Аутор Тема: Dante Labs  (Прочитано 108093 пута)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Dante Labs
« Одговор #860 послато: Март 11, 2024, 09:48:48 пре подне »
Здраво свима,

имам питање за упућене. У петак ме је звао УПС, кажу морам да нађем шпедитера да би оцаринио пошиљку. Видех по порукама из 2020 да су људи успевали да се ослободе царине - да ли има новина у 2024-тој и како то све иде?
Да ли неко може да ме упуту у процедуру (да ли да тражим шпедитера? Имате ли неку препоруку? У ком моменту да се жалим на процедуру царињења - ако ми буду тражили преко 50 Е?...).
Сваки савет је добродошао.

Хвала!

Одговорих вам на мејл који сте послали на [email protected], где сте се о томе распитивали, а написаћу га и овде у прилагођеној верзији за друге који би могли да се сусретну са сличним проблемом:

"Та пошиљка не може да се царини јер није вредност прибора 200 евра, већ је то вредност услуге која је већ плаћена и која се не може дупло опорезивати на основу уредбе која је донета пре више година о избегавању дуплог опорезивања између Србије и земаља ЕУ. Цариници су генерално безобразни и углавном зависи од оног ко је тог дана отварао пошиљку да ли ће вам тражити неку такву небулозу или ће пустити да пакет иде својим нормалним током. Једино што вам преостаје је да напишете жалбу на сам процес царињења, да им објасните да та роба не може да се царини јер вредност прибора који вам шаљу је око 10 евра максимално, а то није сума која може да се оцарини."
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже vid.knezevic

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 129
  • R-YP6098>BY149000 mtdna u1a1a1*
Одг: Dante Labs
« Одговор #861 послато: Март 11, 2024, 09:56:54 пре подне »
Здраво свима,

имам питање за упућене. У петак ме је звао УПС, кажу морам да нађем шпедитера да би оцаринио пошиљку. Видех по порукама из 2020 да су људи успевали да се ослободе царине - да ли има новина у 2024-тој и како то све иде?
Да ли неко може да ме упуту у процедуру (да ли да тражим шпедитера? Имате ли неку препоруку? У ком моменту да се жалим на процедуру царињења - ако ми буду тражили преко 50 Е?...).
Сваки савет је добродошао.

Хвала!
Морам да додам да УПС служба у Србији катастрофална. У једном свом проблему са морао да се жалим њиховој централи где за једноставну ствар нисам могао да са српским Упсом да изађем на крај. Ваде се на царину али су они такође велики проблем

Ван мреже Драган Максимовић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
  • Y-DNK: I2-Y3120>S17250>PH908
Одг: Dante Labs
« Одговор #862 послато: Март 14, 2024, 03:56:07 поподне »
Поздрав,
Код Данте лабса сам 28.02.2024. године наручио WGS. Јуче сам од УПС-а добио имеил којим ме обавештавају да је пакет у Београду. Данас сам добио нови имеил у коме ми траже да им доставим следећа документа/изјаве:

1. Ovlašćenje (u prilogu) -  Vi, kao fizičko lice popunjavate samo 'Odgovorno lice davaoca ovlašćenja' sa Vašim imenom i prezimenom; ispod toga Vaš JMBG i Vaš svojeručni potpis ispod 'Odgovorno lice' (samo donji deo dokumenta)
2. Izjavu – treba da napišete, na bilo kakvom papiru, šta se tačno nalazi u pošiljci po stavkama i za sta cete tacno koristiti, da je pošiljka za ličnu upotrebu i da nije za dalju prodaju; sa Vašim potpisom na kraju.
   (Ja, ... , pod punom krivičnom i materijalnom odgovornošću, izjavljujem da se u pošiljci nalazi ... i da će biti korišćeno za ličnu upotrebu)
3. Dokaz o plaćanju robe (izvod sa kartice za tu transakciju u vidu screenshot-a aplikacije banke ili poruke pri kupovini)
4. Order- narudžbenica koju ste dobili prilikom kupovine (u obliku mejla ili screenshot-a sa sajta prodavca) sa vidljivim nazivom robe, cenom i cenom transporta.

Ставка под један није проблем. Ставка под два: ја и незнам шта се у пакету тачно налази. Ставка под три: 200€ је плаћена услуга секвенцирања а не прибор који добијам преко УПС-а. Слично је и за тачку четири.
Ако је неко већ састављао сличну документацију, молим за сугестију. Сваки савет ће ми бити од користи у прескакању ове степенице.
Највредније што остављамо потомцима су корени и крила.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Dante Labs
« Одговор #863 послато: Март 15, 2024, 10:10:34 пре подне »
Поздрав,
Код Данте лабса сам 28.02.2024. године наручио WGS. Јуче сам од УПС-а добио имеил којим ме обавештавају да је пакет у Београду. Данас сам добио нови имеил у коме ми траже да им доставим следећа документа/изјаве:

1. Ovlašćenje (u prilogu) -  Vi, kao fizičko lice popunjavate samo 'Odgovorno lice davaoca ovlašćenja' sa Vašim imenom i prezimenom; ispod toga Vaš JMBG i Vaš svojeručni potpis ispod 'Odgovorno lice' (samo donji deo dokumenta)
2. Izjavu – treba da napišete, na bilo kakvom papiru, šta se tačno nalazi u pošiljci po stavkama i za sta cete tacno koristiti, da je pošiljka za ličnu upotrebu i da nije za dalju prodaju; sa Vašim potpisom na kraju.
   (Ja, ... , pod punom krivičnom i materijalnom odgovornošću, izjavljujem da se u pošiljci nalazi ... i da će biti korišćeno za ličnu upotrebu)
3. Dokaz o plaćanju robe (izvod sa kartice za tu transakciju u vidu screenshot-a aplikacije banke ili poruke pri kupovini)
4. Order- narudžbenica koju ste dobili prilikom kupovine (u obliku mejla ili screenshot-a sa sajta prodavca) sa vidljivim nazivom robe, cenom i cenom transporta.

Ставка под један није проблем. Ставка под два: ја и незнам шта се у пакету тачно налази. Ставка под три: 200€ је плаћена услуга секвенцирања а не прибор који добијам преко УПС-а. Слично је и за тачку четири.
Ако је неко већ састављао сличну документацију, молим за сугестију. Сваки савет ће ми бити од користи у прескакању ове степенице.

Што се тиче тачке 2, уколико нисте посебно приликом наручивања тражили да прибор буде за сакупљање пљувачке или прибор за букални брис, онда су вам послали прибор за сакупљање крви, у питању је ово:

https://www.tassoinc.com/tasso-m20

Дакле проучите овај линк (постоји и видео упутство како се узима узорак помоћу овог прибора, биће од користи када успете да дођете до прибора) и наведите све ставке које се и овде спомињу као део пакета. Осим тога, у пакету се може налазити и картончић са логом Данте Лабса и подсетником да треба да региструјете ваш прибор путем њиховог сајта, али мислим да то није од неке пресудне важности.

Што се тиче последње две ставке, то би требало да вам је Данте Лабс послао мејлом непосредно након што се наручили прибор. Ако нешто од тога нису послали, контактирајте их и захтевајте да вам то пошаљу. Обавезно им у мејлу напомените ID наруџбе (обично изгледа овако "#EU" и потом низ бројева, можда и слова) како би могли брзо да вас пронађу.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Драган Максимовић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
  • Y-DNK: I2-Y3120>S17250>PH908
Одг: Dante Labs
« Одговор #864 послато: Март 18, 2024, 10:37:09 пре подне »
Пре свега захваљујем се Николи за савете. УПС-у сам на и-меил послао тражена документа али сам од њих добио одговор сличан ономе који је добио и колега Димов:

Postovani,
Na ovu vrstu robe nasa spedicija ne moze pruziti uslugu carinjenja jer fizicka lica nemaju pravo uvoza na pristiglo. Takodje nasa spedicija s ne bavi procedurom kada je privremeni uvoz u pitanju.
Potrebno je da angazujete spediciju koja moze pruziti uslugu carinjenja za vasu posiljku.


Био бих захвалан поново на савету или личном искуству како да изађем из ове за....ције  :'(
Највредније што остављамо потомцима су корени и крила.

Ван мреже Spajic1

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 50
  • R1a-M458>L1029>YP417>FTA3886
Одг: Dante Labs
« Одговор #865 послато: Март 18, 2024, 01:55:36 поподне »
Треба дефинитивно одустати од поручивања прибора за тестирање и слања истих назад у лабораторију, ако је доставна адреса у Србији.
Изгледа да су то забранили али неће јавно да кажу.
Ја већ пар година наручујем приборе и шањем узорке из околних земаља или преко наших гастарбајтера када долазе у Србију или одлазе из Србије.

Ван мреже ВелиборЛазић13

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 236
  • N2
Одг: Dante Labs
« Одговор #866 послато: Март 18, 2024, 02:20:34 поподне »
Треба дефинитивно одустати од поручивања прибора за тестирање и слања истих назад у лабораторију, ако је доставна адреса у Србији.
Изгледа да су то забранили али неће јавно да кажу.
Ја већ пар година наручујем приборе и шањем узорке из околних земаља или преко наших гастарбајтера када долазе у Србију или одлазе из Србије.

Морам рећи да јесте чудно. Двојица мојих познаника су у Босни и Херцеговини, РС, (Бијељина и Угљевик) добили приборе за мање од 20 дана од уплате, без икаквих проблема, а коначно је и мој (поновљени) на путу да стигне у Бијељину, тако да са БиХ очигледно тренутно нема проблема.

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Dante Labs
« Одговор #867 послато: Март 18, 2024, 02:48:22 поподне »
Све је ово лепо али резултати не стижу годину дана. Већ више од месец дана се на Yfull није појавио нико ко је наручио тест код Danteа, просто не знам шта се дешава са њима.

Ван мреже ВелиборЛазић13

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 236
  • N2
Одг: Dante Labs
« Одговор #868 послато: Март 18, 2024, 03:19:01 поподне »
Све је ово лепо али резултати не стижу годину дана. Већ више од месец дана се на Yfull није појавио нико ко је наручио тест код Danteа, просто не знам шта се дешава са њима.

Мој узорак су примили у фебруару прошле године, у септембру, или октобру је тест завршен, али су резултати били тако ниског квалитета да није било смисла да буде на Yfull-у. Признали су грешку (наводно квар на секвенционеру, који је упропастио цијелу туру узорака) и од почетка новембра чекам нови прибор за тестирање. Коначно су га послали 13.03. и праћење пошиљке говори да иде по плану. Видјећемо даљи развој догађаја.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Dante Labs
« Одговор #869 послато: Март 18, 2024, 03:24:14 поподне »
Пре свега захваљујем се Николи за савете. УПС-у сам на и-меил послао тражена документа али сам од њих добио одговор сличан ономе који је добио и колега Димов:

Postovani,
Na ovu vrstu robe nasa spedicija ne moze pruziti uslugu carinjenja jer fizicka lica nemaju pravo uvoza na pristiglo. Takodje nasa spedicija s ne bavi procedurom kada je privremeni uvoz u pitanju.
Potrebno je da angazujete spediciju koja moze pruziti uslugu carinjenja za vasu posiljku.


Био бих захвалан поново на савету или личном искуству како да изађем из ове за....ције  :'(

Контактирај Данте Лабс, објасни им проблем  и замоли их да им пошаљеш букални брис на анализу. Знам да су прихватали и такве узорке. Ако се сложе, купи штапић за букални брис у апотеци, узми брис и пошаљи им га, а на овај кит што су ти га послали заборави.
« Последња измена: Март 18, 2024, 03:27:28 поподне Ojler »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Dimov

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Dante Labs
« Одговор #870 послато: Март 26, 2024, 10:30:01 пре подне »
Пре свега захваљујем се Николи за савете. УПС-у сам на и-меил послао тражена документа али сам од њих добио одговор сличан ономе који је добио и колега Димов:

Postovani,
Na ovu vrstu robe nasa spedicija ne moze pruziti uslugu carinjenja jer fizicka lica nemaju pravo uvoza na pristiglo. Takodje nasa spedicija s ne bavi procedurom kada je privremeni uvoz u pitanju.
Potrebno je da angazujete spediciju koja moze pruziti uslugu carinjenja za vasu posiljku.


Био бих захвалан поново на савету или личном искуству како да изађем из ове за....ције  :'(

Драгане, ево да додам мало соли на наше ране:
Контактирао сам УПС а они као папагаји - нађите шпедитера. Послао 3 упита и само је један јавио да не желе да заступају физичко лице пред царином.
Питао сам и свог брата који ради у дистрибутерској фирми и има додира са овим стварима. Рекао ми је да је мрка капа. Да су крајем 2023-ће донели уредбу тако да било ком шпедитеру мора министарство здравља да аминује што је немогућа мисија.
Тако да сам у "мат позицији". Тј. УПС је рекао да мора шпедитер, шпедитер не жели да то уради тако да једино да или јавим УПС-у да врати пакет или да он то уради аутоматски.
И онда да видим шта даље да радим ...Да ли да тражим део новца од Данте Лабс пошто не могу да изврше услугу или да јурим неке људе по иностранству и за добијање и за поновно слање пакета...Морам да признам да је незавидна ситуација.

За остатак чланова форума - имате ли  неки смислени савет? И хвала свима на одговорима и труду да помогну :)

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Dante Labs
« Одговор #871 послато: Март 26, 2024, 10:51:08 пре подне »
Драгане, ево да додам мало соли на наше ране:
Контактирао сам УПС а они као папагаји - нађите шпедитера. Послао 3 упита и само је један јавио да не желе да заступају физичко лице пред царином.
Питао сам и свог брата који ради у дистрибутерској фирми и има додира са овим стварима. Рекао ми је да је мрка капа. Да су крајем 2023-ће донели уредбу тако да било ком шпедитеру мора министарство здравља да аминује што је немогућа мисија.
Тако да сам у "мат позицији". Тј. УПС је рекао да мора шпедитер, шпедитер не жели да то уради тако да једино да или јавим УПС-у да врати пакет или да он то уради аутоматски.
И онда да видим шта даље да радим ...Да ли да тражим део новца од Данте Лабс пошто не могу да изврше услугу или да јурим неке људе по иностранству и за добијање и за поновно слање пакета...Морам да признам да је незавидна ситуација.

За остатак чланова форума - имате ли  неки смислени савет? И хвала свима на одговорима и труду да помогну :)

Нека врате назад и нека ти пошаљу на неку адресу у иностранству, на име неке теби поуздане особе. Месец-два горе доле, јер месеци код Дантеа не значе много, у питању су сада и године.

Ван мреже Драган Максимовић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
  • Y-DNK: I2-Y3120>S17250>PH908
Одг: Dante Labs
« Одговор #872 послато: Март 26, 2024, 10:53:31 пре подне »
Захваљујем се свима на одговорима.
Ја сам у међувремену пробао да нађем неку „бургију” (типа неког пријатеља или рођака који зна човека који опет зна човека који може да ми заврши ствар) али нисам ништа успео.
На једном сајту шпедитера сам видео да је цена документација за привремени увоз 6.000,00 и исто толико за раздужење привременог увоза, тако да ми та варијанта отпада, чак и да се прихвате да то раде.
Послушао сам Ојлеров савет и на и-меил послао поруку Данте Лабсу са објашњењем и молбом да прихвате букални брис. Поруку сам послао у недељу и сада чекам одговор.
Пала ми је на памет и идеја да у пар апотека питам за тај уређај који шаље Данте Лабс (Tasso-M20). Вероватно од тога нема ништа али ме ништа не кошта да пробам.
Да сам ово знао унапред вероватно бих нашао неку од варијанти са адресом у Републици Српској или неке од земаља ЕУ, али то ми је већ закаснела накнадна памет.
Највредније што остављамо потомцима су корени и крила.

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 909
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Dante Labs
« Одговор #873 послато: Март 26, 2024, 11:18:04 пре подне »
Оваквих проблема није било ни на почетку короне. Ово мора да се реши јер кочи развој ГГ у Србији, односно обесхрабрује појединце да раде велике тестове (а при томе их ми убеђујемо да их раде у 99% случајева након теста код нас). Зашто имам осећај да је неко намерно ставио рампу, које нема у осталим (нормалним) земљама.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Dante Labs
« Одговор #874 послато: Март 26, 2024, 11:29:42 пре подне »
Оваквих проблема није било ни на почетку короне. Ово мора да се реши јер кочи развој ГГ у Србији, односно обесхрабрује појединце да раде велике тестове (а при томе их ми убеђујемо да их раде у 99% случајева након теста код нас). Зашто имам осећај да је неко намерно ставио рампу, које нема у осталим (нормалним) земљама.

Наравно да је намерно стављена рампа, и у типичном маниру ових простора нису понудили решење (макар то било и преко тих истих који су поставили рампу, са све таксама које би измислили за ту сврху а које би и биле поента наведене рампе), већ само забрану. Бахато и глупо, али као да смо нешто друго могли и да очекујемо.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Дабижљевић Милан

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 38
Одг: Dante Labs
« Одговор #875 послато: Април 05, 2024, 07:56:22 пре подне »
Поштовање свима!
Има ли каквих новости из лабораторије што се тиче резултата?

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Dante Labs
« Одговор #876 послато: Април 05, 2024, 08:25:37 пре подне »
Поштовање свима!
Има ли каквих новости из лабораторије што се тиче резултата?
По последњој информацији коју сам добио, биће их о Куковдану. :)

Не замерите на шали, али просто у мени више не постоји оптимизам. Неке резултате чекам већ годину и три месеца, а на налозима мојих кандидата и даље пише да су им узорци у процесу провере квалитета. На поруке ми не одговарају, осим што су ми једном понудили некакве додатне, бесплатне медицинске анализе, ваљда из разлога што их на остале чекам толико дуго. Очекујем да ће ми се јавити једног дана и укратко саопштити како узорци нису добри. Новац им треба одмах потражити назад и нипошто настављати ову агонију.

Ван мреже Dimov

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Dante Labs
« Одговор #877 послато: Април 05, 2024, 08:37:45 пре подне »
Драгане, ево да додам мало соли на наше ране:
Контактирао сам УПС а они као папагаји - нађите шпедитера. Послао 3 упита и само је један јавио да не желе да заступају физичко лице пред царином.
Питао сам и свог брата који ради у дистрибутерској фирми и има додира са овим стварима. Рекао ми је да је мрка капа. Да су крајем 2023-ће донели уредбу тако да било ком шпедитеру мора министарство здравља да аминује што је немогућа мисија.
Тако да сам у "мат позицији". Тј. УПС је рекао да мора шпедитер, шпедитер не жели да то уради тако да једино да или јавим УПС-у да врати пакет или да он то уради аутоматски.
И онда да видим шта даље да радим ...Да ли да тражим део новца од Данте Лабс пошто не могу да изврше услугу или да јурим неке људе по иностранству и за добијање и за поновно слање пакета...Морам да признам да је незавидна ситуација.

За остатак чланова форума - имате ли  неки смислени савет? И хвала свима на одговорима и труду да помогну :)

Да наставим информисање:
УПС ми је  рекао да имам 3 опције:
- да иницирам враћање пакета у Италију (најнеповољније за мене пошто би то били моји трошкови)
- да се чека 90 дана па ће се аутоматски  вратити
- да ДантеЛабс пошаље захтев за повраћај

Послао маил ДантеЛабсу са информацијом да покрену повраћај пакета. И да ми понуде опцију - или да врате паре или да пошаљу пакет у ЕУ (имам пријатеље у Хрватској).  Маил је послат почетком недеље али за сада никаквог одговора од њих... Па ћу да будем досадан с времена на време. Али ми се чини мрка капа...већ сам оплакао 170 Е, ево ускоро ће им 40 дана... Време лечи све...

Ван мреже Драган Максимовић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
  • Y-DNK: I2-Y3120>S17250>PH908
Одг: Dante Labs
« Одговор #878 послато: Април 05, 2024, 09:16:18 пре подне »
Да наставим информисање:
УПС ми је  рекао да имам 3 опције:
- да иницирам враћање пакета у Италију (најнеповољније за мене пошто би то били моји трошкови)
- да се чека 90 дана па ће се аутоматски  вратити
- да ДантеЛабс пошаље захтев за повраћај

Послао маил ДантеЛабсу са информацијом да покрену повраћај пакета. И да ми понуде опцију - или да врате паре или да пошаљу пакет у ЕУ (имам пријатеље у Хрватској).  Маил је послат почетком недеље али за сада никаквог одговора од њих... Па ћу да будем досадан с времена на време. Али ми се чини мрка капа...већ сам оплакао 170 Е, ево ускоро ће им 40 дана... Време лечи све...
Као што сам већ написао, и-меилом сам их обавестио о разлозима зашто не могу да добијем прибор који су послали и питао да ли би прихватили да им пошаљем букални брис. Поруку сам им послао 24. марта што значи да 12 дана чекам њихов одговор. Не знам колико је разумно чекати одговор и на колико дана би било потребно понављати поруке да бих на крају добио одговор. Ако не прихвате букални брис, биће ми од значаја (надам се позитиван) одговор који буде добио колега и сапатник Димов.
Највредније што остављамо потомцима су корени и крила.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Dante Labs
« Одговор #879 послато: Април 05, 2024, 10:05:22 пре подне »
Да наставим информисање:
УПС ми је  рекао да имам 3 опције:
- да иницирам враћање пакета у Италију (најнеповољније за мене пошто би то били моји трошкови)
- да се чека 90 дана па ће се аутоматски  вратити
- да ДантеЛабс пошаље захтев за повраћај

Послао маил ДантеЛабсу са информацијом да покрену повраћај пакета. И да ми понуде опцију - или да врате паре или да пошаљу пакет у ЕУ (имам пријатеље у Хрватској).  Маил је послат почетком недеље али за сада никаквог одговора од њих... Па ћу да будем досадан с времена на време. Али ми се чини мрка капа...већ сам оплакао 170 Е, ево ускоро ће им 40 дана... Време лечи све...

Можда је и најбоље да се прибор врати што пре у Италију, јер тад имате могућност да вам пошаљу нови прибор на адресу у некој од ЕУ земаља. Сличан случај смо имали и ми пре неколико месеци, само је неопходно да прецизно Дантеу назначите шта се десило и из ког разлога вам је неопходан нови прибор. На крају смо заобилазним путевима успели да добијемо приборе, тако да то није (толики) проблем. Много већи проблем је што неки људи чији су прибори послати још у јануару прошле године нису још увек добили резултат, да не говорим о људима који су слали половином или крајем прошле године.
Чињеницама против самоувереног незнања.