).

Даље, за личке Усорце често помињемо ону везу са Бањанима, преко једног старог записа ("Усорци Бањани", Сениори херцеговачких влаха, Есад Куртовић).

Подграна I2-Z16983 је свакако присутна на простору Источне Херцеговине.

Сигурно је да је подручје Бањана једно од изворишта за Крајишке Србе


Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Томингај и Дерингај (Грачац, Лика) - порекло породица и Y-ДНК резултати
« Одговор #28 послато: Септембар 09, 2020, 08:31:11 поподне »
Да, намеће се такав закључак, онако угрубо речено. Интересантно да, осим за N-P189.2 родове у Крајини, за које је и генетика потврдила присуство на простору Бањана, и за неке друге слављенике Св. Јована постоји та прича.

Примера ради, Карановић је управо ове Мајсторовиће (E-L241) повезао са Бањанима и Крајишницима N-P189.2 (сличног порекла, карактеристика).

Даље, за личке Усорце често помињемо ону везу са Бањанима, преко једног старог записа ("Усорци Бањани", Сениори херцеговачких влаха, Есад Куртовић).

Подграна I2-Z16983 је свакако присутна на простору Источне Херцеговине.

Сигурно је да је подручје Бањана једно од изворишта за Крајишке Србе


I Jusuf Muloć u knjizi o Hercegovini nabraja dosta rodova iz Banjana i Pive a koje se letimičnim pregledom može utvrditi da ne pripadaju istoj HG a opet se s druge strane može se pretpostaviti,i ako on to ne navodi,da većina tih rodova slavi sv.Jovana.Vjerujem da je dobar dio tih familija završio na "zapadu"...Pardon na promeni pisma,igram simultanku na tri table...

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Томингај и Дерингај (Грачац, Лика) - порекло породица и Y-ДНК резултати
« Одговор #29 послато: Септембар 09, 2020, 09:18:13 поподне »
- Мамузић, Ђурђевдан

Мамузића је у Лици било само у Кијанима и Томингају. Ако нису ту староседоеци, онда су вероватно дошли из Северне Далмације. У бази не постоји неки неки днк резултат који би указивао на могућу хаплогрупу Мамузића.


- Мандић, Лазаревдан

Мандићи из Томингаја су тестирани - хаплогрупа E-V13. Сврстани су у род E-Z38456. Ова подграна је код нас присутна највише на Косову и Метохији, а јавља се спорадично и у динарским крајевима.

Од ових Мандића је пореклом и Теслина мајка, Георгина Мандић


Гроб Томе Мандића (Георгинин брат), свештеника горњограчачког и зрмањског

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Томингај и Дерингај (Грачац, Лика) - порекло породица и Y-ДНК резултати
« Одговор #30 послато: Септембар 10, 2020, 03:12:38 поподне »
- Миловановић, Стевањдан

Миловановићи су забележени једино у Томингају (14 кућа). Због славе би се могло претпоставити да су у некој вези са Дукићима (I2-PH908).

- Мрдаљ, Ђурђевдан

Мрдаљи су готово сигурно у вези са Мрдаљима из Ервеника (иста слава). У Северну Далмацију долазе из Бјелајског Поља, негде у 17. веку. Припадају хаплогрупи E-V13>Y37092.

- Опалић, Петровдан

- Опалићи су забележени 1712. и у комићком пољу. Могу бити генетски повезани са крајишким родовима који славе ретку славу Петровдан. Ту пре свега мислим на оне I2-PH908 (Маодуш, Јерковић, Радмановић, итд.).

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Томингај и Дерингај (Грачац, Лика) - порекло породица и Y-ДНК резултати
« Одговор #31 послато: Септембар 13, 2020, 10:59:01 пре подне »
- Остојић, Никољдан

Остојићи из Грачаца су тестирани, хаплогрупа R1a-M458. Остојића са овом славом било је и у Равним Котарима.

- Поповић, Јовањдан

Ови Поповићи су такође тестирани и припадају хаплогрупи J2a-M92>S8230, род Пјешиваца.

- Познић, Јовањдан

Познићи би требали бити део сеобе са старог крајишког земљишта. Тестирани су једни Познићи из Поуња, као и једни Манојловићи из Лике (раније Познићи) - хаплогрупа N-P189.2.

- Радаковић, Никољдан

Радаковићи су део досељеничке струје из Северне Далмације и припадају хаплогрупи J2b-M205.

- Вучковић, Никољдан

О Вучковићима смо причали на почетку теме. Досељени су из Северне Далмације (Полача, Книн). Вучковићи из Книна припадају I2-Y3120*.

- Зорић, Ђурђевдан

Зорићи из овог краја су тестирани и припадају хаплогрупи I2-PH908.

- Жежељ, Ђурђевдан
 
Жежељи из околине Грачаца су у вези са Жежељима из Буковице и Равних Котара. Верује се да су из Лике прешли у Жегар и околину крајем 17. века.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Томингај и Дерингај (Грачац, Лика) - порекло породица и Y-ДНК резултати
« Одговор #32 послато: Септембар 13, 2020, 01:12:52 поподне »
- Миљуш, Јовањдан

Mиљуши из овог краја су тестирани. Хаплогрупа I2-PH908.

- Петровић, Ђурђевдан

Петровићи из околине Грачаца (Омсица) су такође тестирани и припадају хаплогрупи J2b-M205.

- Тојагић, Св. Козма и Дамјан

Тојагићи из Губавчевог Поља су тестирани преко 23andMe, припадају I2-S17250.


Породице које се не помињу у Дерингају на попису из 1915. године, али су ту присутне у каснијем периоду

Швоња, Лазаревдан - због славе постоји потенцијална веза са породицама које славе Лазаревдан, а припадају I2-PH908 и E-V13
Сурла, Никољдан - Сурле из Бихаћа су E-V13 (23andMe). Сурле (Никољдан) из Средњег Поуња пореклом су из Грачаца
Обрадовић, Јовањдан - Могуће R1a-M458
Веселиновић, Петровдан
Жежељ, Ђурђевдан
Жутић, Јовањдан
Вучковић, Никољдан
Зубовић, Аранђеловдан
Блануша, Никољдан
Добрић, Ђурђевдан
Миловановић, Стевањдан

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Томингај и Дерингај (Грачац, Лика) - порекло породица и Y-ДНК резултати
« Одговор #33 послато: Септембар 13, 2020, 01:34:13 поподне »
Статистика (хаплогрупе) за Дерингај и Томингај, према стању из 1915. (по броју кућа)

I2-Y3120 = 57,6%
I2-S17250/PH908 = 54,5%
E-V13 = 17,8%
J2a-M92 = 11%
R1a-M458 = 7,3%
J2b-M205 = 4,7%
N2-P189.2 = 1,6%


Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Томингај и Дерингај (Грачац, Лика) - порекло породица и Y-ДНК резултати
« Одговор #34 послато: Септембар 13, 2020, 01:36:01 поподне »

Зубовић, Аранђеловдан


Из Лике имамо тестираног Зубовића из Врела (Кореница), који исто слави Аранђеловдан. Хаплогрупа I2-PH908.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Томингај и Дерингај (Грачац, Лика) - порекло породица и Y-ДНК резултати
« Одговор #35 послато: Септембар 13, 2020, 02:03:19 поподне »
Из Лике имамо тестираног Зубовића из Врела (Кореница), који исто слави Аранђеловдан. Хаплогрупа I2-PH908.

Пропустио сам га, зато што сам мислио да ови из Коренице славе Јовањдан. Овде сигурно постоји веза са Зубовићима из околине Грачаца. Сама статистика се неће променити значајно, пошто је била једна кућа Зубовића те 1915. године. Али свакако приметан висок проценат PH908 у овом крају, као и генетска слика која асоцира на слику Северне Далмације. Фали само хаплогрупа I1, али ње ће бити у неким другим местима у околини Грачаца, која ћу обрадити други пут.

Ван мреже Onlinetrader

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Томингај и Дерингај (Грачац, Лика) - порекло породица и Y-ДНК резултати
« Одговор #36 послато: Јануар 18, 2021, 01:59:10 поподне »
Pozdrav Nebojša

Dali možete malo više napisati o prezimenu Vojnović koji je poreklom iz Mazina ?
Moja pokojna baka je bila devojački prezime Vojnović i bila je iz Mazina a kasnije je bila udata u Deringaj za Dukiće.
Njezina devojačka krsna slava je bila Đurđevdan.

Lijep pozdrav;
                          Mišo Dukić

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Томингај и Дерингај (Грачац, Лика) - порекло породица и Y-ДНК резултати
« Одговор #37 послато: Јануар 18, 2021, 03:28:32 поподне »
Pozdrav Nebojša

Dali možete malo više napisati o prezimenu Vojnović koji je poreklom iz Mazina ?
Moja pokojna baka je bila devojački prezime Vojnović i bila je iz Mazina a kasnije je bila udata u Deringaj za Dukiće.
Njezina devojačka krsna slava je bila Đurđevdan.

Lijep pozdrav;
                          Mišo Dukić

Војновићи (слава Ђурђевдан) из Мазина су део досељеничке струје из Северне Далмације. Према подацима Петра Рађеновића, исти су род са Каранима и Грубишићима из Бјелајског поља. Генетика је потврдила ову везу, с обзиром да сви припадају хаплогрупи I1-P109>FGC22045.

Војиновић — има их четири куће. Славе Ђурђевдан. Доселили се 1879. г. из Мазина (Лика). У Мазин су дошли за време Стојана Јанковића, кад је Лика насељивана, њих тројица браће: Војин, Каран и Грубиша. Од њих постадоше три племена: Војиновићи, Карановићи и Грубишићи. Тако прича најстарији Војиновић у Брестовцу. И збиља све три ове породице славе исту крсну славу.
https://www.poreklo.rs/2012/04/23/brestovac-selo-kod-bosanskog-petrovca/

Иначе је ова подграна I1 карактеристична за племе Дробњака у Старој Херцеговини.
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=472.0

Ван мреже Onlinetrader

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Томингај и Дерингај (Грачац, Лика) - порекло породица и Y-ДНК резултати
« Одговор #38 послато: Јануар 18, 2021, 03:43:12 поподне »
Hvala Nebojša  :)

Ako sam dobro shvatio Vojnovići i Vojinovići pripadaju istim rodovima ?

Lijep pozdrav;
                         Mišo Dukić

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Томингај и Дерингај (Грачац, Лика) - порекло породица и Y-ДНК резултати
« Одговор #39 послато: Јануар 18, 2021, 06:25:02 поподне »
Hvala Nebojša  :)

Ako sam dobro shvatio Vojnovići i Vojinovići pripadaju istim rodovima ?

Lijep pozdrav;
                         Mišo Dukić

Нема на чему. Да, ови Војновићи/Војиновићи (Ђурђевдан) из околине Грачаца и Подгрмеча у Босанској Крајини су сви исти род. То не важи за све Војновиће са простора Војне крајине.