Порекло становништва > Како истраживати породично порекло

Давање имена по прецима

(1/3) > >>

Bokez:
Не знам је ли била слична тема прије али ме занимају генерална искуства. У неким крајебима сасввим је нормално дати име унуку по дједу који је још увијек жив док у другим крајевима је то буквално табу, па се због тога даје евентулано по прадједју име, а по дједу искључиво ако је дјед умро.

Делија:

--- Цитат: Bokez  Август 30, 2019, 08:52:22 поподне ---Не знам је ли била слична тема прије али ме занимају генерална искуства. У неким крајебима сасввим је нормално дати име унуку по дједу који је још увијек жив док у другим крајевима је то буквално табу, па се због тога даје евентулано по прадједју име, а по дједу искључиво ако је дјед умро.

--- Крај цитата ---



Код мене у породици се десило да отац да сину исто крштено име које он носи, а које је носио и његов отац. Значи кроз 3 генерације је кружило исто име (Михаил) и то је билоу периоду 1765-1827.

Друга слична ситуација је била око 1830.године када је мој наврндеда дао ћерци име као и његова жена-а њена мајка (Олимпијада) иако је она била жива тада.
Узрок овоме не знам, да ли је у питању избегавање онога што називамо у народу уроком, јер тај период средине 18-средине 20.века у Банату је био.познат по масовној.смртности новорођенчади, одојчади и деце..или је то обичај који су моји донели из старог краја пре сеобе у Банат не знам.

Каменсрамен:
Пренећу лично искуство,код мене у породици (Лика) је давање имена по прецима скоро по правило.Конкретно носим име по деди,а његов отац такође је имао исто,мушка деца пре дединог рођења нису преживела али се понављајући име прадеде развило цело стабло.
Сви стричеви такође носе име по њиховим стричевима који опет носе имена предак,тако да по мушкој линији кружи само пар имена.Гледајући уназад по родослову то је била баш честа појава,тај обичај подржавам и планирам наставак истог.

Онај с ону главу:
Ја носим име по мајчином а не очевом оцу, јер је он био погинуо у рату, 17 година пре него што сам рођен, а деда по оцу, иако рођен у сасвим другом крају државе и то 13 година раније од деде по мајци, који је погинуо врло млад, био је жив до моје 17. године.

Уосталом, и лепше је име деде по мајци, иако га је већина звала по надимку -- који и није тако леп као пуно име, на којем ја инсистирам и у Србији и у иностранству.  8)

У Србији делује врло формално кад ме тако зову чак и нпр родитељи пријатеља, али ја се тако представљам већ ево 35 година, дочим више нисам био дечко, и људи прихвате. А у иностранству ломе језик и углавном питају има ли какав надимак.  :)  Ја кажем да нема, те савладају. Све је ствар воље.  ;)

Небојша:

--- Цитат: Каменсрамен  Децембар 02, 2019, 01:50:55 пре подне ---Пренећу лично искуство,код мене у породици (Лика) је давање имена по прецима скоро по правило.Конкретно носим име по деди,а његов отац такође је имао исто,мушка деца пре дединог рођења нису преживела али се понављајући име прадеде развило цело стабло.
Сви стричеви такође носе име по њиховим стричевима који опет носе имена предак,тако да по мушкој линији кружи само пар имена.Гледајући уназад по родослову то је била баш честа појава,тај обичај подржавам и планирам наставак истог.

--- Крај цитата ---

И код ове моје личке линије је слично. Последњих 5 генерација се врте иста имена. Слично је и код осталих, побочних, линија. Стеван, Раде, Миле и Дане. Слажем се да је то леп начин очувања традиције, на неки начин. Мада, ниво креативности у Личана, када су у питању мушка имена = 0. :)

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију